evergreen - en to de translation catalogue (600 entries)

en: Vai
de: Vai-Sprache

en: Title
de: Titel

en: Palauan
de: Palau-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_LOCALE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_LOCALE

en: Kyrgyz
de: Kirgisisch

en: American English
de: Amerikanisches Englisch

en: Niuean
de: Niue-Sprache

en: Fanti
de: Fante-Sprache

en: 7_days_0_renew
de: 7_Tage_0_Verlängerung

en: Masai
de: Massai-Sprache

en: Bambara
de: Bambara-Sprache

en: Sindhi
de: Sindhi-Sprache

en: Abkhaz
de: Abchasisch

en: Duala
de: Duala-Sprachen

en: Votic
de: Wotisch

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Everywhere
de: Überall

en: Humor, satires, etc.
de: Humor, Satire, etc.

en: Bantu (Other)
de: Bantusprachen (Andere)

en: Kanuri
de: Kanuri-Sprache

en: Umbundu
de: Mbundu-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.bib.alert_on_empty
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.bib.alert_on_empty

en: FIXME: Need description for CREATE_PERM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_PERM

en: Celtic (Other)
de: Keltische Sprachen (Andere)

en: Hiligaynon
de: Hiligaynon-Sprache

en: Kachin
de: Kachin-Sprache

en: Short stories
de: Kurzgeschichten

en: Pangasinan
de: Pangasinan-Sprache

en: FIXME: Need description for DELETE_LASSO
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_LASSO

en: FIXME: Need description for UPDATE_ITEM_FORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ITEM_FORM

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_boundary.soft
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_boundary.soft

en: Pampanga
de: Pampanggan-Sprache

en: Yiddish
de: Jiddisch

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
de: Kreolisch-Portugiesisch (Andere)

en: Tongan
de: Tongaisch

en: Ijo
de: Ijo-Sprache

en: Central American Indian (Other)
de: Indianersprachen, Zentralamerika (Andere)

en: Damaged
de: Beschädigt

en: Southern Sami
de: Südsaamisch

en: Allow a user to import a MARC record via the Z39.50 interface
de: Erlaube einem Benutzer, einen MARC Eintrag via Z39.50 Interface zu importieren

en: FIXME: Need description for UPDATE_CIRC_MOD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_CIRC_MOD

en: FIXME: Need description for DELETE_ORG_UNIT_CLOSING
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_ORG_UNIT_CLOSING

en: FIXME: Need description for CREATE_VR_FORMAT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE _VR_FORMAT

en: Nauru
de: Nauruanisch

en: General
de: Allgemein

en: Available
de: Verfügbar

en: 35_days_1_renew
de: 35_Tage_1_Verlängerung

en: Latin
de: Latein

en: Zulu
de: Zulu-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_BIB_LEVEL
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_BIB_LEVEL

en: Georgian
de: Georgisch

en: Aramaic
de: Aramäisch

en: Tigrinya
de: Tigrinja-Sprache

en: Truk
de: Trukesisch

en: FIXME: Need description for CREATE_SURVEY
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_SURVEY

en: Tibetan
de: Tibetisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_RELEVANCE_ADJUSTMENT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_RELEVANCE_ADJUSTMENT

en: Publisher
de: Verlag

en: Ingush
de: Inguschisch

en: Guarani
de: Guaraní-Sprache

en: Batak
de: Batak-Sprache

en: Divehi
de: Maledivisch

en: Irish, Old (to 1100)
de: Altirisch (bis 1100)

en: Kurukh
de: Oraon-Sprache

en: Herero
de: Herero-Sprache

en: 3_months_0_renew
de: 3_monate_0_verlängerung

en: FIXME: Need description for CREATE_IMPORT_TRASH_FIELD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_IMPORT_TRASH_FIELD

en: Latvian
de: Lettisch

en: English
de: Englisch

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Juvenile
de: Jugendliche

en: Chinese
de: Chinesisch

en: FIXME: Need description for DELETE_HOURS_OF_OPERATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_HOURS_OF_OPERATION

en: Munda (Other)
de: Mundasprachen (Andere)

en: Gã
de: Ga-Spache

en: Yapese
de: Yapesisch

en: Arabic
de: Arabisch

en: Venda
de: Venda-Sprache

en: Staff
de: Mitarbeiter

en: Gwich
de: Gwichʼin

en: Iroquoian (Other)
de: Irokesische Sprachen (Andere)

en: Oriya
de: Oriya-Sprache

en: Allow a user to add/remove users to/from the "User" group
de: Benutzern erlauben, Benutzer aus/zu der Gruppe "Benutzer" zu entfernen/hinzuzufügen

en: Inupiaq
de: Inupik

en: FIXME: Need description for TRANSIT_COPY
de: FIXME: Brauche Beschreibung für TRANSIT_COPY

en: English (Canada)
de: Englisch (Kanada)

en: FIXME: Need description for DELETE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Wolof
de: Wolof-Sprache

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: Manchu
de: Mandschurisch

en: Russian
de: Russisch

en: Gbaya
de: Gbaya-Sprache

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Tiv
de: Tiv-Sprache

en: FIXME: Need description for DELETE_ORG_ADDRESS
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_ORG_ADDRESS

en: Undetermined
de: Unbestimmt

en: FIXME: Need description for CREATE_LANGUAGE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_LANGUAGE

en: No Access
de: Kein Zugriff

en: FIXME: Need description for CREATE_CIRC_DURATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_CIRC_DURATION

en: Braj
de: Braj-Bhakha

en: Baltic (Other)
de: Baltische Sprachen (Andere)

en: Tsonga
de: Tsonga-Sprache

en: Computer file
de: Computerdatei

en: Philippine (Other)
de: Philippinen-Austronesisch (Andere)

en: German
de: Deutsch

en: Slavic (Other)
de: Slawische Sprachen (Andere)

en: FIXME: Need description for UPDATE_LASSO_MAP
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_LASSO_MAP

en: Basque
de: Baskisch

en: Tumbuka
de: Tumbuka-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.void_overdue_on_lost
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.void_overdue_on_lost

en: Mandar
de: Mandaresisch

en: FIXME: Need description for CREATE_MARC_CODE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_MARC_CODE

en: Chechen
de: Tschetschenisch

en: Nzima
de: Nzima-Sprache

en: Dutch
de: Niederländisch

en: Paperback Book
de: Taschenbuch

en: Grebo
de: Grebo-Sprache

en: 28_days_2_renew
de: 28_Tage_2_Verlängerung

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Staff" group
de: Einem Benutzer erlauben, Benutzer zu/aus der "Mitarbeiter" Gruppe hinzuzufügen/zu entfernen

en: Skolt Sami
de: Skoltsaamisch

en: Ndebele (South Africa)
de: Ndebele-Sprache (Südafrika)

en: Welsh
de: Walisisch

en: Turkish, Ottoman
de: Türkisch, Ottomanisch

en: FIXME: Need description for CREATE_HOURS_OF_OPERATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_HOURS_OF_OPERATION

en: Kru
de: Kru-Sprachen

en: German, Old High (ca. 750-1050)
de: Althochdeutsch (ca. 750-1050)

en: Temne
de: Temne-Sprache

en: Berber (Other)
de: Berbersprachen (Andere)

en: Friends
de: Freunde

en: Dayak
de: Dajakisch

en: Gondi
de: Gondi-Sprache

en: FIXME: Need description for CREATE_LASSO
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_LASSO

en: Allow a user to create another user
de: Einem Benutzer erlauben, einen anderen Benutzer zu erstellen

en: Edition
de: Auflage

en: Bashkir
de: Baschkirisch

en: FIXME: Need description for CREATE_IMPORT_ITEM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_IMPORT_ITEM

en: Kamba
de: Kamba-Sprache

en: Spanish (Mexico)
de: Spanisch (Mexiko)

en: FIXME: Need description for CREATE_XML_TRANSFORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_XML_TRANSFORM

en: FIXME: Need description for UPDATE_XML_TRANSFORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_XML_TRANSFORM

en: 1_hour_2_renew
de: 1_Stunde_2_Verlängerung

en: Allow a user to update and undelete records.
de: Einem Benutzer erlauben, Einträge zu aktualisieren und zu löschen

en: Makasar
de: Makassarisch

en: Missing
de: Fehlt

en: Indo-European (Other)
de: Indogermanische Sprachen (Andere)

en: Kinyarwanda
de: Rwanda-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_COPY_NOTE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_COPY_NOTE

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
de: Kreolisch-Französisch (Andere)

en: Swazi
de: Swasi-Sprache

en: Sami
de: Saamisch

en: Indic (Other)
de: Indoarische Sprachen (Andere)

en: Telugu
de: Telugu-Sprache

en: Author
de: Autor

en: FIXME: Need description for DELETE_AUTHORITY_RECORD_NOTE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_AUTHORITY_RECORD_NOTE

en: Newari
de: Newiri

en: 2_months_2_renew
de: 2_Monate_2_Verlängerung

en: FIXME: Need description for UPDATE_LASSO
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_LASSO

en: FIXME: Need description for CREATE_ITEM_TYPE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_ITEM_TYPE

en: Fula
de: Ful

en: Microfilm
de: Mikrofilm

en: FIXME: Need description for UPDATE_CIRC_DURATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_CIRC_DURATION

en: Nubian languages
de: Nubische Sprachen

en: Armenian
de: Armenisch

en: Sandawe
de: Sandawe-Sprache

en: Banda
de: Banda-Sprache

en: Australian languages
de: Australische Sprachen

en: Walloon
de: Wallonisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.auth.staff_timeout
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.auth.staff_timeout

en: Dinka
de: Dinka-Sprache

en: Church Slavic
de: Kirchenslawisch

en: Norwegian (Nynorsk)
de: Norwegisch (Nynorsk)

en: Lamba
de: Lamba-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_VOLUME_NOTE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_VOLUME_NOTE

en: Galician
de: Galicisch

en: Kimbundu
de: Kimbundu-Sprache

en: Nilo-Saharan (Other)
de: Nilosaharanische Sprachen (Andere)

en: Sango (Ubangi Creole)
de: Sango-Sprache

en: Khasi
de: Khasi-Sprache

en: Marshallese
de: Marschallesisch

en: Yao (Africa)
de: Yao-Sprache

en: FIXME: Need description for DELETE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: Salishan languages
de: Salish-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING_ALL
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING_ALL

en: Elamite
de: Elamisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_TYPE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_TYPE

en: FIXME: Need description for UPDATE_SURVEY
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_SURVEY

en: Adygei
de: Adygisch

en: Miscellaneous
de: Sonstiges

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: Ganda
de: Ganda-Sprache

en: Komi
de: Komi-Sprache

en: FIXME: Need description for CREATE_ORG_UNIT_CLOSING
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_ORG_UNIT_CLOSING

en: Hittite
de: Hethitisch

en: Turkmen
de: Turkmenisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF

en: FIXME: Need description for DELETE_XML_TRANSFORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_XML_TRANSFORM

en: Sukuma
de: Sukuma-Sprache

en: FIXME: Need description for DELETE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF

en: FIXME: Need description for UPDATE_TRANSLATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_TRANSLATION

en: FIXME: Need description for UPDATE_HOURS_OF_OPERATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_HOURS_OF_OPERATION

en: Yupik languages
de: Yupik-Sprache

en: FIXME: Need description for CREATE_COPY_STATUS
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_COPY_STATUS

en: FIXME: Need description for UPDATE_VR_FORMAT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_VR_FORMAT

en: Germanic (Other)
de: Germanische Sprachen (Andere)

en: Kabyle
de: Kabylisch

en: 14_days_2_renew
de: 14_Tage_2_Verlängerung

en: Gothic
de: Gotisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_AUDIENCE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_AUDIENCE

en: Tamashek
de: Tamaseq

en: FIXME: Need description for VIEW_AUTHORITY_RECORD_NOTES
de: FIXME: Brauche Beschreibung für VIEW_AUTHORITY_RECORD_NOTES

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.org.bounced_emails
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.org.bounced_emails

en: Kara-Kalpak
de: Karakalpakisch

en: Carib
de: Karibische Sprachen

en: Samaritan Aramaic
de: Samaritanisch

en: Cherokee
de: Cherokee-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_ADDRESS
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_ADDRESS

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.global.juvenile_age_threshold
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.global.juvenile_age_threshold

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.reshelving_complete.interval
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.reshelving_complete.interval

en: Papuan (Other)
de: Papuasprachen (Andere)

en: Malagasy
de: Malagassi-Sprache

en: Tlingit
de: Tlingit-Sprache

en: Maori
de: Maori-Sprache

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
de: Mittelfranzösisch (ca. 1400-1600)

en: Bamileke languages
de: Bamileke-Sprache

en: Igbo
de: Ibo-Sprache

en: Ladino
de: Judenspanisch

en: Catalan
de: Katalanisch

en: Serer
de: Serer-Sprache

en: Adult
de: Erwachsene

en: Phoenician
de: Phönikisch

en: Sorbian languages
de: Sorbisch

en: FIXME: Need description for CREATE_ORG_TYPE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_ORG_TYPE

en: Preschool
de: Vorschule

en: FIXME: Need description for DELETE_TRANSLATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_TRANSLATION

en: Selkup
de: Selkupisch

en: FIXME: Need description for DELETE_PERM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_PERM

en: Norwegian (Bokmål)
de: Norwegisch (Bokmål)

en: Baluchi
de: Belutschisch

en: FIXME: Need description for CREATE_RELEVANCE_ADJUSTMENT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE RELEVANCE_ADJUSTMENT

en: Panjabi
de: Pandschabi

en: Ossetic
de: Ossetisch

en: Rajasthani
de: Rijasthini

en: FIXME: Need description for DELETE_BIB_LEVEL
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_BIB_LEVEL

en: Old Norse
de: Altnorwegisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_expire_alert_interval
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_expire_alert_interval

en: Hausa
de: Haussa-Sprache

en: Kutenai
de: Kutenai-Sprache

en: Moldavian
de: Moldauisch

en: FIXME: Need description for CREATE_NET_ACCESS_LEVEL
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_NET_ACCESS_LEVEL

en: FIXME: Need description for UPDATE_BIB_IMPORT_QUEUE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_BIB_IMPORT_QUEUE

en: Kumyk
de: Kumükisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_CLOSING
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_CLOSING

en: Avaric
de: Awarisch

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
de: Mittelhochdeutsch (ca. 1050-1500)

en: Tai (Other)
de: Thaisprachen (Andere)

en: Tok Pisin
de: Neumelanesisch

en: Edo
de: Edo-Sprache

en: FIXME: Need description for CREATE_LOCALE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_LOCALE

en: Other
de: Sonstige

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
de: Altpersisch (ca. 600-400 v.Chr.)

en: FIXME: Need description for CREATE_BIB_IMPORT_FIELD_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_BIB_IMPORT_FIELD_DEF

en: FIXME: Need description for UPDATE_LANGUAGE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_LANGUAGE

en: Balinese
de: Balinesisch

en: Tokelauan
de: Tokelauanisch

en: Limburgish
de: Limburgisch

en: Egyptian
de: Ägyptisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_stalling.soft
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_stalling.soft

en: Tuvinian
de: Tuwinisch

en: Multiple languages
de: Mehrere Sprachen

en: Maltese
de: Maltesisch

en: Assamese
de: Assamesisch

en: Publication Date
de: Erscheinungsdatum

en: FIXME: Need description for DELETE_ACQ_FUNDING_SOURCE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_ACQ_FUNDING_SOURCE

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.item_checkout_history.max
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.item_checkout_history.max

en: Allows a user to update an MFHD record
de: Einem Benutzer erlauben einen MFHD Eintrag zu aktualisieren

en: Tswana
de: Tswana-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.bib.keep_on_empty
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.bib.keep_on_empty

en: Coptic
de: Koptisch

en: FIXME: Need description for DELETE_LASSO_MAP
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_LASSO_MAP

en: FIXME: Need description for DELETE_ORG_TYPE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_ORG_TYPE

en: Letzeburgesch
de: Luxemburgisch

en: Frisian
de: Friesisch

en: Mayan languages
de: Maya-Sprachen

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Achinese
de: Aceh-Sprache

en: Drivers License
de: Führerschein

en: Terena
de: Tereno-Sprache

en: Avestan
de: Avestisch

en: Minangkabau
de: Minangkabau-Sprache

en: Zande
de: Zande-Sprachen

en: French, Old (ca. 842-1400)
de: Altfranzösisch (ca. 842-1400)

en: Sino-Tibetan (Other)
de: Sinotibetische Sprachen (Andere)

en: Canadian English
de: Kanadisches Englisch

en: Ethiopic
de: Äthiopisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.global.password_regex
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.global.password_regex

en: Cornish
de: Kornisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Yoruba
de: Yoruba-Sprache

en: Arawak
de: Arawak-Sprachen

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.lost_materials_processing_fee
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.lost_materials_processing_fee

en: Nyankole
de: Nkole-Sprache

en: French
de: Französisch

en: FIXME: Need description for CREATE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF

en: Basa
de: Basaa-Sprache

en: Neapolitan Italian
de: Neapel / Mundart

en: Finnish
de: Finnisch

en: Sundanese
de: Sundanesisch

en: Albanian
de: Albanisch

en: Osage
de: Osage-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_PICKUP_LIB_FROM_HOLDS_SHELF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_PICKUP_LIB_FROM_HOLDS_SHELF

en: Serbian
de: Serbisch

en: FIXME: Need description for CREATE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE

en: Italian
de: Italienisch

en: Chibcha
de: Chibcha-Sprachen

en: Navajo
de: Navajo-Spache

en: FIXME: Need description for UPDATE_PERM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_PERM

en: Manobo languages
de: Manobo-Sprache

en: Chamorro
de: Chamorro-Sprache

en: Luba-Lulua
de: Lulua-Sprache

en: Wakashan languages
de: Wakash-Sprachen

en: Amharic
de: Amharisch

en: Czech
de: Tschechisch

en: Tajik
de: Tadschikisch

en: Rapanui
de: Osterinsel-Sprache

en: Lozi
de: Rotse-Sprache

en: Gorontalo
de: Gorontalesisch

en: FIXME: Need description for DELETE_METABIB_FIELD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_METABIB_FIELD

en: FIXME: Need description for UPDATE_GROUP_PERM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_GROUP_PERM

en: Chagatai
de: Tschagataisch

en: FIXME: Need description for DELETE_BIB_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_BIB_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: 28_days_0_renew
de: 28_Tage_0_Verlängerung

en: 3_days_1_renew
de: 3_Tage_1_Verlängerung

en: Artificial (Other)
de: Kunstsprachen (Andere)

en: Nias
de: Nias-Sprache

en: Uighur
de: Uigurisch

en: Cheyenne
de: Cheyenne-Sprache

en: Fon
de: Fon-Sprache

en: Cree
de: Cree-Sprache

en: Otomian languages
de: Otomangue-Sprachen

en: Nyamwezi
de: Nyamwezi-Sprache

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Hawaiian
de: Hawaiisch

en: Sidamo
de: Sidamo-Sprache

en: FIXME: Need description for CREATE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Provençal (to 1500)
de: Okzitanisch (bis 1500)

en: Sinhalese
de: Singhalesisch

en: Adangme
de: Adangme-Sprache

en: Thai
de: Thailändisch

en: Allows a user to delete an MFHD record
de: Einem Benutzer erlauben, einen MFHD Eintrag zu löschen

en: Ugaritic
de: Ugaritisch

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: Iranian (Other)
de: Iranische Sprachen (Andere)

en: Bugis
de: Bugi-Sprache

en: Burmese
de: Birmanische Sprache

en: Aleut
de: Aleutisch

en: FIXME: Need description for DELETE_COPY_STATUS
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_COPY_STATUS

en: Japanese
de: Japanisch

en: Checked out
de: Ausgeliehen

en: Lunda
de: Lunda-Sprache

en: Mooré
de: Mossi-Sprache

en: Aragonese Spanish
de: Aragonesisch

en: Luiseño
de: Luiseño-Sprache

en: Syriac
de: Syrisch

en: Karen
de: Karenisch

en: Greek, Ancient (to 1453)
de: Altgriechisch (bis 1453)

en: Friulian
de: Friulisch

en: Nyoro
de: Nyoro-Sprache

en: Breton
de: Bretonisch

en: Scottish Gaelic
de: Schottisches Gälisch

en: Turkish
de: Türkisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.auth.opac_timeout
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.auth.opac_timeout

en: Delaware
de: Delaware-Sprache

en: Soninke
de: Soninke-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE

en: Zapotec
de: Zapotekisch

en: Hmong
de: Miao-Sprachen

en: FIXME: Need description for CREATE_AUDIENCE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_AUDIENCE

en: Allow a staff member to directly remove a bibliographic record
de: Einem Mitglied des Personals erlauben, einen bibliographischen Eintrag direkt zu löschen

en: Khmer
de: Kambodschanisch

en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

en: Malay
de: Malaiisch

en: Kalâtdlisut
de: Grönländisch

en: Zuni
de: Zuñi-Sprache

en: Iban
de: Iban-Sprache

en: FIXME: Need description for ASSIGN_GROUP_PERM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für ASSIGN_GROUP_PERM

en: Altaic (Other)
de: Altaische Sprachen (Andere)

en: Mohawk
de: Mohawk-Sprache

en: FIXME: Need description for CREATE_ORG_ADDRESS
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_ORG_ADDRESS

en: Dogrib
de: Dogrib-Sprache

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
de: Mittelirisch (ca. 1100-1550)

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: Javanese
de: Javanisch

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
de: Mittelniederländisch (ca. 1050-1350)

en: Persian
de: Persisch

en: FIXME: Need description for DELETE_TRANSIT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_TRANSIT

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Choctaw
de: Choctaw-Sprache

en: Aymara
de: Aymará-Sprache

en: South American Indian (Other)
de: Indianersprachen, Südamerika (Andere)

en: FIXME: Need description for REMOVE_GROUP_PERM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für REMOVE_GROUP_PERM

en: FIXME: Need description for DELETE_AUDIENCE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_AUDIENCE

en: Mexican Spanish
de: Mexikanisches Spanisch

en: Shona
de: Schona-Sprache

en: Chipewyan
de: Chipewyan-Sprache

en: Corsican
de: Korsisch

en: FIXME: Need description for CREATE_METABIB_FIELD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_METABIB_FIELD

en: Kpelle
de: Kpelle-Sprache

en: Arapaho
de: Arapaho-Sprache

en: Judeo-Persian
de: Jüdisch-Persisch

en: Chinook jargon
de: Chinook-Jargon

en: Akan
de: Akan-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_METABIB_FIELD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_METABIB_FIELD

en: Lushai
de: Lushai-Sprache

en: FIXME: Need description for DELETE_CIRC_DURATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_CIRC_DURATION

en: English (US)
de: Englisch (US)

en: Ponape
de: Ponapeanisch

en: Tahitian
de: Tahitisch

en: Siksika
de: Blackfoot-Sprache

en: Low German
de: Niederdeutsch

en: Dargwa
de: Darginisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_boundary.hard
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_boundary.hard

en: Sogdian
de: Sogdisch

en: Prakrit languages
de: Prakrit

en: Gayo
de: Gayo-Sprache

en: Kuanyama
de: Kwanyama-Sprache

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Judeo-Arabic
de: Jüdisch-Arabisch

en: Oromo
de: Galla-Sprache

en: Users
de: Benutzer

en: Semitic (Other)
de: Semitische Sprachen (Andere)

en: Khotanese
de: Sakisch

en: Bemba
de: Bemba-Sprache

en: Quechua
de: Quechua-Sprache

en: FIXME: Need description for DELETE_LOCALE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_LOCALE

en: Creoles and Pidgins (Other)
de: Kreolische Sprachen; Pidginsprachen (Andere)

en: FIXME: Need description for CREATE_BIB_LEVEL
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_BIB_LEVEL

en: Niger-Kordofanian (Other)
de: Nigerkordofanische Sprachen (Andere)

en: Estonian
de: Estnisch

en: Fang
de: Pangwe-Sprache

en: Mongo-Nkundu
de: Mongo-Sprache

en: Inari Sami
de: Inarisaamisch

en: French (Canada)
de: Französisch (Kanada)

en: Afrihili (Artificial language)
de: Afrihili (Künstliche Sprache)

en: FIXME: Need description for DELETE_BIB_IMPORT_QUEUE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_BIB_IMPORT_QUEUE

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_expire_interval
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_expire_interval

en: FIXME: Need description for UPDATE_ITEM_TYPE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ITEM_TYPE

en: FIXME: Need description for DELETE_RELEVANCE_ADJUSTMENT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_RELEVANCE_ADJUSTMENT

en: Fijian
de: Fidschi-Sprache

en: Iloko
de: Ilokano-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.patron_login_timeout
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.patron_login_timeout

en: Tigré
de: Tigre-Sprache

en: Samoan
de: Samoanisch

en: FIXME: Need description for DELETE_NET_ACCESS_LEVEL
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_NET_ACCESS_LEVEL

en: Rarotongan
de: Rarotonganisch

en: FIXME: Need description for CREATE_TRANSLATION
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_TRANSLATION

en: Dyula
de: Dyula-Sprache

en: Greek, Modern (1453- )
de: Modernes Griechisch (1453- )

en: Creek
de: Muskogisch

en: Lule Sami
de: Lulesaamisch

en: Bislama
de: Beach-la-mar

en: Kongo
de: Kongo-Sprache

en: Acoli
de: Acholi-Sprache

en: Mon-Khmer (Other)
de: Mon-Khmer-Sprachen (Andere)

en: Allow a user to edit a user's record
de: Einem Benutzer erlauben, einen Benutzereintrag zu bearbeiten

en: FIXME: Need description for CREATE_BIB_IMPORT_QUEUE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_BIB_IMPORT_QUEUE

en: Dakota
de: Dakota-Sprache

en: Polish
de: Polnisch

en: Bikol
de: Bikol-Sprache

en: Swedish
de: Schwedisch

en: FIXME: Need description for DELETE_LIT_FORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_LIT_FORM

en: Sign languages
de: Zeichensprachen

en: Mari
de: Tscheremissisch

en: Ewe
de: Ewe-Sprache

en: Tupi languages
de: Tupi-Sprachen

en: FIXME: Need description for CREATE_ITEM_FORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_ITEM_FORM

en: Algonquian (Other)
de: Algonkin-Sprachen (Andere)

en: Faroese
de: Färöisch

en: FIXME: Need description for DELETE_IMPORT_ITEM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_IMPORT_ITEM

en: FIXME: Need description for DELETE_ITEM_FORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_ITEM_FORM

en: FIXME: Need description for UPDATE_BIB_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_BIB_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Danish
de: Dänisch

en: Dravidian (Other)
de: Drawidische Sprachen (Andere)

en: FIXME: Need description for DELETE_ORG_UNIT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_ORG_UNIT

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
de: Kreolisch-Englisch (Andere)

en: FIXME: Need description for UPDATE_IMPORT_TRASH_FIELD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_IMPORT_TRASH_FIELD

en: Cushitic (Other)
de: Kuschitische Sprachen (Andere)

en: Tetum
de: Tetum-Sprache

en: Pahlavi
de: Mittelpersisch

en: FIXME: Need description for MERGE_BIB_RECORDS
de: FIXME: Brauche Beschreibung für MERGE_BIB_RECORDS

en: Slovak
de: Slowakisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.require_patron_password
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.require_patron_password

en: FIXME: Need description for DELETE_ITEM_TYPE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_ITEM_TYPE

en: Gilbertese
de: Gilbertesisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_MARC_CODE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_MARC_CODE

en: Kikuyu
de: Kikuyu-Sprache

en: FIXME: Need description for DELETE_IMPORT_TRASH_FIELD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_IMPORT_TRASH_FIELD

en: English, Old (ca. 450-1100)
de: Altenglisch (ca. 450-1100)

en: North American Indian (Other)
de: Indianersprachen, Nordamerika (Andere)

en: FIXME: Need description for CREATE_LASSO_MAP
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_LASSO_MAP

en: FIXME: Need description for UPDATE_TRANSIT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_TRANSIT

en: Crimean Tatar
de: Krimtatarisch

en: Tsimshian
de: Tsimshian-Sprache

en: Chamic languages
de: Cham-Sprachen

en: Nogai
de: Nogaisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.alert_on_checkout_event
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.alert_on_checkout_event

en: English, Middle (1100-1500)
de: Mittelenglisch (1100-1500)

en: Yakut
de: Jakutisch

en: Sumerian
de: Sumerisch

en: Xhosa
de: Xhosa-Sprache

en: Manipuri
de: Meithei-Sprache

en: Buriat
de: Burjatisch

en: Mandingo
de: Malinke-Sprache

en: Allow a user to log in to the OPAC
de: Einem Benutzer erlauben, sich bei OPAC anzumelden

en: Hupa
de: Hupa-Sprache

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
de: Interlingua (Internationale Hilfssprachen-Vereinigung)

en: Icelandic
de: Isländisch

en: FIXME: Need description for CREATE_ORG_UNIT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_ORG_UNIT

en: Twi
de: Twi-Sprache

en: Gujarati
de: Gujariti-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_NET_ACCESS_LEVEL
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_NET_ACCESS_LEVEL

en: Austronesian (Other)
de: Austronesische Sprachen (Andere)

en: Akkadian
de: Akkadisch

en: Allow a user to create new MARC records
de: Einem Benutzer erlauben, einen neuen MARC Eintrag zu erstellen

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.credit.payments.allow
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.credit.payments.allow

en: Korean
de: Koreanisch

en: Shan
de: Schan-Sprache

en: Collection
de: Sammlung

en: Nyanja
de: Nyanja-Sprache

en: FIXME: Need description for CREATE_CIRC_MOD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_CIRC_MOD

en: FIXME: Need description for CREATE_ACQ_FUNDING_SOURCE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_ACQ_FUNDING_SOURCE

en: Khoisan (Other)
de: Khoisan-Sprachen (Andere)

en: Caddo
de: Caddo-Sprachen

en: Lezgian
de: Lesgisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_COPY_STATUS
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_COPY_STATUS

en: Kashmiri
de: Kaschmiri

en: Haida
de: Haida-Sprache

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.opac.barcode_regex
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.opac.barcode_regex

en: Occitan (post-1500)
de: Okzitanisch (nach 1500)

en: Songhai
de: Songhai-Sprache

en: Spanish (US)
de: Spanisch (US)

en: FIXME: Need description for CREATE_AUTHORITY_RECORD_NOTE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_AUTHORITY_RECORD_NOTE

en: Afar
de: Danakil-Sprache

en: Udmurt
de: Udmurtisch

en: Irish
de: Irisch

en: FIXME: Need description for VIEW_ACQ_FUNDING_SOURCE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für VIEW_ACQ_FUNDING_SOURCE

en: Luo (Kenya and Tanzania)
de: Luo-Sprache (Kenia und Tansania)

en: Kabardian
de: Kabardinisch

en: Lahnda
de: Lahndi

en: Belarusian
de: Weißrussisch

en: Macedonian
de: Makedonisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_IMPORT_ITEM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_IMPORT_ITEM

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.patron.password.use_phone
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.patron.password.use_phone

en: Northern Sami
de: Nordsaamisch

en: Kalmyk
de: Kalmückisch

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Azerbaijani
de: Aserbeidschanisch

en: Sardinian
de: Sardisch

en: Hiri Motu
de: Hiri-Motu

en: Price
de: Preis

en: FIXME: Need description for DELETE_VR_FORMAT
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_VR_FORMAT

en: FIXME: Need description for UPDATE_AUTHORITY_RECORD_NOTE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_AUTHORITY_RECORD_NOTE

en: Raeto-Romance
de: Rätoromanisch

en: FIXME: Need description for DELETE_SURVEY
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_SURVEY

en: Lao
de: Laotisch

en: FIXME: Need description for CREATE_LIT_FORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für CREATE_LIT_FORM

en: Siouan (Other)
de: Sioux-Sprachen

en: FIXME: Need description for DELETE_CIRC_MOD
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_CIRC_MOD

en: Mende
de: Mende-Sprache

en: Ojibwa
de: Ojibwa-Sprache

en: Allows a user to create a new MFHD record
de: Einem Benutzer erlauben, einen neuen MFHD Eintrag zu erstellen

en: FIXME: Need description for DELETE_MARC_CODE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_MARC_CODE

en: Caucasian (Other)
de: Kaukasische Sprachen (Andere)

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Walamo
de: Walamo-Sprache

en: Lost
de: Verloren

en: Ndebele (Zimbabwe)
de: Ndebele-Sprache (Simbabwe)

en: Luba-Katanga
de: Luba-Katanga-Sprache

en: Dramas
de: Dramen

en: Braille
de: Blindenschrift

en: FIXME: Need description for UPDATE_LIT_FORM
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_LIT_FORM

en: Canadian French
de: Kanadisches Französisch

en: FIXME: Need description for UPDATE_ACQ_FUNDING_SOURCE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ACQ_FUNDING_SOURCE

en: Finno-Ugrian (Other)
de: Finnougrische Sprachen (Andere)

en: Apache languages
de: Apachen-Sprachen

en: Rundi
de: Rundi-Sprache

en: 7_days_2_renew
de: 7_Tage_2_Verlängerung

en: FIXME: Need description for DELETE_LANGUAGE
de: FIXME: Brauche Beschreibung für DELETE_LANGUAGE

en: Eskimo languages
de: Eskimosprachen

en: Athapascan (Other)
de: Athapaskische Sprachen (Andere)

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.default_item_price
de: FIXME: Brauche Beschreibung für UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.default_item_price

en: Scots
de: Schottisch

en: Sotho
de: Süd-Sotho-Sprache

en: Washo
de: Washo-Sprache

en: Spanish
de: Spanisch

en: Allow a user to edit a MARC record
de: Einem Benutzer erlauben, einen MARC Eintrag zu bearbeiten
