evergreen - en to pt_BR translation catalogue (654 entries)

en: Internal ID
pt_BR: ID Interno

en: Integrating resource
pt_BR: Integração de recursos

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Poetry
pt_BR: Poesia

en: In transit
pt_BR: Em trânsito

en: Palauan
pt_BR: Palauano

en: Allow a user to create duplicate holds (two or more holds on the same title)
pt_BR: Permite a um usuário criar uma reserva duplicada (duas reservas do mesmo título)

en: Allows a user to create a purchase order
pt_BR: Permite ao usuário criar uma ordem de compra

en: Title
pt_BR: Título

en: Kyrgyz
pt_BR: Quirguistão

en: American English
pt_BR: Inglês Americano

en: Serial component part
pt_BR: Serial componente

en: Niuean
pt_BR: Niueano

en: 7_days_0_renew
pt_BR: 7_dias_0_renovações

en: Allow a user to un-bar a patron
pt_BR: Permite a um usuário desbarrar um leitor

en: Masai
pt_BR: Massai

en: Example Branch 4
pt_BR: Exemplo Setorial 4

en: The item is intended for children, approximate ages 6-8 years.
pt_BR: Este item é voltado para crianças na faixa de 6-8 anos de idade.

en: Abkhaz
pt_BR: Abcases

en: Santali
pt_BR: SANTALI

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Votic
pt_BR: VOTIC

en: View Circulations
pt_BR: Ver Circulações

en: Example Branch 2
pt_BR: Exemplo Setorial 2

en: Humor, satires, etc.
pt_BR: Humor, sátiras, etc

en: Allow a user to create a new bill on a transaction
pt_BR: Permite que um usuário crie uma nova fatura numa transação

en: Kanuri
pt_BR: Canúri

en: 10_cent_per_day
pt_BR: 10_centavos_por_dia

en: Allow a user to create a new billable transaction
pt_BR: Permite que um usuário crie uma nova transação faturável

en: Renew Circulations
pt_BR: Renovar Circulações

en: Allow a user to mark an item status as 'in transit'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'em transito'

en: Barred
pt_BR: Barrado

en: overdue_max
pt_BR: atraso_max

en: Allow a user to update a fund allocation
pt_BR: Permite ao usuário atualizar uma alocação de fundos

en: Short stories
pt_BR: Histórias Curtas

en: Allow a user to update a funding source
pt_BR: Permite ao usuário atualizar uma fonte financeira

en: Allow a user to mark an item status as 'available'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'disponível'

en: Allow a user to view which users have checked out a given copy
pt_BR: Permite a um usuário ver quais usuários emprestaram um determinado exemplar

en: Yiddish
pt_BR: Ídiche

en: Accession Number
pt_BR: Numero de Acesso

en: Allow a user to update a closed date interval for a given location
pt_BR: Permite a um usuário atualizar um intervalo de data fechamento para uma determinada localização

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
pt_BR: Pidgins e crioulos, Português-based (Outros)

en: Ijo
pt_BR: IJO

en: Damaged
pt_BR: Danificado

en: Allow a user to add/remove users to/from the "LibraryManager" group
pt_BR: Permite ao usuário incluir/remover usuários para/de um grupo de "Gerencia-de-Biblioteca"

en: Southern Sami
pt_BR: Sami do Sul

en: Allow a user to import a MARC record via the Z39.50 interface
pt_BR: Permite um usuário importar um registro MARC via interface Z39.50

en: Konkani
pt_BR: CONCANI

en: Nauru
pt_BR: Nauruano

en: General
pt_BR: Geral

en: Sasak
pt_BR: SASAK

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Allow a user to mark a transaction as bad (unrecoverable) debt
pt_BR: Permite ao usuário marcar uma transação de débito como ruim (irrecuperável)

en: 35_days_1_renew
pt_BR: 35_dias_1_renovação

en: Allow a user to view all notes attached to a title
pt_BR: Permite a um usuário ver todas as observações associadas a um título

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: Allow a user to view a funding source
pt_BR: Permite ao usuário ver uma fonte financeira

en: Aramaic
pt_BR: Aramaico

en: Allow a user to register a new workstation
pt_BR: Permite a um usuário registrar uma nova estação de trabalho

en: Tigrinya
pt_BR: Tigrínia

en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

en: Publisher
pt_BR: Editora

en: Ingush
pt_BR: Inguche

en: Dzongkha
pt_BR: Butanês

en: Batak
pt_BR: Bataque

en: Irish, Old (to 1100)
pt_BR: Irlandesa, Velha (para 1100)

en: Kurukh
pt_BR: KURUKH

en: 3_months_0_renew
pt_BR: 3_meses_0_renovação

en: Allow a user to place a volume level hold
pt_BR: Permite um usuário fazer um reserva a nível de volume

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: English
pt_BR: Inglês

en: Allow a user to edit copies in batch
pt_BR: Permite a um usuário fazer edição em lote de exemplares

en: Large print
pt_BR: Grandes imprimir

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Juvenile
pt_BR: Juvenil

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Allow a user to add other users to permission groups
pt_BR: Permite ao usuário adicionar outros usuários a grupos de permissão

en: Allow a user to view another user's holds
pt_BR: Permite ao usuário visualizar reservas de outro usuário

en: Munda (Other)
pt_BR: Munda (Outros)

en: Pali
pt_BR: Páli

en: Gã
pt_BR: GA

en: Allow a user to delete a non cataloged type
pt_BR: Permite ao usuário excluir um tipo não catalogado

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Allow a user to view user permissions within the user permissions editor
pt_BR: Permite um usuário visualizar permissões com o editor de permissões de usuário

en: Staff
pt_BR: Administração

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Supercat" group
pt_BR: Permite a um usuário adicionar/remover usuários do grupo "SuperCat"

en: Iroquoian (Other)
pt_BR: Iroquoian (Outros)

en: Oriya
pt_BR: Oriá

en: Allow a user to add/remove users to/from the "User" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo de "Usuários"

en: English (Canada)
pt_BR: Inglês (Canada)

en: Title Control Number
pt_BR: Número de Controle de Título

en: Allow a user to renew an item past the maximum renewal count
pt_BR: Permite ao usuário renovar um item que excedeu o número máximo renovações

en: Allow staff to override checkout count failure
pt_BR: Permitir a um administrador sobrepassar a contagem de falhas de saídas

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Novels
pt_BR: Romances

en: Bosnian
pt_BR: Bósnio

en: Romani
pt_BR: Romanichéis

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: This Specialized Library
pt_BR: Esta Biblioteca Especializada

en: Example Consortium
pt_BR: Exemplo Consórcio

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Gbaya
pt_BR: GBAIA

en: Luo (Kenya and Tanzania)
pt_BR: Luo (Quênia e Tanzânia)

en: The item is aimed at a particular audience and the nature of the presentation makes the item of little interest to another audience.
pt_BR: O item é voltado à um público particular e a natureza da sua apresentação torna o item de pouco interesse para outros públicos.

en: Allow a user to create a new title note
pt_BR: Permite ao usuário criar uma nova observação de título

en: No Access
pt_BR: Sem acesso

en: Allow a user to create/view/update/delete a provider
pt_BR: Permite ao usuário criar/ver/atualizar/excluir  um fornecedor

en: Fiction (not further specified)
pt_BR: Ficção (ainda não especificado)

en: Allow a user to check in/out an item that has an alert message
pt_BR: Permite ao usuário dar saída/entrada a um item que possui uma mensagem de alerta

en: Baltic (Other)
pt_BR: Báltico (Outros)

en: Your Bookmobile
pt_BR: Seu Carrinho de Livros

en: The item is a single letter or collection of correspondence.
pt_BR: O item é uma carta simples ou uma coleção de correspondências.

en: Computer file
pt_BR: Computador arquivo

en: Philippine (Other)
pt_BR: Filipinas (Outros)

en: German
pt_BR: Alemão

en: Allow a user to add/remove users to/from the "LocalAdmin" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo de "Administração Local"

en: Slavic (Other)
pt_BR: Eslavas (Outros)

en: Allow a user to place an item in transit
pt_BR: Permite um usuário por um item em transito.

en: Basque
pt_BR: Basco

en: Tumbuka
pt_BR: TUMBUKA

en: Allow a user to continue to renew an item even if it is required for a hold
pt_BR: Permite um usuário continuar renovando um item mesmo se este está requerido para uma reserva

en: User may delete a copy statistical category entry map
pt_BR: Usuário poderá apagar uma entrada no mapa de categoria estatística de exemplares

en: Monographic component part
pt_BR: Parte componente da monografia

en: The item is a poem or collection of poems.
pt_BR: O item é um poema ou uma coleção de poemas.

en: Manuscript language material
pt_BR: Material manuscrito de idioma

en: Chechen
pt_BR: Chechene

en: Dutch
pt_BR: Neerlandês

en: Paperback Book
pt_BR: Livro de Brochura

en: Ekajuk
pt_BR: EKAJUK

en: Grebo
pt_BR: GREBO

en: 28_days_2_renew
pt_BR: 28_dias_2_renovações

en: Nepali
pt_BR: Nepalês

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Staff" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo de "Administradores"

en: Skolt Sami
pt_BR: Sami Skolt

en: Ndebele (South Africa)
pt_BR: Ndebele (África do Sul)

en: Missing
pt_BR: Perdidos

en: Welsh
pt_BR: Galês

en: Turkish, Ottoman
pt_BR: Turco, otomano

en: Allow a user to place a hold despite the availability of a local copy
pt_BR: Permite ao usuário fazer uma reserva a despeito da disponibilidade local de um exemplar

en: German, Old High (ca. 750-1050)
pt_BR: Alemão, Old High (ca. 750-1050)

en: User may delete a patron statistical category entry map
pt_BR: O usuário pode excluir uma entrada no mapa de categoria estatística de leitor

en: Allow a user to view/credit/debit a funding source
pt_BR: Permite ao usuário ver/creditar/debitar numa fonte de financiamento

en: Judeo-Persian
pt_BR: Judeu-persa

en: Friends
pt_BR: Amigos

en: Allow a user to create another user
pt_BR: Permite ao usuário criar outro usuário

en: Bashkir
pt_BR: Bashquir

en: Allow a user to mark an item status as 'checked out'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'saído'

en: Spanish (Mexico)
pt_BR: Espanhol (México)

en: Nonmusical sound recording
pt_BR: Gravação de som não musical

en: Patrons
pt_BR: Leitores

en: Allow a user to change the due date on an item to any date
pt_BR: Permite ao usuário alterar a data de vencimento de um item para qualquer data

en: Allow a user to create a new copy location
pt_BR: Permite ao usuário criar uma nova localização de exemplar

en: 1_hour_2_renew
pt_BR: 1_hora_2_renovações

en: Letters
pt_BR: Cartas

en: Allow a user to update and undelete records.
pt_BR: Permite ao usuário atualizar e des-excluir registros.

en: Afroasiatic (Other)
pt_BR: Afroasiatic (Outros)

en: Kinyarwanda
pt_BR: Quiniaruanda

en: Interlingue
pt_BR: Interlíngüa

en: Reserves
pt_BR: Reservas

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: User may delete a copy statistical category
pt_BR: O usuário pode apagar uma categoria estatística de exemplar

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
pt_BR: Pidgins e crioulos, francês de base (Outros)

en: User may link a copy to an entry in a statistical category
pt_BR: O usuário pode vincular uma cópia para uma entrada de categoria estatística

en: Telugu
pt_BR: Télugo

en: Author
pt_BR: Autor

en: System Local
pt_BR: Sistema Local

en: Allow a user to delete a funding source
pt_BR: Permite ao usuário excluir uma fonte financeira

en: Allow a user to see what another user has checked out
pt_BR: Permite ao usuário ver o que outro usuário emprestou

en: Newari
pt_BR: NEWARI

en: Sub-library
pt_BR: Sub-biblioteca

en: 2_months_2_renew
pt_BR: 2_meses_2_renovações

en: Unfiltered
pt_BR: Sem Filtro

en: Allow a user to create a new fund allocation
pt_BR: Permite ao usuário criar uma nova alocação de fundo

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Cat1" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo "Cat1"

en: Allow a user to edit a copy
pt_BR: Permite ao usuário editar um exemplar

en: User may update a copy statistical category
pt_BR: O usuário pode atualizar uma categoria estatística de exemplar

en: Microfilm
pt_BR: Microfilme

en: Nubian languages
pt_BR: Nubian línguas

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Sandawe
pt_BR: SANDAWE

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Patron" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo de "Leitores"

en: The item is a speech or collection of speeches.
pt_BR: O item é um fala ou uma coleção de falas.

en: Tamil
pt_BR: Tâmil

en: Australian languages
pt_BR: Australian línguas

en: Unknown or unspecified
pt_BR: Desconhecidas ou não especificadas

en: All selfcheck stations must use a workstation
pt_BR: Todas estação de auto-serviço  devem ser uma estação de trabalho

en: * no longer applicable
pt_BR: * não mais aplicado

en: Monograph/Item
pt_BR: Monografia / Item

en: Allow a user to bypass the circulation permit call for check out
pt_BR: Permite ao usuário pular a chamada para verificar permissões numa saída

en: Pushto
pt_BR: Pachto

en: Microfiche
pt_BR: Microfichas

en: Allow a user to abort a copy transit if the user is not at the transit source or dest
pt_BR: Permite ao usuário abortar o trânsito de um exemplar se o usuário não está na origem ou no destino de trânsito

en: Allow a user to create/view/update/delete a copy location order
pt_BR: Permite ao usuário criar/ver/atualizar/excluir a posição de localização de um exemplar

en: Church Slavic
pt_BR: Igreja eslavas

en: Norwegian (Nynorsk)
pt_BR: Norueguês (Nynorsk)

en: Galician
pt_BR: Galego

en: Madurese
pt_BR: Madurês

en: Nilo-Saharan (Other)
pt_BR: Nilo-saariana (Outros)

en: Sango (Ubangi Creole)
pt_BR: Sango (Ubangi crioulo)

en: Mandingo
pt_BR: Mandinga

en: Marshallese
pt_BR: Marshallês

en: Yao (Africa)
pt_BR: Yao (África)

en: Marathi
pt_BR: Marati

en: Slovenian
pt_BR: Eslovênio

en: Salishan languages
pt_BR: Salishan línguas

en: Allow a staff member to define where another staff member has their permissions
pt_BR: Permitir a um agente definir onde outro agente terá suas permissões

en: Sanskrit
pt_BR: Sânscrito

en: On order
pt_BR: Em ordem

en: Essays
pt_BR: Ensaios

en: Local Library System
pt_BR: Sistema de Biblioteca Local

en: Regular print reproduction
pt_BR: Regular imprimir reprodução

en: Allow a user to create a new funding source
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo fundo financeiro

en: Elamite
pt_BR: ELAMÍTA

en: Allow a user to view other users' permission groups
pt_BR: Permitir ao utilizador visualizar outros grupos de permissão

en: Adygei
pt_BR: Adiguésia

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: User may create a copy statistical category
pt_BR: Usuário pode criar uma nova categoria estatística de exemplar

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Everywhere
pt_BR: Todo Lugar

en: Example Branch 3
pt_BR: Exemplo Setorial 3

en: Example Branch 1
pt_BR: Exemplo Setorial 1

en: Hittite
pt_BR: Hitita

en: Allow a user to create a new closed date for a location
pt_BR: Permite ao usuário criar uma nova data de fechamento para uma localização

en: Turkmen
pt_BR: Turcomano

en: The item is intended for children and young people, approximate ages 0-15 years.
pt_BR: O item é voltado para crianças e jovens, por volta de 0-15 anos.

en: Sukuma
pt_BR: SUKUMA

en: Allows a user to add/remove/edit users in the "Acquisitions Administrators" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover/editar  usuários no grupo de "Administradores de Aquisição"

en: Mixed materials
pt_BR: Materiais mixados

en: Allow a user to create a new non-cataloged item type
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo tipo de item não-catalogado

en: Allows staff to manually change a patron's claims returned count
pt_BR: Permite ao administrativo alterar a contagem de pedidos de devolução de um leitor

en: On holds shelf
pt_BR: Na prateleira de reservas

en: Bookmobile
pt_BR: Biblioteca Móvel

en: Yupik languages
pt_BR: Yupik línguas

en: Allow a user to determine whether another user can check out an item
pt_BR: Permite ao usuário determinar se outro usuário pode dar saída a um item

en: Allow a user to override the copy_is_reference event
pt_BR: Permite ao usuário sobrepassar o evento  "exemplar é uma referência"

en: Germanic (Other)
pt_BR: Germânica (Outros)

en: Item Type
pt_BR: Tipo do Item

en: 14_days_2_renew
pt_BR: 14_dias_2_renovações

en: Allow a user to renew items
pt_BR: Permite o usuário renovar itens

en: SSN
pt_BR: CPF

en: Gothic
pt_BR: Gótico

en: Tamashek
pt_BR: Tamasheque

en: Kara-Kalpak
pt_BR: Kara-kalpak

en: Swahili
pt_BR: Suaíli

en: Carib
pt_BR: Caribe

en: Samaritan Aramaic
pt_BR: Aramaico samaritano

en: Allow a user to view and purchase from a provider
pt_BR: Permite ao usuário a ver e comprar de um fornecedor

en: In process
pt_BR: Em processo

en: Allow a user to view/credit/debit a fund
pt_BR: Permite ao usuário ver/creditar/debitar um fundo

en: Allow a user to delete a copy location
pt_BR: Permite ao usuário apagar uma localização de exemplar

en: Papuan (Other)
pt_BR: Papuásia (Outros)

en: Malagasy
pt_BR: Malgaxe

en: Tlingit
pt_BR: Tlinguit

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
pt_BR: Francês, Médio (ca. 1400-1600)

en: Bamileke languages
pt_BR: Bamileke línguas

en: Igbo
pt_BR: Ibo

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Serer
pt_BR: SERER

en: Adult
pt_BR: Adulto

en: Allow a user may view another user's transactions
pt_BR: Permite ao usuário visualizar as transações de outro usuário

en: Phoenician
pt_BR: Fenício

en: Sorbian languages
pt_BR: Sorbian línguas

en: Preschool
pt_BR: Pré-escola

en: Selkup
pt_BR: SELKUP

en: Norwegian (Bokmål)
pt_BR: Norueguês (Bokmål)

en: Baluchi
pt_BR: BALÚCHI

en: Ossetic
pt_BR: Oseto

en: Rajasthani
pt_BR: Rajastani

en: Allow a user to update a copy location
pt_BR: Permite ao usuário atualizar uma localização de exemplar

en: Moldavian
pt_BR: Moldávio

en: Allow a user to abort a copy transit if the user is at the transit destination or source
pt_BR: Permite ao usuário abortar o trânsito de um exemplar se o usuário está no destino ou origem de trânsito

en: Kumyk
pt_BR: KUMYK

en: Edition
pt_BR: Edição

en: Allow a user to execute an offline script batch
pt_BR: Permitir ao usuário executar um script offline em lote

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
pt_BR: Alemão, Médio Alto (ca. 1050-1500)

en: Allow a user to see if another user has permission to place a hold on a given copy
pt_BR: Permite ao usuário ver se outro usuário tem permissão para reservar um determinado exemplar

en: Circulators
pt_BR: Circuladores

en: Other
pt_BR: Outro

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
pt_BR: Old Persa (ca. 600-400 a.C.)

en: Two-dimensional nonprojectable graphic
pt_BR: Gráfico bidimensional não projetável

en: Balinese
pt_BR: Balinês

en: Limburgish
pt_BR: LIMBURGUÊS

en: Egyptian
pt_BR: Egípcio

en: Allow a user to mark an item status as 'on holds shelf'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'na prateleira de empréstimos'

en: Allows staff to edit the note for a bill on a transaction
pt_BR: Permite ao administrativo editar as observações de uma nova fatura numa transação

en: Tuvinian
pt_BR: TUVINIANO

en: Stacks
pt_BR: Pilhas

en: Multiple languages
pt_BR: Múltiplos Idiomas

en: Maltese
pt_BR: Maltês

en: Assamese
pt_BR: Assamês

en: Allow a user to create a new copy note
pt_BR: Permite ao usuário criar uma nova observação de exemplar

en: Allow a user to mark an item status as 'inter-library loan'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'empréstimo entre biblioteca'

en: Local System Administrator
pt_BR: Administrador Local do Sistema

en: Publication Date
pt_BR: Data de Publicação

en: Allow a user to view bill details
pt_BR: Permite ao usuário ver detalhes da fatura

en: Allows a user to update an MFHD record
pt_BR: Permite o usuário atualizar um registro MFHD

en: Allow a user to log in to the staff client
pt_BR: Permite um usuário se conectar no cliente administrativo

en: Tswana
pt_BR: Setsuana

en: Latin
pt_BR: Latim

en: User may update an entry in a patron statistical category
pt_BR: O usuário pode atualizar uma entrada numa categoria estatística de leitor

en: Coptic
pt_BR: Copto

en: overdue_equip_min
pt_BR: atraso_equip_min

en: Letzeburgesch
pt_BR: Luxemburguês

en: Frisian
pt_BR: Frísio

en: Mayan languages
pt_BR: Línguas maias

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Achinese
pt_BR: Achém

en: Drivers License
pt_BR: RG

en: Allow a user to mark an item as 'missing'
pt_BR: Permite ao usuário marcar um item como 'faltando'

en: User may delete an entry from a copy statistical category
pt_BR: O usuário pode excluir uma entrada da categoria estatística de exemplar

en: Allow staff to override overdue count failure
pt_BR: Permitir a um administrador sobrepassar a contagem de falhas de atrasadas

en: Allow a user to edit volumes - needed for merging records. This is a duplicate of VOLUME_UPDATE, user must have both permissions at appropriate level to merge records.
pt_BR: Permite um usuário editar volumes - necessário para mesclar registros. Isto é uma duplicação de VOLUME_UPDATE; o usuário deve ter ambas permissões nos níveis apropriados para mesclar registros.

en: Allow a user to mark an item status as 'lost'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'perdido'

en: Allows staff to edit the note for a payment on a transaction
pt_BR: Permite ao administrativo editar as observações para um pagamento numa transação

en: Avestan
pt_BR: AVÉSTICO

en: Allow a user to delete a fund allocation
pt_BR: Permite ao usuário excluir uma alocação de fundos

en: Allow a user to delate a provider
pt_BR: Permite ao usuário excluir um fornecedor

en: Allow a user to run reports
pt_BR: Permite ao usuário executar relatórios

en: French, Old (ca. 842-1400)
pt_BR: Francês, antigo (ca. 842-1400)

en: Allow a user to mark an item as 'claims returned'
pt_BR: Permite ao usuário marcar um item como 'pedido de devolução'

en: Sino-Tibetan (Other)
pt_BR: Sino-Tibetano (Outros)

en: Canadian English
pt_BR: Inglês Canadense

en: Ethiopic
pt_BR: Etíope

en: Identifier
pt_BR: Identificador

en: Allow a user to mark an item status as 'missing'
pt_BR: Permite ao usuário marcar um item como 'faltando'

en: Allow a user to perform Z39.50 queries against remote servers
pt_BR: Permite a um usuário execute consultas Z39.50 em servidores remotos

en: Discard/Weed
pt_BR: Descarte / Extirpar

en: Allow a user to change the missing status on a copy
pt_BR: Permite ao usuário alterar a situação de "faltando" num exemplar

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Cornish
pt_BR: Córnico

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Allow a user to check in a copy
pt_BR: Permite ao usuário dar-entrada a um exemplar

en: Yoruba
pt_BR: Iorubá

en: Arawak
pt_BR: Araucano

en: French
pt_BR: Francês

en: Allow a user to void a bill
pt_BR: Permite ao usuário anular uma fatura

en: Allow a user to check in or check out an item that has a status of 'claims returned'
pt_BR: Permite ao usuário dar entrada ou dar saída a um item marcado como 'pedido de devolução'

en: Allow a user to record payments in the Billing Interface
pt_BR: Permite ao usuário registrar pagamentos na Interface de Faturamento

en: Speeches
pt_BR: Discursos

en: Neapolitan Italian
pt_BR: Napolitano italiano

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: Sundanese
pt_BR: Sundanês

en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: Allow a user to view notifications attached to a hold
pt_BR: Permite ao usuário visualizar notificações associadas a uma reserva

en: TCN Source
pt_BR: Fonte TCN

en: Allow a user to view another user's containers (buckets)
pt_BR: Permite ao usuário ver as cestas de outro usuário

en: Tagalog
pt_BR: Tagalo

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Subunit
pt_BR: Subunidade

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Chibcha
pt_BR: CHIBCHA

en: Example Sub-library 1
pt_BR: Exemplo Sub–Bibi 1

en: Manobo languages
pt_BR: Manobo línguas

en: Luba-Lulua
pt_BR: Luba-lulua

en: Allow a user to create a transit_copy object for transiting a copy
pt_BR: Permite ao usuário criar um objeto de trânsito de exemplar para transitar um exemplar

en: Wakashan languages
pt_BR: Wakashan línguas

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Czech
pt_BR: Checo

en: Overdue Materials
pt_BR: Materiais Vencidos

en: Tajik
pt_BR: Tadjique

en: Allow a user to create a new copy object
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo objeto exemplar

en: User may update a patron statistical category
pt_BR: O Usuário pode atualizar uma categoria estatística de leitor

en: Allow a user to view report output
pt_BR: Permitir a um usuário visualizar a saída de um relatório

en: Allow a user to create a new volume note
pt_BR: Permite ao usuário criar uma nova observação de volume

en: 28_days_0_renew
pt_BR: 28_dias_0_renovações

en: Cataloging
pt_BR: Catalogação

en: Allow a user to delete another user, including all associated transactions
pt_BR: Permite ao usuário excluir um usuário, incluindo todas transações associadas

en: 3_days_1_renew
pt_BR: 3_dias_1_renovação

en: TCN Value
pt_BR: Valor TCN

en: Uighur
pt_BR: Uigure

en: The literary form of the item is unknown.
pt_BR: A forma literária do item é desconhecida.

en: Awadhi
pt_BR: AWADHI

en: Otomian languages
pt_BR: Otomian línguas

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Good
pt_BR: Bom

en: Damaged Item
pt_BR: Item Danificado

en: Hawaiian
pt_BR: Havaiano

en: Library of Congress
pt_BR: Biblioteca de Congresso

en: Sidamo
pt_BR: SIDAMO

en: Allow a user to create/view/update/delete a fund
pt_BR: Permite ao usuário criar/ver/atualizar/excluir um fundo

en: Provençal (to 1500)
pt_BR: Provençal (para 1500)

en: Allow a user to delete a fund
pt_BR: Permite ao usuário excluir um fundo

en: Sinhalese
pt_BR: Cingalês

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Afrikaans
pt_BR: Africanos

en: Language material
pt_BR: Língua material

en: Allow a user to view another user's Patron Record
pt_BR: Permite ao usuário a visualizar o cadastro de outro usuário

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Allows a user to delete an MFHD record
pt_BR: Permite ao usuário excluir um registro MFGD

en: Ugaritic
pt_BR: Ugarítico

en: Uzbek
pt_BR: Uzbeque

en: Iranian (Other)
pt_BR: Iraniano (Outras)

en: Reshelving
pt_BR: Repondo da prateleira

en: Burmese
pt_BR: Birmanês

en: Allow a user to update a fund
pt_BR: Permite ao usuário atualizar um fundo

en: Aleut
pt_BR: Aleúte

en: The item is a variety of literary forms (e.g., poetry and short stories).
pt_BR: O item é uma variação de forma literária (ex., poesia e estórias curtas).

en: System: Rental
pt_BR: Sistema: Locação

en: Checked out
pt_BR: Deu saída

en: Aragonese Spanish
pt_BR: Aragonês espanhol

en: Primary
pt_BR: Primário

en: Miscellaneous languages
pt_BR: Diversos idiomas

en: Luiseño
pt_BR: Luiseno

en: Syriac
pt_BR: Siríaco

en: Friulian
pt_BR: Friulano

en: Nyoro
pt_BR: NYORO

en: Cartographic material
pt_BR: Material cartográfico

en: Breton
pt_BR: Bretão

en: Allow a user to delete another user's copy notes
pt_BR: Permite ao um usuário excluir  as observações de outro usuário

en: Scottish Gaelic
pt_BR: Gaélico escocês

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Allow a user to update another user's container
pt_BR: Permite ao usuário atualizar os recipientes de outro usuário

en: Consortium
pt_BR: Consórcio

en: Soninke
pt_BR: SONINKE

en: Allow a user to remove an existing workstation so a new one can replace it
pt_BR: Permite ao usuário remover uma estação de trabalho existente assim uma nova poderá substituí-la

en: Zapotec
pt_BR: Zapoteca

en: Allow a user to create/view/update/delete a currency_type
pt_BR: Permite ao usuário criar/ver/atualizar/excluir um tipo de moeda

en: Allow a user to delete another user's volume note
pt_BR: Permite ao usuário excluir as observações de volume de outro usuário

en: Allow a staff member to directly remove a bibliographic record
pt_BR: Permitir a um agente diretamente remover um registro bibliográfico

en: Khmer
pt_BR: Cambojano

en: Chuvash
pt_BR: CHUVASH

en: Lost Materials
pt_BR: Materiais Perdidos

en: The item is intended for young people, approximate ages 14-17 years.
pt_BR: O item é voltado ao público jovem para a faixa de 14-17 anos.

en: Malay
pt_BR: Malaio

en: Zuni
pt_BR: Zunhi

en: Manuscript cartographic material
pt_BR: Manuscrito material cartográfico

en: Iban
pt_BR: IBAN

en: This Branch
pt_BR: Este Ramo

en: Altaic (Other)
pt_BR: Altaico (Outros)

en: Allow a user to update a non-cataloged item type
pt_BR: Permite ao usuário atualizar um tipo não-catalogado

en: Allow a user to view a provider
pt_BR: Permite ao usuário ver um fornecedor

en: Allow a user to mark an item status as 'bindery'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'encardenação'

en: Volapük
pt_BR: Volapuque

en: Musical sound recording
pt_BR: Gravação de música

en: User may update an entry in a copy statistical category
pt_BR: O usuário pode criar uma entrada numa categoria estatística de exemplar

en: Example System 1
pt_BR: Exemplo Sistema 1

en: Javanese
pt_BR: Javanês

en: Allow a user to create a new container for another user
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo recipiente para outro usuário

en: Allow a user to create a new provider
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo fornecedor

en: Example System 2
pt_BR: Exemplo Sistema 2

en: Author of work
pt_BR: Autor do Trabalho

en: Allow a user to remove someone from collections
pt_BR: Permite ao usuário remover alguém das coleções

en: Misc
pt_BR: Diver.

en: Allow a user to view another users picklist
pt_BR: Permite ao usuário visualizar as seleções de outro usuário

en: Allow a user to close out a transit on a copy
pt_BR: Permite ao usuário fechar o trânsito de um exemplar

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: Aymara
pt_BR: Aimara

en: South American Indian (Other)
pt_BR: Índio Sul Americano (Outro)

en: Allow a user to bar a patron
pt_BR: Permite ao usuário barrar um leitor

en: Mexican Spanish
pt_BR: Espanhol mexicano

en: Allow a user to checkout an item that is marked as non-circ
pt_BR: Permite ao usuário dar saída de um item que está marcado como não-circulável

en: Chipewyan
pt_BR: CHIPEWYAN

en: Corsican
pt_BR: Córsico

en: Allow a user to create a new in-house-use
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo para-uso-interno

en: Allow a user to create a container for themselves
pt_BR: Permite ao usuário criar um recipiente para si

en: Allow a user to add/remove users to/from the "GlobalAdmin" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo de "Administradores/Globais"

en: Chinook jargon
pt_BR: Chinook jargão

en: Allow a user to create new hold notifications
pt_BR: Permite ao usuário criar novas notificações de reserva

en: English (US)
pt_BR: Inglês (US)

en: Allow a user to mark an item as 'lost'
pt_BR: Permite ao usuário marcar um item como 'perdido'

en: Tahitian
pt_BR: Taitiano

en: Allows a user to create a picklist
pt_BR: Permite ao usuário criar uma seleção

en: Low German
pt_BR: Mínimo alemão

en: Allow a user to create holds for another user (if true, we still check to make sure they have permission to make the type of hold they are requesting, for example, COPY_HOLDS)
pt_BR: Permite ao usuário criar reservas para outro usuário (se verdadeiro, iremos verificar para ter certeza que tem-se as permissões para se fazer a reserva do tipo requisitado, por exemplo, RESERVA de EXEMPLAR)

en: Mixed forms
pt_BR: Formas mistas

en: Allows staff to override the max claims returned value for a patron
pt_BR: Permite ao pessoal administrativo anular o valor máximo de pedidos de retorno para um leitor

en: Prakrit languages
pt_BR: Prácrito línguas

en: Gayo
pt_BR: GAYO

en: Allow a user to query the ZIP code data method
pt_BR: Permite ao usuário consultar o método dos dados de CEP

en: Allow a user to change the settings for an organization unit
pt_BR: Permite ao usuário alterar as definições  para a unidade organizacional

en: Not fiction (not further specified)
pt_BR: Não ficção (ainda não especificado)

en: Kuanyama
pt_BR: KUANYAMA

en: Notated music
pt_BR: Notação de música

en: Allow a user to delete another user's title note
pt_BR: Permite ao usuário excluir as observações de outro usuário

en: overdue_equip_max
pt_BR: atraso_equip_max

en: Allow a user to see another user's grocery or circulation transactions in the Bills Interface, duplicate of VIEW_TRANSACTION
pt_BR: Permite um usuário ver as transações de outros usuário na interface de Faturamento; duplicação da VIEW_TRANSACTION

en: The target audience for the item not known or not specified.
pt_BR: O público para o item é desconhecido ou não foi especificado.

en: Judeo-Arabic
pt_BR: Judeu-árabe

en: The item is a short story or collection of short stories.
pt_BR: O item é uma estória curta ou uma coleção de estórias curtas.

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Semitic (Other)
pt_BR: Semita (Outros)

en: Allow a user to view all notes attached to a copy
pt_BR: Permite ao usuário ver todas as observações associadas a um exemplar

en: Khotanese
pt_BR: KHOTANÊS

en: Allow a user to update a provider
pt_BR: Permite ao usuário atualizar um fornecedor

en: Title of work
pt_BR: Título do trabalho

en: Allow a user to create a container item for another user
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo armazenador para outro usuário

en: Allow a user to view all notes attached to a volume
pt_BR: Permite ao usuário ver todas as observações associadas a um volume

en: Allows a user to add/remove/edit users in the "ACQ" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover/editar usuários do grupo "ACQ"

en: Creoles and Pidgins (Other)
pt_BR: Crioulos e Pidgins (Other)

en: Niger-Kordofanian (Other)
pt_BR: Níger-Kordofanian (Outros)

en: Estonian
pt_BR: Estónio

en: Catalogers
pt_BR: Catalogadores

en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

en: Allow a user to create/view/update/delete a funding source
pt_BR: Permite ao usuário criar/ver/atualizar uma fonte financeira

en: Inari Sami
pt_BR: Sami Inari

en: French (Canada)
pt_BR: Frances (Canada)

en: Branch
pt_BR: Galho

en: Afrihili (Artificial language)
pt_BR: Afrihili (Linguagem Artificial)

en: Item Barcode
pt_BR: Código de Barras do Item

en: Allow a user to check out an item in a non-circulatable status
pt_BR: Permite ao usuário dar saída a um item em estado de não-circulável

en: Allow a user to delete an item out of another user's container
pt_BR: Permite ao usuário excluir um item do recipiente de outro usuário

en: Project Gutenberg
pt_BR: Projeto Gutenberg

en: Example Bookmobile 1
pt_BR: Exemplo Biblioteca móvel 1

en: The item is of general interest and not aimed at an audience of a particular intellectual level.
pt_BR: O item é de interesse geral e não é voltado para um público com um nível intelectual particular.

en: Allow a user to put someone into collections
pt_BR: Permite ao usuário colocar alguém nas coleções

en: Fijian
pt_BR: Fijiano

en: Iloko
pt_BR: ILOCANO

en: Allow a user to update an organization unit setting
pt_BR: Permite ao usuário atualizar as configurações de uma unidade organizacional

en: Samoan
pt_BR: Samoano

en: Allow a user to check out a copy
pt_BR: Permite ao usuário dar-saída à um exemplar

en: Rarotongan
pt_BR: RAROTONGANO

en: The item is a humorous work, satire or of similar literary form.
pt_BR: O item é um trabalho de humor, sátira ou forma literária similar.

en: 50_cent_per_day
pt_BR: 50_centavos_por_dia

en: Allow a user to mark an item status as 'in process'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'em processo'

en: Dyula
pt_BR: Diúla

en: Allow a user to delete a volume
pt_BR: Permite ao usuário excluir um volume

en: Greek, Modern (1453- )
pt_BR: Greek, Modern (1453 -)

en: Allows a user to view a purchase order
pt_BR: Permite ao usuário visualizar uma ordem de compra

en: Allow staff to override fine amount checkout failure
pt_BR: Permitir a um administrador sobrepassar a falha numa multa de empréstimo

en: Allow a user to add/remove users to/from the "SIP-Client" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo "SIP-Cliente"

en: Allow a user to update another user's hold
pt_BR: Permite ao usuário atualizar a reserva de outro usuário

en: Pre-adolescent
pt_BR: Pré-adolescentes

en: User may create an entry in a copy statistical category
pt_BR: O usuário pode criar uma entrada na categoria estatística de exemplar

en: Bislama
pt_BR: Bislamá

en: Kongo
pt_BR: Congolês

en: Acoli
pt_BR: Acholi

en: Allow a user to edit a user's record
pt_BR: Permite ao usuário editar um registro de usuário

en: Marwari
pt_BR: MARWARI

en: overdue_min
pt_BR: atraso_min

en: Dakota
pt_BR: Dacota

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: overdue_mid
pt_BR: atraso_med

en: Haitian French Creole
pt_BR: Francês crioulo haitiano

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: The item is intended for young people, approximate ages 9-13 years.
pt_BR: O item é voltado para jovens na faixa de 9-13 anos.

en: Sign languages
pt_BR: Acesse línguas

en: Allow a user to place a hold on a specific copy
pt_BR: Permite ao usuário fazer uma reserva para um exemplar específico

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Vendor" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo "Fornecedor"

en: Ewe
pt_BR: Éwé

en: Tupi languages
pt_BR: Tupi línguas

en: Algonquian (Other)
pt_BR: Algonquian (Outros)

en: Faroese
pt_BR: Faroês

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Dravidian (Other)
pt_BR: Dravidian (Outros)

en: American Spanish
pt_BR: Americana Espanhola

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
pt_BR: Pidgins e crioulos, Inglês-based (Outros)

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Circulator" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo de "Circuladores"

en: Cushitic (Other)
pt_BR: Cushitic (Outros)

en: User may create a new patron statistical category
pt_BR: Usuário pode criar uma nova categoria estatística de leitor

en: Tetum
pt_BR: Tétum

en: User may delete a patron statistical category
pt_BR: O usuário pode excluir uma categoria estatística de leitor

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Allow a user to view a fund
pt_BR: Permite ao usuário visualizar um fundo

en: Allow staff to override circulation copy range failure
pt_BR: Permite ao pessoal administrativo anular uma falha de amplitude de exemplar de circulação

en: Allow a user to share report his own folders
pt_BR: Permite ao usuário compartilhar relatórios em suas pastas

en: Gilbertese
pt_BR: Gilbertês

en: Allow a user to view uploaded offline script information
pt_BR: Permite ao usuário visualizar informações de 'script' offline carregado

en: 6month
pt_BR: 6mes

en: Allow staff to override item on holds shelf failure
pt_BR: Permite ao pessoal administrativo anular um item na prateleira de reservas falhadas

en: English, Old (ca. 450-1100)
pt_BR: Inglês, antiga (ca. 450-1100)

en: North American Indian (Other)
pt_BR: Indio Norte Americano  (Outro)

en: Specialized
pt_BR: Especializadas

en: Tsimshian
pt_BR: TSIMSHIAN

en: The item is a work of fiction and no further identification of the literary form is desired
pt_BR: O item é um trabalho de ficção e nenhuma outra identificação de forma literária é desejada

en: Chamic languages
pt_BR: Chamic línguas

en: The item is not a work of fiction and no further identification of the literary form is desired
pt_BR: O item não é um trabalho de ficção e nenhuma outra identificação de forma literária é desejada

en: English, Middle (1100-1500)
pt_BR: Inglês, Médio (1100-1500)

en: Yakut
pt_BR: Iacuto

en: Sumerian
pt_BR: Sumério

en: overdue_equip_mid
pt_BR: atraso_equip_mid

en: Manipuri
pt_BR: MANIPURI

en: Allow a user to remove other users from permission groups
pt_BR: Permite ao usuário remover outros usuários de grupos de permissão

en: Allow a user to log in to the OPAC
pt_BR: Permite ao usuário se conectar no OPAC

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Twi
pt_BR: TWI

en: Allow a user to mark an item status as 'on order'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação de um item como 'em aquisição'

en: Austronesian (Other)
pt_BR: Austronesian (Outros)

en: Akkadian
pt_BR: ACADIANO

en: Allow a user to create new MARC records
pt_BR: Permite ao usuário criar novos registros MARC

en: Filtered
pt_BR: Filtrado

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Manuscript notated music
pt_BR: Manuscrito de notação de música

en: Allow a user to delete another user's container
pt_BR: Permite ao usuário excluir o recipiente de outro usuário

en: The item is intended for adults.
pt_BR: O item é voltado a adultos.

en: Collection
pt_BR: Coleção

en: Nyanja
pt_BR: Nianja

en: Allow a user to create a metarecord holds
pt_BR: Permite ao usuário criar um metaregistro de reservas

en: Khoisan (Other)
pt_BR: Khoisan (Outros)

en: Kashmiri
pt_BR: Cachemiriano

en: Allow a user to remove a closed date interval for a given location
pt_BR: Permite ao usuário remover um intervalo de data fechamento para uma determinada localização

en: Occitan (post-1500)
pt_BR: Occitan (pós-1500)

en: Songhai
pt_BR: Songai

en: Spanish (US)
pt_BR: Espanhol (US)

en: Bindery
pt_BR: Encadernação

en: System
pt_BR: Sistema

en: Acquisitions Administrator
pt_BR: Administrador de Aquisições

en: Allow a user to create a new fund
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo fundo

en: System maintenance, configuration, etc.
pt_BR: Manutenção do sistema, configuração, etc.

en: Allow a user to cancel holds
pt_BR: Permite ao usuário cancelar reservas

en: Allow a user to remove the lost status from a copy
pt_BR: Permite ao usuário remover a situação de "perdido" de um exemplar

en: Language of work
pt_BR: Idioma do trabalho

en: Allow staff to force checkout of Missing/Lost type items
pt_BR: Permitir a um administrador forçar a saída de itens do tipo Faltando / Perdidos

en: 3month
pt_BR: 3mes

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
pt_BR: Tridimensional artefato ou objeto que ocorrem naturalmente

en: User may delete an entry from a patron statistical category
pt_BR: O usuário pode excluir uma entrada numa categoria estatística de leitor

en: Irish
pt_BR: Gaélico

en: Allows a user to view all org settings at the specified level
pt_BR: Permite ao usuário ver todas configurações de uma ORG num nível específico

en: default
pt_BR: padrão

en: Kazakh
pt_BR: Casaque

en: Belarusian
pt_BR: Bielorrusso

en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

en: The item is intended for children, approximate ages 0-5 years.
pt_BR: O item é voltado a crianças na faixa de 0-5 anos.

en: Allow a user to delete a copy
pt_BR: Permite ao usuário excluir um exemplar

en: User may link another user to an entry in a statistical category
pt_BR: O usuário pode associar um outro usuário para uma entrada de categoria estatística

en: Kalmyk
pt_BR: Calmuc

en: Adolescent
pt_BR: Adolescente

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijano

en: Sardinian
pt_BR: Sardo

en: Allow a user to place a hold at the title level
pt_BR: Permite ao usuário fazer uma reserva ao nível de título

en: Price
pt_BR: Preço

en: Allow a user to place multiple holds on a single title
pt_BR: Permite ao usuário fazer múltiplas reservas num único título

en: Projected medium
pt_BR: Projetada médio

en: Allow a user to view billing types
pt_BR: Permite ao usuário ver tipos de fatura

en: Lao
pt_BR: Laociano

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Cataloger" group
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover usuários para/do grupo de "Catalogadores"

en: Allow a user to create a volume
pt_BR: Permite ao usuário criar um volume

en: Allow a user to place a hold on an age-protected item
pt_BR: Permite ao usuário fazer um reserva para um item com proteção por tempo

en: Siouan (Other)
pt_BR: Siouano (Outros)

en: Mende
pt_BR: MENDE

en: User may create an entry in a patron statistical category
pt_BR: O usuário pode criar entrada numa categoria estatística de leitor

en: Allows a user to create a new MFHD record
pt_BR: Permite ao usuário criar um novo registro MFHD

en: Kurdish
pt_BR: Curdo

en: Allow a user to upload an offline script
pt_BR: Permite ao usuário para carregar um 'script' offline

en: Lost
pt_BR: Perdido

en: Luba-Katanga
pt_BR: Luba-catanga

en: Electronic
pt_BR: Eletrônico

en: Comic strips
pt_BR: Tiras

en: Canadian French
pt_BR: Frances Canadense

en: Allow a user to mark an item status as 'reshelving'
pt_BR: Permite ao usuário marcar a situação do item como 're-guardando'

en: Finno-Ugrian (Other)
pt_BR: Finno-Ugrian (Outros)

en: Apache languages
pt_BR: Apache línguas

en: Rundi
pt_BR: RUNDI

en: 7_days_2_renew
pt_BR: 7_dias_3_renovações

en: Eskimo languages
pt_BR: Esquimó línguas

en: Checkout Items
pt_BR: Itens de Saída

en: Athapascan (Other)
pt_BR: Athapascan (Outros)

en: Scots
pt_BR: Escocês

en: Washo
pt_BR: WASHO

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Allow a user to edit a MARC record
pt_BR: Permite o usuário editar um registro MARC

en: Allow a user to view a fund allocation
pt_BR: Permite ao usuário visualizar uma alocação de fundo
