Evergreen - en to fr translation catalogue (386 entries)

note: ================================================================= Some generic stuff
en: remote v1
fr: supprimer v1

en: English
fr: Anglais

en: Name
fr: Nom

en: Title
fr: Titre

en: Author
fr: Auteur

en: Authors
fr: Auteurs

[ctx: common.callnumber]
en: Call Number
fr: Cote

en: Edition
fr: Édition

en: Subject
fr: Sujet

en: Series
fr: Collection

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Search Type
fr: Type de recherche

[ctx: common.loading]
note: Message displayed while search results are loading
en: Loading...
fr: Chargement en cours...

[ctx: common.login]
en: Login
fr: Ouverture de session

en: Log Out
fr: Fin de session

en: Physical Description
fr: Description physique

en: Publication Date
fr: Date de publication

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Results
fr: Résultats

en: Status
fr: Statut

en: at
fr: à

en: of
fr: de

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

[ctx: common.cancel]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: common.library]
en: Library
fr: Bibliothèque

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Submit
fr: Envoyer

en: close
fr: fermer

en: and
fr: et

en: User not found
fr: Utilisateur introuvable

[ctx: opac.advanced.wizard.title]
en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: Now searching
fr: Recherche en cours

en: Match Score:
fr: Score de correspondance :

en: Tips:
fr: Conseils :

en: Click on a folder icon in the sidebar to access related quick searches
fr: Cliquez sur une icône de dossier dans la colonne du côté pour accéder à des recherches rapides connexes

en: If you don't find what you want try expanding your search using the range selector at the right of the search bar
fr: Si vous ne trouvez pas ce que vous cherchez, essayez d'élargir votre recherche en utilisant le sélecteur de plage à droite de la barre de recherche

en: Expand All
fr: Agrandir tout

en: Close All
fr: Fermer tout

[ctx: common.org.cancel]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Loading library selector...
fr: Chargement du sélecteur de bibliothèque...

en: Click on a location's name to select it.  Click on the folder icons to expand a section.
fr: Cliquez sur le nom d'un emplacement pour le sélectionner. Cliquez sur les icônes de dossier pour agrandir une section.

[ctx: opac.login.login]
en: Login
fr: Ouverture de session

[ctx: opac.basic]
en: Basic Catalog (HTML only)
fr: Catalogue de base (HTML seulement)

note: ================================================================= Events and Permissions
en: Operation Succeeded
fr: Opération réussie

en: Login failed.  The username or password entered was incorrect.
fr: Échec de l'ouverture de session. Le nom d'utilisateur ou le mot de passe entré est incorrect.

en: Login session has timed out or does not exist
fr: La session a expiré ou n'existe pas

en: User was not found in the database
fr: Utilisateur introuvable dans la base de données

en: The given username already exists in the database
fr: Le nom d'utilisateur indiqué existe déjà dans la base de données

en: Permission Denied
fr: Permission refusée

en: User is not allowed to create holds for other users at this location
fr: L'utilisateur n'est pas autorisé à créer des réserves pour d'autres utilisateurs à cet endroit

note: ================================================================= common/pages
en: Loading Callnumber Page...
fr: chargement de la page de cote...

en: You are now browsing
fr: L'exploration est en cours

en: &lt;&lt; Previous Page
fr: &lt;&lt; Page précédente

[ctx: common.cn.shelf]
en: Shelf Browser
fr: Auto-navigation

en: Next Page &gt;&gt;
fr: Page suivante &gt;&gt;

en: Text Size:
fr: Taille du texte :

en: Regular
fr: Régulier

en: Large
fr: Gros

en: You have not created any bookbags
fr: Vous n'avez créé aucun sac de livres

[ctx: myopac.bookbags.title]
en: My Bookbags
fr: Mes sacs de livres

en: # Items
fr: Nombre d'éléments

en: Shared
fr: Partagé

en: Share / Hide
fr: Partager / Masquer

en: Delete this bookbag?
fr: Voulez-vous supprimer ce sac de livres?

en: Items
fr: Éléments

en: (View)
fr: (Visualiser)

en: ATOM Feed
fr: Flux ATOM

en: Hide
fr: Masquer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Create a new Bookbag
fr: Créer un nouveau sac de livres

en: Enter the name of the new Bookbag:
fr: Entrez le nom du nouveau sac de livres :

en: Share this Bookbag
fr: Partager ce sac de livres

en: The selected bookbag contains no items...
fr: Le sac de livres sélectionné ne contient aucun élément...

en: Remove this item?
fr: Voulez-vous supprimer cet élément?

en: remove
fr: supprimer

en: Are you sure you wish to remove this bookbag item?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet élément du sac de livres?

en: Are you sure you wish to hide this bookbag?
fr: Voulez-vous vraiment masquer ce sac de livres?

en: The Bookbag was successfully updated.
fr: Le sac de livres a été mis à jour.

en: Bookbag successfully updated
fr: Le sac de livres a été mis à jour

en: Bookbags are...
fr: Les sacs de livres sont...

note: ================================================================= MyOPAC Fines Page
en: Summary
fr: Sommaire

en: Total Owed
fr: Total dû

en: Total Paid
fr: Total payé

en: Balance Owed
fr: Solde dû

[ctx: myopac.fines.status]
en: Loading...
fr: Chargement en cours...

en: Overdue Materials
fr: Documents en retard

en: Checkout Date
fr: Date d'emprunt

en: Date Returned
fr: Date de retour

en: (fines accruing)
fr: (amendes accumulées)

en: Other Fees
fr: Autres frais

en: Transaction Start Time
fr: Heure du début de la transaction

en: Last Payment Time
fr: Heure du dernier paiement

en: Initial Amount Owed
fr: Montant initial dû

en: Total Amount Paid
fr: Montant total payé

en: Billing Type
fr: Type de facturation

en: Pickup Location
fr: Lieu du ramassage

en: Edit
fr: Éditer

en: You have no items on hold at this time
fr: Vous n'avez aucun élément en réserve en ce moment

en: Waiting for copy
fr: Exemplaire en attente

en: In Transit
fr: En transit

en: Ready for Pickup
fr: Prêt pour le ramassage

[ctx: myopac.holds.cancel]
en: Cancel
fr: Annuler

en: If you wish to cancel the selected hold, click OK, otherwise click Cancel.
fr: cliquez sur OK pour annuler l'élément en réserve sélectionné, sinon cliquez sur Annuler.

[ctx: myopac.holds.cancel_selected]
en: Cancel
fr: Annuler

note: ================================================================= MyOPAC Preferences Page
en: Preferences
fr: Préférences

en: Search hits per page
fr: Chercher les occurrence par page

en: Default Font Size
fr: Taille de police par défaut

en: Regular Font
fr: Police ordinaire

en: Large Font
fr: Gros caractères

en: Default Hold Notification Method
fr: Méthode par défaut d'avis de mise en réserve

en: Use Phone and Email
fr: Utiliser le téléphone et le courrier électronique

en: Use Phone Only
fr: Utiliser le téléphone seulement

en: Use Email Only
fr: Utiliser le courrier électronique seulement

en: Default Search Location
fr: Lieu de recherche par défaut

en: Always search my home library by default.
fr: par défaut, toujours effectuer la recherche dans ma bibliothèque d'origine.

en: Default Search Range
fr: Plage de recherche par défaut

en: Save Preference Changes
fr: Sauvegarder les changements des préférences

en: Preferences successfully updated
fr: Préférences mises à jour

en: Preferences update failed!
fr: Échec de la mise à jour des préférences!

en: * Staff Notes *
fr: * Notes du personnel *

en: Day Phone
fr: Numéro de téléphone pendant la journée

en: Evening Phone
fr: Numéro de téléphone le soir

en: Other Phone
fr: Autre numéro de téléphone

en: Change
fr: Changer

en: Enter new username:
fr: Entrer le nouveau nom d'utilisateur:

en: (not shown)
fr: (non affiché)

en: Enter current password:
fr: Entrez le mot de passe actuel :

en: Enter new password:
fr: Entrez le nouveau mot de passe :

en: Re-enter new password:
fr: Entrez de nouveau le nouveau mot de passe :

en: Email Address
fr: Adresse électronique

en: Enter new email address:
fr: Entrez la nouvelle adresse électronique :

en: Primary Identification
fr: Identification primaire

en: Active Barcode
fr: Code à barres actif

en: Home Library
fr: Bibliothèque d'origine

en: Account Creation Date
fr: Date de création du compte

en: Addresses
fr: Adresses

en: Address Type
fr: Type d'adresse

en: Street
fr: Rue

en: City
fr: Ville

en: County
fr: Pays

en: State
fr: État

en: Zip
fr: Code postal

en: Please enter a username
fr: Veuillez entrer un nom d'utilisateur

en: The requested username is not available.  Please choose a different username.
fr: Le nom d'utilisateur demandé n'est pas disponible. Veuillez en choisir un autre.

en: Username successfully updated
fr: Nom d'utilisateur mis à jour

en: Username update failed
fr: Échec de la mise à jour du nom d'utilisateur

en: Please enter a valid email address
fr: Veuillez entrer une adresse électronique valide

en: Email address successfully updated
fr: Adresse électronique mise à jour

en: Email address update failed
fr: Échec de la mise à jour de l'adresse électronique

en: Passwords are empty or do not match
fr: Les mots de passe sont vides ou ne concordent pas

[ctx: myopac.summary.password.success]
en: Password successfully updated
fr: Mot de passe mis à jour

en: Password update failed
fr: Échec de la mise à jour du mot de passe

note: ================================================================= Advanced Search Page
en: Selected field contains the following words
fr: Le champ sélectionné contient les mots suivants

en: Selected field does <u>not</u> contain the following words
fr: Le champ sélectionné contient <u>ne contient pas</u> les mots suivants

en: Selected field contains the <u>exact</u> phrase
fr: Le champ sélectionné contient la phrase <u>exacte</u>

en: Refined Advanced Search
fr: Recherche avancée précisée

en: Title contains the following words
fr: Le champ Titre contient les mots suivants

en: Author contains the following words
fr: Le champ Auteur contient les mots suivants

en: Subject contains the following words
fr: Le champ Sujet contient les mots suivants

en: Series contains the following words
fr: Le champ Collection contient les mots suivants

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Matches Exactly
fr: Correspondance exacte

en: For Librarians
fr: Pour les bibliothécaires

[ctx: opac.advanced.marc.title]
en: MARC Expert Search
fr: Recherche experte MARC

en: MARC Tag
fr: Balise MARC

en: Indicator 1
fr: Indicateur 1

en: Indicator 2
fr: Indicateur 2

en: Subfield
fr: Champ secondaire

en: Value
fr: Valeur

en: Add a new row
fr: Ajouter une nouvelle ligne

[ctx: opac.advanced.quick.title]
en: Quick Search
fr: Recherche rapide

en: Item Barcode
fr: Code à barres de l'élément

[ctx: opac.advanced.quick.cn]
en: Call Number
fr: Cote

[ctx: search.marc]
note: ========================================================== MARC expert search
en: MARC Expert Search
fr: Recherche experte MARC

en: Tag:
fr: Balise :

en: Subfield:
fr: Champ secondaire :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Add Row
fr: Ajouter une ligne

note: ========================================================== Status bar
en: Including results for
fr: Y compris les résultats pour

note: ================================================================= More generic stuff
en: Your login session will timeout in 1 minute unless there is activity.
fr: S'il n'y a pas d'activité, votre session se terminera dans une minute.

en: Your login session has expired
fr: Votre session a expiré

en: Home
fr: Accueil

en: Go to the Home page
fr: Aller à la page d'accueil

[ctx: opac.navigate.advanced]
en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: Go to the Advanced Search Page
fr: Aller à la page de recherche avancée

[ctx: navigate.myopac]
en: My Account
fr: Mon compte

[ctx: opac.navigate.myopac]
en: My Account
fr: Mon compte

en: Go to My OPAC
fr: Aller à Mon OPAC

en: Log in
fr: Ouverture de session

en: Log in for personalized features
fr: Ouverture de session pour personnaliser des paramètres

en: Choose a different library
fr: Choisir une autre bibliothèque

[ctx: opac.navigate.selectOrg]
en: Choose a library to search
fr: Choisir une bibliothèque où effectuer la recherche

en: You are logged in as
fr: Vous avez ouvert une session en tant que

en: Logged in as...
fr: Session ouverte en tant que...

en: My Search Results
fr: Mes résultats de recherche

en: My Title Results
fr: Mes résultats de recherche d'ouvrage

en: My Title Details
fr: Mes détails sur l'ouvrage

en: Record Details
fr: Détails de l'enregistrement

[ctx: footer.basic]
note: ================================================================= Footer
en: Basic Catalog (HTML only)
fr: Catalogue de base (HTML seulement)

en: Find a Library Near Me
fr: Trouver une bibliothèque près de chez moi

en: Help
fr: Aide

en: About PINES
fr: Au sujet de PINES

note: Introduces the logo for the project
en: Powered by
fr: Produit par

note: ================================================================= My OPAC
en: Account Summary
fr: Sommaire du compte

en: Items Checked Out
fr: Éléments empruntés

en: Items on Hold
fr: Éléments en réserve

en: Fines
fr: Amendes

en: Account Preferences
fr: Préférences du compte

[ctx: myopac.bookbags]
en: My Bookbags
fr: Mes sacs de livres

note: ================================================================= Sidebar
en: Relevant Subjects
fr: Sujets pertinents

en: Relevant Authors
fr: Auteurs pertinents

en: Relevant Series
fr: Collections pertinentes

[ctx: sidebar.relevantReviews.headerLabel]
en: Reviews
fr: Critiques

[ctx: sidebar.quick.search]
en: Quick Search
fr: Recherche rapide

en: No copy with the requested barcode was found
fr: Aucun exemplaire portant le code à barres demandé n'a été trouvé

note: ================================================================= Search formats
en: Books
fr: Livres

en: All Formats
fr: Tous les formats

en: Large Print Books
fr: Livres à gros caractères

en: Audiobooks
fr: Livres audio

en: Video Recordings
fr: Enregistrements vidéo

en: Music
fr: Musique

en: Electronic Resources
fr: Ressources électroniques

en: Now Searching
fr: Recherche en cours

note: ================================================================= Page Titles
en: Evergreen Home
fr:  Evergreen Accueil

en: Evergreen Title Groups
fr: Evergreen Groupes d'ouvrages

en: Evergreen Titles
fr: Evergreen Titres

en: Evergreen My Account
fr: Evergreen Mon compte

en: Evergreen Title Details
fr: Evergreen Détails sur l'ouvrage

en: Evergreen Advanced Search
fr: Evergreen Recherche avancée

en: Evergreen Request Items
fr: Evergreen Demander des éléments

en: Evergreen Call Number Browse
fr: Evergreen Consulter les cotes

en: Place this hold for myself
fr: Mettre en réserve pour moi

en: Enter recipient barcode
fr: Entrer le code à barres du destinataire

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Place Hold
fr: Mettre en réserve

en: Contact telephone number
fr: Numéro de téléphone de la personne-ressource

en: Contact email address
fr: Adresse électronique de la personne-ressource

en: Pickup location
fr: Lieu de ramassage

en: Hold was successfully placed
fr: Mise en réserve réussie

en: Hold was not successfully placed
fr: Échec de la mise en réserve

note: ================================================================= Advanced
en: Search Input
fr: Données de recherche

en: Add Search Row
fr: Ajouter un rang de recherche

en: Submit Search
fr: Envoyer la recherche

en: Search Filters
fr: Filtres de recherche

en: Item Form
fr: Formulaire d'élément

en: Item Type
fr: Type d'élément

en: Advanced
fr: Avancée

en: Basic
fr: De base

en: Literary&nbsp;Form
fr: Littéraire&nbsp;Formulaire

en: Non Fiction
fr: Ouvrages généraux

en: Fiction
fr: Roman

en: Language
fr: Langue

en: Audience
fr: Public

en: Adult
fr: Adulte

en: Juvenile
fr: Jeunes

en: General
fr: Général

en: Sort Criteria
fr: Critères de tri

en: Search Library
fr: Recherche dans la bibliothèque

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Publication date
fr: Date de publication

en: Ascending / A to Z
fr: Ascendant / A to Z

en: Descending / Z to A
fr: Descendant / Z to A

en: Group Formats and Editions
fr: Formats et éditions du groupe

en: Go
fr: Aller

note: ================================================================= Rdetail
en: print these details
fr: Imprimer ces détails

en: Barcode
fr: Code à barres

en: Location
fr: Emplacement

en: Age Hold Protection
fr: Délai obligatoire avant la mise en réserve

en: Create Date
fr: Créer une date

en: Holdable
fr: Mise en réserve possible

en: more info...
fr: davantage d'informations...

en: less info
fr: moins d'information

[ctx: rdetail.cn.hold]
en: place hold
fr: mettre en réserve

en: - Disabled -
fr: - Désactivé -

en: Copy Note
fr: Note sur l'exemplaire

en: Copy Category
fr: Catégorie de l'exemplaire

en: Print Page
fr: Imprimer la page

en: First results page
fr: Première page de résultats

note: Result # &common.of; #
en: Result
fr: Résultat

en: Start
fr: Démarrer

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Next page
fr: Page suivante

en: Last results page
fr: Dernière page de résultats

en: End
fr: Fin

en: More Actions...
fr: D'autres actions...

en: Add to bookbag
fr: Ajouter au sac de livres

en: Create a new bookbag
fr: Créer un nouveau sac de livres

en: (none)
fr: (aucun)

en: Item successfully added to bookbag
fr: Élément ajouté dans le sac de livres

en: Enter the name of the new bookbag
fr: Entrez le nom du nouveau sac de livres

en: Bookbag successfully created
fr: Sac de livres créé

en: Record Summary
fr: Sommaire de l'enregistrement

en: Subjects
fr: Sujets

en: Abstract
fr: Résumé

en: View MARC
fr: Voir MARC

en: Return to title details
fr: Retourner aux détails de l'ouvrage

en: Perform an author search
fr: Effectuer une recherche par auteur

en: Copy Information
fr: Renseignements sur l'exemplaire

[ctx: rdetail.copyInfo.library]
en: Library
fr: Bibliothèque

en: Callnumber
fr: Cote

en: View Copy Information for this location only
fr: Voir les renseignements sur l'exemplaire de cet emplacement seulement

en: View copy information for all libraries
fr: Voir les renseignements sur l'exemplaire de toutes les bibliothèques

en: Print Call Numbers for this library
fr: Imprimer les cotes de cette bibliothèque

en: details
fr: détails

en: browse
fr: naviguer

[ctx: rdetail.copyInfo.hold]
en: place hold
fr: mettre en réserve

en: Copy Summary
fr: Sommaire de l'exemplaire

[ctx: rdetail.extras.browser]
en: Shelf Browser
fr: Auto-navigation

[ctx: rdetail.extras.reviews]
en: Reviews
fr: Critiques

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Author Notes
fr: Notes sur l'auteur

en: MARC Record
fr: Enregistrement MARC

en: There are no call numbers for this item at this location.
fr: Il n'y a pas de cote pour cet élément à cet emplacement.

en: Local Call Numbers:
fr: Cotes locales :

en: Loading copy infomation...
fr: Chargement des renseignements sur l'exemplaire...

en:  * There are no copies in this location
fr:  * Il n'y a pas d'exemplaire à cet emplacement

en: Online Resources
fr: Ressources en ligne

en: Available copies / Total copies
fr: Exemplaires disponibles / Nombre total d'exemplaires

en: No items with the selected format were found in this location.
fr: Aucun élément dans le format sélectionné ne se trouve à cet emplacement.

en: Listed below are all items in the catalog with the chosen format.
fr: Les éléments du catalogue ayant le format choisi sont indiqués ci-dessous.

en: Show records for
fr: Montrer les enregistrements de

en: Few hits were returned for your search.
fr: Votre recherche a produit peu d'occurrences.

en: Zero hits were returned for your search.
fr: Votre recherche n'a produit aucune occurrence.

en: Maybe you meant:
fr: Vous vouliez peut-être dire :

en: You will find more hits when searching all item formats:
fr: Vous obtiendrez davantage d'occurrences en faisant une recherche dans tous les formats de l'élément :

en: Search again with all formats?
fr: Voulez-vous effectuer la recherche dans tous les formats?

en: You may also like to try these related searches:
fr: Vous pourriez aussi essayer ces recherches connexes :

en: You may also wish to expand your search range to:
fr: Vous pouvez aussi élargir votre plage de recherche à :

en: You can try searching the same terms by:
fr: Vous pouvez essayer de chercher les mêmes termes par :

en: title
fr: titre

en: author
fr: auteur

en: subject
fr: sujet

en: series
fr: collection

en: keyword
fr: mot-clé

en: View titles for this record
fr: Voir les titres de cet enregistrement

en: Perform an Author Search
fr: Effectuer une recherche par auteur

en: Call Number:
fr: Cote :

en: ISBN:
fr: ISBN :

en: ISSN:
fr: ISSN :

en: Copy Barcode:
fr: Code à barres de l'exemplaire :

en: Checking for possibility of hold fulfillment...
fr: Vérification de la possibilité de mettre en réserve...

en: Create / Edit a Hold
fr: Créer/modifier une mise en réserve

en: Update Hold
fr: Mettre la mise en réserve à jour

en: Hold Type:
fr: Type de mise en réserve:

en: Volume Hold
fr:  Mise en réserve générale

en: Copy Hold
fr: Mise en réserve d'un exemplaire

en: Advanced Hold Options
fr: Options avancées de mise en réserve

en: Please select a physical location where your hold can be delivered.
fr: Veuillez un emplacement physique pour la livraison de l'élément mis en réserve.

en: A hold already exists on the requested item.
fr: L'élément demandé a déjà été mis en réserve.

en: The patron barcode entered as the hold recipient is invalid.
fr: Le code à barres du client entré comme destinataire est invalide.

note: Was (??), perhaps change to a button or icon?
en: (Help)
fr: (Aide)

en: The phone number does not have the correct format. The expected format is XXX-YYY-ZZZZ
fr: Le format du numéro de téléphone est incorrect. Le format correct est XXX-YYY-ZZZZ

en: (control-click to select multiple formats)
fr: (contrôle-clic pour sélectionner plusieurs formats)

en: Acceptable Alternative Formats:
fr: formats de rechange acceptables :

en: Enable phone notifications for this hold?
fr: Activer les avis téléphoniques pour cette mise en réserve?

en: Enable email notifications for this hold?
fr: Activer les avis par courrier électronique pour cette mise en réserve?

en: (Patron has no configured email address)
fr: (Le client n'a pas d'adresse électronique configurée)

en: (See <a class='classic_link' id='holds.no_email.my_account'>My Account</a> for setting your email address)
fr: (Voir <a class='classic_link' id='holds.no_email.my_account'>Mon compte </a> pour établir votre adresse électronique)

en: Keywords:
fr: Mot-clé :

en: Physical Description:
fr: Description physique :

en: Series:
fr: Collection :

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Title:
fr: Titre :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Format:
fr: Format :

en: Find results in
fr: Trouver les résultats dans

en: Choose a different library...
fr: Choisir une autre bibliothèque...

[ctx: library.select.help]
en: Choose a library to search
fr: Choisir une bibliothèque où effectuer la recherche

en: Enter your username or library barcode
fr: Entrez votre nom d'utilisateur ou votre code à barres

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Enter your current password
fr: Entrez votre mot de passe actuel

en: Enter the new password
fr: Entrez le nouveau mot de passe

en: Re-type the new password for verification
fr: Retapez le nouveau mot de passe pour le confirmer

en: Update Password
fr: Mettre le mot de passe à jour

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne concordent pas

[ctx: login.password.success]
en: Password successfully updated
fr: Mot de passe mis à jour

en: The password provided is not strong enough.
fr: Le mot de passe fourni n'est pas assez solide.

en: The barcode used to login is marked as inactive.  Please contact your local library.
fr: Le code à barres utilisé est inactif. Veuillez communiquer avec votre bibliothèque locale.

en: This account has been deactivated.  Please contact your local library.
fr: Ce compte a été désactivé. Veuillez communiquer avec votre bibliothèque locale.

en: Go!
fr: Aller!

en: Now searching:
fr: Recherche en cours :

note: ================================================================= Slimpac Advanced Search
en: Item Language
fr: Langue d'élément
