evergreen - en to es translation catalogue (89 entries)

[ctx: conify.save_button.label]
note: Common entities
en: Save
es: Guardar

[ctx: conify.delete_button.label]
en: Delete
es: Eliminar

[ctx: conify.new_kid_button.label]
en: New Child
es: Nuevo hijo

note: Main configuration interface menu
en: Global :: Administration
es: Global :: Administración

[ctx: conify.admin.top_pane.title]
en: Controls
es: Controles

en: Configure your ILS
es: Configurar su ILS

[ctx: conify.admin.left_pane.controls]
en: Controls
es: Controles

en: Organization Types
es: Tipos de organización

[ctx: conify.admin.org_unit.link]
en: Organizational Units
es: Unidades de organización

[ctx: conify.admin.grp_tree.link]
en: Permission Groups
es: Grupo de permisos

en: Permissions
es: Permisos

en: Copy Statuses
es: Estados de copia

en: MARC Codes
es: Códigos MARC

[ctx: conify.admin.bottom_pane.title]
en: Controls
es: Controles

note: Organization unit type configuration interface
en: Global :: Actor :: Organization Unit Types
es: Global :: Actor :: Tipo de unidad de organización

en: Organization Unit Types
es: Tipos de unidad de organización

en: Type Name
es: Nombre del tipo

en: OPAC Label
es: Etiqueta OPAC

en: Can Have Volumes and Copies
es: Puede tener volúmenes y copias

en: Can Have Users
es: Puede tener usuarios

note: Organization unit configuration interface
en: Global :: Actor :: Organization Units
es: Global :: Actor :: Unidades de organización

[ctx: conify.org_unit.ou_tree.label]
en: Organizational Units
es: Unidades de organización

en: Main Settings
es: Configuración principal

en: Main Email Address
es: Dirección de Email principal

en: Main Phone Number
es: Número telefónico principal

en: Open time
es: Hora de apertura

en: Close time
es: Hora de cierre

en: Closed
es: Cerrado

en: Monday
es: Lunes

en: Tuesday
es: Martes

en: Wednesday
es: Miércoles

en: Thursday
es: Jueves

en: Friday
es: Viernes

en: Saturday
es: Sábado

en: Sunday
es: Domingo

note: Addresses
en: Addresses
es: Direcciones

en: Physical Address
es: Dirección física

en: Mailing Address
es: Dirección postal

en: ILL Address
es: Dirección ILL

en: Type
es: Tipo

en: Valid
es: Válido

en: Street 1
es: Calle 1

en: Street 2
es: Calle 2

en: City
es: Ciudad

en: State
es: Estado

en: Zip
es: C.P.

en: Country
es: País

en: County
es: Municipio

note: This is a highlighted label that is followed by the name of the organizational unit
en: Now editing:
es: Editando:

en: Global :: Configuration :: Copy Status
es: Global :: Configuration :: Estado de la copia

en: New Status:
es: Nuevo estado:

en: New Status Name
es: Nombre del nuevo estado:

[ctx: conify.copy_status.new_status.save]
en: Add
es: Añadir

[ctx: conify.copy_status.save_changes]
en: Save Changes
es: Guardar cambios

[ctx: conify.copy_status.delete_selected]
en: Delete Selected
es: Eliminar seleccionados

en: Audience Map
es: Mapa de audiencia

en: New Audience Map:
es: Nuevo mapa de audiencia:

[ctx: conify.marc_code_maps.new_code]
en: New Code
es: Nuevo código

en: New Value
es: Nuevo valor

[ctx: conify.marc_code_maps.audience_map.description]
en: Description
es: Descripción

[ctx: conify.marc_code_maps.delete_selected]
en: Delete Selected
es: Eliminar seleccionados

[ctx: conify.marc_code_maps.save_changes]
en: Save Changes
es: Guardar cambios

en: New Bibliographic Level:
es: Nuevo nivel bibliográfico

[ctx: conify.marc_code_maps.add]
en: Add
es: Añadir

en: New Item Type:
es: Nuevo tipo de elemento:

en: Language Map
es: Mapa de idioma

en: New Language:
es: Nuevo idioma:

note: perm_list.html Entities
en: Global :: Permission :: Permission List
es: Global :: Permiso :: Lista de permisos

[ctx: conify.perm_list.new_code.label]
en: New Code
es: Nuevo código

[ctx: conify.perm_list.add_button.label]
en: Add
es: Añadir

[ctx: conify.perm_list.save_changes.label]
en: Save Changes
es: Guardar cambios

[ctx: conify.perm_list.delete_selected.label]
en: Delete Selected
es: Eliminar seleccionados

en: New Permission:
es: Nuevo permiso:

note: grp_tree.html Entities
en: Global :: Permission :: Group Tree
es: Global :: Permiso :: Árbol de grupos

[ctx: conify.grp_tree.permission_groups.label]
en: Permission Groups
es: Grupo de permisos

en: Group Configuration
es: Configuración de grupo

en: Group Name
es: Nombre del grupo

[ctx: conify.grp_tree.description.label]
en: Description
es: Descripción

en: Editing Permission
es: Editando permisos

en: Parent Group
es: Grupo padre

en: User Group
es: Grupo de usuarios

[ctx: conify.grp_tree.save_button.label]
en: Save
es: Guardar

[ctx: conify.grp_tree.delete_button.label]
en: Delete
es: Eliminar

[ctx: conify.grp_tree.new_child_button.label]
en: New Child
es: Nuevo hijo

en: Group Permissions
es: Permisos de grupo

en: Permission:
es: Permiso:

en: Depth:
es: Profundidad:

[ctx: conify.grp_tree.save_changes.label]
en: Save Changes
es: Guardar cambios

[ctx: conify.grp_tree.remove_selected.label]
en: Delete Selected
es: Eliminar seleccionados
