evergreen - en to pt_BR translation catalogue (363 entries)

en: Alert
pt_BR: Alerta

en: Item %1$s has never circulated.
pt_BR: Item %1$s nunca circulou.

[ctx: staff.circ.invalid_date]
en: Invalid Date
pt_BR: Data Inválida

en: Future Date
pt_BR: Data Futura

en: Check In / Process Item
pt_BR: Verificação de Entrada / Processando Item

en: Backdated %1$s Check In
pt_BR: Checagem Retroativa de %1$s

en: Problem setting backdate: %1$s
pt_BR: Problema ao definir data de devolução: %1$s

[ctx: staff.circ.unimplemented]
en: Not Yet Implemented
pt_BR: Ainda Não Implementado

[ctx: staff.circ.check_digit.bad]
en: Bad check digit, possibly due to a bad scan.  Use this barcode ("%1$s") anyway?
pt_BR: Digito Verificador Inválido, possivelmente devido a uma captura ruim. Usar assim mesmo este código de barras ("%1$s")?

en: Bad Barcode
pt_BR: Código de Barras

[ctx: staff.circ.cancel]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Accept Barcode
pt_BR: Código de Barras

en: Check here to confirm this action
pt_BR: Marque aqui pra confirmar esta ação

en: Check here to confirm this message.
pt_BR: Marque aqui pra confirmar esta mensagem.

note: # If we know the name of the object, we could parameterize that as well
en: Something went wrong in circ.util.checkin: %1$s
pt_BR: Algo errado aconteceu em circ.util.checkin: %1$s

en: Something went wrong in circ.util.checkin2: %1$s
pt_BR: Algo errado aconteceu em circ.util.checkin2: %1$s

[ctx: staff.circ.checkin.exception.external]
en: circ.checkin: Calling external .on_checkin()
pt_BR: circ.checkin: Chamando externo .on_checkin()

en: circ.checkin2: Calling external .on_checkin()
pt_BR: circ.checkin2: Chamando externo .on_checkin()

[ctx: staff.circ.checkin.exception.no_external]
en: circ.checkin: Calling external .on_checkin()
pt_BR: circ.checkin: Chamando externo  .on_checkin()

en: circ.util.checkin2: No external .on_failure()
pt_BR: circ.util.checkin2: Sem externo .on_failure()

[ctx: staff.circ.util.checkin.exception.external]
en: circ.util.checkin: Calling external .on_checkin()
pt_BR: circ.util.checkin: Chamando externo .on_checkin()

[ctx: staff.circ.util.checkin.exception.no_external]
en: circ.util.checkin: Calling external .on_checkin()
pt_BR: circ.util.checkin: Chamando externo .on_checkin()

en: Circ ID %1$s backdated to %2$s
pt_BR: Circ ID %1$s retroativado para %2$s

en: Circ ID %1$s failed backdating due to %2$s
pt_BR: ID Circ: %1$s failed backdating devido a %2$s

en: error in sorting non-cataloged items: %1$s
pt_BR: erro na ordenação de itens não-catalogados: %1$s

en: Use this format: YYYY-MM-DD
pt_BR: Use este formato: YYYY-MM-DD

[ctx: staff.circ.checkout.unimplemented]
en: Not Yet Implemented
pt_BR: Ainda Não Implementado

en: Enter the number of %1$s circulating:
pt_BR: Entre com o número de %1$s em circulação:

en: Non-cataloged Items
pt_BR: Itens Não-Catalogados

en: You tried to circulate %1$d %2$s.  The maximum is 99 per action.
pt_BR: Voce tentou circular %1$d %2$s.  O Máximo é de 99 por ação.

[ctx: staff.circ.checkout.cmd_checkout_submit.too_many.title]
en: Non-cataloged Circulation
pt_BR: Circulação Não-Catalogada

en: Are you sure you want to circulate %1$d %2$s?
pt_BR: Tem certeza que deseja circular  %1$d %2$s?

[ctx: staff.circ.checkout.cmd_checkout_submit.confirm.title]
en: Non-cataloged Circulation
pt_BR: Circulação Não-Catalogada

[ctx: staff.circ.checkout.yes.btn]
en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: staff.circ.checkout.no.btn]
en: No
pt_BR: Não

en: Error with non-cataloged checkout.  %1$s is not a valid number.
pt_BR: Erro com saída de não-catalogado. %1$s não é um número válido.

[ctx: staff.circ.checkout.cmd_checkout_submit.non_numeric.title]
en: Non-cataloged Circulation
pt_BR: Circulação Não-Catalogada

en: Error determining whether to disable checkout.
pt_BR: Error que determina desabilitar a saída.

en: Due date needs to be after today.
pt_BR: Data de vencimento precisa ser maior que hoje.

en: %1$s failed.
pt_BR: %1$s falhados.

en: Non-cataloged checkout pending...
pt_BR: Saí­da de não-catalogado pendente...

en: %1$s checkout pending...
pt_BR: %1$s conferência pendente...

en: Check Out Failed %1$s
pt_BR: Falha ao dar Saída %1$s

en: Override Checkout Failure?
pt_BR: Ignorar Falha de Saí­da/(Checkin)?

en: A billing for an Item Deposit will be added to the patron's account if this action is overrided.
pt_BR: Uma fatura para um Item Depósito será acrescentado a conta do leitor se esta ação for substituída.

en: A billing for an Item Rental Fee will be added to the patron's account if this action is overrided.
pt_BR: Uma fatura para uma Taxa de Aluguel de Item será acrescentado à conta do leitor se esta ação for substituída

en: Mis-scan or non-cataloged item.  Checkout as a pre-cataloged item?
pt_BR: Mal-escaneado ou item não-catalogado. Sair como item pré-catalogado?

en: Pre-cataloged
pt_BR: Pré-catalogado

en: Non-cataloged
pt_BR: Não-Catalogado

en: Checkout cancelled
pt_BR: Saída cancelada

en: The card used to retrieve this account is inactive and may not be used to circulate items.
pt_BR: O cartão utilizado para obter esta conta está inativo e não pode ser utilizado para circular itens.

en: Check Out Failed
pt_BR: Falha ao dar Saída

en: This account is inactive and may not circulate items.
pt_BR: Esta conta está inativa e não poderá circular itens.

en: This account has expired and may not circulate items.
pt_BR: Esta conta expirou e não poderá circular itens.

en: This item was due on %1$s.
pt_BR: Este item venceu em %1$s.

en: Normal Checkin then Checkout
pt_BR: Entrada Normal então Saí­da

en: Forgiving Checkin then Checkout
pt_BR: Perdoando Devolução e então dar Saída

en: Abort Transit then Checkout
pt_BR: Abortar Transito e então Verificar Saí­da

en: Renew Item
pt_BR: Renovar Item

en: There was a network failure.
pt_BR: Falha de rede encontrada.

en: Copy status = %1$s
pt_BR: Estado do Exemplar = %1$s

en: Alert Message = %1$s
pt_BR: Mensagem de Alerta = %1$s

en: Permission Denied = %1$s
pt_BR: Permissão Negada =  %1$s

note: # "Circulation" - check &staff.main.menu.circ.label; in lang.dtd # "Offline Interface" - check &staff.main.menu.circ.offline.label; in lang.dtd
en: Check Out Failed.  If you wish to use the offline interface, in the top menubar select Circulation -> Offline Interface
pt_BR: Falha ao dar Saída.  Se você deseja usar a interface offline, selecione no menu superior Circulação-> Interface Offline

[ctx: staff.circ.checkout.barcode]
en: Barcode:
pt_BR: Código de Barras:

en: Check Out Staff ID = %1$s
pt_BR: ID do Conferente de Saí­da = %1$s

en: Check In Staff ID = %1$s
pt_BR: ID do Conferente de Entrada = %1$s

en: Failure rendering circulation.
pt_BR: Falha ao processar circulação.

en: Hold ID = %1$s
pt_BR: ID da Reserva = %1$s

en: Transit ID = %1$s
pt_BR: ID do Trânsito = %1$s

en: Circulation ID = %1$s
pt_BR: ID da Circulação = %1$s

en: Last Circulation
pt_BR: Última Circulação

en: Current Circulation
pt_BR: Circulação Atual

en: This item has yet to circulate.
pt_BR: Este item já esta em circulação.

en: This item is not in transit.
pt_BR: Este item não esta em transito.

en: Desk
pt_BR: Balcão

en: Phone
pt_BR: Fone

en: This item is not captured for a hold, however its status is incorrectly set to "On Holds Shelf".  Please check this item in to correct the status.
pt_BR: Este item não está separado para reserva, porém a situação está incorretamente marcada como "Na Cesta de Reserva". Favor corrigir a situação deste item.

en: This item is not captured for a hold.
pt_BR: Este item não está separado para reserva.

en: %1$s : %2$s
pt_BR: %1$s, %2$s : %3$s

en: Legacy/Not Dated
pt_BR: Legado/Não Datado

en: Item Status
pt_BR: Situação do Item

en: Action complete.
pt_BR: Ação finalizada.

en: Checkin did not likely happen.
pt_BR: A Entrada provavelmente não aconteceu.

en: Barcode %1$s was not likely replaced.
pt_BR: Código de Barras %1$s provavelmente não foi substituído.

en: Barcode replacements did not likely happen.
pt_BR: Substituição de Código de Barras provavelmente não foi realizada.

en: with copy editor
pt_BR: com editor de exemplares

en: Item with barcode %1$s is not circulating.
pt_BR: Item com código-de-barras %1$s não esta circulando.

en: Import Barcode File
pt_BR: Código de Barras

en: File uploaded.
pt_BR: Arquivo enviado.

en: No barcodes found in file.
pt_BR: Nenhum código de barras encontrado no arquivo.

en: Add Item for record # %1$s
pt_BR: Incluir Item para o Registro # %1$s

en: Are you sure sure you want to delete these items? %1$s
pt_BR: Tem certeza que deseja  excluir estes Itens?  %1$s

[ctx: staff.circ.copy_status.del_items.title]
en: Override Delete Failure?
pt_BR: Ignorar Falha ao Excluir?

en: Items Deleted
pt_BR: Item Excluído

en: Batch Item Deletion
pt_BR: Exclusão de Item em Lote

en: Please mark a volume as the destination and then try this again.
pt_BR: Favor marcar um volume como destino e tente isto novamente.

en: All copies not likely transferred.
pt_BR: Parece que todos os exemplares não foram transferidos.

en: You do not have permission to add volumes to that library.
pt_BR: Você não tem permissão para adicionar volumes para esta biblioteca.

en: Add Volume/Item for Record # %1$s
pt_BR: Inclui Volume/Item para o Registro # %1$s

en: You do not have permission to edit this volume.
pt_BR: Você não tem permissão para editar este volume.

en: Volume for record # %1$s
pt_BR: Volume para o registro # %1$s

en: Volumes for record # %1$s
pt_BR: Volumes para o registro # %1$s

en: Edit failed:  You tried to change a volume's callnumber to one that is already in use for the given library.  You should transfer the items to the desired callnumber instead.
pt_BR: Falha ao Editar. Você tentou alterar o número de chamada para um ja existente nesta biblioteca. No entanto, você pode transferir os itens para o número de chamada.

en: Volumes modified.
pt_BR: Volumes modificados.

en: Are you sure you would like to delete this volume?
pt_BR: Tem certeza que quer Excluir este volume?

en: Are you sure you would like to delete these volumes?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir estes volumes?

en: Delete Volumes?
pt_BR: Excluir volumes?

en: Delete
pt_BR: Excluir

[ctx: staff.circ.copy_status.delete_volumes.cancel]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: staff.circ.copy_status.delete_volumes.override]
en: Override Delete Failure?
pt_BR: Ignorar Falha ao Excluir?

en: You must delete all the copies on the volume before you may delete the volume itself.
pt_BR: Você deve excluir todas as cópias de um volume antes de excluir o próprio volume.

en: Volumes deleted.
pt_BR: Volumes excluídos.

en: Volume marked as Item Transfer Destination
pt_BR: Volume marcado como Destinação de Item para Transferência

en: Choose just one Volume to mark as Item Transfer Destination
pt_BR: Escolha somente um Volume para marcar para Destino de Transferência de Item

[ctx: staff.circ.copy_status.mark_volume.title]
en: Limit Selection
pt_BR: Limite de seleção

en: Library and Record marked as Volume Transfer Destination
pt_BR: Biblioteca e Registro marcado como Destino de Transferencia de Volume

en: Choose just one Library to mark as Volume Transfer Destination
pt_BR: Escolha somente uma Biblioteca para marcar como Destino para Transferência de Volume

[ctx: staff.circ.copy_status.mark_library.limit_one.title]
en: Limit Selection
pt_BR: Limite de seleção

en: Please mark a library as the destination from within holdings maintenance and then try this again.
pt_BR: Por favor marque uma biblioteca como o destino a partir do gerenciamento de reservas e tente novamente.

en: Transfer volumes %1$s to library %2$s on the following record?
pt_BR: Transferir os volumes %1$s para a biblioteca %2$s para o registro a seguir?

en: Transfer
pt_BR: Transferir

[ctx: staff.circ.copy_status.transfer_volume.cancel.label]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Volume Transfer
pt_BR: Transferência de Volume

en: Transfer Aborted
pt_BR: Transferência Cancelada

en: Override Volume Transfer Failure?
pt_BR: Ignorar Falha na Transferência de Volume?

en: That destination cannot have volumes.
pt_BR: O Destino não pode conter volumes.

en: Volumes transferred.
pt_BR: Volumes transferidos.

en: All volumes not likely transferred.
pt_BR: Parece que todos os volumes não foram transferidos.

[ctx: staff.circ.copy_status.test_barcode.prompt]
en: Bad check digit, possibly due to a bad scan.  Use this barcode ("%1$s") anyway?
pt_BR: Digito Verificador Inválido, possivelmente devido a uma captura ruim. Usar assim mesmo este código de barras ("%1$s")?

en: Something weird happened.  Result was null.
pt_BR: Algo estranho aconteceu. O Resultado foi nulo.

en: %1$s was either mis-scanned or is not cataloged.
pt_BR: %1$s estão mal-escaneados ou não catalogados.

[ctx: staff.circ.copy_status.status.not_cataloged]
en: Not Cataloged
pt_BR: Não Catalogado

en: Item is a pre-cataloged item.
pt_BR: Item esta definido como pré-catalogado.

en: Item is captured for a Hold.
pt_BR: Item foi separado para Reserva.

en: Item is in Transit.
pt_BR: Item esta em Transito.

en: Item is circulating.
pt_BR: Item esta em circulação.

en: Alternate View
pt_BR: Visão Alternativa

[ctx: staff.circ.copy_status.list_view.label]
en: List View
pt_BR: Visão em Lista

en: To Printer
pt_BR: Para Impressora

[ctx: staff.circ.hold_capture.print.barcode]
note: # pad this with whitespace to align with the rest of the staff.circ.hold_capture.print.* entries
en: Barcode:
pt_BR: Código de Barras:

note: # pad this with whitespace to align with the rest of the staff.circ.hold_capture.print.* entries
en: Title:
pt_BR: Tí­tulo:

note: # pad this with whitespace to align with the rest of the staff.circ.hold_capture.print.* entries
en: Author:
pt_BR: Autor:

note: # pad this with whitespace to align with the rest of the staff.circ.hold_capture.print.* entries
en: Route to:
pt_BR: Direcionar para:

note: # pad this with whitespace to align with the rest of the staff.circ.hold_capture.print.* entries
en: Patron:
pt_BR: Leitor:

en: circ.hold_capture: Calling external .on_hold_capture()
pt_BR: circ.hold_capture: Chamando externo  .on_hold_capture()

en: circ.hold_capture: No external .on_hold_capture()
pt_BR: circ.hold_capture: Sem externo .on_hold_capture()

en: Could not capture hold.
pt_BR: Reserva não pode ser separada.

en: FIXME: need special alert and error handling
pt_BR: CORRIJA-ME: precisa-se de um alerta especial e tratamento de erro

en: HOLD SHELF
pt_BR: PRATELEIRA DE RESERVAS

en: PUBLIC HOLD SHELF
pt_BR: PRATELEIRA DE RESERVAS PÚBLICAS

en: PRIVATE HOLD SHELF
pt_BR: PRATELEIRA DE RESERVAS PRIVADAS

en: In-House Use
pt_BR: Uso Interno

[ctx: staff.circ.in_house_use.barcode]
en: Barcode:
pt_BR: Código de Barras:

en: error in noncat sorting:
pt_BR: erro na ordenação de não-catalogado:

en: Non-Cataloged
pt_BR: Não-Catalogado

en: Are you sure you want to mark %1$s as having been used %2$s times?
pt_BR: Tem certeza que deseja marcar  %1$s como usados %2$s vezes?

en: In-House Use Verification
pt_BR: Verificação de Uso Interno

[ctx: staff.circ.in_house_use.yes]
en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: staff.circ.in_house_use.no]
en: No
pt_BR: Não

note: # adjust Circulation -> Offline Interface to match your translation in lang.dtd
en: In House Use Failed.  If you wish to use the offline interface, in the top menubar select Circulation -> Offline Interface
pt_BR: Falha no Uso Interno. Se você deseja usar a interface offline, vá ao menu superior e selecione Circulação -> Interface Offline

en: In House Use Failed
pt_BR: Falha para Uso Interno

en: circ.in_house_use: Calling external .on_in_house_use()
pt_BR: circ.in_house_use: Chamando externo .on_in_house_use()

en: circ.in_house_use: No external .on_in_house_use()
pt_BR: circ.in_house_use: Sem externo .on_in_house_use()

en: circ.in_house_use: Calling external .on_failure()
pt_BR: circ.in_house_use: Chamando externo .on_failure()

en: circ.in_house_use: No external .on_failure()
pt_BR: circ.in_house_use: Sem externo .on_failure()

en: Template Macros
pt_BR: Modelos de Macros

en: General:
pt_BR: Geral:

en: For type: %1$s
pt_BR: Para tipo: %1$s

en: Close Window
pt_BR: Fechar Janela

en: Template Saved
pt_BR: Modelo Salvo

en: Save Templates File As
pt_BR: Salvar Arquivo de Modelos Como

[ctx: staff.circ.print_list_template.export.error]
en: Error exporting templates
pt_BR: Erro ao exportar modelos

en: Import Templates File
pt_BR: Importar Arquivo de Modelos

en: Imported these templates: %1$s
pt_BR: Importar esses modelos: %1$s

en: Please reload this interface.
pt_BR: Favor recarregar a interface.

[ctx: staff.circ.print_list_template.import.error]
en: Error exporting templates
pt_BR: Erro ao exportar modelos

en: Receipt Template Editor
pt_BR: Editor de Modelos de Recepção.

en: Are you sure you would like to abort transits for copies: %1$s?
pt_BR: Tem certeza que deseja abortar trânsitos para os exemplares: %1$s?

en: Aborting Transits
pt_BR: Cancelando Trânsitos

[ctx: staff.circ.utils.yes]
en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: staff.circ.utils.no]
en: No
pt_BR: Não

en: Copy ID = %1$s
pt_BR: ID do Exemplar  = %1$s

en: This item was no longer in transit at the time of the abort.  Perhaps this happened from a stale display?
pt_BR: Este item não estava mais em transito no momento do cancelamento. Talvez isso aconteceu a partir de tela travada?

en: Transit not likely aborted.
pt_BR: O Transito provavelmente não foi abortado.

en: Problem retrieving patron.
pt_BR: Problema ao obter o Leitor.

en: Problem retrieving copy details.
pt_BR: Problema ao obter detalhes do exemplar.

en: Problem retrieving circulations.
pt_BR: Problema ao obter circulações.

en: Timestamp
pt_BR: Data

en: Check Out Time
pt_BR: Horas da Saída

en: Transaction Type
pt_BR: Tipo de Transação

en: Non-Cataloged?
pt_BR: Não-Catalogado?

en: Non-Cataloged Type ID
pt_BR: ID do Tipo Não-Catalogado

en: Count
pt_BR: Qtde

en: Patron Barcode
pt_BR: Código de Barra do Leitor

en: Item Barcode
pt_BR: Código de Barra do Item

en: Due Date
pt_BR: Date de Vencimento

en: Back Date
pt_BR: Data Anterior

en: Use Time
pt_BR: Use Horas

[ctx: staff.circ.utils.not_cataloged]
en: Not Cataloged
pt_BR: Não Catalogado

en: Retrieving...
pt_BR: Obtendo...

en: Owning Library
pt_BR: Posse de Biblioteca

en: Short
pt_BR: Curto

en: Long
pt_BR: Distante

en: Low
pt_BR: Baixa

en: High
pt_BR: Alto

en: Circulate?
pt_BR: Circular?

en: Deleted?
pt_BR: Excluído?

en: Holdable?
pt_BR: Reservável?

en: Hold Note(s)
pt_BR: Nota(s) de Reservas

en: Staff Hold?
pt_BR: Reserva Administrativa

en: OPAC Visible?
pt_BR: OPAC Visí­vel?

en: Status Changed Time
pt_BR: Tempo de Mudança de Situação

en: Reference?
pt_BR: Referencia?

en: Deposit?
pt_BR: Deposito?

en: Quality
pt_BR: Qualidade

[ctx: staff.circ.utils.acp_mint_condition.true]
en: Good
pt_BR: Bom

en: Mediocre
pt_BR: Mediócre

note: # The < and > highlight that the value is not set; translate Unset and change the delimiters as needed
en: <Unset>
pt_BR: <Indefinido>

en: Checkout or Renew Library
pt_BR: Dar-Saída ou Renovar Biblioteca

en: Circ or Renewal Workstation
pt_BR: Estação de Circ. ou Renovação

en: Checkout Workstation
pt_BR: Estação de Empréstimo

en: Checkout Date
pt_BR: Data de Saída

en: Checkin Date
pt_BR: Data de Conferência de Entrada

en: Transaction Finished
pt_BR: Transação Finalizada

en: Checkin Scan Date
pt_BR: Data de Conferência de Entrada

en: Checkin Workstation
pt_BR: Estação de Devolução/Entrada

en: Date Created
pt_BR: Data Criada

en: Date Record Created
pt_BR: Data de Registro Criada

en: Edition
pt_BR: Edição

en: Publication Date
pt_BR: Data de Publicação

en: Publisher
pt_BR: Editora

en: Created By
pt_BR: Criado Por

en: Edited By
pt_BR: Editado Por

en: TCN Source
pt_BR: TCN Origem

en: Fines Stopped
pt_BR: Multas Pararam

en: Fines Stopped Time
pt_BR: Hora de Parada das Multas

en: Route To
pt_BR: Direcionar Para

[ctx: staff.circ.utils.message]
en: Message
pt_BR: Mensagem

en: # of Uses
pt_BR: # de Usos

en: Alert Message
pt_BR: Alerta

en: Barcode
pt_BR: Código de Barras

en: Title
pt_BR: Tí­tulo

en: Author
pt_BR: Autor

en: Call Number
pt_BR: Número de Chamada

en: Transit ID
pt_BR: ID do Trânsito

en: Transit Source
pt_BR: Origem do Trânsito

en: Transit Send Time
pt_BR: Tempo de Envio do Transito

en: Transit Destination
pt_BR: Destino do Transito

en: Transit Completion Time
pt_BR: Tempo para Completar em Trânsito

en: Transit Copy ID
pt_BR: ID de Exemplar em Transito

en: Request Library (Full Name)
pt_BR: Biblioteca de Solicitação (Nome Completo)

en: Request Library
pt_BR: Biblioteca de Solicitação

note: # Date the hold became available
en: Available On
pt_BR: Disponí­vel Em

note: # Date the hold was captured
en: Capture Date
pt_BR: Data de Captura

note: # Date the hold was cancelled
en: Cancel Time
pt_BR: Hora de Cancelamento

note: # Controlled entry for why the hold was cancelled
en: Cancel Cause
pt_BR: Causa do Cancelamento

note: # Freetext note pertaining to the cancelled hold
en: Cancel Note
pt_BR: Notas do Cancelamento

en: Waiting for copy
pt_BR: Esperando pelo exemplar

en: Waiting for capture
pt_BR: Esperando pela coleta

en: In-Transit
pt_BR: Em-Transito

en: Ready for pickup
pt_BR: Pronto para Coletar

en: Reserved/Pending
pt_BR: Reservado/Pendente

en: Frozen?
pt_BR: Congelado?

en: Active?
pt_BR: Ativa?

en: Activation Date
pt_BR: Data de Ativação

en: No Date
pt_BR: Sem Data

en: Pickup Library (Full Name)
pt_BR: Biblioteca de Coleta (Nome Completo)

en: No Copy
pt_BR: Sem Cópias

en: No Title?
pt_BR: Sem Tí­tulo

en: No Author?
pt_BR: Sem Autor?

en: Last Notify Time
pt_BR: Última Hora de Notificação

en: Notices
pt_BR: Notificações

en: Patron Last Name
pt_BR: Último Nome do Leitor

en: Patron First Name
pt_BR: Primeiro nome do Leitor

en: Override Checkin Failure?
pt_BR: Ignorar Falha de Devolução/(Checkin)?

en: A paid deposit will be owed to this patron if this action is overrided.
pt_BR: O leitor receberá um débito de pagamento de depósito se esta ação for substituída.

en: Transaction for %1$s billable $%2$s
pt_BR: Transação para %1$s faturável $%2$s

en: Fine Tally: $%1$s
pt_BR: Registro de Multa: $%1$s

en: Original hold for transit cancelled.
pt_BR: Reserva Original para transito cancelada.

en: %1$s was already checked in.
pt_BR: %1$s ja estão conferidos.

en: ITEM_NOT_CATALOGED event but copy status is %1$s
pt_BR: Evento ITEM_NAO_CATALOGADO, mas estado do exemplar í© %1$s

en: This item needs to be routed to %1$s
pt_BR: Este item previsa ser direcionado para %1$s

en: We should have received a ROUTE_ITEM
pt_BR: Deveríamos receber um "ROUTE_ITEM"

en: status of Holds Shelf, but no actual hold found.
pt_BR: situação da Cesta de Reservas, mas sem reserva atualmente encontrada.

[ctx: staff.circ.utils.payload.hold.barcode]
en: Barcode: %1$s
pt_BR: Código de Barras: %1$s

en: Title: %1$s
pt_BR: Tí­tulo: %1$s

en: Copy Quality
pt_BR: Qualidade do Exemplar

[ctx: staff.circ.utils.ahr_mint_condition.true]
en: Good
pt_BR: Bom

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Shelf Time
pt_BR: Tempo de Prateleira

[ctx: staff.circ.utils.holds.shelf_expire_time]
en: Shelf Expire Time
pt_BR: Tempo de Espiração de Prateleira

note: # Hold for patron familyName, firstName secondName
en: Hold for patron %1$s, %2$s %3$s
pt_BR: Reserva para usuário %1$s, %2$s %3$s

en: Hold for patron %1$s
pt_BR: Reserva para leitor %1$s

en: Notify by phone: %1$s
pt_BR: Notificar por telefone: %1$s

en: Notify by email: %1$s
pt_BR: Notificar por E-mail: %1$s

en: Request Date: %1$s
pt_BR: Data de Solicitação: %1$s

en: Slip Date: %1$s
pt_BR: Data da Etiqueta: %1$s

en: Staff Note: %1$s : %2$s
pt_BR: Nota Administrativa: %1$s : %2$s

en: Patron Note: %1$s : %2$s
pt_BR: Notas do Leitor: %1$s : %2$s

en: Hold Slip
pt_BR: Tira de Reserva

[ctx: staff.circ.utils.hold_slip.print.yes]
en: Print
pt_BR: Imprimir

[ctx: staff.circ.utils.hold_slip.print.no]
en: Do Not Print
pt_BR: Não Imprimir

en: Transit Slip
pt_BR: Selo de Trânsito

[ctx: staff.circ.utils.transit_slip.print.yes]
en: Print
pt_BR: Imprimir

[ctx: staff.circ.utils.transit_slip.print.no]
en: Do Not Print
pt_BR: Não Imprimir

en: This item could fulfill a hold request but capture has been delayed by policy.
pt_BR: Este item poderia atender a uma solicitação de reserva, mas a separação foi adiada devido a política de reserva.

en: Hold Capture Delayed
pt_BR: Separação para Reserva Adiada

en: Capture
pt_BR: Separar

en: %1$s has been captured for a hold.
pt_BR: %1$s foram capturados para reserva.

en: %1$s needs to be cataloged.
pt_BR: %1$s precisam ser catalogados.

en: FIXME -- this case "%1$s" is unhandled.
pt_BR: CORRIJA-ME - este caso  "%1$s" ainda não esta tratado.

en: Destination: %1$s.
pt_BR: Destinação: %1$s.

en: We do not have a holds address for this library.
pt_BR: Não temos um endereço de reserva pra esta biblioteca.

en: Unable to retrieve mailing address.
pt_BR: Não foi possí­vel obter o endereço de correspondência.

en: Author: %1$s
pt_BR: Autor: %1$s

en: %1$s is in transit.
pt_BR: %1$s estão em transito.

en: Estimated Wait Time
pt_BR: Tempo Estimado de Espera

en: Queue Position
pt_BR: Posição na Fila

en: Total Number of Holds
pt_BR: Número Total de Reservas

[ctx: staff.circ.work_log_column.message]
en: Message
pt_BR: Mensagem

en: When
pt_BR: Quando

note: # 1 - Staff Username  2 - Patron Family  3 - Patron Barcode  4 - Item Barcode
en: %1$s circulated %4$s to %3$s (%2$s)
pt_BR: %1$s circulados %4$s para %3$s (%2$s)

note: # 1 - Staff Username  2 - Patron Family  3 - Patron Barcode  4 - Item Barcode
en: %1$s renewed %4$s for %3$s (%2$s)
pt_BR: %1$s renovados %4$s para %3$s (%2$s)

en: Hold Capture
pt_BR: Reserva

en: Item Check In
pt_BR: Entrada de Item

en: Renew Items
pt_BR: Itens Renovados

note: # "Circulation" - check &staff.main.menu.circ.label; in lang.dtd # "Offline Interface" - check &staff.main.menu.circ.offline.label; in lang.dtd
en: Check In Failed.  If you wish to use the offline interface, in the top menubar select Circulation -> Offline Interface
pt_BR: Falha ao dar Entrada. Se você deseja usar a interface offline, selecione no menu superior Circulação-> Interface Offline

en: Renew Failed for %1$s
pt_BR: Falha ao Renovar para %1$s

en: Override Renew Failure?
pt_BR: Ignorar Falha ao Renovar?

[ctx: staff.circ.renew.barcode]
en: Barcode: %1$s
pt_BR: Código de Barras: %1$s

en: Barcode: %1$s Status: %2$s
pt_BR: Código de Barras: %1$s Situação: %2$s

en: Barcode: %1$s Message: %2$s
pt_BR: Código de Barras: %1$s Mensagem: %2$s

en: For item with barcode %1$s, a billing for an Item Deposit will be added to the patron's account if this action is overrided.
pt_BR: Para o item com o código de barra %1$s, uma fatura para um Item de Depósito será adicionada à conta do Leitor, caso esta ação for substituída.

en: For item with barcode %1$s, a billing for an Item Rental Fee will be added to the patron's account if this action is overrided.
pt_BR: Para o item com o código de barra %1$s, um faturamento para uma Taxa de Aluguel de Item será acrescentado à conta do leitor se esta ação for substituída.

en: Are you sure you would like to activate hold %1$s?
pt_BR: Tem certeza que deseja ativar reserva %1$s?

en: Are you sure you would like to activate holds %1$s?
pt_BR: Tem certeza que deseja ativar reservas %1$s?

en: Are you sure you would like to suspend hold %1$s?
pt_BR: Tem certeza que deseja suspender a reserva %1$s?

en: Are you sure you would like to suspend holds %1$s?
pt_BR: Tem certeza que deseja suspender as reservas %1$s?

en: Please enter an Activation Date (or leave blank to unset) for hold %1$s.  This will also Suspend the hold.
pt_BR: Digite uma Data de ativação para a reserva %1$s, ou deixe em branco para indefinida.  Isto também Suspenderá a reserva.

en: Please enter an Activation Date (or leave blank to unset) for holds %1$s.  This will also Suspend the holds.
pt_BR: Digite uma Data de ativação para as reservas %1$s, ou deixe em branco para indefinida.  Isto também Suspenderá as reservas.

en: Activation Date needs to be either unset or set to fall on a future date.
pt_BR: Data de Ativação precisa estar "não marcada " ou marcada pra uma data futura.

[ctx: staff.circ.holds.activation_date.invalid_date]
en: Invalid Date
pt_BR: Data Inválida

en: Please enter an Expiration Date (or leave blank to unset) for hold %1$s.
pt_BR: Por favor entre com uma Data de Expiração para a reserva %1$s, ou deixe em branco para indefinida.

en: Please enter an Expiration Date (or leave blank to unset) for holds %1$s.
pt_BR: Por favor entre com uma Data de Expiração (ou deixe em branco) para as reservas %1$s.

en: Expiration Date needs to be either unset or set to fall on a future date.
pt_BR: Data de Expiração precisa estar indefinida ou definida para cair numa data futura.

[ctx: staff.circ.holds.expire_time.invalid_date]
en: Invalid Date
pt_BR: Data Inválida

en: Please enter a Shelf Expiration Date for hold %1$s.
pt_BR: Por favor entre com uma Data de Expiração de Prateleira para a reserva %1$s.

en: Please enter a Shelf Expiration Date for holds %1$s.
pt_BR: Por favor entre com uma Data de Expiração de Prateleira para as reservas %1$s.

[ctx: staff.circ.holds.shelf_expire_time.dialog.description]
en: Shelf Expire Time
pt_BR: Tempo de Espiração de Prateleira

[ctx: staff.circ.holds.shelf_expire_time.invalid_date]
en: Invalid Date
pt_BR: Data Inválida

en: Modifying Holds
pt_BR: Modificando Reservas

[ctx: staff.circ.holds.modifying_holds.yes]
en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: staff.circ.holds.modifying_holds.no]
en: No
pt_BR: Não

en: Hold %1$s was already activated.
pt_BR: Reserva %1$s já foi ativada.

en: Holds %1$s were already activated.
pt_BR: Reservas  %1$s ja foram ativadas.

en: Hold %1$s was already suspended.
pt_BR: Reserva %1$s já foi suspensa.

en: Holds %1$s were already suspended.
pt_BR: Reservas  %1$s ja foram suspensas.

en: Holds not likely modified.
pt_BR: Provavelmente as Reservas não foram modificadas.

en: Holds not likely activated.
pt_BR: Provavelmente as Reservas não foram ativadas.

en: Holds not likely suspended.
pt_BR: Provavelmente as Reservas não foram suspensas.

en: Detail View
pt_BR: Visão Detalhada

[ctx: staff.circ.holds.list_view.label]
en: List View
pt_BR: Visão em Lista
