Evergreen 1.4 - en to cs translation catalogue (157 entries)

en: !! This software has encountered an error.  Please tell your friendly system administrator or software developer the following:
    %1$s
    %2$s
cs: !! V systému došlo k závažné chybě. Nahlaste prosím Vašemu systémovému administrátorovi následující : 
    %1$s
    %2$s

en: The JSAN library object is missing.
cs: Chybí část kódu knihovny JSAN

en: Please inform your help desk or developers of this error:
cs: Informujte prosím svého administrátora o následující chybě:

en: Ok
cs: OK

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Check here to confirm this message.
cs: Zde potvrďte tuto zprávu.

en: Please report that this happened.
cs: Nahlašte prosím, že k tomuto došlo

en: Warning: As of %1$s, this barcode (%2$s) was flagged %3$s.
cs: Varování: Z %1$s, tento čárový kód (%2$s) byl označen %3$s.

en: Lost
cs: Ztraceno

en: Expired
cs: Prošlé

[ctx: common.barcode.status.warning.barred]
en: Barred
cs: Omezeno

en: Blocked
cs: Blokováno

en: with an unknown code: %1$s
cs: s neznámým kódem: %1$s

en: Invalid Date
cs: Neplatné datum

en: Action completed.
cs: Proces dokončen

en: Not yet implemented
cs: Zatím neimplementováno

[ctx: common.yes]
en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Check here to confirm this message
cs: Zde potvrďte tuto zprávu.

en: remote v1
cs: vzdálený v1

en: Problem clearing the cache: %1$s
cs: Problém s vyčištěním cache: %1$s

en: Clipboard action failed: %1$s
cs: Proces kopírování selhal: %1$s

en: Copied "%1$s" to clipboard.
cs: "%1$s" zkopírováno do paměti

en: Error with get_contentWindow(%1$s) and wrappedJSObject: %2$s
cs: Chyba get_contentWindow(%1$s) a wrappedJSObject: %2$s

en: Error with get_contentWindow(%1$s): %2$s
cs: Chyba get_contentWindow(%1$s): %2$s

en: Error adjusting the font size: %1$s
cs: Chyba změny velikosti písma: %1$s

[ctx: staff.acp_label_barcode]
en: Barcode
cs: Čárový kód

en: Call Number
cs: Signatura

en: Circulate As Type
cs: Typ výpůjčky

en: Circulation Library
cs: Výpůjční knihovna

en: Circulation Modifier
cs: Modifikace výpůjčky

en: Copy Number
cs: Číslo exempláře

en: Deposit Amount
cs: Výše vkladu

en: Fine Level
cs: Úroveň pokut

en: Copy ID
cs: ID exempláře

en: Loan Duration
cs: Délka výpůjčky

en: Location
cs: Lokace

en: Price
cs: Cena

en: Current Copy
cs: Aktuální exemplář

en: Current Copy Location
cs: Lokace aktuálního exempláře

en: Email Notify
cs: E-mailové upozornění

en: Expire Date
cs: Datum expirace

en: Fulfillment Time
cs: Čas splnění

[ctx: staff.ahr_hold_type_label]
en: Type
cs: Typ

en: Holdable Formats
cs: Možno rezervovat

en: Hold ID
cs: ID rezervace

en: Phone Notify
cs: Telefonické upozornění

en: Pickup Library
cs: Knihovna pro vyzvednutí

en: Previous Check Time
cs: Čas předchozí kontroly

en: Requestor
cs: Žadatel

en: Selection Depth
cs: Hloubka výběru

en: Target
cs: Cíl

[ctx: staff.ahr_usr_label]
en: User
cs: Uživatel

en: Due Date
cs: Vrátit do

en: Circulation ID
cs: ID výpůjčky

en: Remaining Renewals
cs: Zbývá k prodloužení

[ctx: staff.mvr_label_author]
en: Author
cs: Autor

en: Document ID
cs: ID dokumentu

[ctx: staff.mvr_label_title]
en: Title
cs: Název

en: Record / Dates
cs: Záznam / údaje

en: Information
cs: Informace

en: Current Payment
cs: Aktuální platba

[ctx: staff.csp_block_circ_yes]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: staff.csp_block_renew_yes]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: staff.csp_block_hold_yes]
en: Yes
cs: Ano

en: Finish
cs: Konec

[ctx: staff.mbts_xact_type_label]
en: Type
cs: Typ

en: Total Billed
cs: Celkově naúčtováno

en: Total Paid
cs: Celkově zaplaceno

en: Balance Owed
cs: Dlužná částka

[ctx: staff.mbts_usr_label]
en: User
cs: Uživatel

en: Last Billing Note
cs: Poslední účtovaná zpráva

en: Last Billing Type
cs: Poslední účtovaný typ

en: Last Billed
cs: Naposledy účtováno

en: Last Payment Note
cs: Poslední placená zpráva

en: Last Payment Type
cs: Poslední placený typ

en: Last Payment
cs: Poslední platba

en: Billing Type
cs: Typ fakturace

[ctx: staff.mb_xact_label]
en: Transaction ID
cs: ID transakce

[ctx: staff.mb_billing_ts_label]
en: When
cs: Kdy

en: Void Time
cs: Neplatný čas

[ctx: staff.mb_note_label]
en: Note
cs: Poznámka

[ctx: staff.mb_amount_label]
en: Amount
cs: Částka

en: Voider
cs: Ke zrušení

[ctx: staff.mb_voided_label]
en: Voided
cs: Zrušený

en: Billing ID
cs: ID účtu

en: Credit Card Payment
cs: Platba platební kartou

en: Forgive Payment
cs: Prominutí platby

[ctx: staff.mp_payment_timestamp_label]
en: When
cs: Kdy

en: Payment Type
cs: Typ platby

[ctx: staff.mp_voided_label]
en: Voided
cs: Zrušený

en: Payment ID
cs: ID platby

en: Goods Payment
cs: K dobru čtenáře

[ctx: staff.mp_xact_label]
en: Transaction ID
cs: ID transakce

en: Credit Payment
cs: Platba k dobru

en: Work Payment
cs: Platba za práci

[ctx: staff.mp_note_label]
en: Note
cs: Poznámka

en: Cash Payment
cs: Platba v hotovosti

[ctx: staff.mp_amount_label]
en: Amount
cs: Částka

en: Check Payment
cs: Kontrola platby

en: Workstation
cs: Pracovní stanice

en: Staff
cs: Zaměstnanec

[ctx: staff.card_barcode_label]
en: Barcode
cs: Čárový kód

en: Active
cs: Aktivní

en: Login Name
cs: Login

en: Profile
cs: Profil

[ctx: staff.au_barred_label]
en: Barred
cs: Omezeno

en: Alert
cs: Výstraha

en: Returns Claimed
cs: Vyžádané vrácení

en: Created On
cs: Vytvořeno

en: Expires On
cs: Expirace

en: Home Library
cs: Domovská knihovna

en: Home Library (Full Name)
cs: Domovská knihovna (celý název)

en: Credit
cs: Kredit

en: Day Phone
cs: Telefon do práce

en: Evening Phone
cs: Telefon domů

en: Other Phone
cs: Mobilní telefon

en: Email
cs: E-mail

en: Birth Date
cs: Datum narození

en: Identification Type
cs: Typ identifikace

en: Identification Value
cs: Hodnota identifikace

en: Identification Type 2
cs: Typ identifikace 2

en: Identification Value 2
cs: Hodnota identifikace 2

en: Internet Access
cs: Přístup k internetu

en: Group Lead
cs: Vedoucí skupina

en: Group ID
cs: ID skupiny

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Prefix
cs: Titul před jménem

en: Family Name
cs: Příjmení

en: First Name
cs: Křestní jméno

en: Middle Name
cs: Druhé jméno

en: Suffix
cs: Titul za jménem

[ctx: staff.z39_50.search_class.author]
en: Author
cs: Autor

en: Item Type
cs: Typ dokumentu

en: All Formats
cs: Všechny formáty

en: Papers/Articles
cs: Referáty/články

en: Books
cs: Knihy

en: Computer files
cs: Počítačové soubory

en: Maps
cs: Mapy

en: Mixed material
cs: Smíšené materiály

en: Sound recordings
cs: Zvukové záznamy

en: Musical scores
cs: Hudební partituty

en: Serials
cs: Seriály

en: Internet Resources
cs: Internetové zdroje

en: Visual materials
cs: Vizuální materiály

en: Publication Date
cs: Datum vydání

en: Publisher
cs: Nakladatel

en: Accession #
cs: Přírůstek #

[ctx: staff.z39_50.search_class.title]
en: Title
cs: Název

en: Z39.50 Import
cs: Import ze Z39.50

en: Data loaded.
cs: Data načtena.

en: Offline interface synchronized with server.
cs: Online připojení na server obnoveno.

en: Please wait
cs: Čekejte prosím

en: You do not have permission to register a workstation.
cs: Nemáte oprávnění k práci s touto racovní stanicí

en: Override Registration Failure?
cs: Překonat chybu registrace?

en: Workstation Registration error (%1$s)
cs: Chyba registrace pracovní stanice (%1$s)

en: Registration successful
cs: Registrace byla úspěšná
