evergreen - en to es translation catalogue (37 entries)

en: Alert
es: Alerta

en: Item %1$s has never circulated.
es: El elemento %1$s nunca estuvo en circulación.

[ctx: staff.circ.invalid_date]
en: Invalid Date
es: Fecha inválida

en: Future Date
es: Fecha futuar

[ctx: staff.circ.unimplemented]
en: Not Yet Implemented
es: Aun no implementado

en: Bad Barcode
es: Código de barras incorrecto

[ctx: staff.circ.cancel]
en: Cancel
es: Cancelar

en: Accept Barcode
es: Aceptar código de barras

en: Check here to confirm this action
es: Marque aquí para confirmar esta acción

en: Check here to confirm this message.
es: Marque aquí para confirmar este mensaje.

note: # If we know the name of the object, we could parameterize that as well
en: Something went wrong in circ.util.checkin: %1$s
es: Algo anduvo mal en circ.util.checkin: %1$s

en: Something went wrong in circ.util.checkin2: %1$s
es: Algo anduvo mal en circ.util.checkin2: %1$s

[ctx: staff.circ.checkin.exception.external]
en: circ.checkin: Calling external .on_checkin()
es: circ.checkin: Llamada externa .on_checkin()

en: circ.checkin2: Calling external .on_checkin()
es: circ.checkin2: Llamada externa .on_checkin()

[ctx: staff.circ.checkin.exception.no_external]
en: circ.checkin: Calling external .on_checkin()
es: circ.checkin: Llamada externa .on_checkin()

en: circ.util.checkin2: No external .on_failure()
es: circ.util.checkin2: Llamada externa .on_failure()

[ctx: staff.circ.util.checkin.exception.external]
en: circ.util.checkin: Calling external .on_checkin()
es: circ.util.checkin: Llamada externa .on_checkin()

[ctx: staff.circ.util.checkin.exception.no_external]
en: circ.util.checkin: Calling external .on_checkin()
es: circ.util.checkin: Llamada externa .on_checkin()

en: error in sorting non-cataloged items: %1$s
es: error ordenando elementos no catalogados: %1$s

en: Use this format: YYYY-MM-DD
es: Use este formato: AAAA-MM-DD

[ctx: staff.circ.checkout.unimplemented]
en: Not Yet Implemented
es: Aun no implementado

en: Enter the number of %1$s circulating:
es: Ingrese el número de %1$s circulando:

en: Non-cataloged Items
es: Elementos no catalogados

[ctx: staff.circ.checkout.yes.btn]
en: Yes
es: Si

en: Pre-cataloged
es: Pre-catalogado

en: Non-cataloged
es: No-catalogado

en: This item was due on %1$s.
es: Este elemento venció el %1$s.

en: Renew Item
es: Renovar elemento

[ctx: staff.circ.checkout.barcode]
en: Barcode:
es: Código de barras:

en: Desk
es: Escritorio

en: Phone
es: Teléfono

en: Item Status
es: Estado del elemento

en: Action complete.
es: Acción completa.

en: Barcode %1$s was not likely replaced.
es: El código de barras %1$s no fue reemplazado.

en: File uploaded.
es: Archivo cargado.

en: No barcodes found in file.
es: No se encontraron códigos de barras en el archivo.

en: Items Deleted
es: Elementos eliminados
