Evergreen 1.4 - en to cs translation catalogue (77 entries)

en: In list
cs: V seznamu

en: Real Date
cs: Reálné datum

en: Month Name'
cs: Název měaíce

en: Is not NULL
cs: Není nulový

en: Template
cs: Šablona

en: invalid start date -  YYYY-MM-DD
cs: neplatné datum zahájení - RRRR-MM-DD

en: Name : ${0}
    Description: ${1}
    Save Template?
cs: Jméno : ${0}
    Popis : ${1}
    Uložit šablonu?

en: Greater than or equal to
cs: Větší nebo rovno

en: Change the column header to: ${0}
cs: Změnit záhlaví sloupce na: ${0}

en: Field value is between (comma separated):
cs: Hodnota pole je mezi (odděleno čárkou):

en: Day Name
cs: Název dne

en: Year(s)
cs: Rok(y)

en: Please select an item from the list
cs: Vyberte prosím položku ze seznamu

en: Report
cs: Zpráva

en: On or Before (Date/Time)
cs: V nebo před (Datum/Čas)

en: False
cs: Nepravda

en: Value ${0}:
cs: Hodnota ${0}:

en: Change Folders
cs: Změnit složky

en: Template ${0} was successfully saved.
cs: Šablona ${0} byla úspěšně uložena.

en: Please enter a report name
cs: Zadejte prosím jméno zprávy

en: Select
cs: Vybrat

en: Before (Date/Time)
cs: Před (Datum/Čas)

en: Day of Year
cs: Den roku

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: Day of Week
cs: Den týdne

en: Output Folders
cs: Výstupní položky

en: All
cs: Vše

en: Report Folders
cs: Složka zpráv

en: Between
cs: Mezi

en: Less than or equal to
cs: Menší nebo rovno

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Not between
cs: Není mezi

en: Month(s)
cs: Měsíc(e)

en: True
cs: Pravda

en: Average
cs: Průměr

en: None
cs: Žádný

en: Hour
cs: Hodina

en: Age
cs: Stáří

en: Quarter of Year
cs: Čtvrtletí

en: Last Value
cs: Poslední hodnota

en: Year + Month
cs: Rok + Měsíc

en: Field value is not between (comma separated):
cs: Hodnota pole není mezi (odděleno čárkou):

en: Raw Data
cs: Nezpracované údaje

en: All Available Sources
cs: Všechny dostupné zdroje

en: Equals
cs: Je roven

en: Quarter(s)
cs: Čtvrtletí

en: Date
cs: Datum

en: Count
cs: Počet

en: Less than
cs: Menší než

en: Core Sources
cs: Základní zdroje

en: Months ago
cs: Před měsíci

en: Round
cs: Okolo

en: Is NULL or Blank
cs: Je nulový nebo prázdný

en: After (Date/Time)
cs: Po (Datum/Čas)

en: Week of Year
cs: Týden roku

en: Day of Month
cs: Den měsíce

en: Is NULL
cs: Je nulový

en: Is not NULL or Blank
cs: Je nenulový nebo prázdný

en: Day(s)
cs: Den/Dny

en: Click OK for TRUE and Cancel for FALSE.
cs: Klikněte na OK pro PRAVDU a ZRUŠIT pro NEPRAVDU.

en: Templates
cs: Šablony

en: First Value
cs: První hodnota

en: Greater than
cs: Větší než

en: Boolean Value
cs: Booleovská hodnota

en: Please provide an output folder
cs: Vyberte prosím složku pro výstupy

en: Please provide a report folder
cs: Vyberte prosím složku pro zprávy

en: Month Name
cs: Název měsíce

en: On or After (Date/Time)
cs: V nebo po datu (Datum/Čas)

en: Year
cs: Rok

en: Reports
cs: Zprávy

en: Quarters ago
cs: Před čtvrtletími

en: Output
cs: Výstup

en: Select the value, or cancel:
cs: Vyberte hodnotu, nebo zruště:

en: You have already added the [${0}] field
    from the [${1}] source. Click OK if you
    would like to reset this field.
cs: Ještě jste nepřidal/a pole [${0}]
    ze zdroje [${1}].  Klikněte na OK, pokud
    chcete toto pole zrušit.

en: Not in list
cs: Není v seznamu

en: Month of Year
cs: Měsíc

en: Hour of day
cs: Hodina
