Evergreen 1.4 - en to cs translation catalogue (524 entries)

en: Internal ID
cs: Interní ID

en: Integrating resource
cs: Integrace zdroje

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Poetry
cs: Poezie

en: In transit
cs: V přepravě

en: Palauan
cs: Palauština

en: Allow a user to create duplicate holds (two or more holds on the same title)
cs: Umožňuje uživateli vytvoření vícenásobné rezervace (dvě nebo více rezervací na jeden titul)

en: Title
cs: Název

en: Kyrgyz
cs: Kyrgyzština

en: American English
cs: Americká angličtina

en: Serial component part
cs: Číslo/svazek seriálu

en: Niuean
cs: Niueština

en: Fanti
cs: Fantiština

en: 7_days_0_renew
cs: 7_dní_0_prodloužení

en: Allow a user to un-bar a patron
cs: Umožňuje uživateli zrušit čárový kód čtenáře

en: Masai
cs: Masajština

en: Bambara
cs: Bambarština

en: Sindhi
cs: Sindhština

en: Example Branch 4
cs: Vzor pobočky 4

en: The item is intended for children, approximate ages 6-8 years.
cs: Jednotka je určená dětem přibližně ve věku 6-8 let.

en: Abkhaz
cs: Abchazština

en: Duala
cs: Dualština

en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

en: Votic
cs: Votiatština

en: Example Branch 2
cs: Vzor pobočky 2

en: Humor, satires, etc.
cs: Humor, satira apod.

en: Allow a user to create a new bill on a transaction
cs: Umožňuje uživateli vytvoření nového účtu na transakci

en: Bantu (Other)
cs: Bantuské jazyky (ostatní)

en: 10_cent_per_day
cs: 10_centů_za_den

en: Allow a user to create a new billable transaction
cs: Umožňuje uživateli vytvoření nové zúčtovatelné transakce

en: Celtic (Other)
cs: Keltské jazyky (ostatní)

en: Barred
cs: Zamezený

en: Hiligaynon
cs: Hiligayonština

en: Kachin
cs: Kačjinština

en: overdue_max
cs: zpoždění_max

en: Short stories
cs: Povídky

en: Allow a user to view which users have checked out a given copy
cs: Umožňuje uživateli zjistit, který čtenář má daný výtisk vypůjčen

en: Pampanga
cs: Pampangau

en: Yiddish
cs: Jidiš

en: Accession Number
cs: Přírůstkové číslo

en: Allow a user to update a closed date interval for a given location
cs: Umožňuje uživateli aktualizovat uzavřené rozmezí dat pro danou lokaci

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
cs: Kreolština a jiné pidginy na základě portugalštiny

en: Tongan
cs: Tongština

en: Ijo
cs: Idžo

en: Central American Indian (Other)
cs: Indiánské jazyky Střední Ameriky (ostatní)

en: Damaged
cs: Poškozený

en: Allow a user to add/remove users to/from the "LibraryManager" group
cs: Umožňuje užvateli přidat/odebrat čtenáře do/z "KnihovníManažer" skupiny

en: Southern Sami
cs: Sami jazyky jižní

en: Allow a user to import a MARC record via the Z39.50 interface
cs: Umožnuje uživateli import MARC záznamu pomocí Z39.50 rozhraní

en: Konkani
cs: Konkánština

en: Nauru
cs: Naurština

en: General
cs: Hlavní

en: Sasak
cs: Sasakština

en: Available
cs: Dostupný

en: 35_days_1_renew
cs: 35_dní_1_prodloužení

en: Zulu
cs: Zuluština

en: Allow a user to view all notes attached to a title
cs: Umožňuje uživateli zobrazit všechny zprávy připojené k tituly

en: Georgian
cs: Gruzínština

en: Aramaic
cs: Aramejština

en: Allow a user to register a new workstation
cs: Umožňuje uživateli registraci na novém počítači

en: Tigrinya
cs: Tigriňa

en: Truk
cs: Čukčtina

en: Tibetan
cs: Tibetština

en: Publisher
cs: Vydavatel

en: Ingush
cs: Inguština

en: Dzongkha
cs: Dzongka

en: Guarani
cs: Guaraní

en: Sichuan Yi
cs: S'čchuanština

en: Batak
cs: Batačtina

en: Irish, Old (to 1100)
cs: Irština, stará (do 1100)

en: Herero
cs: Hererština

en: 3_months_0_renew
cs: 3_měsíce_0_prodloužení

en: Allow a user to place a volume level hold
cs: Umožňuje uživateli rezervaci svazku

en: Latvian
cs: Lotyšština

en: English
cs: Angličtina

en: Allow a user to edit copies in batch
cs: Umožňuje uživateli editovat exempláře ve skupině

en: Large print
cs: Velký výtisk

en: Croatian
cs: Chorvatština

en: Juvenile
cs: Pro mládež

en: Chinese
cs: Čínština

en: Allow a user to add other users to permission groups
cs: Umožňuje přidávat jiné uživatele do povolených skupin

en: Allow a user to view another user's holds
cs: Umožnuje zobrazení rezervací jiného uživatele

en: Inuktitut
cs: Inuitština

en: Munda (Other)
cs: Mundské jazyky (ostatní)

en: Pali
cs: Páli

en: Allow a user to delete a non cataloged type
cs: Umožňuje smazání nezkatalogizovaný typ

en: Arabic
cs: Arabština

en: Venda
cs: Vendština

en: Allow a user to view user permissions within the user permissions editor
cs: Umožňuje zobrazit uživatelská oprávnění v editoru uživatelských oprávnění

en: Staff
cs: Personál

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Supercat" group
cs: Umožňuje přidat/odebrat uživatele do/ze skupiny "Superkatalogizace"

en: Gwich
cs: Gwich'in

en: Iroquoian (Other)
cs: Irokézské jazyky (ostatní)

en: Oriya
cs: Urijština

en: Allow a user to add/remove users to/from the "User" group
cs: Umožňuje přidat/odebrat uživatele do/ze skupiny "Uživatel"

en: Inupiaq
cs: Inuitština

en: English (Canada)
cs: Angličtina (Kanada)

en: Hindi
cs: Hindština

en: Title Control Number
cs: Kontrolní číslo titulu

en: Allow staff to override checkout count failure
cs: Umožňuje personálu překonat chybu výpůjčky

en: Hungarian
cs: Maďarština

en: Novels
cs: Novely

en: Wolof
cs: Wolofština

en: Bosnian
cs: Bosenština

en: Romani
cs: Romština

en: Vietnamese
cs: Vietnamština

en: This Specialized Library
cs: Specializovaná knihovna

en: Manchu
cs: Mandžuština

en: Example Consortium
cs: Příklad konsorcia

en: Russian
cs: Ruština

en: Gbaya
cs: Gbaja

en: Luo (Kenya and Tanzania)
cs: Luo (Keňa a Tanzánie)

en: Tiv
cs: Tivština

en: Undetermined
cs: Neurčitý

en: The item is aimed at a particular audience and the nature of the presentation makes the item of little interest to another audience.
cs: Exemplář zaměřený na specifickou skupinu uživatelů a způsob prezentace činí exemplář nezajímavým pro jinou skupinu

en: Allow a user to create a new title note
cs: Umožňuje vytvoření nové poznámky k titlu

en: No Access
cs: Nepřístupné

en: Fiction (not further specified)
cs: Beletrie (bez další specifikace)

en: Allow a user to check in/out an item that has an alert message
cs: Umožňuje vypůjčit/vrátit exemplář, který má připojené upozornění

en: Braj
cs: Bradžština

en: Baltic (Other)
cs: Baltské jazyky (ostatní)

en: Your Bookmobile
cs: Váš bibliobus

en: The item is a single letter or collection of correspondence.
cs: Exemplář je jediný odpovídající zadání nebo sbírce.

en: Computer file
cs: Počítačový soubor

en: Philippine (Other)
cs: Filipínské jazyky (ostatní)

en: German
cs: Německy

en: Allow a user to add/remove users to/from the "LocalAdmin" group
cs: Umožňuje přidání/odebrání uživatele z/do skupiny  "LokálníAdmministrace"

en: Slavic (Other)
cs: Slovanské jazyky (ostatní)

en: Allow a user to place an item in transit
cs: Umožňuje uživateli umístit exemplář do přepravy

en: Basque
cs: Baskičtina

en: Tumbuka
cs: Tumbukština

en: Allow a user to continue to renew an item even if it is required for a hold
cs: Umožňuje uživateli prodloužení exempláře, i když je na něj zadaná rezervace

en: User may delete a copy statistical category entry map
cs: Uživatel může smazat statistickou kategorii mapy záznamu

en: Monographic component part
cs: Dílčí část monografie

en: The item is a poem or collection of poems.
cs: Jednotka je báseň nebo sbírka básní

en: Manuscript language material
cs: Rukopisný materiál

en: Chechen
cs: Čečenština

en: Dutch
cs: Nizozemština

en: Paperback Book
cs: Brožovaná kniha

en: 28_days_2_renew
cs: 28_dní_2_prodlouižení

en: Nepali
cs: Nepálština

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Staff" group
cs: Umožňuje přidat/odebrat uživatele do/ze skupiny  "Personál"

en: Ndebele (South Africa)
cs: Ndebelština (Jižní Afrika)

en: Missing
cs: Ztráta

en: Welsh
cs: Velština

en: Turkish, Ottoman
cs: Turečtina, osmanská

en: German, Old High (ca. 750-1050)
cs: Němčina, horní, starší doba (cca 750-1050)

en: User may delete a patron statistical category entry map
cs: Umožňuje smazání statistického záznamu čtenáře

en: Judeo-Persian
cs: Judeo-perština

en: Dayak
cs: Dajáčtina

en: Gondi
cs: Góndština

en: Allow a user to create another user
cs: Umožňuje vytvoření jiného uživatele

en: Bashkir
cs: Baškirština

en: Kamba
cs: Kambština

en: Spanish (Mexico)
cs: Španělština (Mexiko)

en: Nonmusical sound recording
cs: Nehudební zvukový záznam

en: Patrons
cs: Čtenáři

en: Allow a user to change the due date on an item to any date
cs: Umožňuje uživateli změnu data vrácení exempláře na jakékoliv jiné datum

en: Allow a user to create a new copy location
cs: Umožňuje vytvoření novou lokaci jednotky

en: Northern Sotho
cs: Severní sothoština

en: 1_hour_2_renew
cs: 1_hodina_2_prodloužení

en: Letters
cs: Dopisy

en: Makasar
cs: Makasarština

en: Afroasiatic (Other)
cs: Afroasijské jazyky (ostatní)

en: Bihari
cs: Bihárština

en: Indo-European (Other)
cs: Indoevropské jazyky (jiné)

en: Kinyarwanda
cs: Rwandština

en: Reserves
cs: Rezervy

en: Hebrew
cs: Hebrejština

en: Lithuanian
cs: Litevština

en: User may delete a copy statistical category
cs: Umožňuje smazání statistické kategorie exempláře

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
cs: Kreolština a pigdin, vycházející z francouzštiny (ostatní)

en: Swazi
cs: Svatština

en: Sami
cs: Sami jazyky

en: User may link a copy to an entry in a statistical category
cs: Umožňuje odkázat exemplář na záznam ve statistické kategorii

en: Indic (Other)
cs: Indo-árijské jazyky (ostatní)

en: Author
cs: Autor

en: System Local
cs: Lokální systém

en: Newari
cs: Névárština

en: Sub-library
cs: Dílčí knihovna

en: 2_months_2_renew
cs: 2_měsíce_2_prodloužení

en: Unfiltered
cs: Netříděné

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Cat1" group
cs: Umožňuje přidání/odebrání uživatelů do/ze skupiny "Kat1"

en: Allow a user to edit a copy
cs: Umožňuje editaci exempláře

en: User may update a copy statistical category
cs: Umožňuje aktualizaci statistické kategorie exempláře

en: Fula
cs: Fulahština

en: Microfilm
cs: Mikrofilm

en: Nubian languages
cs: Núbijské jazyky

en: Armenian
cs: Arménština

en: Sandawe
cs: Sandawština

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Patron" group
cs: Umožňuje přidání/odebrání uživatele z/do skupiny "Čtenář"

en: The item is a speech or collection of speeches.
cs: Jednotka je projev nebo sbírkou projevů

en: Tamil
cs: Tamilština

en: Australian languages
cs: Australské jazky

en: Unknown or unspecified
cs: Neznámý nebo nespecifikovaný

en: * no longer applicable
cs: * již se neužívá

en: Monograph/Item
cs: Monografie/Jednotka

en: Allow a user to bypass the circulation permit call for check out
cs: Umožňuje překonání užvatelských oprávnění pro výpůjčku

en: Pushto
cs: Paštština

en: Microfiche
cs: Mikrofiš

en: Walloon
cs: Valonština

en: Allow a user to abort a copy transit if the user is not at the transit source or dest
cs: Umožňuje zakázat přepravu jednotky pokud uživatel není v cílové kniihovně

en: Dinka
cs: Dinkština

en: Church Slavic
cs: Církevní slověnština

en: Norwegian (Nynorsk)
cs: Norština (Nynorsk)

en: Lamba
cs: Lambština

en: Galician
cs: Galicijština

en: Madurese
cs: Madurština

en: Kimbundu
cs: Kimbundština

en: Nilo-Saharan (Other)
cs: Nilsko-saharské jazyky (ostatní)

en: Sango (Ubangi Creole)
cs: Sangština (Ubangi Creole)

en: Mandingo
cs: Mandingština

en: Marshallese
cs: Maršalština

en: Yao (Africa)
cs: Jaoština (Afrika)

en: Marathi
cs: Maráthština

en: Slovenian
cs: Slovinština

en: Salishan languages
cs: Salishské jazyky

en: Allow a staff member to define where another staff member has their permissions
cs: Umožňuje definovat, ke kterým funkcím má člen personálu oprávnění.

en: Sanskrit
cs: Sanskrt

en: On order
cs: Na objednávku

en: Essays
cs: Eseje

en: Local Library System
cs: Lokální knihovní systém

en: Regular print reproduction
cs: Reprodukce běžným písmem

en: Elamite
cs: Elamština

en: Allow a user to view other users' permission groups
cs: Umožňuje zobrazení skupin oprávnění jiných uživatelů

en: User may create a copy statistical category
cs: Umožňuje vytvoření statistické kategorie jednotky

en: Norwegian
cs: Norština

en: Everywhere
cs: Kdekoliv

en: Example Branch 3
cs: Příklad pobočky 3

en: Example Branch 1
cs: Příklad pobočky 1

en: Lahnda
cs: Lahndština

en: Hittite
cs: Chetitština

en: Allow a user to create a new closed date for a location
cs: Umožňuje vytvoření nového uzavřeného data pro lokaci

en: Turkmen
cs: Turkmenština

en: The item is intended for children and young people, approximate ages 0-15 years.
cs: Tento exemplář je určen pro děti a mládež, přibližné věkové skupiny 0-15 let.

en: Mixed materials
cs: Smíšené materiály

en: Allow a user to create a new non-cataloged item type
cs: Povolit uživateli vytvářet nový nezkatalogizovaý typ exempláře

en: Bookmobile
cs: Pojízdná knihovna

en: Yupik languages
cs: Yupik jazyky

en: Allow a user to determine whether another user can check out an item
cs: Povolit uživateli rozhodnout, jestli jiný uživatel může odhlásit exemplář

en: Allow a user to override the copy_is_reference event
cs: Povolit uživateli překonat copy_is_reference událost

en: Germanic (Other)
cs: Germánské (Ostatní)

en: Item Type
cs: Typ exempláře

en: 14_days_2_renew
cs: 14_dní_2_obnovit

en: Allow a user to renew items
cs: Povolit uživateli obnovit exempláře

en: Gothic
cs: gótština

en: Swahili
cs: Svahilština

en: Carib
cs: Karibština

en: In process
cs: V procesu

en: Allow a user to delete a copy location
cs: Povolit uživateli mazání umístění exempláře

en: Papuan (Other)
cs: Papuánština (ostatní)

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
cs: Francouzština, střední (cca 1400-1600)

en: Catalan
cs: Katalánština

en: Adult
cs: Dospělý

en: Allow a user may view another user's transactions
cs: Povolit uživateli prohlédnout transakce jiného uživatele

en: Preschool
cs: Předškolní

en: Norwegian (Bokmål)
cs: Norština (Bokmål)

en: Old Norse
cs: Starý severský

en: Allow a user to update a copy location
cs: Povolit uživateli aktualizovat umístění exempláře

en: Allow a user to abort a copy transit if the user is at the transit destination or source
cs: Povolit uživateli

en: Edition
cs: Edice

en: Allow a user to see if another user has permission to place a hold on a given copy
cs: Povolit uživateli vidět, jestli jiný uživatel má oprávnění umístit rezervaci na daný exemplář

en: Other
cs: Ostatní

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
cs: Stará perština (cca 600-400 př. Kr.)

en: Multiple languages
cs: Vícenásobné jazyky

en: Allow a user to create a new copy note
cs: Povolit uživateli vytvářet nové poznámky exempláře

en: Local System Administrator
cs: Místní správce systému

en: Publication Date
cs: Datum zveřejnění

en: Allow a user to view bill details
cs: Povolit uživateli vidět detaily účtu

en: Allow a user to log in to the staff client
cs: Umožňuje přihlášení do klienta personálu

en: User may update an entry in a patron statistical category
cs: Uživatel může aktualizovat záznam v uživatelově statistické kategorii

en: Portuguese
cs: Portugalština

en: Drivers License
cs: Řidičský průkaz

en: Allow a user to mark an item as 'missing'
cs: Povolit uživateli označit exemplář jako 'chybějící'

en: User may delete an entry from a copy statistical category
cs: Uživatel může odstranit záznam ze statistické kategorie exempláře

en: Allow a user to run reports
cs: Povolit uživateli spustit zprávy

en: Allow a user to mark an item as 'claims returned'
cs: Povolit uživateli označit exemplář jako 'požadavky vráceny'

en: Canadian English
cs: Kanadská Angličtina

en: Ethiopic
cs: Etiopština

en: Identifier
cs: Identifikátor

en: Allow a user to perform Z39.50 queries against remote servers
cs: Povolit uživateli vykonat Z39.50 dotazy na vzdálené servery

en: Allow a user to change the missing status on a copy
cs: Povolit uživateli měnit chybějící stav exempláře

en: Japanese
cs: Japonština

en: Bulgarian
cs: Bulharština

en: Romance (Other)
cs: Románština (Ostatní)

en: Allow a user to check in a copy
cs: Povolit uživateli kontrolovat exemplář

en: French
cs: Francouzština

en: Bengali
cs: Bengálština

en: Allow a user to record payments in the Billing Interface
cs: Povolit uživateli zaznamenávat platy ve fakturovacím rozhraní

en: Speeches
cs: Řeči

en: Neapolitan Italian
cs: Neapolská italština

en: Albanian
cs: Albánština

en: Allow a user to view notifications attached to a hold
cs: Povolit uživateli vidět oznámení připojené k rezervaci

en: TCN Source
cs: TCN zdroj

en: Serbian
cs: Srbština

en: Italian
cs: Italština

en: Example Sub-library 1
cs: Příklad část knihovny 1

en: Allow a user to create a transit_copy object for transiting a copy
cs: Povolit uživateli vytvořit transit_copy object pro přesun exempláře

en: Czech
cs: Čeština

en: Allow a user to create a new copy object
cs: Povolit uživateli vytvořit nový předmět exempláře

en: User may update a patron statistical category
cs: Uživatel může aktualizovat statistickou kategorii uživatele

en: Allow a user to view report output
cs: Povolit uživateli vidět zprávu na výstupu

en: Allow a user to create a new volume note
cs: Povolit uživateli vytvořit novou poznámku svazku

en: 28_days_0_renew
cs: 28_dní_0_obnovit

en: Cataloging
cs: Katalogizovat

en: 3_days_1_renew
cs: 3_dni_1_obnovit

en: TCN Value
cs: TCN hodnota

en: The literary form of the item is unknown.
cs: Literární forma exempláře je neznámá.

en: Indonesian
cs: Indonéština

en: Good
cs: Dobrý

en: Library of Congress
cs: Kongresová knihovna

en: Thai
cs: Thaiština

en: Afrikaans
cs: Afrikánština

en: Language material
cs: Jazyková materiál

en: Pagination
cs: Stránkování

en: Iranian (Other)
cs: Íránština (Ostatní)

en: The item is a variety of literary forms (e.g., poetry and short stories).
cs: Tento exemplář je nejrůznější literárních form (např. poezie nebo povídky).

en: Checked out
cs: Odhlášeno

en: Primary
cs: Primární

en: Miscellaneous languages
cs: Různé jazyky

en: Greek, Ancient (to 1453)
cs: Řečtina, Starověk (do 1453)

en: Cartographic material
cs: Kartografický materiál

en: Scottish Gaelic
cs: Skotská gaelština

en: Turkish
cs: Turečtina

en: Allow a user to update another user's container
cs: Povolit uživateli aktualizovat skupinu jiného uživatele

en: Consortium
cs: Společenství

en: Allow a user to remove an existing workstation so a new one can replace it
cs: Povolit uživateli odstranit existující pracovní stanici a nahradit jí jinou

en: Allow a user to delete another user's volume note
cs: Povolit uživateli mazat poznámku svazku jiného uživatele

en: Allow a staff member to directly remove a bibliographic record
cs: Povolit zaměstanci přímo odstranit bibliografický záznam

en: The item is intended for young people, approximate ages 14-17 years.
cs: Tento exemplář je určen pro mladé lidi, přibližné věkové skupiny 14-17 let.

en: Kalâtdlisut
cs: Grónština

en: Manuscript cartographic material
cs: Rukopisný kartografický dokument

en: This Branch
cs: Tato pobočka

en: Altaic (Other)
cs: Altajské (Jiné)

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
cs: Irština, střední (asi 1100-1550)

en: Musical sound recording
cs: Hudební zvukový záznam

en: User may update an entry in a copy statistical category
cs: Uživatel může aktualizovat záznam v kategorii statistik exempláře

en: Javanese
cs: Javánština

en: Allow a user to create a new container for another user
cs: Povolit uživateli vytvářet kontejner pro jiného uživatele

en: Author of work
cs: Autor díla

en: Kannada
cs: Kannadština

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
cs: Holandština, střední (asi 1050-1350)

en: Allow a user to close out a transit on a copy
cs: Povolit uživateli zabránit přepravování exempláře

en: Persian
cs: Perština

en: Mongolian
cs: Mongolština

en: Aymara
cs: Ajmarština

en: South American Indian (Other)
cs: Jihoamerické indiánské (Jiné)

en: Allow a user to bar a patron
cs: Povolit uživateli zakázat klienta

en: Mexican Spanish
cs: Mexická španělština

en: Allow a user to checkout an item that is marked as non-circ
cs: Povolit uživateli ověřit exemplář označený jako necirkulační

en: Shona
cs: Šonština

en: Corsican
cs: Korsičtina

en: Somali
cs: Somálština

en: Arapaho
cs: Arapažština

en: Allow a user to add/remove users to/from the "GlobalAdmin" group
cs: Povolit uživateli přidat/odebrat uživatele do/z skupiny "GlobalAdmin"

en: Berber (Other)
cs: Berberské (Jiné)

en: Chinook jargon
cs: Chinook žargon

en: Akan
cs: Akanština

en: Allow a user to create new hold notifications
cs: Povolit uživateli vytvářet oznámení nové rezervace

en: English (US)
cs: Angličtina (US)

en: Allow a user to mark an item as 'lost'
cs: Povolit uživateli označit exemplář za 'ztracený'

en: Tahitian
cs: Tahitština

en: Low German
cs: Dolnoněmčina

en: Allow a user to create holds for another user (if true, we still check to make sure they have permission to make the type of hold they are requesting, for example, COPY_HOLDS)
cs: Povolit uživateli vytvářet rezervace pro jiné uživatele (pokud je povoleno, stále ještě se provádí ověření, zda mají povoleno provádět požadovaný typ rezervace, například KOPÍRUJ_REZERVACE)

en: Mixed forms
cs: Smíšené formy

en: Allow a user to change the settings for an organization unit
cs: Povolit uživateli měnit nastavení organizační jednotky

en: Not fiction (not further specified)
cs: Literatura faktu (blíže nespecifikovaná)

en: Tatar
cs: Tatarština

en: Notated music
cs: Zapsaná hudba

en: The target audience for the item not known or not specified.
cs: Uživatelské určení daného exempláře neznámé nebo neurčené.

en: Judeo-Arabic
cs: Judajsko-arabské

en: Oromo
cs: Oromština

en: Serial
cs: Pokračující zdroj

en: The item is a short story or collection of short stories.
cs: Exemplář je krátký příběh nebo sbírka krátkých příběhů.

en: Users
cs: Uživatelé

en: Semitic (Other)
cs: Semitské (Jiné)

en: Allow a user to view all notes attached to a copy
cs: Povolit uživateli zobrazit všechny poznámky připojené k exempláři

en: Khotanese
cs: Khotaněština

en: Title of work
cs: Název díla

en: Allow a user to create a container item for another user
cs: Povolit uživateli vytvořit kontejner pro jiného uživatele

en: Allow a user to view all notes attached to a volume
cs: Povolit uživateli zobrazit všechny poznámky připojené ke svazku

en: Quechua
cs: Kečuánština

en: Creoles and Pidgins (Other)
cs: Kreolské a pidginy (Jiné)

en: Niger-Kordofanian (Other)
cs: Nigerokordofánské (Jiné)

en: Estonian
cs: Estonština

en: Catalogers
cs: Katalogizátoři

en: Malayalam
cs: Malajámština

en: Inari Sami
cs: Inari sámština

en: French (Canada)
cs: Francouzština (Kanada)

en: Afrihili (Artificial language)
cs: Afrihili (Umělý jazyk)

en: Item Barcode
cs: Čárový kód exempláře

en: Allow a user to check out an item in a non-circulatable status
cs: Povolit uživateli zjistit stav necirkulujícího exempláře

en: Project Gutenberg
cs: Projekt Gutenberg

en: Example Bookmobile 1
cs: Příklad pojízdné knihovny 1

en: The item is of general interest and not aimed at an audience of a particular intellectual level.
cs: Exemplář je všeobecného zaměření a není zaměřen na určitou úroveň znalostí.

en: Fijian
cs: Fidžijština

en: Tigré
cs: Tigrejština

en: Samoan
cs: Samojština

en: Allow a user to check out a copy
cs: Povolit uživateli ověřit exemplář

en: Manx
cs: Manština

en: The item is a humorous work, satire or of similar literary form.
cs: Exemplář je humorná práce, satira nebo podobná literární forma.

en: 50_cent_per_day
cs: 50_centů_za_den

en: Dyula
cs: Dyulština

en: Allow a user to delete a volume
cs: Povolit uživateli smazat svazek

en: Greek, Modern (1453- )
cs: Řečtina, moderní (1453-)

en: Efik
cs: Efikština

en: Allow a user to add/remove users to/from the "SIP-Client" group
cs: Povolit uživateli přidat/odebrat uživatele do/z skupiny "SIP-Client"

en: Allow a user to update another user's hold
cs: Povolit uživateli aktualizovat rezervaci jiného uživatele

en: Pre-adolescent
cs: Předpubertální

en: Lule Sami
cs: Lule sámština

en: User may create an entry in a copy statistical category
cs: Uživatel může vytvářet záznam v kategorii statistik exempláře

en: Bislama
cs: Bislamština

en: Mon-Khmer (Other)
cs: Mon-Kmérština (Jiné)

en: Allow a user to edit a user's record
cs: Povolit uživateli editovat záznam uživatele

en: Polish
cs: Polština

en: overdue_mid
cs: zpoždění_střední

en: Haitian French Creole
cs: Haitština

en: Bikol
cs: Bikolské

en: Swedish
cs: Švédština

en: The item is intended for young people, approximate ages 9-13 years.
cs: Exemplář je určen mladistvým ve věku 9-13 let.

en: Sign languages
cs: Znakové jazyky

en: Allow a user to place a hold on a specific copy
cs: Povolit uživateli rezervovat specifický exemplář

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Vendor" group
cs: Povolit uživateli přidat/odebrat uživatele z/do skupiny "Vendor"

en: Mari
cs: Marijština

en: Ewe
cs: Eweština

en: Tupi languages
cs: Jazyky Tupi

en: Algonquian (Other)
cs: Algonkinské (Jiné)

en: Faroese
cs: Faerština

en: Danish
cs: Dánština

en: Dravidian (Other)
cs: Dravidština (Jiné)

en: American Spanish
cs: Americká španělština

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
cs: Kreolské a pidgin, založené na angličtině (Jiné)

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Circulator" group
cs: Povolit uživateli přidat/odebrat uživatele z/do skupiny  "Circulator"

en: Cushitic (Other)
cs: Kušitské (Jiné)

en: User may create a new patron statistical category
cs: Uživatel může vytvářet novou kategorii statistik klientů

en: User may delete a patron statistical category
cs: Uživatel může mazat kategorii statistik klienta

en: Slovak
cs: Slovenština

en: Allow staff to override circulation copy range failure
cs: Povolit zaměstnancům anulovat selhání dané vzdáleností cirkulujícího exempláře

en: Allow a user to share report his own folders
cs: Povolit uživateli sdílenou zprávu jeho vlastních složek

en: Allow a user to view uploaded offline script information
cs: Povolit uživateli zobrazit informaci uploadovaného offline skriptu

en: Kikuyu
cs: Kikujština

en: 6month
cs: 6měsíční

en: Allow staff to override item on holds shelf failure
cs: Povolit zaměstnancům anulovat rezervaci exempláře na regálu při neúspěchu

en: English, Old (ca. 450-1100)
cs: Stará angličtina (asi 450-1100)

en: North American Indian (Other)
cs: Severoamerické indiánské (Jiné)

en: Crimean Tatar
cs: Krymská tatarština

en: Specialized
cs: Specializovaný

en: Tsimshian
cs: Tsimshiánština

en: The item is a work of fiction and no further identification of the literary form is desired
cs: Exemplář je beletrie a žádná další identifikace literární formy není požadována

en: The item is not a work of fiction and no further identification of the literary form is desired
cs: Exemplář není beletrie a žádná další identifikace literární formy není požadována

en: English, Middle (1100-1500)
cs: Angličtina, Střední (1100-1500)

en: Sumerian
cs: Sumerština

en: Xhosa
cs: Xhoština

en: Manipuri
cs: Manipurština

en: Buriat
cs: Buriatština

en: Allow a user to remove other users from permission groups
cs: Povolit uživateli odebírat jiné uživatele ze skupiny oprávnění

en: Allow a user to log in to the OPAC
cs: Povolit uživateli přihlásit se do OPACu

en: Icelandic
cs: Islandština

en: Twi
cs: Ťwiština

en: Gujarati
cs: Guaraní

en: Austronesian (Other)
cs: Austronéské (Jiné)

en: Akkadian
cs: Akkadština

en: Allow a user to create new MARC records
cs: Povolit uživateli vytvořit nový záznam MARC

en: Filtered
cs: Filtrováno

en: Korean
cs: Korejština

en: Manuscript notated music
cs: Notový zápis

en: Komi
cs: Komiština

en: The item is intended for adults.
cs: Exemplář je určen dospělým.

en: Collection
cs: Sbírka

en: Khoisan (Other)
cs: Khoisan (Jiné)

en: Lezgian
cs: Lezgiánština

en: Kashmiri
cs: Kašmírština

en: Allow a user to remove a closed date interval for a given location
cs: Povolit uživateli odebrat uzavřené časové období pro danou lokaci

en: Haida
cs: Haidština

en: Spanish (US)
cs: Španělština (US)

en: Bindery
cs: Knihařská dílna

en: System
cs: Systém

en: System maintenance, configuration, etc.
cs: Systémová údržba, konfigurace, apod.

en: Allow a user to cancel holds
cs: Povolit uživateli rušit rezervace

en: Allow a user to remove the lost status from a copy
cs: Povolit uživateli odebrat status ztraceno u exempláře

en: Language of work
cs: Jazyk díla

en: Allow staff to force checkout of Missing/Lost type items
cs: Povolit zaměstnancům nucené zjištění chybějících/ztracených exemplářů

en: Afar
cs: Afarština

en: 3month
cs: 3měsíční

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
cs: Prostorový objekt nebo přírodní objekt

en: User may delete an entry from a patron statistical category
cs: Uživatel může mazat záznam z kategorie statistik

en: Udmurt
cs: Udmurtština

en: Irish
cs: Irština

en: default
cs: prodlení

en: Kazakh
cs: Kazaština

en: Kabardian
cs: Kabardština

en: Belarusian
cs: Běloruština

en: Macedonian
cs: Makedonština

en: The item is intended for children, approximate ages 0-5 years.
cs: Exemplář je určen dětem ve věku 0-5 let.

en: Allow a user to delete a copy
cs: Povolit uživateli smazat exemplář

en: Northern Sami
cs: Severní Sámština

en: Adolescent
cs: Mladistvý

en: Romanian
cs: Rumunština

en: Azerbaijani
cs: Ázerbájdžánština

en: Sardinian
cs: Sardština

en: Allow a user to place a hold at the title level
cs: Povolit uživateli rezervovat na úrovni názvu

en: Price
cs: Cena

en: Allow a user to place multiple holds on a single title
cs: Povolit uživateli rezervovat stejný titul vícekrát

en: Raeto-Romance
cs: Rétorománština

en: Lao
cs: Laoština

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Cataloger" group
cs: Povolit uživateli přidat/odebrat uživatele do/z skupiny "Cataloger"

en: Allow a user to create a volume
cs: Povolit uživateli vytvořit svazek

en: Allow a user to place a hold on an age-protected item
cs: Povolit uživatel rezervovat exemplář s věkovým omezením

en: Siouan (Other)
cs: Siouxština

en: User may create an entry in a patron statistical category
cs: Uživatel může vytvořit záznam v kategorii uživatelských statistik

en: Caucasian (Other)
cs: Kavkazština (Jiné)

en: Kurdish
cs: Kurdština

en: Allow a user to upload an offline script
cs: Povolit uživateli uploadovat offline skript

en: Electronic
cs: Elektronický

en: Dramas
cs: Drama

en: Braille
cs: Braillovo písmo

en: Comic strips
cs: Kreslené příběhy

en: Canadian French
cs: Kanadská francouzština

en: Finno-Ugrian (Other)
cs: Ugrofinské (Jiné)

en: Eskimo languages
cs: Inuitština

en: Athapascan (Other)
cs: Athapascan (Jiné)

en: Scots
cs: Skotština

en: Spanish
cs: Španělsky

en: Allow a user to edit a MARC record
cs: Povolit uživateli editovat záznam MARC
