evergreen - en to pt translation catalogue (1059 entries)

en: Record Source
pt: Origem do Registro

en: Transaction Paid Totals
pt: Total de Transações de Pagamentos

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: Fiscal Calendar Name
pt: Nome do Calendário Fiscal

en: Secondary Identification
pt: Idntificação Secundária

en: Total Spent Amount
pt: Total do Montante Pago

en: Use Information
pt: Usar Informação

en: Credit Card Payment Detail
pt: Detalhes do Pagto em Cartão de Crédito

en: User City
pt: Cidade do Usuário

en: Billing Totals
pt: Totais da Cobrança

en: Transferable
pt: Tranferível

en: Org Address
pt: Endereço da Org

en: Pyament ID
pt: ID de Pagamento

en: Claims-returned Count
pt: Número de Requisições-Retornadas

en: Total Credit to Funding Source
pt: Crédito Total para Fonte de Financiamento

en: Line Item Provider Attribute Definition
pt: Definição do Atributo do Fornecedor do Item de Linha

en: Is Required
pt: É Requerido

en: Booking Interval
pt: Intervalo de Reserva

en: Parameters (JSON Array)
pt: Parâmetros (JSON Array)

en: Reference
pt: Referência

en: Balance after Spent
pt: Saldo depois Gastos

en: Trigger Event Environment Entry
pt: Entrada de Ambiente do Evento Desencadeador

en: Identification Type
pt: Identificação: Tipo

en: Matched Attribute
pt: Atributo Condizente

en: Notification Method
pt: Notificação: Método

en: Reservation Attribute Value Map
pt: Mapa de Valor de Atributo de Reserva

en: Call Number Link
pt: Ligação do Nº de Chamada

en: Check In Library
pt: Biblioteca de Entrada

en: Item Type Map
pt: Mapa do Tipo de Item

en: Billing Location Short (Policy) Name
pt: Nome Abreviado da Localização de Cobrança

en: Organizational Unit Setting
pt: Definições da Unidade Organizacional

en: Unvoided Billing Amount
pt: Montante Faturado NãoAnulado

en: Hook
pt: Gancho

en: Deleted
pt: Excluído

en: Payment Timestamp
pt: DataHora de Pagamento

en: Attribute Values
pt: Valores do Atributo

en: Import Record
pt: Importar Registro

en: Valid Values
pt: Valores Válidos

en: IsActive?
pt: Esta-Ativo?

en: Other Phone
pt: Outro Telefone

en: Debit From Fund
pt: Débito do Fundo

en: Total Paid Amount
pt: Valor Total Pago

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Open User Summary
pt: Abrir Sumário de Usuário

en: Statistical Category Entries
pt: Entradas de Categoria Estatística

en: Owner
pt: Proprietário

en: Current Resource
pt: Recurso Atual

en: Fund Combined Balance
pt: Saldo de Fundo Combinado

en: Holdable Formats (for M-type hold)
pt: Formatos Reserváveis (para reserva tipo-M)

en: Group
pt: Grupo

en: Secondary Identification Type
pt: Tipo Secundário de Identificação

en: Staff Member
pt: Funcionário

en: Currency Code
pt: Código de Moeda

en: Payments: Desk
pt: Pagamentos: Balcão

en: Short (Policy) Name
pt: Nome Abreviado (regulado)

en: Is Deleted
pt: Esta Excluído

en: Transaction Finish Timestamp
pt: "TimeStamp" do Término da Transação

en: Billing Timestamp
pt: DataHora de Faturamento

en: Provider Address
pt: Endereço do fornecedor

en: Attribute Value ID
pt: Valor de Atributo ID

en: Hold Copy Map
pt: Mapa de Reserva de Exemplar

en: Authority Record Note
pt: Obs do Registro de Autorização

en: Classic Item List
pt: Lista de Itens Clássicos

en: Vote Value
pt: Valor do Voto

en: Attribute Definition
pt: Definição de Atributo

en: Billing Type
pt: Tipo de Cobrança

en: Report Folder
pt: Pasta de Relatório

en: Line Item Notes
pt: Obs do Item de Linha

en: Hold requiring Transit
pt: Artigo em reserva que precisa de transito

en: Type Name
pt: Nome do Tipo

en: Hold Cancel Date/Time
pt: Data/Hora de cancelamento de artigo em reserva

en: Format
pt: Formato

en: OPAC/Staff Client User Name
pt: OPAC/ Nome de Usuário do Cliente Admnistrativo

en: Circulating Library
pt: Biblioteca de Circulação

en: Index Summary
pt: Índice Sumário

en: Call Number Maps
pt: Mapas de Nº de Chamada

en: Call Number Note
pt: Obs de Nº de Chamada

en: Max Fine Rule
pt: Regra para multa máxima

en: Hold Matrix Matchpoint
pt: Ponto de correspondência matricial de empréstimos

en: Indexed Subject Field Entries
pt: Entradas Indexadas do Campo Assunto

en: Copy/Shelving Location
pt: Exemplar/Localização na Estante

en: Response Group ID
pt: ID Grupo de Respostas

en: User Setting
pt: Configurações de Usuário

en: User Statistical Category Entry
pt: Entrada da Categoria Estatística do Usuário

en: Line Item
pt: Item de Linha

en: Public Note
pt: Observação Pública

en: Total Circulations
pt: Total de Circulações

en: User Home Library Name
pt: Nome da Bliblioteca de Residência do Usuário

en: User Credit Balance
pt: Saldo do crédito do usuário

en: House Credit Payment
pt: Pagamento em Crédito da Casa

en: URI Maps
pt: URI Mapas

en: Eligible Copies
pt: Exemplares Elegíveis

en: Total Billed
pt: Total Faturado

en: Valid Value
pt: Valor Válido

en: Check Payment Detail
pt: Detalhes do Pagto em Cheque

en: Effective Answer Date/Time
pt: Data/Hora da resposta efetiva

en: Capture Date/Time
pt: Data/Hora de Separação

en: User Permission Map
pt: Mapa de Permissão de Usuário

en: Electronic Access URI to Call Number Map
pt: Acesso Eletrônico URI a Mapa de Nº de chamada

en: Percent
pt: Percentual

en: Rule ID
pt: ID da Regra

en: Loan Duration
pt: Duração do Empréstimo

en: Type
pt: Tipo

en: Call Number Bucket Note
pt: Nota do Nº de Chamada da Cesta

en: Staff
pt: Atendimento

en: Hold
pt: Reserva

en: Event ID
pt: Evento, ID

en: User Bucket Item Note
pt: Nota de Item da Cesta de Usuário

en: Copy Bucket Item
pt: Copiar Item da Cesta

en: Order Date
pt: Data do Pedido

en: Fine Level
pt: Nível da Multa

en: Validator
pt: Validador

en: Required Permission
pt: Permissão Requerida

en: Copy Status Changed Time
pt: Copia Situação de Mudança de Hora

en: Is Mint Condition
pt: É Condição Mint

en: Dewey Block - Hundreds
pt: Bloco Dewey - Centenas

en: MARC Form
pt: MARC: Formato

en: Order of Application
pt: Ordem da Aplicação

en: Visible
pt: Visível

en: Error Output
pt: Saída de Erro

en: Circ ID
pt: ID de Circ

en: Active?
pt: Ativo?

en: Statistical Category Entry Copy Map
pt: Mapa de Exemplar de Entrada de Categoria Estatística

en: Previous Hop (unused)
pt: Pulo Anterior (nãousado)

en: Legacy Stat Cat 1 Value
pt: Est Valor Cat 1 (Legado)

en: Can Circulate?
pt: Pode Circular?

en: Stat-Cat entry maps
pt: Mapas de Entrada de Cat-Estat

en: Module Name
pt: Nome do Módulo

en: Call Number Bucket Item Note
pt: Nota de Item de Cesta de Nº de chamada

en: Create Time
pt: Criar Hora

en: Patron Birth Year
pt: Ano de Nascimento do Usuário

en: Hold Transit
pt: Trânsito da Reserva

en: SIP2 Media Type
pt: Mídia Tipo SIP@2

en: Code
pt: Código

en: User Bucket Item
pt: Item da Cesta do Usuário

en: Due Date/Time
pt: Data/Hora de Vencimento

en: Purchase Order ID
pt: Ordem de Compra, ID

en: Age Hold Protection
pt: Proteção de Reserva por Tempo

en: Resource Type Name
pt: Nome de Tipo de Recurso

en: Standing Penalty
pt: Penalidades Permanentes

en: Check In Staff
pt: Setor de Entrada

en: Cash Drawer
pt: Gaveta do Caixa

en: Z39.50 Attribute
pt: Atributo Z39.50

en: Success
pt: Sucesso

en: Pub Status
pt: Situação da Pub.

en: Max Loop
pt: Loop Max

en: Asynchronous Output
pt: Saídas Assíncrona

en: Call Number Bucket Type
pt: Tipo de Cesta de Nº de Chamada

en: Workstation link
pt: Conexação da Estação de Trabalho

en: Patron ZIP
pt: CEP do Usuário

en: Check Out Date/Time
pt: Data/Hora de Saída

en: General Demographic Division
pt: Divisão de Demografia Geral

en: Base Transaction
pt: Transação Base

en: Line Item Note
pt: Nota de Item de Linha

en: In House?
pt: Interno?

en: Current Library Card
pt: Cartão da Biblioteca Atual

en: Note Creator
pt: Criador da Nota

en: Total Allocated from Funding Source
pt: Total Alocado da Fonte de Financiamento

en: Template
pt: Modelo

en: Resources
pt: Recursos

en: Circulating Item
pt: Item em Circulação

en: User Bucket Type
pt: Tipo da Cesta de Usuário

en: Renewal?
pt: Renovação?

en: Actual Receive Date
pt: Data de Recebimento Atual

en: Debits
pt: Débitos

en: Copy Bucket Item Note
pt: Copiar Nota de Item de cesta

en: Prev Destination
pt: Destinação Prév.

en: Unfulfilled Hold Targets
pt: Destinos de Reservas Incompletos

en: Creator
pt: Criador

en: Series Statement (normalized)
pt: Enunciado das Séries (normalizado)

en: Classic Open Transaction Summary
pt: Sumário Clássico de Transações Abertas

en: Previous Stop
pt: Parada Anterior

en: Address Type
pt: Tipo de Endereço

en: Top of Queue
pt: Topo da Fila

en: Last Editing User
pt: Último Usuário Editando

en: Settings
pt: Configurações

en: Queue
pt: Fila

en: Queued Record
pt: Registro Enfileirado

en: Age Hold Protection Rule
pt: Regras de Proteção de Reserva por Tempo

en: Workstations
pt: Estações de Trabalho

en: All Hold Requests
pt: Todas Requisições de Reserva

en: Is Group Lead Account
pt: É Conta do Grupo Principal

en: Currently Frozen
pt: Atualmente Congelado

en: Contact
pt: Contato

en: Goods Payment
pt: Pagamento em Bens

en: Org Unit
pt: Unidade Org

en: Keyword Field Entry
pt: Entrada do Campo PalavraChave

en: User Survey Question
pt: Questão de Pesquisa de Usuário

en: Phone Renewal
pt: Renovação Telefone

en: Patron Home Library
pt: Biblioteca de Origem do Usuário

en: Issuance
pt: Emissão

en: Definition
pt: Definição

en: Relevance Adjustment
pt: Ajustes Relevantes

en: Edit date
pt: Editar data

en: Permission List
pt: Lista de Permissão

en: Retargeting Date/Time
pt: Redirecionando Data/Hora

en: Field Path
pt: Local do Campo

en: Accepting User
pt: Autorizando Usuário

en: Thaw Date (if frozen)
pt: Descongele Data (se estiver congelada)

en: Publication Year (normalized)
pt: Ano de Publicação (normalizado)

en: Answer Text
pt: Texto de Resposta

en: Record ID
pt: ID do Registro

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Audn
pt: Público

en: Formula Name
pt: Nome de Fórmula

en: Patron
pt: Usuário

en: Flattened MARC Fields
pt: Campos MARC Condensados

en: All Library Cards
pt: Todas Cartões de Biblioteca

en: Matrix Test Result
pt: Resultado de Teste Matriz

en: User ZIP Code
pt: CEP do Usuário

en: Cat Form
pt: Formulário de Categorias

en: Pickup Time
pt: Horas do Recebimento

en: Destination
pt: Destinação

en: Forgive Payment
pt: Perdoar Pagamento

en: Final Target Record
pt: Registro Destino Final

en: Fund Allocation Total
pt: Total Alocado do Fundo

en: Legacy Stat Cat 2 Value
pt: Est Valor Cat 2 (Legado)

en: Serial Virtual Record
pt: Registro Virtual Serial

en: Range is from Owning Lib?
pt: Faixa vem da Bib Proprietária?

en: Bib Record link
pt: Link do Registro Catalográfico

en: Stat Cat Value
pt: Valor Cat Estat

en: Copy Note
pt: Nota do Exemplar

en: Is Persistent? (unused)
pt: É Persistente? (não usado)

en: Fiscal Calendar
pt: Calendário Fiscal

en: Line Item Generated Attribute Definition
pt: Item de Linha Definição de Atributo Gerada

en: Organizational Unit Setting Type
pt: Tipo de Colocação de Unidade Organizacional

en: Virtual Due Date/Time
pt: Data/Hora de Vencimento Virtual

en: Unrecovered Debt
pt: Débido Irrecuperável

en: User Sharing Opt-in
pt: Compartilhamento Opt-in de Usuário

en: Note Title
pt: Título da Observação

en: Copy Owning Library
pt: Biblioteca dona do Exemplar

en: Replaces
pt: Substitui

en: Non-cataloged Circulation
pt: Circulação Não-catalogada

en: Resource Attribute Value ID
pt: Valor de Atributo de Recurso ID

en: Patron Home Library Link
pt: Link da Biblioteca de Origem do Usuário

en: Transaction Billings
pt: Transações de Faturas

en: Mailing Address Stage
pt: Etapa de Endereço de Correspondência

en: Resource Attribute ID
pt: Atributo de Recurso ID

en: Is Percent
pt: É Percentual

en: Calendar
pt: Calendário

en: Payment Summary
pt: Sumário de Pagamento

en: Resource Attribute
pt: Atributo de Recurso

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Matches
pt: Condizentes

en: Non-cat Circulation ID
pt: ID de Circulação Não-cat

en: Transaction Start Date/Time
pt: Data/Hora de Início da Transação

en: Open Circulation Balance by User Home Library and Owning Library
pt: Balanço de Circulações Abertas pela Biblioteca do Usuário e Biblioteca Proprietária

en: Survey
pt: Pesquisa

en: Setting ID
pt: ID de Confirguração

en: User Bucket
pt: Cesta do Usuário

en: Dummy ISBN
pt: ISBN vazio

en: Hook Key
pt: Chave de Gancho

en: Call Number Label
pt: Rótulo do Nº de Chamada

en: County
pt: País

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Expected Receive Date
pt: Data Experada de Recebimento

en: Circ Modifier
pt: Modificação da Circ

en: Series Title (normalized)
pt: Título das Séries (normalizado)

en: Balance after Spent and Encumbered
pt: Saldo depois Gasto e Impedido

en: Non-fulfilling Copy
pt: Exemplares Incompletos

en: Output Folder
pt: Pasta de Saída

en: Row ID
pt: Linha ID

en: Description
pt: Descrição

en: Entry Count
pt: Qtde Entrada

en: Non-fulfilling Library
pt: Biblioteca Incompleta

en: Title Field Entry
pt: Entrada do Campo Título

en: Language Map
pt: Mapa de Idiomas

en: Resource Attribute Maps
pt: Recurso de Mapas de Atributos

en: Display in User Summary
pt: Mostra no Sumário de Usuário

en: Legacy CAT1 Value
pt: CAT1 Valor (Legado)

en: Fiscal Year
pt: Ano Fiscal

en: Check In Date/Time
pt: Data/Hora de Entrada

en: Owning Lib
pt: Bib Proprietária

en: Last Billing Type
pt: Último Tipo de Fatura

en: Is Active
pt: Esta Ativo?

en: Attrs
pt: Attribs

en: Using Library
pt: Bilioteca em Uso

en: Update Type
pt: Tipo de Atualização

en: Edit Time
pt: Editar Hora

en: Title
pt: Título

en: Bib Source
pt: Fonte Catalográfica

en: Checkin Scan Date/Time
pt: Data/Hora de Scan de Entrada

en: Work Payment
pt: Pagamento em Trabalho

en: Aged (patronless) Circulation
pt: Empréstimo antigo de artigo (sem usuário)

en: Funding Source Balance
pt: Balanço da Fonte de financiamento

en: User Group Map
pt: Mapa de Grupo de Usuário

en: Org Lasso Map
pt: Mapa Org Lasso

en: Street (2)
pt: Rua (2)

en: Electronic Access URI
pt: URI de Acesso Eletrônico

en: Barred
pt: Barrado

en: Event Output
pt: Evento de Saída

en: Rule Name
pt: Nome da Regra

en: Tag
pt: Tag:

en: Date2
pt: Data2

en: Sending Library
pt: Enviando Biblioteca

en: Label
pt: Rótulo

en: Normalizer
pt: Normalizador

en: Form
pt: Forma

en: Indicator 1
pt: Indicador 1

en: Indicator 2
pt: Indicador 2

en: Checkins
pt: Entradas

en: Bib Level Code
pt: Código do Nível Catalográfico

en: Location ID
pt: ID de Localização

en: Formula Owner
pt: Proprietário da Fórmula

en: Simple Record Extracts
pt: Extração Simples de Registro

en: User Stat Cat Entry
pt: Entrada de Cat Est de Usuário

en: Juvenile
pt: Juvenil

en: Fund Tag Map
pt: Mapa do

en: Call Number/Volume
pt: Número/Volume de Chamada

en: Copy Notes
pt: Notas do Exemplar

en: Deposit
pt: Deposito

en: Match ID
pt: ID de Busca

en: Statistical Category
pt: Categoria Estatística

en: Hold User
pt: Usuário da  Reserva

en: Circulate
pt: Circular

en: Last Edit Date/Time
pt: Última Data/Hora de Edição

en: Queue ID
pt: Fila: ID

en: Target Resource Types
pt: Tipos de recurso de destino

en: Stat Cat
pt: Cat Estat

en: Summary
pt: Sumário

en: Dewey Range - Hundreds
pt: Faixa Dewey -  Centenas

en: All User Settings
pt: Configurações para todos usuários

en: Dewy Hundreds
pt: Dewy - Centenas

en: User Expiration Interval
pt: Intervalo de expiração do usuário

en: Basic Record Descriptor
pt: Descrição Base de Registro

en: Transit Range
pt: Abrangência de Trânsito

en: Payment ID
pt: ID do pagamento

en: Item Form Map
pt: Item: Mapa de Form

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Resource Attribute Name
pt: Nome do Atributo do Recurso

en: Billed User
pt: Usuário faturado

en: Item Form Code
pt: Item: Cód. Form

en: Locale
pt: Localidade

en: Overall Record Quality
pt: Qualidade global do registro

en: Import Item ID
pt: Importar ID de Item

en: Literary Form
pt: Forma Literária

en: Last Targeting Date/Time
pt: Data/Hora do último destino

en: Relevance
pt: Relevancia

en: Item Language
pt: Idioma do item

en: Queued Authority Record Attribute Definition
pt: Definição do atributo do registro de autoridade à atender

en: OPAC Label
pt: Rótulo OPAC

en: Opt-In User Field
pt: Campo de Usuário Opt-In

en: Survey Responses
pt: Respostas da Pesquisa

en: CAT2 Entry
pt: Entrada CAT2

en: Type ID
pt: ID do Tipo

en: Bibliographic Record
pt: Registro Catalográfico

en: Cause ID
pt: Causa ID

en: Cash Payment Detail
pt: Detalhes do Pagamento em Dinheiro

en: Field ID
pt: Campo: ID

en: Non-cat Item Type
pt: Tipo do Item Não-cat

en: Balance Owed
pt: Saldo Devido

en: Street (1)
pt: Rua (1)

en: Middle Name
pt: Nome do Meio

en: Resource Types
pt: Tipos de recurso

en: PO Line Item
pt: Item de Linha PO

en: Trigger Event Entry
pt: Ativar Entrada de Evento

en: Age Protection
pt: Proteção por Tempo

en: Picklist ID
pt: ID Seleção

en: Z39.50 Source
pt: Z39.50 Fonte

en: Bib Record
pt: Registro Catalográfico

en: LitF Code
pt: Cód. LitF

en: Item Form
pt: Item: Form

en: Requesting User
pt: Requisitando Usuário

en: Workstation
pt: Estação de Trabalho

en: Owning Lib Name
pt: Nome da Bib Proprietária

en: Metabib Field to Indexing Normalizer Map
pt: Campo Metabib para Mapa de Indexação Normalizadora

en: Record
pt: Registro

en: Uniform Title (normalized)
pt: Título Uniform (normalizado)

en: Return Time
pt: Hora de Retorno

en: Callnumber Label
pt: Rótulo do Nº-Chamada

en: Hold Target
pt: Destino da Reserva

en: Provider Contact
pt: Contato de Fornecedor

en: Library Circulation Location Link
pt: Link de localização da biblioteca de circulação

en: Copy Location Orders
pt: Ordens de Posição de Exemplar

en: Is User Group
pt: É Grupo de Usuário

en: Debit Type
pt: Tipo do Débito

en: Search Result
pt: Pesquisa no Resultado

en: Set Date
pt: Define Data

en: Fingerprint
pt: Impressão Digital

en: Data
pt: Dados

en: Trigger Hook Point
pt: Ativar Ponto de Gancho

en: i18n Core
pt: Núcleo i18n

en: Circulation
pt: Circulação

en: TCN Value
pt: TCN: Valor

en: Question ID
pt: ID da Questão

en: PO Note
pt: Nota PO

en: Transmission Format
pt: Formato de Transmissão

en: Total Credits to Funding Source
pt: Créditos Total para Fonte de Financinamento

en: Collections Tracker
pt: Rastreador de Coleções

en: DB
pt: BD

en: Field
pt: Campo

en: Owning Org Unit
pt: Unidade Org Proprietária

en: Transaction Finish Time
pt: Hora de Término da Transação

en: Start Time
pt: Horas de Início

en: Total Billing Amount
pt: Valor Total de Faturamento

en: Transaction Finish Date/Time
pt: Data/Hora de Término da Transação

en: Total Debit from Fund
pt: Débitos Totais do Fundo

en: Name
pt: Nome

en: Language Code
pt: Código do Idioma

en: Patron Home Library Short (Policy) Name
pt: Nome Abreviado (regulado) da Biblioteca de Origem do Usuário

en: Call Number
pt: Nº de Chamada

en: Template Output
pt: Saída de Modelo

en: Formula ID
pt: Fórmula ID

en: Renewal
pt: Renovação

en: Resource Attribute Map
pt: Mapa de Atributo de Recurso

en: User Home Library Link
pt: Link com a Biblioteca do Usuário

en: Role
pt: Função

en: Daytime Phone
pt: Telefone de Dia

en: Notify by Email?
pt: Avisar por Email?

en: User Payment Summary
pt: Sumário de Pagamento do Usuário

en: User Notes
pt: Notas do Usuário

en: Stat Cat ID
pt: ID das categorias estatísticas

en: From Currency
pt: Da Moeda

en: Trigger Event Reactor
pt: Ativar Reação a Evento

en: Selection Locus
pt: Lugar de Seleção

en: Collector
pt: Coletor

en: Child Groups
pt: Grupos Filhos

en: Total Circulation Count, Including Legacy
pt: Contagem Total de Circulação, incluindo Legados

en: Location
pt: Localização

en: Topic Subjects (normalized)
pt: Tópico de Assuntos (normalizado)

en: Main (Profile) Permission Group
pt: Grupo Principal (Perfil) de Permissão

en: Subfield
pt: Subcampo

en: Creating User
pt: Criando Usuário

en: Is Holdable
pt: É Reservável

en: Bib IDs by Holding Add/Delete Time (OCLC batch update)
pt: IDs Bib por Hora de Inclusão/Exclusão de Reserva (OCLC batch update)

en: Max Fine Amount
pt: Valor Máx de Multa

en: Tag ID
pt: Etiqueta ID

en: Hold Type
pt: Tipo da Reserva

en: Origin Currency
pt: Moeda Origem

en: OPAC/Staff Client Holds Alias
pt: Cliente de OPAC/Funcionário Pseudonimo Reservas

en: Subordinate Organizational Units
pt: Unidades Organizacionais Subordinadas

en: Normalized Value
pt: Valor Normalizado

en: Circulate?
pt: Circular?

en: XML/XSLT Transform Definition
pt: Definição de Transformação em XML/XSLT

en: Fulfillment Date/Time
pt: Data/Hora Conclusão

en: Note
pt: Nota

en: Call Number Bucket Item
pt: Nº de Chamada do Item de Cesta

en: Events
pt: Eventos

en: Circ Lib
pt: Bib de Circ

en: Call Number/Volume ID
pt: ID do Número/Volume  de Chamada

en: Asset Statistical Category
pt: Categorias estatísticas de bens

en: Queued Authority Record
pt: Registro de Autorização em Fila

en: Capture Staff
pt: Capture Funcionários

en: Payment Line Items
pt: Itens do Pagamento

en: Multiplier
pt: Multiplicador

en: Row Date
pt: Data de Linha

en: Bib Level Map
pt: Mapa do Nível Catalográfico

en: Cash Payment
pt: Pagamento em Dinheiro

en: Fulfilling Library
pt: Biblioteca em Atividade

en: Shelving Location Name
pt: Nome de Localização na Prateleira

en: Voiding Staff Member
pt: Anulando Membro Administrativo

en: Payment Note
pt: Obs do Pagamento

en: IDL Field Doc
pt: Doc Campo IDL

en: Script Test
pt: Teste de Script

en: Record Creation Date/Time
pt: Data/Hora de Criação de Registro

en: Request Library
pt: Biblioteca Solicitante

en: Responding User
pt: Respondendo Usuário

en: Trigger Condition Validator
pt: Ativar Validador de Condição

en: Exchange Rate
pt: Taxa de câmbio

en: Complete
pt: Completa

en: Non-cat Type ID
pt: ID do Item Não-cat

en: Failure Cleanup
pt: Falha de Limpeza

en: User Permission Group
pt: Grupo de Permissão do Usuário

en: Attribute Value Maps
pt: Mapas de Valor de Atributo

en: Billing Line Item
pt: Item de Linha da Cobrança

en: User Circulation Summary
pt: Sumário de Circulação de Usuário

en: Voided (Returned) Paid Amount
pt: Anulado (Retornado)  Qtde Paga

en: Catalog Item
pt: Item de Catálogo

en: Last Billing Note
pt: Última Obs de Fatura

en: Line Item Detail
pt: Detalhe de Item de Linha

en: Hold Request Cancel Cause
pt: Causa do Cancelamento do Pedido de Reserva

en: Open User Circulation Summary
pt: Abra Sumário de Circulação de Usuário

en: Indexed Author Field Entries
pt: Entradas Indexadas do Campo Autor

en: Serial Record Entry
pt: Entrada de Registro Serial

en: Holdable?
pt: Reservável?

en: Open Billable Transaction Summary
pt: Abra Sumário Transacional Faturável

en: Import/Overlay Bib Queue
pt: Importar/Sobrepõe Fila Bib

en: Is Persistent?
pt: É Persistente?

en: Fund Debit
pt: Débito do Fundo

en: Internet Access Level
pt: Nível de Acesso por Internet

en: Allocation ID
pt: ID de Alocação

en: Payment Type
pt: Tipo de Pagamento

en: Last Billing Date/Time
pt: Última Data/Hora de Faturamento

en: Amount Collected
pt: Montante Coletado

en: Currently Targeted Copy
pt: Exemplar Destinado Atualmente

en: Authority Record Entry
pt: Entrada de Registro de Autoridade

en: Funding Source
pt: Fonte de Financiamento

en: Fund Allocation
pt: Alocação de Fundo

en: Answers
pt: Respostas

en: Legacy Stat Cat 1
pt: Est Cat 1 (Legado)

en: Legacy Stat Cat 2
pt: Est Cat 2 (Legado)

en: Field Type
pt: Campo: Tipo

en: Truncation
pt: Truncamento

en: Survey Answer
pt: Resposta da Pesquisa

en: Transit
pt: Transito

en: Max Event Validity Delay
pt: Atraso máximo da validade do evento

en: Skip Count
pt: Pular Contagem

en: Capture Time
pt: Horas da Captura

en: Survey Start Date/Time
pt: Data/Hora de Início da Pesquisa

en: Line Item Local Attribute Definition
pt: Item de Linha Definição de Atributo Local

en: All Circulations
pt: Todas Circulações

en: Workstation Name
pt: Nome da Estação de Trabalho

en: Parent Circulation
pt: Circulação Pai

en: Call Number Bucket
pt: Cesta do Nº de Chamada

en: Fulfilling Staff
pt: Funcionário de Atendimento

en: Work Payment Detail
pt: Detalhes do Pagamento em Trabalho

en: Fund Spent Balance
pt: Saldo do Fundo Gasto

en: Total Encumbrance Amount
pt: Total do Montante Comprometido

en: Valid Address?
pt: Endereço Válido?

en: Hours of Operation
pt: Horas de Operação

en: Circulations
pt: Circulações

en: Reservation Pickups
pt: Escolha de Reservas

en: Survey ID
pt: ID da Pesquisa

en: Patron County
pt: País do Usuário

en: Allowed Proximity
pt: Proximidade Permitida

en: Field Class
pt: Classe do Campo

en: Grocery Billing link
pt: Link da Fatura da Doceria

en: Processing Delay
pt: Atraso de Processamento

en: Total Allocation to Funding Source
pt: Total alocado para a fonte de financiamento

en: User Setting Type
pt: Tipo de Configurações de Usuário

en: Item Type Code
pt: Item: Tipo do Cód.

en: Standing (unused)
pt: Permanente (não utilizado)

en: Password
pt: Senha

en: Personal Name Subjects (normalized)
pt: Assuntos de Nomes Pessoais (normalizado)

en: Country
pt: País

en: Minimum Total Copy/Hold Ratio
pt: Total Mínimo da Relação Exemplar/Reserva

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Total Circulation Count
pt: Contagem Total de Circulação

en: Indexed Title Field Entries
pt: Entradas Indexadas do Campo Título

en: Circulation Modifier
pt: Modificador da Circulação

en: Addresses
pt: Endereços

en: Opt-in Date/Time
pt: Data/Hora Opt-in

en: Year
pt: Ano

en: Voided Billing Amount
pt: Montante de Faturamento Anulado

en: Demographic Info
pt: Informações Demográficas

en: Last Payment Note
pt: Última Observação de Pagamento

en: Privilege Expiration Date
pt: Data de Expiração Previlegiada

en: Card ID
pt: ID do Cartão

en: User ID
pt: ID do Usuário

en: Entries
pt: Entradas

en: Precat Dummy Title
pt: Título por Padrão

en: Transit Copy Prev Destinations
pt: Dest. Prévios de Exemplar em Transito

en: Amount
pt: Montante

en: Workstation Payment Summary
pt: Sumário de Pagamento da Estação de Trabalho

en: Indexed Series Field Entries
pt: Entradas de campos de coleções indexadas

en: Bib Record Note
pt: Obs de Registro Catalográfico

en: Total Paid
pt: Total Pago

en: Check Payment
pt: Pagto em Cheque

en: Legacy CAT1 Link
pt: CAT1 Link (Legado)

en: Minimum Available Copy/Hold Ratio
pt: Disponibilidade Mínima da Proporção Exemplar/Reserva

en: Update Time
pt: Hora de Atualização

en: Additional Permission Groups
pt: Grupo de Permissões Adicionais

en: Bibliographic Record Entry Bucket Note
pt: Nota da Cesta de Entrada de Registro Bibliográfico

en: Requesting Library
pt: Requisitando Biblioteca

en: Transaction
pt: Transação

en: Organizational Unit Type
pt: Tipo da Unidade Organizacional

en: Map Entries
pt: Entradas de Mapa

en: Notify Count
pt: Notificar a contagem

en: Amount Encumbered
pt: Montante Impedido

en: Legacy CAT2 Value
pt: CAT2 Valor (Legado)

en: OPAC Survey?
pt: Pesquisa OPAC?

en: Legacy CAT2 Link
pt: CAT2 Link (Legado)

en: Note ID
pt: ID da Observação

en: Evergreen Record
pt: Registro Evergreen

en: Line Item MARC Attribute Definition
pt: Definição de Atributo MARC do Item de Linha

en: Penalty
pt: Penalidade

en: Credit Card Payment
pt: Pagto em Cartão de Crédito

en: Is OPAC Visible?
pt: OPAC é Vísivel?

en: Answer Date/Time
pt: Data/Hora da Resposta

en: Debit ID
pt: Débito ID

en: Transaction Type
pt: Tipo da Transação

en: End Time
pt: DataHora Final

en: Output ID
pt: Saída, ID

en: Physical Address
pt: Endereço Físico

en: Z39.50 Attribute ID
pt: Atributo Z39.50, ID

en: Allocations
pt: Alocações

en: Queued Bib Record Attribute Definition
pt: Definição do atributo do registro catalografico pra atender.

en: Origin Amount
pt: Montante de Origem

en: Record Node
pt: Nó de Registro

en: Circulation Type
pt: Tipo da circulação

en: Bibliographic Record Entry Bucket
pt: Cesta de Entrada do Registro Catalográfico

en: Fine Interval
pt: Intervalo de multa

en: Checkin Workstation
pt: Estação de Trabalho de Entradas

en: Author Field Entry
pt: Entrada do Campo Autor

en: User Address
pt: Endereço do usuário

en: Processing Delay Context Field
pt: Processando Atraso do Campo de Contexto

en: Bib Summary
pt: Sumário Catalográfico

en: Lineitem ID
pt: Item-de-linha, ID

en: Net Access Level
pt: Nível de Acesso por Rede

en: OPAC Visible
pt: OPAC: Visível

en: Total Results
pt: Resultados totais

en: Billing Address Stage
pt: Etapa de Endereço de Cobrança

en: Alert Message
pt: Mensagem de alerta

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Notification Date/Time
pt: Data/Hora de Notificação

en: Create Date
pt: Criar Data

en: Base Transit
pt: Trânsito Base

en: Duration Rule
pt: Regra de duração

en: Template Folder
pt: Pasta de Modelo?

en: User Age Demographic
pt: Dados demográficos sobre a idade do usuário

en: Notification Note
pt: Observação da Notificação

en: Circ Duration Rule
pt: Regra de duração de empréstimo

en: Attribute Map
pt: Mapa de Atributo

en: Is Required?
pt: É Requerido?

en: Parameter Value
pt: Valor do Parâmetro

en: Transit ID
pt: ID de Trânsito

en: Year End
pt: Final do Ano

en: Transaction Payments
pt: Transações de Pagamentos

en: Fine Amount
pt: Montante da Multa

en: User Home Library
pt: Biblioteca do Usuário

en: User Note
pt: Notas do Usuário

en: Forgive Payment Detail
pt: Detalhes de Perdão de Dívida

en: Is Deposit Required
pt: Um depósito é requerido?

en: Target Bib Record
pt: Registro Bib Destino

en: Hold Expire Date/Time
pt: Reserva Expirada (Data/Hora)

en: Flattened MARC Fields
pt: Campos MARC reduzidos

en: Amount Spent
pt: Montante Gasto

en: Report
pt: Relatório

en: Voided?
pt: Anulado?

en: Import Item Attribute Definition
pt: Importar Definição de Atributo de Item

en: Library Circulation Location Short (Policy) Name
pt: Localização da Biblioteca de Circulação: Nome Abreviado (Regulado)

en: Line Item Details
pt: Detalhes do Item de Linha

en: Card Stage
pt: Estágio Cartão

en: Copy/Shelving Location Order
pt: Ordem de Posição de Exemplar/Prateleira

en: Is Valid?
pt: É Valido?

en: Item Type
pt: Item: Tipo

en: Notifications Phone Number
pt: Notificações: Nº do Telefone

en: Billable Transaction link
pt: Ligação Transação Cobrável

en: Date1
pt: Data1

en: Import/Overlay Authority Queue
pt: Importar/Sobrepõe  Fila de Autorização

en: Billing Line Items
pt: Itens de Linha da Cobrança

en: Last Transaction ID
pt: Último ID de Transação

en: Shelf Time
pt: Tempo de Prateleira

en: User Link
pt: Link do Usuário

en: Core Type
pt: Tipo da Principal

en: Legacy Billing Type
pt: Tipo de Fatura Legada

en: Street 1
pt: Rua (1)

en: Language
pt: Idioma

en: Street 2
pt: Rua (2)

en: Attribute ID
pt: ID do Atributo

en: Resource Attribute Value
pt: Valor do Atributo de Recurso

en: Videorecording Format
pt: Formato da Gravação em Vídeo

en: Funding Source ID
pt: Fonte de Financiamento, ID

en: State
pt: Estado

en: Entry ID
pt: Entrar ID

en: Copy Age Hold Protection Rule
pt: Regra de Tempo para Proteção de Reserva

en: Namespace Prefix
pt: Prefixo de "Namespace"

en: Max includes Frozen
pt: Máx incluidos Congelados

en: Survey Response
pt: Resposta de Pesquisa

en: Claims Never Checked Out Count
pt: Número de Requisições Não Retiradas

en: All Permissions
pt: Todas Permissões

en: Identification ID
pt: Identificação: ID

en: Users
pt: Usuários

en: Price
pt: Preço

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Deposit Amount
pt: Montante Depositado

en: PO Note ID
pt: Nota PO, ID

en: MARC Type
pt: MARC: Tipo

en: Last Edit Data/Time
pt: Última Data/Hora de Edição

en: Dewey Range - Tens
pt: Faixa Dewey - Dezenas

en: Geographic Subjects (normalized)
pt: Assuntos de Geografia (normalizados)

en: Port
pt: Porta

en: Transited Copy
pt: Exemplar Transitado

en: Queued Bib Record Match
pt: Registro Bib Enfileirado

en: Line Items
pt: Itens de Linha

en: Bib Record Entry
pt: Entrada de Registro Catalográfico

en: Fiscal Year ID
pt: Ano Fiscal, ID

en: User Age: Lower Bound
pt: Idade do Usuário: Limite Inferior

en: Record Format
pt: Formato da Gravação

en: Pick List
pt: Lista de Seleção

en: Success Cleanup
pt: Limpeza bem sucedida

en: Group Permission Map
pt: Mapa dp Grupo de Permissão

en: Notifications
pt: Notificações

en: Payment Totals
pt: Totais do Pagamento

en: Patron Link
pt: Link do Usuário

en: Copy Number
pt: Nº do Exemplar

en: Notes
pt: Observações

en: Value
pt: Valor

en: CAT1 Entry
pt: Entrada CAT1

en: Years
pt: Anos

en: Ordering Agency
pt: Agência de Encomendas

en: Slip?
pt: Capa?

en: Non-cataloged Type
pt: Tipo Não-catalogado

en: Hold Notification
pt: Notificação de Reserva

en: Circulation ID
pt: ID da Circulação

en: Holds Receiving Address
pt: Reservas Recebendo Endereço

en: Copy Status at Transit
pt: Situação do Exemplar em Transito

en: User Fee
pt: Taxa de Usuário

en: Credit Payment Detail
pt: Detalhes do Pagto em Crédito

en: Circulation Matrix Matchpoint
pt: Ponto correspondência matricial de Circulação

en: Evergreen Copy ID
pt: Cópia Evergreen ID

en: Patron Age Demographic
pt: Tempo de Residência do Usuário

en: Circulation Matrix Circulation Modifier Subtest
pt: Matrix de Circulação Subteste Modificador de Circulação

en: Corporate Name Subjects (normalized)
pt: Nome de Assuntos Compartilhados(normalizado)

en: Queued Bib Record
pt: Registro Bib Enfileirado

en: Funding Source Name
pt: Nome da fonte de financiamento

en: Distribution Formula Entry
pt: Fórmula de Distribuição, Entrada

en: Address ID
pt: ID do Endereço

en: User County
pt: País do Usuário

en: Tags
pt: Etiquetas

en: User Name
pt: Nome do Usuário

en: Requestor Permission Group
pt: Grupo de Permissão Solicitante

en: Virtual Record
pt: Registro Virtual

en: Resource Type
pt: Tipo de Recurso

en: All Addresses
pt: Todos Endereços

en: User Age: Upper Bound
pt: Idade do Usuário: Limite Superior

en: Statistical Category Stage
pt: Etapa de Categoria Estatística

en: Video Recording Format
pt: Formato da Gravação em Vídeo

en: Matchpoint ID
pt: ID do Ponto de Correspondência

en: User Profile Group
pt: Grupo de Perfil do Usuário

en: Circulations Performed as Staff
pt: Circulações Realizadas como Admin

en: Answer ID
pt: ID da Resposta

en: Hold Request Note
pt: Nota de Requisição de Reserva

en: Billing Types
pt: Tipos de Cobrança

en: City
pt: Cidade

en: Circulation Duration Rule
pt: Regra de Duração de Circulação

en: Holds
pt: Reservas

en: Classic Circulation View
pt: Visualização Clássica da Circulação

en: Use ID
pt: ID de Uso

en: Receive Date/Time
pt: Recebe Data/Hora

en: Poll Style?
pt: Estilo da Enquete?

en: Copy
pt: Exemplar

en: Can Have Volumes?
pt: Pode ter Volumes?

en: Stop Fines Reason
pt: Razão de Parar Multa

en: LitF Description
pt: Descrição do LitF

en: Parent Type
pt: Tipo da Principal

en: User Demographics
pt: Demografia do Usuário

en: Add Time
pt: Incluir Horas

en: Holdings Tag
pt: Etiqueta de Reservas

en: Currency Label
pt: Rótulo da Moeda

en: Encumbrance
pt: Comprometimento

en: Reservation Target Resources
pt: Reserva  de Recursos Deestino

en: Precat Dummy Author
pt: Autor Vazio de Precat

en: Cancelation note
pt: Nota de cancelamento

en: Combined Aged and Active Circulations
pt: Combinação de Circulações Ativas e Velhas

en: Goods Payment Detail
pt: Detalhes de Pagto em Bens

en: Open Circulation Balance by Owning Library
pt: Balanço de Circulações Abertas pela Biblioteca Proprietária

en: Payments: Non-drawer Staff
pt: Pagamentos: Funcionário (Não-Caixa)

en: Resource Type ID
pt: Tipo de Recurso ID

en: Fund ID
pt: Fundo ID

en: Patron Name
pt: Nome do Usuário

en: Phone Number
pt: Nº de Telefone

en: Copy Transit
pt: Exemplar em Transito

en: Purchase Order
pt: Ordem de Compra

en: Position
pt: Posição

en: Circulation Type (MARC)
pt: Tipo da Circulação (MARC)

en: Line Item Attribute Definition
pt: Definição de Atributo do Item-de-Linha

en: Workstation ID
pt: ID da Estação de Trabalho

en: Resource Attribute Map ID
pt: Mapa de Atributo de Recurso ID

en: Year Begin
pt: Início do Ano

en: Fiscal Calendar ID
pt: Calendário Fiscal, ID

en: Family Linkage or other Group
pt: Ligação Familiar ou outro Grupo

en: Type Depth
pt: Profundidade do Tipo

en: Org Lasso
pt: Laço da Org

en: Fund Allocation Percentages
pt: Percentuais de Alocação do Fundo

en: Patron Profile Group
pt: Grupo de Perfis de Usuário

en: User Home Library Short (Policy) Name
pt: Nome Abreviado (regulado) da Biblioteca do Usuário

en: Fund
pt: Fundo

en: Map Entry ID
pt: Entrada de Mapa ID

en: User Bucket Note
pt: Obs da Cesta de Usuário

en: Owning Library Short (Policy) Name
pt: Biblioteca Proprietária Nome Abreviado (Regulado)

en: Inter-system Copy Transit
pt: Transito de exemplares entre-sistemas

en: Trigger Event Cleanup
pt: Ative Evento de Limpeza

en: Error Events
pt: Eventos de Erro

en: Note Content
pt: Conteúdo da Nota

en: Private Note
pt: Observação Privativa

en: Summary (normalized)
pt: Sumário (normalizado)

en: Bump Type
pt: Tipo de Lombada

en: Reservation Current Resources
pt: Reserva de Recursos Atuais

en: User
pt: Usuário

en: Billing Location Name
pt: Nome da Localização de Cobrança

en: Namespace URI
pt: URI de Namespace

en: Index Field
pt: Campo Índice

en: Mailing Address
pt: Endereço de Correspondência

en: Distribution Formula
pt: Fórmula de Distribuição

en: Source Label
pt: Rótulo de Origem

en: To Currency
pt: Para Moeda

en: Credit to Funding Source
pt: Crédito para Fonte de Financiamento

en: Shelving Location
pt: Localização na Prateleira

en: Pickup Library
pt: Selecione a Biblioteca

en: Indexed Keyword Field Entries
pt: Entradas Indexadas do Campo Palavra-Chave

en: Transaction Billing Totals
pt: Totais de Transações de Faturamento

en: Identification Name
pt: Nome de Identificação

en: Circulation Billing link
pt: Ligação da Circulação

en: Pretransit Copy Status
pt: Situação de Exemplar Prétrânsito

en: Loop Count
pt: Contagem de Voltas

en: Notifying Staff
pt: Avisando a Administração

en: LitF Name
pt: Nome do LitF

en: Shelf Expire Time
pt: Tempo de Expiração na Prateleira

en: Is Error
pt: É Erro

en: Desk Renewal
pt: Renovação no Balcão

en: Provider Name
pt: Nome do Fornecedor

en: Item Age
pt: Item: Idade

en: Primary Identification Type
pt: Tipo de Identificação Primário

en: Transaction Start Time
pt: Hora de Início da Transação

en: Within City Limits?
pt: Dentro dos Limites da Cidade?

en: Opt-in ID
pt: ID de Opt-in

en: Hold Request Type
pt: Tipo de Solicitação de Reserva

en: Ratio
pt: Razão

en: Event Definition
pt: Definição de Evento

en: Simple Record Extracts
pt: Extração Simples de Registro

en: Note Creation Date/Time
pt: Data/Hora de Criação da Obs

en: Update Process
pt: Processo de Atualização

en: Payments: Brick-and-mortar
pt: Pagamentos: Em Material

en: Call Number Dewey/Prefix
pt: Deway/Prefixo do nº de Chamada

en: Passive
pt: Passivo

en: Org Units
pt: Unidades Org

en: Selecting User
pt: Selecionando Usuário

en: Magnetic Media
pt: Mídia Magnética

en: Item Count
pt: Contagem de Item

en: Target Object ID
pt: ID do Objeto Destino

en: Run Time
pt: Tempo de Execução

en: Responses
pt: Respostas

en: Call Numbers
pt: Nº de Chamadas

en: Payment Date/Time
pt: Data/hora de Pagamento

en: Request Time
pt: Tempo Requisitado

en: Non-cataloged In House Use
pt: Uso Interno Não-catalogado

en: Required Parameter Count
pt: Contagem de Parâmetro Requerido

en: Total Owed
pt: Total de Dívidas

en: Last Payment Timestamp
pt: Última DataHora de Pagamento

en: Simple Record
pt: Registro Simples

en: Open Circulation Billing by Circulating Library and Owning Library
pt: Faturas de Circulações Abertas pela Biblioteca de Circulação e Biblioteca Proprietária

en: Answer
pt: Resposta

en: Status
pt: Situação

en: Patron Barcode
pt: Código-de-barras do Usuário

en: Metabib Field
pt: Campo Metabib

en: Billable Transaction Summary
pt: Sumário da Transação Faturavel

en: Credit ID
pt: ID do Crédito

en: Lang
pt: Idioma

en: Bib Level
pt: Nível Cat

en: Descriptor ID
pt: ID do Descritor

en: Bibliographic Record Bucket Type
pt: Tipo Cesta do Registro Catalográfico

en: Import/Overlay Fields for Removal
pt: Importar/Sobrepor Campos para Remoção

en: Definition ID
pt: ID do Definição

en: Full Bibliographic record
pt: Registro Bibliogáfico Completo

en: Reservation Requests
pt: Requisições de Reservas

en: In House Use
pt: Uso interno

en: ILL Receiving Address
pt: Endereço de recepção de empréstimo entre bibliotecas (EEB)

en: Biblio Record Entry Bucket Item
pt: Item de Cesta da Entrada de Registro Bibliográfico

en: Trigger Environment Collector
pt: Ative o coletor de ambiente

en: Author (normalized)
pt: Autor (normalizado)

en: Holdable
pt: Reservável

en: Fine Stop Date/Time
pt: Data/Hora de Parada da Multa

en: Copies
pt: Cópias

en: Excluded
pt: Excluído

en: Fund Allocation Percent
pt: Percentual de alocação do fundo

en: Organizational Unit
pt: Unidade Organizacional

en: Circulation Date/Time
pt: Data/Hora da Circulação

en: Series Field Entry
pt: Entrada do Campo Séries

en: Bib ID
pt: ID Bib

en: Item Selection Depth
pt: Item: Profundidade da Seleção

en: Reservation
pt: Reservas

en: Unvoided Paid Amount
pt: Montante pago não anulado

en: Total Debit Amount
pt: Montante de Débito Total

en: Audience Code
pt: Código do Público

en: Trigger Event Definition
pt: Ativar Definição do Evento

en: Default Price
pt: Preço padrão

en: Failure Part
pt: Parte Falha

en: Allowed Org Unit
pt: Unidade organizacional permitida

en: Circulation Duration
pt: Duração da Circulação

en: Body
pt: Corpo

en: Fund Tag Name
pt: Nome da Etiqueta do Fundo

en: Authority Record Descriptor
pt: Descritor de Registro de Autoridade

en: Schedule
pt: Cronograma

en: Recurring Fine Rule
pt: Regra para recorrer a multa

en: Complete Time
pt: Tempo Completo

en: User Standing Penalty
pt: Penalidade Permanente de Usuário

en: Exchange Rate ID
pt: Taxa de câmbio, ID

en: Queued Bib Record Attribute
pt: Atributto do registro de bib à atender

en: Creation Date/Time
pt: Data/Hora de Criação

en: Parameter Name
pt: Nome do Parâmetro

en: Due Date
pt: Data de Vencimento

en: Allocating User
pt: Alocação de Usuário

en: Total Spent from Fund
pt: Total Gasto do Fundo

en: Group Penalty Threshold
pt: Entrada Grupo de Multa

en: Queued Authority Record Match
pt: Correspondência de Registro de Autorização Enfileirado

en: User Statistical Category
pt: Categoria Estatística de Usuário

en: Suffix/Title
pt: Sufixo/Título

en: Max Holds
pt: Reservas Máx

en: Library Card
pt: Cartão da Biblioteca

en: Recording Staff
pt: Gravando Funcionário

en: Location Order ID
pt: Ordem de Posição, ID

en: Billing Address
pt: Endereço de Cobrança

en: Send Date/Time
pt: Envia Data/Hora

en: Grocery Transaction
pt: Transação

en: Supplemental Issue Summary
pt: Sumário Edição Suplementar

en: Open Circulation Balance by Circulating Library and Owning Library
pt: Balanço de Circulações Abertas pela Biblioteca de Circulação e Biblioteca Proprietária

en: Notify Time
pt: Hora de Notificação

en: Hold Request
pt: Solicitação de Reserva

en: Non-MARC Record Notes
pt: Registro de observações Não-MARC

en: Currency
pt: Moeda

en: Open Circulation Billing by Owning Library
pt: Faturas de Circulação em Aberto pela Biblioteca Proprietária

en: Fund Code
pt: Cód. do Fundo

en: Trigger Event Parameter
pt: Ativar parâmetro do evento

en: Is Deleted?
pt: Esta Excluído?

en: Can Circulate
pt: Pode Circular

en: Line Item Attribute
pt: Atributo de Item de Linha

en: Permission Group
pt: Grupos de Permissão

en: Hold ID
pt: Reserva ID

en: Last Billing Timestamp
pt: Última DataHora de Fatura

en: Dewy Tens
pt: Dewy Dezenas

en: Lineitem
pt: Item-de-linha

en: Cancel Time
pt: Hora de Cancelamento

en: Subordinate Types
pt: Tipos Subordinados

en: Fixed Field Entry
pt: Entrar Campo Fixo

en: Reference?
pt: Referencia?

en: External URI List (normalized)
pt: Lista URl Externa (normalizada)

en: Owning Library
pt: Biblioteca Proprietária

en: Circ Lib Name
pt: Nome da Bib Circ

en: User Summary
pt: Sumário de Usuário

en: Billing Location
pt: Localização da Cobrança

en: Circulating Staff
pt: Setor de CIrculação

en: Item Stat Cat Entry
pt: Item: Stat. Entr. Cat.

en: Billings
pt: Cobranças

en: Creating Staff
pt: Criando Funcionário

en: Hold Capture Requires Verification
pt: Separação de Reserva Requer Verificação

en: Last Payment Date/Time
pt: Data/Hora do último pagamento

en: Copy Bucket Note
pt: Copiar Nota da Cesta

en: Copy Number on Volume
pt: Nº do Exemplar

en: Last Payment Type
pt: Último Tipo de Pagamento

en: Resource ID
pt: Recurso ID

en: User Stage
pt: Etapa de Usuário

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Post Code
pt: Código Postal

en: Audience Map
pt: Mapa do Público

en: Barcode
pt: Código de Barras

en: Dewey Block - Tens
pt: Bloco Dewey - Dezenas

en: Credits
pt: Créditos

en: Open Billable Transactions
pt: Abrir Transações Faturáveis

en: Is Reference
pt: É Referencia

en: Target Resource Type
pt: Tipo do Recurso Destinatário

en: Parent Group
pt: Grupo Principal

en: Item Detail ID
pt: Detalhe do Item, ID

en: Provider ID
pt: Item de Catálogo

en: Closed Dates
pt: Datas de Fechamento

en: Entry Value
pt: Entrar Valor

en: Indexing Normalizer
pt: Normalizador de Indexação

en: Copy Circulating Library
pt: Biblioteca de Circulação de Exemplar

en: Checked
pt: Verificado

en: Auth
pt: Autor

en: Copy ID
pt: ID do Exemplar

en: Target ID
pt: Destino ID

en: Author
pt: Autor

en: Test ID
pt: ID de Teste

en: Fast Simple Record Extracts
pt: Extração Rápida e Simples de Registro

en: Cancelation cause
pt: Causa de cancelamento

en: Keep
pt: Manter

en: TCN Source
pt: TCN: Fonte

en: Destination Library
pt: Biblioteca Destino

en: Processing Group Context Field
pt: Processando Campo de Contexto de Grupo

en: Pubdate
pt: Data de Pub

en: Copy Link
pt: Link do Exemplar

en: Circulation Modifier Subtest ID
pt: Subteste de Modificador de Circulação ID

en: Question
pt: Questão

en: Total Fund Encumbrance
pt: Ônus total do fundo

en: Source
pt: Fonte

en: Subject Field Entry
pt: Entrada do Campo Assunto

en: Metarecord
pt: Metaregistro

en: OPAC Renewal
pt: Renovação OPAC

en: User Barcode
pt: Código de Barras do Usuário

en: Copy Bucket Type
pt: Tipo Cesta de Exemplar

en: Subscription
pt: Subscrição

en: BLvl
pt: NCat

en: Request Date/Time
pt: Requisista Data/Hora

en: Line Item User Attribute Definition
pt: Definição de Atributo de Usuário de Item de Linha

en: Transaction End Date/Time
pt: Data/Hora do Fim da Transação

en: Open Circulation
pt: Abrir Circulação

en: Title Proper (normalized)
pt: Título Original (normalizado)

en: Use Date/Time
pt: Data/Hora Uso

en: Accepting Staff Member
pt: Autorizando Membro da Administração

en: Overdue Circulation
pt: Circulação Vencida

en: Is Active?
pt: Esta Ativo?

en: Stop Date
pt: Data de Parada

en: Pending
pt: Pendente

en: ILS User
pt: ILL Usuário

en: Phone
pt: Telefone

en: Overall Quality
pt: Qualidade Global

en: Active
pt: Ativo

en: Attribute Value
pt: Valor de Atributo

en: Count
pt: Contagem

en: Staff?
pt: Administrativo?

en: Min Loop
pt: Loop Min

en: Copy Bucket
pt: Copiar Cesta

en: Payment link
pt: Link de Pagamento

en: Is Holdable?
pt: É Reservável?

en: Patron City
pt: Cidade do Usuário

en: Responses using this Answer
pt: Respostas usindo esta Resposta

en: Organizational Unit ID
pt: ID da Unidade Organizacional

en: Publisher (normalized)
pt: Editora (normalizado)

en: Billing ID
pt: ID de Cobrança

en: Resource
pt: Recurso

en: Audience
pt: Público

en: Circulate As MARC Type
pt: Circular como Tipo MARC

en: Line Item Count
pt: Contagem de item de linha

en: Reservations
pt: Reservas

en: Open Circulation Billing by User Home Library and Owning Library
pt: Faturas de Circulação em Aberto pela Biblioteca do Usuário e Biblioteca Proprietária

en: Import Time
pt: Importa Horas

en: Threshold
pt: Entrada

en: Billing Location Link
pt: Link da Localização de Cobrança

en: Evening Phone
pt: Telefone à Noite

en: Group Name
pt: Nome do Grupo

en: Provider Contact Address
pt: Endereço de Contato do Fornecedor

en: Item Circ Library
pt: Item: Biblioteca de Circ

en: Transaction link
pt: Link de transação

en: Balance Remaining
pt: Saldo Restante

en: Queued Authority Record Attribute
pt: Atributo de Registro de Autoridade Enfileirado

en: Purpose
pt: Propósito

en: Create Date/Time
pt: Criar Data/Hora

en: Is Super User
pt: É Super Usuário

en: Attributes
pt: Atributos

en: Patron ZIP Code
pt: Código do CEP do Usuário

en: Resource Attributes
pt: Atributos de Recurso

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Notification ID
pt: Notificação: ID

en: Full Authority Record
pt: Registro de Autoridade Completo

en: Date of Birth
pt: Data de Nascimento

en: Record Creator
pt: Criador do Registro

en: Creation Time
pt: Data/Hora de Criação

en: Collection Code
pt: Código de Coleção

en: Total Allocation Amount
pt: Valor Total Alocado

en: Reactor
pt: Reator

en: Billable Transaction
pt: Transação Cobrável

en: Parent Organizational Unit
pt: Unidade Organizacional Principal

en: Photo URL
pt: URL: Foto

en: Payments: All
pt: Pagamentos: Todos

en: Questions
pt: Questões

en: Environment Entries
pt: Entradas de Ambiente

en: Check Number
pt: Nº de Verificação

en: Primary Identification
pt: Identificação Primária

en: Money Summary
pt: Sumário de Dinheiro

en: Use Count
pt: Contagem de Uso

en: Cause Label
pt: Indicação de Causa

en: User Object Permission Map
pt: Mapa de Permissão de Objeto de Usuário

en: Fine Stop Reason
pt: Razão de Parada da Multa

en: Genres (normalized)
pt: Gêneros (normalizado)

en: Hold Request Record
pt: Registro de Requisição de Reserva

en: Copy Status
pt: Situação do Exemplar

en: Opt-In Setting Type
pt: Tipo de Configuração Opt-In

en: Balance
pt: Saldo

en: Standing Penalties
pt: Penalidades Padrões

en: Currency Type
pt: Tipo de Moeda

en: Can Have Users?
pt: Pode ter Usuários?

en: Entry Owner
pt: Entrar Proprietário

en: Descriptive Attributes
pt: Atributos Descritivos

en: Entry Text
pt: Entrar Texto

en: Prev Destination Library
pt: Biblioteca Destino Anterior

en: Function
pt: Função

en: Edit Date
pt: Editar Data

en: Items Out
pt: Itens: Saídas

en: Org Unit Proximity
pt: Proximidade da Unidade Org

en: Remove
pt: Remover

en: Recurring Fine Amount
pt: Montante de Multas Recorrendo

en: Survey End Date/Time
pt: Data/hora Final da Pesquisa

en: Transaction Start Timestamp
pt: "TimeStamp" do Início da Transação

en: Target Resource
pt: Recurso Destino

en: Is Identifier?
pt: É Identificador?

en: Remaining Renewals
pt: Renovações Remanescentes

en: Void Timestamp
pt: Anula Registro de Tempo

en: Billable Transactions
pt: Transações Cobráveis
