evergreen - en to pt translation catalogue (110 entries)

[ctx: conify.save_button.label]
note: Common entities
en: Save
pt: Salvar

[ctx: conify.delete_button.label]
en: Delete
pt: Excluir

[ctx: conify.new_kid_button.label]
en: New Child
pt: Novo Filho

note: Main configuration interface menu
en: Global :: Administration
pt: Global :: Administração

[ctx: conify.admin.top_pane.title]
en: Controls
pt: Controles

en: Configure your ILS
pt: Configure seu SIB

[ctx: conify.admin.left_pane.controls]
en: Controls
pt: Controles

en: Organization Types
pt: Tipos de Organização

[ctx: conify.admin.org_unit.link]
en: Organizational Units
pt: Unidades Organizacionais

[ctx: conify.admin.grp_tree.link]
en: Permission Groups
pt: Grupos de Permissão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Copy Statuses
pt: Situações Exemplares

en: MARC Codes
pt: Códigos MARC

[ctx: conify.admin.bottom_pane.title]
en: Controls
pt: Controles

note: Organization unit type configuration interface
en: Global :: Actor :: Organization Unit Types
pt: Global :: Ator :: Tipos de Unidades de Organização

en: Organization Unit Types
pt: Tipos de Unidades de Organização

en: Type Name
pt: Nome do Tipo

en: OPAC Label
pt: Rótulo OPAC

en: Parent Type
pt: Tipo do Pai

en: Can Have Volumes and Copies
pt: Pode Ter Exemplares e Volumes

en: Can Have Users
pt: Pode Ter Usuários

note: Organization unit configuration interface
en: Global :: Actor :: Organization Units
pt: Global :: Ator :: Unidades Organizacionais

[ctx: conify.org_unit.ou_tree.label]
en: Organizational Units
pt: Unidades Organizacionais

en: Main Settings
pt: Configurações Principais

en: Organization Unit Name
pt: Nome da Unidade Organizacional

en: Organization Unit Policy Code
pt: Código da Política da Unidade Organizacional

en: Main Email Address
pt: Principal Endereço de Email

en: Main Phone Number
pt: Nº do Telefone Principal

en: Organization Unit Type
pt: Tipo da Unidade Organizacional

en: Parent Organization Unit
pt: Unidade Organizacional Principal

en: OPAC Visible
pt: OPAC Visível

note: Hours of operation
en: Hours of Operation
pt: Horas de Operação

en: Open time
pt: Hora de Abrir

en: Close time
pt: Hora de Fechar

en: Closed
pt: Fechado

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Sunday
pt: Domingo

note: Addresses
en: Addresses
pt: Endereços

en: Physical Address
pt: Endereço Físico

en: Holds Address
pt: Endereço de Reservas

en: Mailing Address
pt: Endereço de Correspondência

en: ILL Address
pt: Endereço ILL

en: Type
pt: Tipo

en: Valid
pt: Válido

en: Street 1
pt: Rua 1

en: Street 2
pt: Rua 2

en: City
pt: Cidade

en: State
pt: Estado

en: Zip
pt: CEP

en: Country
pt: País

en: County
pt: País

note: This is a highlighted label that is followed by the name of the organizational unit
en: Now editing:
pt: Editando agora:

en: Global :: Configuration :: Copy Status
pt: Global :: Configuração :: Situação de Exemplar

en: New Status:
pt: Nova Situação:

en: New Status Name
pt: Novo Nome de Situação

[ctx: conify.copy_status.new_status.save]
en: Add
pt: Incluir

[ctx: conify.copy_status.save_changes]
en: Save Changes
pt: Salva Alterações

[ctx: conify.copy_status.delete_selected]
en: Delete Selected
pt: Excluir Selecionado

en: Global :: Configuration :: MARC Code Maps
pt: Global :: Configuração :: Mapas de Código MARC

en: Audience Map
pt: Mapa de Audiência

en: New Audience Map:
pt: Novo Mapa de Audiência:

[ctx: conify.marc_code_maps.new_code]
en: New Code
pt: Novo Código

en: New Value
pt: Novo Valor

[ctx: conify.marc_code_maps.audience_map.description]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: conify.marc_code_maps.delete_selected]
en: Delete Selected
pt: Excluir Selecionado

[ctx: conify.marc_code_maps.save_changes]
en: Save Changes
pt: Salva Alterações

en: Bibliographic Level Map
pt: Mapa de Nível de Classificação

en: New Bibliographic Level:
pt: Novo Nível de Catalogação:

[ctx: conify.marc_code_maps.add]
en: Add
pt: Incluir

en: Item Form Map
pt: Mapa de Formato de Item

en: New Item Form:
pt: Novo Formato de Item:

en: Item Type Map
pt: Mapa de Tipo de Item

en: New Item Type:
pt: Novo Tipo de Item:

en: Language Map
pt: Mapa de Idiomas

en: New Language:
pt: Nova Linguagem:

en: Literary Form Map
pt: Mapa de Forma Literária

en: New Literary Form:
pt: Nova Forma Literária:

en: Videorecording Format Map
pt: Mapa de Formato de Gravação-em-vídeo

en: New Video Recording Format:
pt: Novo Formato de Gravação de Vídeo:

note: perm_list.html Entities
en: Global :: Permission :: Permission List
pt: Global :: Permissão :: Lista de Permissão

[ctx: conify.perm_list.new_code.label]
en: New Code
pt: Novo Código

[ctx: conify.perm_list.add_button.label]
en: Add
pt: Incluir

[ctx: conify.perm_list.save_changes.label]
en: Save Changes
pt: Salva Alterações

[ctx: conify.perm_list.delete_selected.label]
en: Delete Selected
pt: Excluir Selecionado

en: New Permission:
pt: Nova Permissão:

note: grp_tree.html Entities
en: Global :: Permission :: Group Tree
pt: Global :: Permissão :: Árvore de Grupos

[ctx: conify.grp_tree.permission_groups.label]
en: Permission Groups
pt: Grupos de Permissão

en: Group Configuration
pt: Configuração do Grupo

en: Group Name
pt: Nome do Grupo

[ctx: conify.grp_tree.description.label]
en: Description
pt: Descrição

en: Permission Interval
pt: Intervalo de Permissão

en: Editing Permission
pt: Editando Permissão

en: Parent Group
pt: Grupo Origem

en: User Group
pt: Grupo do Usuário

[ctx: conify.grp_tree.save_button.label]
en: Save
pt: Salvar

[ctx: conify.grp_tree.delete_button.label]
en: Delete
pt: Excluir

[ctx: conify.grp_tree.new_child_button.label]
en: New Child
pt: Novo Filho

en: Group Permissions
pt: Permissões do Grupo

en: New Mapping
pt: Novo Mapeamento

en: Permission:
pt: Permissão:

en: Depth:
pt: Profundidade:

en: Grantable:
pt: Tabela de Permissões:

en: Add Mapping
pt: Incluir Mapeamento

[ctx: conify.grp_tree.save_changes.label]
en: Save Changes
pt: Salva Alterações

[ctx: conify.grp_tree.remove_selected.label]
en: Delete Selected
pt: Excluir Selecionado
