Evergreen 1.4 - en to ru translation catalogue (779 entries)

en: Internal ID
ru: Внутренний ID

en: Integrating resource
ru: Интеграция ресурсов

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Poetry
ru: Поэзия

en: In transit
ru: В транзите

en: Palauan
ru: Палауанский

en: FIXME: Need description for UPDATE_LOCALE
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_LOCALE

en: Allow a user to create duplicate holds (two or more holds on the same title)
ru: Позволь пользователю создавать дуплетные хранения (два или более хранения на то же самое заглавие)

en: Allows a user to create a purchase order
ru: Разрешить пользователю создать заказ на покупку

en: Title
ru: Заглавие

en: Kyrgyz
ru: Киргизский

en: American English
ru: Американский Английский

en: Serial component part
ru: Составная часть сериала

en: Niuean
ru: Нуеанский

en: Fanti
ru: Фантийский

en: Allow a user to un-bar a patron
ru: Позволь пользователю снимать запрет с читателя

en: Masai
ru: Массайский

en: Bambara
ru: Бамбарский

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Example Branch 4
ru: Модель подразделение 4

en: The item is intended for children, approximate ages 6-8 years.
ru: Единица действительно для детей, примерно 6-8 лет.

en: Abkhaz
ru: Абхазский

en: Santali
ru: Сантали

en: Duala
ru: Дуала

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: View Circulations
ru: Просмотр циркуляций

en: Example Branch 2
ru: Модель подразделение 2

en: Humor, satires, etc.
ru: Юмор, сатира, итд.

en: Allow a user to create a new bill on a transaction
ru: Позволь пользователю создавать новый счёт на транзакцию

en: Bantu (Other)
ru: Банту (другой)

en: Kanuri
ru: Канури

en: Umbundu
ru: Умбунду

en: Allow a user to create a new billable transaction
ru: Позволь пользователю создавать новую транзакцию со счетом

en: Renew Circulations
ru: Обновить  циркуляцию

en: Allow a user to mark an item status as 'in transit'
ru: Разрешить пользователю отметить статус единицы   'в пути'

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.bib.alert_on_empty
ru: FIXME: Требуется описание для UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.bib.alert_on_empty

en: FIXME: Need description for CREATE_PERM
ru: FIXME: Требуется описание для  CREATE_PERM

en: Celtic (Other)
ru: Кельтский (другой)

en: Barred
ru: Запрещённый

en: Allow a user to update a fund allocation
ru: Разрешить пользователю обновить фондовый лимит

en: Short stories
ru: Короткие рассказы

en: Pangasinan
ru: Пангасинан

en: Allow a user to update a funding source
ru: Разрешить пользователю обновить источник финансирования

en: FIXME: Need description for DELETE_LASSO
ru: FIXME: Требуется описание для DELETE_LASSO

en: FIXME: Need description for UPDATE_ITEM_FORM
ru: FIXME: Требуется описание для UPDATE_ITEM_FORM

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_boundary.soft
ru: FIXME:Требуется описание для UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_boundary.soft

en: Allow a user to mark an item status as 'available'
ru: Разрешить пользователю отметить статус единицы  'доступен'

en: Allow a user to view which users have checked out a given copy
ru: Позволь пользователю просмотреть какие пользователи взяли эту копию

en: Pampanga
ru: Пампанга

en: Nahuatl
ru: Науатль

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Accession Number
ru: Инвентарный номер

en: Allow a user to update a closed date interval for a given location
ru: Позволь пользователю обновить интервал закрытой даты для данного местоположения

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
ru: Креольский и Пидгинский, на Португальской основе  (другой)

en: Tongan
ru: Тонганский

en: Patron must log in with barcode and password at selfcheck station
ru: Пользователь должен войти в систему с штрих-кодом и паролем на  станции самопроверки

en: Central American Indian (Other)
ru: Центрально Американский Индийский  (другой)

en: Damaged
ru: Поврежденный

en: Allow a user to add/remove users to/from the "LibraryManager" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы  "Менеджер библиотеки"

en: Southern Sami
ru: Южняя Сами

en: Kawi
ru: Кави

en: Allow a user to import a MARC record via the Z39.50 interface
ru: Позволь пользователю импортировать MARC запись с помощью интерфейса  Z39.50

en: FIXME: Need description for UPDATE_CIRC_MOD
ru: FIXME:Требуется описание для UPDATE_CIRC_MOD

en: FIXME: Need description for DELETE_ORG_UNIT_CLOSING
ru: FIXME:Требуется описание для DELETE_ORG_UNIT_CLOSING

en: Konkani
ru: Конкани

en: FIXME: Need description for CREATE_VR_FORMAT
ru: FIXME:Требуется описание для CREATE_VR_FORMAT

en: Nauru
ru: Науру

en: General
ru: Общий

en: Sasak
ru: Сасакский

en: Available
ru: Доступный

en: Allow a user to mark a transaction as bad (unrecoverable) debt
ru: Разрешить пользователю отметить транзакцию как   безнадёжный (невозвратимый)  долг

en: Zulu
ru: Зулу

en: FIXME: Need description for UPDATE_BIB_LEVEL
ru: FIXME: Требуется описание для UPDATE_BIB_LEVEL

en: Allow a user to view all notes attached to a title
ru: Позволь пользователю просмотреть все заметки прикрепленные к заглавию

en: Georgian
ru: Грузинский

en: Allow a user to view a funding source
ru: Разрешить пользователю просмотреть источник финансирования

en: Aramaic
ru: Арамейский

en: Allow a user to register a new workstation
ru: Позволь пользователю регистрироваь новую рабочую станцию

en: Tigrinya
ru: Тынгиня

en: Truk
ru: Трук

en: FIXME: Need description for CREATE_SURVEY
ru: FIXME: Требуется описание для CREATE_SURVEY

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: FIXME: Need description for UPDATE_RELEVANCE_ADJUSTMENT
ru: FIXME: Требуется описание для  UPDATE_RELEVANCE_ADJUSTMENT

en: Publisher
ru: Издатель

en: Ingush
ru: Ингушский

en: Dzongkha
ru: Дзонгкха

en: Guarani
ru: Гуаранский

en: Batak
ru: Батак

en: Divehi
ru: Дивеги

en: Irish, Old (to 1100)
ru: Старый Ирландский (до 1100)

en: Allow a user to place a volume level hold
ru: Позволь пользователю поставить хранение на уровне тома

en: Latvian
ru: Латышский

en: English
ru: Английский

en: Allow a user to edit copies in batch
ru: Позволь пользователю редактировать копии в группе

en: Large print
ru: Широкий печать

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Juvenile
ru: Юношеский

en: Chinese
ru: Китайский

en: Allow a user to add other users to permission groups
ru: Позволь пользователю добавить других пользователей в группу привилегий

en: Allow a user to view another user's holds
ru: Позволь пользователю просмотреть хранения других пользователей

en: FIXME: Need description for DELETE_HOURS_OF_OPERATION
ru: FIXME: Требуется описание для DELETE_HOURS_OF_OPERATION

en: Inuktitut
ru: Инуитский

en: Munda (Other)
ru: Мунда (другой)

en: Pali
ru: Пали

en: Allow a user to delete a non cataloged type
ru: Позволь пользователю удалить некаталогизированный тип

en: Arabic
ru: Арабский

en: Venda
ru: Венда

en: Allow a user to view user permissions within the user permissions editor
ru: Позволь пользователю просмотреть привилегтй пользователю из редактора пользовательских привилегий

en: Staff
ru: Персонал

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Supercat" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы "Supercat"

en: Iroquoian (Other)
ru: Ирокезская (другой)

en: Oriya
ru: Ория

en: Allow a user to add/remove users to/from the "User" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы "User"

en: Long Overdue Collection Fee
ru: Денежный сбор за просроченный срок

en: FIXME: Need description for TRANSIT_COPY
ru: FIXME: Необходимо описание TRANSIT_COPY

en: English (Canada)
ru: Английский (Канада)

en: Hindi
ru: Хинди

en: Ewondo
ru: Эвондо

en: Title Control Number
ru: Расстановочный шифр заглавия

en: FIXME: Need description for DELETE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Allow a user to renew an item past the maximum renewal count
ru: Позволь пользователю обновить единицу если максимальное число обновлений превышено

en: Allow staff to override checkout count failure
ru: Позволь пользователю отменять ошибку выдачи

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Novels
ru: Романы

en: Wolof
ru: Волоф

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Romani
ru: Цыганский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: This Specialized Library
ru: Специализированная библиотека

en: Manchu
ru: Манчу

en: Example Consortium
ru: Модель Консорциум

en: Russian
ru: Русский

en: Gbaya
ru: Гбая

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ru: Луо (Кения и Танзания)

en: Tiv
ru: Тив

en: FIXME: Need description for DELETE_ORG_ADDRESS
ru: FIXME: Необходимо  описание DELETE_ORG_ADDRESS

en: Undetermined
ru: Неопределен

en: FIXME: Need description for CREATE_LANGUAGE
ru: FIXME: Необходимо  описание CREATE_LANGUAGE

en: The item is aimed at a particular audience and the nature of the presentation makes the item of little interest to another audience.
ru: Единица предназначена для специфической аудитории и сущность презентации делает единицу малоинтересной для другой аудитории.

en: Allow a user to create a new title note
ru: Позволь пользователю создавать новую заметку для заглавия

en: No Access
ru: Нету доступа

en: Allow a user to create/view/update/delete a provider
ru: Разрешить пользователю создать/обозревать/обновить/удалить  провайдера

en: FIXME: Need description for CREATE_CIRC_DURATION
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_CIRC_DURATION

en: Fiction (not further specified)
ru: Художественная литература (более не детализирован)

en: Allow a user to check in/out an item that has an alert message
ru: Позволь пользователю сдать/выдать единицу у которой есть сигнал тревоги

en: Braj
ru: Брадж

en: Baltic (Other)
ru: Болтик (другой)

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Your Bookmobile
ru: Твой передвижной автобус

en: The item is a single letter or collection of correspondence.
ru: Единица представляет единственную букву или коллекцию переписок

en: Computer file
ru: Компьютерный файл

en: Philippine (Other)
ru: Филиппинский (другой)

en: German
ru: Немецкий

en: Allow a user to add/remove users to/from the "LocalAdmin" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы "LocalAdmin"

en: Slavic (Other)
ru: Славянский (другой)

en: Allow a user to place an item in transit
ru: Позволь пользователю поставить единицу в транзит

en: FIXME: Need description for UPDATE_LASSO_MAP
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_LASSO_MAP

en: Basque
ru: Баскский

en: Tumbuka
ru: Тумбука

en: Allow a user to continue to renew an item even if it is required for a hold
ru: Позволь пользователю продолжить обновить единицу если даже эта предусмотрена для хранения

en: Acquisitions
ru: Приобретения

en: User may delete a copy statistical category entry map
ru: Пользователь может удалить карту входа копии стат категории

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.void_overdue_on_lost
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.void_overdue_on_lost

en: Mandar
ru: Мандарский

en: Monographic component part
ru: Составная часть монографии

en: The item is a poem or collection of poems.
ru: Единица поэма или коллекция поэмов.

en: FIXME: Need description for CREATE_MARC_CODE
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_MARC_CODE

en: Manuscript language material
ru: Рукописный языковой материал

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Nzima
ru: Нзима

en: Dutch
ru: Голландский

en: Paperback Book
ru: Книга в мягкой обложке

en: Nepali
ru: Непалский

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Staff" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы  "Персонал"

en: Ndebele (South Africa)
ru: Ndebele (Южняя Африка)

en: Missing
ru: Отсутствующий

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Turkish, Ottoman
ru: Турецкий, Оттоманский

en: FIXME: Need description for CREATE_HOURS_OF_OPERATION
ru: FIXME: Необходимо описание  CREATE_HOURS_OF_OPERATION

en: Allow a user to place a hold despite the availability of a local copy
ru: Разрешить  пользователю поставить  хранение несмотря  на  наличие локальной копии

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ru: Немецкий, очень старый (пр. 750-1050)

en: User may delete a patron statistical category entry map
ru: Пользователь может удалить карту входа пользоватльской стат категории

en: Temne
ru: Темнейский

en: Allow a user to view/credit/debit a funding source
ru: Разрешить  пользователю  просмотреть /кредит/дебет  финансируемого источника

en: Judeo-Persian
ru: Иудо-персидский

en: Friends
ru: Друзья

en: FIXME: Need description for CREATE_LASSO
ru: FIXME: Необходимо описание  CREATE_LASSO

en: Allow a user to create another user
ru: Позволь пользователю создавать другого пользователя

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: FIXME: Need description for CREATE_IMPORT_ITEM
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_IMPORT_ITEM

en: Allow a user to mark an item status as 'checked out'
ru: Разрешить пользователю отметить статус единицы  'Выдана'

en: Spanish (Mexico)
ru: Испанский  (Мексика)

en: Nonmusical sound recording
ru: Немузыкалный звукозапись

en: Patrons
ru: Пользователи

en: FIXME: Need description for CREATE_XML_TRANSFORM
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_XML_TRANSFORM

en: Allow a user to change the due date on an item to any date
ru: Позволь пользователю изменять дату возврата единицы на любую

en: Allow a user to create a new copy location
ru: Позволь пользователю создавать новое местонахождение копии

en: FIXME: Need description for UPDATE_XML_TRANSFORM
ru: FIXME:  Необходимо описание  UPDATE_XML_TRANSFORM

en: Northern Sotho
ru: Северняя Сото

en: Letters
ru: Письма

en: Allow a user to update and undelete records.
ru: Разрешить пользователю обновить  и  восстановить записи

en: Afroasiatic (Other)
ru: Афроазиатик (другой)

en: Indo-European (Other)
ru: Индо-Европейский (другой)

en: Interlingue
ru: Межъязыковой

en: Reserves
ru: Резервы

en: FIXME: Need description for UPDATE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
ru: FIXME:  Необходимо описание UPDATE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: User may delete a copy statistical category
ru: Пользователь может удалить копию стат категории

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
ru: Креольский и Пидгинский, на Французской основе  (другой)

en: Swazi
ru: Свази

en: List Published Book Bags
ru: Опубликованный список  Book Bags

en: Sami
ru: Самийский

en: User may link a copy to an entry in a statistical category
ru: Пользователь может дать ссылку к входу в стат категории

en: Indic (Other)
ru: Индик (другой)

en: Telugu
ru: Телугу

en: Author
ru: Автор

en: System Local
ru: Локал системы

en: Allow a user to delete a funding source
ru: Разрешить пользователю  удалить источник финансирования

en: FIXME: Need description for DELETE_AUTHORITY_RECORD_NOTE
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_AUTHORITY_RECORD_NOTE

en: Allow a user to see what another user has checked out
ru: Позволь пользователю увидеть что взято другим пользователем

en: Sub-library
ru: Под библиотека

en: Unfiltered
ru: Нефильтрированный

en: FIXME: Need description for UPDATE_LASSO
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_LASSO

en: (Deprecated) Allow a user to create/view/update/delete a fund
ru: (Запрещено) Разрешить пользователю создать / просмотреть/ обновить / удалить фонд

en: Allows a user to import a bib record from the acq staging area (on-order record) into the ILS bib data set
ru: Разрешить пользователю импортировать библиографическую запись из сферы комплектования (заказанную запись) в  группу библиографических данных  ILS

en: Allow a user to create a new fund allocation
ru: Разрешить пользователю создать новый  фонд размещения (книг)

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Cat1" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы  "Cat1"

en: FIXME: Need description for CREATE_ITEM_TYPE
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_ITEM_TYPE

en: Allow a user to edit a copy
ru: Позволь пользователю редактировать копию

en: User may update a copy statistical category
ru: Пользователь может обновить копию стат категории

en: Microfilm
ru: Микрофильм

en: FIXME: Need description for UPDATE_CIRC_DURATION
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_CIRC_DURATION

en: Nubian languages
ru: Нубийские языки

en: Armenian
ru: Армянский

en: Holds: Clear shelf copy status
ru: Хранения:  Четкий статус полочной расстановки

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Patron" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы  "Патрон"

en: The item is a speech or collection of speeches.
ru: Единица представляет выступления или коллекцию выступлений

en: Tamil
ru: Тамилский

en: Australian languages
ru: Австралийские языки

en: Unknown or unspecified
ru: Неизвестный или неустановленный

en: All selfcheck stations must use a workstation
ru: Все  самопроверяющие станции должны использовать рабочую станцию

en: * no longer applicable
ru: * больше не применимый

en: Monograph/Item
ru: Монограф/Единица

en: Allow a user to bypass the circulation permit call for check out
ru: Позволь пользователю обходить вызов разрешения циркуляции для выдачи

en: Pushto
ru: Пуштийский

en: Microfiche
ru: Микрофиш

en: Walloon
ru: Валлонский

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.auth.staff_timeout
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.auth.staff_timeout

en: Allow a user to abort a copy transit if the user is not at the transit source or dest
ru: Позволь пользователю прервать транзит копии если пользователь не находится в источнике транзита

en: Allow a user to create/view/update/delete a copy location order
ru: Разрешить пользователю  создать/обновить/удалить последовательность  размещения копии

en: Church Slavic
ru: Церковный славянский

en: Norwegian (Nynorsk)
ru: Норвежский (Нью Норскk)

en: FIXME: Need description for UPDATE_VOLUME_NOTE
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_VOLUME_NOTE

en: Galician
ru: Галисийский

en: During the clear shelf process, avoid capturing new holds on cleared items.
ru: Во время четкого полочного процесса, уклоняйтесь от установки  новых хранений  на  стертые единицы

en: Nilo-Saharan (Other)
ru: Ниль-Сахарский (другой)

en: Yao (Africa)
ru: Яо (Африка)

en: FIXME: Need description for DELETE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE

en: Marathi
ru: Марахи

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Salishan languages
ru: Салышанские языки

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING_ALL
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_ORG_UNIT_SETTING_ALL

en: Allow a staff member to define where another staff member has their permissions
ru: Позволь персоналу где другой член персонала имеет привилегии

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: On order
ru: На заказе

en: Essays
ru: Эссе

en: Local Library System
ru: Местная библиотечная система

en: Regular print reproduction
ru: Нормальные печатные репродукции

en: Allow a user to create a new funding source
ru: Разрешить пользователю создать новый  источник финансирования

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_TYPE
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_TYPE

en: FIXME: Need description for UPDATE_SURVEY
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_SURVEY

en: Allow a user to view other users' permission groups
ru: Позволь пользователю просмотреть группы привилегий других пользователей

en: Adygei
ru: Адыгейский

en: Miscellaneous
ru: Прочие

en: User may create a copy statistical category
ru: Пользователь может создавать копию стат категорий

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Ganda
ru: Ганда

en: Everywhere
ru: Везде

en: Example Branch 3
ru: Модель подразделение 3

en: Example Branch 1
ru: Модель подразделение 1

en: FIXME: Need description for CREATE_ORG_UNIT_CLOSING
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_ORG_UNIT_CLOSING

en: Allow a user to create a new closed date for a location
ru: Позволь пользователю создавать новую закрытую дату для местоположения

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: The item is intended for children and young people, approximate ages 0-15 years.
ru: Единица предназначена для детей и молодых примерно 10-15 лет.

en: FIXME: Need description for DELETE_XML_TRANSFORM
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_XML_TRANSFORM

en: Allows a user to add/remove/edit users in the "Acquisitions Administrators" group
ru: Разрешить пользователю добавить/удалить/редактировать пользователей  группы "Acquisitions Administrators"

en: Mixed materials
ru: Смешанные материалы

en: Allow a user to create a new non-cataloged item type
ru: Позволь пользователю создавать тип новоый некаталогизированной единицы

en: FIXME: Need description for DELETE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF

en: FIXME: Need description for UPDATE_TRANSLATION
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_TRANSLATION

en: Allows staff to manually change a patron's claims returned count
ru: Разрешить персоналу  вручную изменить счет возвращенных  клиентом (книг)

en: On holds shelf
ru: На полке для хранения

en: Bookmobile
ru: Передвижная библиотека

en: FIXME: Need description for UPDATE_HOURS_OF_OPERATION
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_HOURS_OF_OPERATION

en: Yupik languages
ru: руппа языков юпик

en: Tuvaluan
ru: Тувалуйский

en: Allow a user to determine whether another user can check out an item
ru: Позволь пользователю устанавливать может ли другой пользователь выдать единицу

en: Allow a user to override the copy_is_reference event
ru: Позволь пользователю отменять copy_is_reference событие

en: FIXME: Need description for CREATE_COPY_STATUS
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_COPY_STATUS

en: FIXME: Need description for UPDATE_VR_FORMAT
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_VR_FORMAT

en: Germanic (Other)
ru: Немецкий (другой)

en: Item Type
ru: Тип единицы

en: Allow a user to renew items
ru: Позволь пользователю обновить единицы

en: Gothic
ru: Готский

en: FIXME: Need description for UPDATE_AUDIENCE
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_AUDIENCE

en: FIXME: Need description for VIEW_AUTHORITY_RECORD_NOTES
ru: FIXME: Необходимо описание VIEW_AUTHORITY_RECORD_NOTES

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.org.bounced_emails
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.org.bounced_emails

en: Kara-Kalpak
ru: Каракалпакский

en: Swahili
ru: Суахили

en: Allow a user to view and purchase from a provider
ru: Разрешить пользователю посмотреть и приобрести от провайдера

en: Selfcheck: Workstation Required
ru: Самопроверка:  Рабочая станция необходима

en: In process
ru: В процессе

en: Allow a user to view/credit/debit a fund
ru: Разрешить пользователю просмотреть кредит/дебет фонда

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_ADDRESS
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_ADDRESS

en: Allow a user to delete a copy location
ru: Позволь пользователю удалить местоположение копии

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.global.juvenile_age_threshold
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.global.juvenile_age_threshold

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.reshelving_complete.interval
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.reshelving_complete.inter

en: Papuan (Other)
ru: Papuan (другой)

en: Maori
ru: Маорийский

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
ru: Средний французский (пр. 1400-1600)

en: Bamileke languages
ru: Бамилейские языки

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Adult
ru: Взрослый

en: Allow a user may view another user's transactions
ru: Позволь пользователю просмотреть транзакции других пользователей

en: Phoenician
ru: Финикийский

en: Sorbian languages
ru: Лужицкий язык

en: FIXME: Need description for CREATE_ORG_TYPE
ru: FIXME: Необходимо описание  CREATE_ORG_TYPE

en: Preschool
ru: Дошкольное

en: FIXME: Need description for DELETE_TRANSLATION
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_TRANSLATION

en: FIXME: Need description for DELETE_PERM
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_PERM

en: Norwegian (Bokmål)
ru: Норвежский (Bokmål)

en: FIXME: Need description for CREATE_RELEVANCE_ADJUSTMENT
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_RELEVANCE_ADJUSTMENT

en: Panjabi
ru: Пунджабский

en: Ossetic
ru: Осетинский

en: FIXME: Need description for DELETE_BIB_LEVEL
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_BIB_LEVEL

en: Old Norse
ru: Старый норвежский

en: Allow a user to update a copy location
ru: Позволь пользователю обновить копию местоположения

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_expire_alert_interval
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_expire_alert_interval

en: Cancel Holds
ru: Отменить хранения

en: Moldavian
ru: Молдовский

en: FIXME: Need description for CREATE_NET_ACCESS_LEVEL
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_NET_ACCESS_LEVEL

en: Allow a user to abort a copy transit if the user is at the transit destination or source
ru: Позволь пользователю прервать транзит копии если пользователь находится в источнике или у транзита

en: FIXME: Need description for UPDATE_BIB_IMPORT_QUEUE
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_BIB_IMPORT_QUEUE

en: Edition
ru: Редакция

en: Allow a user to execute an offline script batch
ru: Позволь пользователю исполнять офлайновый пакет скрипта

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ru: Немецкий, выше среднего (пр. 1050-1500)

en: Allow a user to see if another user has permission to place a hold on a given copy
ru: Позволь пользователю увидеть имеет ли другой пользователь полномочий поставить хранение на данную копию

en: Circulators
ru: Циркуляторы

en: Tai (Other)
ru: Тайский (другой)

en: FIXME: Need description for CREATE_LOCALE
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_LOCALE

en: Other
ru: Другой

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
ru: Старый персидский (пр. 600-400 B.C.)

en: FIXME: Need description for CREATE_BIB_IMPORT_FIELD_DEF
ru: FIXME: Необходимо описание  CREATE_BIB_IMPORT_FIELD_DEF

en: FIXME: Need description for UPDATE_LANGUAGE
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_LANGUAGE

en: Two-dimensional nonprojectable graphic
ru: Двух размерная непроекцируемая графика

en: Allows a user to mark a purchase order, lineitem, or individual copy as received
ru: Разрешить пользователю отметить заказ на покупку, строку, индивидуальный экземпляр как  полученные

en: Egyptian
ru: Египетский

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_stalling.soft
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_stalling.soft

en: Allow a user to mark an item status as 'on holds shelf'
ru: Разрешить  пользователю отметить статус единицы  'полочные хранения'

en: Allows staff to edit the note for a bill on a transaction
ru: Разрешить  персоналу редактировать записки по векселю  по сделке

en: Kit
ru: Комплект

en: Stacks
ru: Наборы

en: Multiple languages
ru: Составные языки

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Allow a user to create a new copy note
ru: Позволь пользователю создавать заметку новой копии

en: Allow a user to mark an item status as 'inter-library loan'
ru: Разрешить пользователю отметить статус единицы   'межбиблиотечный абонемент'

en: Local System Administrator
ru: Локальный системный администратор

en: Publication Date
ru: Дата публикации

en: FIXME: Need description for DELETE_ACQ_FUNDING_SOURCE
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_ACQ_FUNDING_SOURCE

en: Allow a user to view bill details
ru: Позволь пользователю просмотреть детали счета

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.item_checkout_history.max
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.item_checkout_history.max

en: Allows a user to update an MFHD record
ru: Разрешить пользователю  обновить  MFHD запись

en: Allow a user to log in to the staff client
ru: Позволь пользователю заходить в клиент персонала

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.bib.keep_on_empty
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.bib.keep_on_empty

en: Latin
ru: Латинский

en: User may update an entry in a patron statistical category
ru: Пользователь может обновить вход в стат категории патрона

en: Coptic
ru: Коптский

en: FIXME: Need description for DELETE_LASSO_MAP
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_LASSO_MAP

en: FIXME: Need description for DELETE_ORG_TYPE
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_ORG_TYPE

en: Frisian
ru: Фризский

en: Mayan languages
ru: Языки майа

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Drivers License
ru: Водительское удостоверение

en: Allow a user to mark an item as 'missing'
ru: Позволь пользователю отметить единицу как  'отсутствующий'

en: User may delete an entry from a copy statistical category
ru: Пользователь может удалить вход из копии стат категории

en: Allow staff to override overdue count failure
ru: Позволь пользователю отменять ошибку просроченных

en: Allow a user to edit volumes - needed for merging records. This is a duplicate of VOLUME_UPDATE, user must have both permissions at appropriate level to merge records.
ru: Разрешить пользователю отредактировать книги - необходимые для  слияния записи. Это  копия из  VOLUME_UPDATE,  пользователь должен  иметь  полномочия  соответствующего  уровня  для слияния записей

en: Allow a user to mark an item status as 'lost'
ru: Разрешить пользователю  отметить статус единицы 'Утеряна'

en: Allows staff to edit the note for a payment on a transaction
ru: Разрешить пользователю отредактировать   уведомление   о платеже  за  транзакцию

en: Allow a user to delete a fund allocation
ru: Разрешить пользователю удалить распределения средств

en: Allow a user to delate a provider
ru: Разрешить пользователю удалить  провайдера

en: Allow a user to run reports
ru: Позволь пользователю выполнять отчеты

en: French, Old (ca. 842-1400)
ru: Французский, старый (пр. 842-1400)

en: Allow a user to mark an item as 'claims returned'
ru: Позволь пользователю отметить единицу как 'возвращенные претензии'

en: Sino-Tibetan (Other)
ru: Sino-Tibetan (другой)

en: Canadian English
ru: Канадский Английский

en: Ethiopic
ru: Эфиопский

en: Identifier
ru: Метка

en: Allow a user to mark an item status as 'missing'
ru: Разрешить пользователю отметить статус единицы  'отсуствует'

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.global.password_regex
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.global.password_regex

en: Allow a user to perform Z39.50 queries against remote servers
ru: Позволь пользователю совершать Z39.50 запросы по отношению удаленного сервера

en: Discard/Weed
ru: Сбрасывать/избавлять

en: Allow a user to change the missing status on a copy
ru: Позволь пользователю изменять статус потерянного на копии

en: Japanese
ru: Японский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Romance (Other)
ru: Цыганский (другой)

en: Allow a user to check in a copy
ru: Позволь пользователю принять копию

en: FIXME: Need description for CREATE_IMPORT_TRASH_FIELD
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_IMPORT_TRASH_FIELD

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.lost_materials_processing_fee
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.lost_materials_processing_fee

en: French
ru: Французский

en: FIXME: Need description for CREATE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF
ru: FIXME: Необходимо описание  CREATE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF

en: FIXME: Need description for UPDATE_COPY_NOTE
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_COPY_NOTE

en: Allow a user to void a bill
ru: Позволь пользователю признавать недействительным счет

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: View Holds
ru: Просмотреть хранения

en: Allow a user to check in or check out an item that has a status of 'claims returned'
ru: Позволь пользователю выдать или принимать единицу со статусом  'возвращенные претензии'

en: Allow a user to record payments in the Billing Interface
ru: Позволь пользователю записывать уплаты в интерфейсе Оплат

en: Speeches
ru: Выступления

en: Neapolitan Italian
ru: Неаполитанский итальянский

en: Finnish
ru: Финляндский

en: Sundanese
ru: Суданский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Allow a user to view notifications attached to a hold
ru: Позволь пользователю просмотреть извещения прикрепленные к хранениям

en: FIXME: Need description for UPDATE_PICKUP_LIB_FROM_HOLDS_SHELF
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_PICKUP_LIB_FROM_HOLDS_SHELF

en: TCN Source
ru: TCN источник

en: Maximum entries for "Most Recent Staff Actions" section of the Work Log interface.
ru: Максимум записей  для "Новые действия персонала" раздел интерфейса  Work Log(Регистрация работы)

en: Allow a user to view another user's containers (buckets)
ru: Позволь пользователю посмотреть контейтеры других пользователей

en: Serbian
ru: Сербский

en: FIXME: Need description for CREATE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE

en: Subunit
ru: Подразделение

en: Italian
ru: Итальянский

en: Example Sub-library 1
ru: Модель под библиотека 1

en: Navajo
ru: Навахо

en: FIXME: Need description for UPDATE_PERM
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_PERM

en: Allow a user to create a transit_copy object for transiting a copy
ru: Позволь пользователю создать transit_copy объект для транзита копий

en: Wakashan languages
ru: Вакашский язык

en: Czech
ru: Чешский

en: Overdue Materials
ru: Просроченные Материалы

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Urdu
ru: язык урду

en: Allow a user to create a new copy object
ru: Позволь пользователю создать объект новой копии

en: User may update a patron statistical category
ru: Пользователь может обновлять стат категорию патрона

en: Allow a user to view report output
ru: Позволь пользователю посмотреть выходные отчеты

en: FIXME: Need description for DELETE_METABIB_FIELD
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_METABIB_FIELD

en: FIXME: Need description for UPDATE_GROUP_PERM
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_GROUP_PERM

en: FIXME: Need description for DELETE_BIB_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_BIB_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Allow a user to create a new volume note
ru: Позволь пользователю создать заметку нового тома

en: Cataloging
ru: Каталогизация

en: Allow a user to delete another user, including all associated transactions
ru: Разрешить пользователю удалить другого пользователя, включая все взаимосвязанные транзакции

en: Artificial (Other)
ru: Искусственныйl (другой)

en: TCN Value
ru: TCN значение

en: Uighur
ru: Уйгурский

en: The literary form of the item is unknown.
ru: Литературная форма единицы неизвестна.

en: Otomian languages
ru: Otomian языки

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Good
ru: Хорошо

en: Slave
ru: Раб

en: Damaged Item
ru: Испорченные единицы

en: Hawaiian
ru: Гавайский

en: Library of Congress
ru: Библиотека Конгресса

en: FIXME: Need description for CREATE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_AUTHORITY_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Allow a user to create/view/update/delete a fund
ru: Разрешить  пользователю  создать/просмотреть/обновить/ удалить фонд

en: Provençal (to 1500)
ru: Provençal (до 1500)

en: Allow a user to delete a fund
ru: Разрешить  пользователю  удалить фонд

en: Thai
ru: Тайский

en: Afrikaans
ru: Африканский

en: Language material
ru: Языковой материал

en: Allow a user to view another user's Patron Record
ru: Позволь пользователю посмотреть Запись Патрона для другого пользователя

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Allows a user to delete an MFHD record
ru: Разрешить  пользователю  удалить MFHD запись

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Lost Materials Processing Fee
ru: Плата за обработку потерянных материалов

en: Iranian (Other)
ru: Иранский  (другой)

en: Reshelving
ru: Переразмещение на полках

en: Allow a user to update a fund
ru: Разрешить пользователю обновить фонд

en: Aleut
ru: Алеутский

en: FIXME: Need description for DELETE_COPY_STATUS
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_COPY_STATUS

en: Selfcheck: Require Patron Password
ru: Самопроверка: Необходимый пароль клиента

en: The item is a variety of literary forms (e.g., poetry and short stories).
ru: Единица многообразие литературных форм (например, поэзия и короткие рассказы).

en: System: Rental
ru: Система: Арендная плата

en: Checked out
ru: Выдан

en: FIXME: Need description for UPDATE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_AUTHORITY_IMPORT_QUEUE

en: Primary
ru: Основной

en: Miscellaneous languages
ru: Разные языки

en: Greek, Ancient (to 1453)
ru: Греческий, Старый (до 1453)

en: Cartographic material
ru: Картографический материал

en: Breton
ru: Бретонский

en: Allow a user to delete another user's copy notes
ru: Позволь пользователю удалить заметки копии другого пользователя

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Allow a user to update another user's container
ru: Позволь пользоателю обновить контейнер другого пользователя

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.auth.opac_timeout
ru: FIXME:   Необходимо описание  UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.auth.opac_timeout

en: ILL
ru: МБА

en: Delaware
ru: Делавэр

en: Consortium
ru: Консорциум

en: Allow a user to remove an existing workstation so a new one can replace it
ru: Позволь пользоателю удалить существующую рабочую станцию чтобы заменить новым

en: Holds: Bypass hold capture during clear shelf process
ru: Хранения: Игнорировать захват хранения во время чёткого полочного процесса

en: Zapotec
ru: Сапотекский язык

en: Allow a user to create/view/update/delete a currency_type
ru: Разрешить пользователю создать/просмотреть /обновить/удалить currency_type

en: FIXME: Need description for CREATE_AUDIENCE
ru: FIXME:  Необходимо описание CREATE_AUDIENCE

en: Allow a user to delete another user's volume note
ru: Позволь пользоателю удалить заметку тома другого пользователя

en: Allow a staff member to directly remove a bibliographic record
ru: Позволь персоналу прямо удалить библиографическую запись

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: FIXME: Need description for CREATE_ITEM_FORM
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_ITEM_FORM

en: Lost Materials
ru: Утерянные материалы

en: The item is intended for young people, approximate ages 14-17 years.
ru: Единица предназначена для молодых в возрасте 14-17 лет.

en: Malay
ru: Малайский

en: Manuscript cartographic material
ru: Рукописный картографический материал

en: This Branch
ru: Это подразделение

en: Notification Fee
ru: Плата за извещение по  почте

en: FIXME: Need description for ASSIGN_GROUP_PERM
ru: FIXME: Необходимо описание ASSIGN_GROUP_PERM

en: Altaic (Other)
ru: Altaic (другой)

en: Allow a user to update a non-cataloged item type
ru: Позволь пользоателю обновить тип некаалгизированной единицы

en: FIXME: Need description for CREATE_ORG_ADDRESS
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_ORG_ADDRESS

en: Allow a user to view a provider
ru: Разрешить пользователю оценить провайдера

en: Allow a user to mark an item status as 'bindery'
ru: Разрешить пользователю  отметить статус единицы   'переплётная мастерская'

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
ru: Ирландский, Средний (пр. 1100-1550)

en: Musical sound recording
ru: Музыкальная звукозапись

en: User may update an entry in a copy statistical category
ru: Пользователь может обновить вход в копии стат категории

en: Example System 1
ru: Модель Система 1

en: Javanese
ru: Яванский

en: Allow a user to create a new container for another user
ru: Позволь пользоателю создать новый контейнер для другого пользователя

en: Allow a user to create a new provider
ru: Разрешить пользователю выбрать нового провайдера

en: Any copies that have not been put into reshelving, in-transit, or on-holds-shelf (for a new hold) during the clear shelf process will be put into this status.  This is basically a purgatory status for copies waiting to be pulled from the shelf and processed by hand
ru: Любые копии которые не были поставленны на перестановку,  в пути, или на полку хранений (для нового хранения) на  время  выяснения должны быть поставленны в  этот статус. Это  в основном статус очистки для копий  ожидающих чтобы их взяли с полки и обработали вручную

en: Example System 2
ru: Модель система 2

en: Author of work
ru: Автор работы

en: Allow a user to remove someone from collections
ru: Позволь пользоателю удалить кого-нибудь из коллекций

en: Misc
ru: Другое

en: Allow a user to view another users picklist
ru: Разрешить пользователю просмотреть отборочный список других пользователей

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ru: Голландский, Средний (пр. 1050-1350)

en: Allow a user to close out a transit on a copy
ru: Позволь пользоателю закрыть транзит на копию

en: Persian
ru: Персидский

en: FIXME: Need description for DELETE_TRANSIT
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_TRANSIT

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: South American Indian (Other)
ru: Южно Американский индейский (другой)

en: FIXME: Need description for REMOVE_GROUP_PERM
ru: FIXME: Необходимо описание REMOVE_GROUP_PERM

en: Allow a user to bar a patron
ru: Позволь пользователю ограничить читателя

en: FIXME: Need description for DELETE_AUDIENCE
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_AUDIENCE

en: Mexican Spanish
ru: Мексиканский Испанский

en: Allow a user to checkout an item that is marked as non-circ
ru: Позволь пользователю выдать единицу отмеченную как не циркулирующая

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: FIXME: Need description for CREATE_METABIB_FIELD
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_METABIB_FIELD

en: Allow a user to create a new in-house-use
ru: Позволь пользоателю создать новый для домашнего пользованию

en: Allow a user to create a container for themselves
ru: Позволь пользоателю создать контейнер для себя

en: Somali
ru: Сомалийский

en: Allows staff to manually change a patron's claims never checkout out count
ru: Разрешить персоналу вручную изменить претензии пользователя библиотеки никогда не подсчитывающего выданные ему книги

en: Allow a user to add/remove users to/from the "GlobalAdmin" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить в/из группу  "GlobalAdmin"

en: Berber (Other)
ru: Berber (другой)

en: Chinook jargon
ru: Жаргон чинуки

en: FIXME: Need description for UPDATE_METABIB_FIELD
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_METABIB_FIELD

en: FIXME: Need description for DELETE_CIRC_DURATION
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_CIRC_DURATION

en: Allow a user to create new hold notifications
ru: Позволь пользователю создать новую заметку хранения

en: English (US)
ru: Английский (США)

en: Allow a user to mark an item as 'lost'
ru: Позволь пользователю отметить единицу как 'потерянный'

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Allows a user to create a picklist
ru: Разрешить пользователю создать отборочный список

en: Low German
ru: Нижняя Германия

en: Allow a user to create holds for another user (if true, we still check to make sure they have permission to make the type of hold they are requesting, for example, COPY_HOLDS)
ru: Позволь пользователю создать хранения для другого пользователя  (если верно, мы все же отмечаем чтобы быть уверенным что у них есть полномочия чтобы сделать запрос на тип хранения, например, COPY_HOLDS)

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_boundary.hard
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_boundary.hard

en: Mixed forms
ru: Смешанная форма

en: Allows staff to override the max claims returned value for a patron
ru: Разрешить персоналу отменить максимум претензий возвращаемого значения  для читателя

en: Prakrit languages
ru: Prakrit язык

en: Allow a user to query the ZIP code data method
ru: Позволь пользователю запросить метод данных ZIP код

en: Allow a user to change the settings for an organization unit
ru: Позволь пользователю изменить настройки для организационной единицы

en: Not fiction (not further specified)
ru: Не художественный (не определен)

en: Tatar
ru: Татарский

en: Notated music
ru: Музыка с примечанияи

en: Allow a user to delete another user's title note
ru: Позволь пользователю удалить примечание заглавия другого пользователя

en: Allow a user to see another user's grocery or circulation transactions in the Bills Interface, duplicate of VIEW_TRANSACTION
ru: Разрешить пользователю видеть бакалею другого пользователя или транзакции циркуляций в  интерфейсе счетов, дубликат VIEW_TRANSACTION

en: The target audience for the item not known or not specified.
ru: Целевая аудитория для единицы не известна или не определена

en: Judeo-Arabic
ru: Иудо-Арабский

en: Serial
ru: Серия

en: The item is a short story or collection of short stories.
ru: Единица короткий рассказ или коллекция коротких рассказов.

en: Users
ru: Пользователи

en: Reading List
ru: Чтение списка

en: Lowest level permission required to access the ACQ interface
ru: Низкий уровень полномочий необходимый для доступа  ACQ интерфейса

en: Semitic (Other)
ru: Semitic (другой)

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_CLOSING
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_ORG_UNIT_CLOSING

en: Allow a user to view all notes attached to a copy
ru: Позволь пользователю посмотреь все заметки прикрепленные к копии

en: Allow a user to update a provider
ru: Разрешить пользователю обновить провайдера

en: Title of work
ru: Заглавие работы

en: Allow a user to create a container item for another user
ru: Позволь пользователю создавать единицу контейнера для другого пользователя

en: Allow a user to view all notes attached to a volume
ru: Позволь пользователю посмотреть все заметки прикрепленные к тому

en: FIXME: Need description for DELETE_LOCALE
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_LOCALE

en: Allows a user to add/remove/edit users in the "ACQ" group
ru: Разрешить пользователю добавить/удалить/отредактировать пользователей из  группы "ACQ"

en: Creoles and Pidgins (Other)
ru: Креольский и Пидгинский,  (другой)

en: FIXME: Need description for CREATE_BIB_LEVEL
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_BIB_LEVEL

en: Niger-Kordofanian (Other)
ru: Niger-Kordofanian (другой)

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Fang
ru: Захват

en: Catalogers
ru: Каталогизаторы

en: Allow a user to create/view/update/delete a funding source
ru: Разрешить пользователю создать/просмотреть/обновить/удалить  источник финансирования

en: French (Canada)
ru: Французский (Канада)

en: Branch
ru: Подразделение

en: Afrihili (Artificial language)
ru: Afrihili (искусственный язык)

en: Item Barcode
ru: Штрих код единицы

en: FIXME: Need description for DELETE_BIB_IMPORT_QUEUE
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_BIB_IMPORT_QUEUE

en: Allow a user to check out an item in a non-circulatable status
ru: Позволь пользователю выдать единицу из статуса не циркулирующий

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_expire_interval
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.hold_expire_interval

en: FIXME: Need description for UPDATE_ITEM_TYPE
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ITEM_TYPE

en: Allow a user to delete an item out of another user's container
ru: Позволь пользователю удалить единицу из контейнера другого пользователя

en: FIXME: Need description for DELETE_RELEVANCE_ADJUSTMENT
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_RELEVANCE_ADJUSTMENT

en: Project Gutenberg
ru: Проект Гутенберг

en: Example Bookmobile 1
ru: Модель книжный автобус 1

en: The item is of general interest and not aimed at an audience of a particular intellectual level.
ru: Эта единица для общего интереса и не предназначен для аудиторий с определенным умчтвенным уровнем.

en: Allow a user to put someone into collections
ru: Позволь пользователю поставить кого то в коллекции

en: Allow a user to update an organization unit setting
ru: Позволь пользователю обновить настройки организационной единицы

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.patron_login_timeout
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.patron_login_timeout

en: Tigré
ru: Тигрейский

en: General Staff Client container
ru: Контейнер (данных) всех сотрудников

en: Allow a user to check out a copy
ru: Позволь пользователю выдать копию

en: FIXME: Need description for DELETE_NET_ACCESS_LEVEL
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_NET_ACCESS_LEVEL

en: FIXME: Need description for CREATE_TRANSLATION
ru: FIXME: Необходимо описание  CREATE_TRANSLATION

en: The item is a humorous work, satire or of similar literary form.
ru: Единица юмористическая работа, сатира или похожая литературная форма.

en: Allow a user to mark an item status as 'in process'
ru: Разрешить пользователю отметить единицу статусом   'в процессе'

en: Allow a user to delete a volume
ru: Позволь пользователю удалить том

en: Greek, Modern (1453- )
ru: Греческий, современный (1453- )

en: Allows a user to view a purchase order
ru: Разрешить пользователю  просмотреть заказ

en: Allow staff to override fine amount checkout failure
ru: Позволь пользователю отменять ошибку размера штрафа выдачи

en: Allow a user to add/remove users to/from the "SIP-Client" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы "SIP-Client"

en: Allow a user to update another user's hold
ru: Позволь пользователю обновить хранение другого пользователя

en: Pre-adolescent
ru: пре подросток

en: User may create an entry in a copy statistical category
ru: Пользователь может создать точку входа в копии стат категории

en: Mon-Khmer (Other)
ru: Mon-Khmer (другой)

en: Allow a user to edit a user's record
ru: Позволь пользователю редактировать запись пользователя

en: FIXME: Need description for CREATE_BIB_IMPORT_QUEUE
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_BIB_IMPORT_QUEUE

en: Dakota
ru: Дакота

en: Polish
ru: Польский

en: Swedish
ru: Шведский

en: FIXME: Need description for DELETE_LIT_FORM
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_LIT_FORM

en: The item is intended for young people, approximate ages 9-13 years.
ru: Материал предназначен для молодых, примерно 9-13 лет.

en: Sign languages
ru: Обозначение языков

en: Allow a user to place a hold on a specific copy
ru: Позволь пользователю поставить хранение на определенную копию

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Vendor" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы "Vendor"

en: Tupi languages
ru: Языки тупи

en: Algonquian (Other)
ru: Algonquian (другой)

en: FIXME: Need description for DELETE_IMPORT_ITEM
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_IMPORT_ITEM

en: FIXME: Need description for DELETE_ITEM_FORM
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_ITEM_FORM

en: FIXME: Need description for UPDATE_BIB_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_BIB_IMPORT_IMPORT_FIELD_DEF

en: Danish
ru: Датский

en: Dravidian (Other)
ru: Dravidian  (другой)

en: American Spanish
ru: Американский испанский

en: FIXME: Need description for DELETE_ORG_UNIT
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_ORG_UNIT

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
ru: Креольский и Пидгинский, на Английской основе  (другой)

en: FIXME: Need description for UPDATE_IMPORT_TRASH_FIELD
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_IMPORT_TRASH_FIELD

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Circulator" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы  "Circulator"

en: Cushitic (Other)
ru: Cushitic  (другой)

en: User may create a new patron statistical category
ru: Пользователь может соьдать стат категорию нового патрона

en: User may delete a patron statistical category
ru: Пользователь может удалить стат категорию патрона

en: Add to Published Book Bags
ru: Добавь в сумку для книг  Изданные

en: FIXME: Need description for MERGE_BIB_RECORDS
ru: FIXME: Необходимо описание  MERGE_BIB_RECORDS

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Allow a user to view a fund
ru: Разрешить пользователю  просмотреть фонд

en: Allow staff to override circulation copy range failure
ru: Позволь пользователю отменять ошибку циркуляции интервала копии

en: Allow a user to share report his own folders
ru: Позволь пользователю совместно использовать свои собственные папки

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.require_patron_password
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.require_patron_password

en: FIXME: Need description for DELETE_ITEM_TYPE
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_ITEM_TYPE

en: FIXME: Need description for UPDATE_MARC_CODE
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_MARC_CODE

en: Allow a user to view uploaded offline script information
ru: Позволь пользователю посмотреть загруженный офлайн скрипт

en: FIXME: Need description for DELETE_IMPORT_TRASH_FIELD
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_IMPORT_TRASH_FIELD

en: Allow staff to override item on holds shelf failure
ru: Позволь пользователю отменять ошибку хранения единицы на полке

en: English, Old (ca. 450-1100)
ru: Английский, старый (пр. 450-1100)

en: North American Indian (Other)
ru: North American Indian (другой)

en: GUI: Work Log: Maximum Patrons Logged
ru: GUI:Регистрация работы: Максимум читателей зарегистрированно

en: FIXME: Need description for CREATE_LASSO_MAP
ru: FIXME: Необходимо описание  CREATE_LASSO_MAP

en: FIXME: Need description for UPDATE_TRANSIT
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_TRANSIT

en: Crimean Tatar
ru: Крымские татары

en: Book Bag
ru: Сумка для книг

en: Specialized
ru: Специализированный

en: The item is a work of fiction and no further identification of the literary form is desired
ru: Материал является художественной работой и не требуется далнейшей  идентификации литературной формы

en: The item is not a work of fiction and no further identification of the literary form is desired
ru: Материал не является художественной работой и не трбуется дальнейшей идентификации литературной формы

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.alert_on_checkout_event
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.circ.selfcheck.alert_on_checkout_event

en: English, Middle (1100-1500)
ru: Английский, Средний (1100-1500)

en: Yakut
ru: Якутский

en: Sumerian
ru: Шумерский

en: Buriat
ru: Бурятский

en: Allow a user to remove other users from permission groups
ru: Позволь пользователю удалить других пользователей из групп привилегий

en: Allow a user to log in to the OPAC
ru: Позволь пользователю войти в OPAC

en: Icelandic
ru: Исландский

en: FIXME: Need description for CREATE_ORG_UNIT
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_ORG_UNIT

en: Allow a user to mark an item status as 'on order'
ru: Разрешить пользователю отметить статус единицы как  'заказан'

en: GUI: Work Log: Maximum Actions Logged
ru: GUI:Регистрация работы: Максимум мероприятий зарегистрированно

en: FIXME: Need description for UPDATE_NET_ACCESS_LEVEL
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_NET_ACCESS_LEVEL

en: Austronesian (Other)
ru: Austronesian (другой)

en: Allow a user to create new MARC records
ru: Позволь пользоателю создать новые MARC записи

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.credit.payments.allow
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.credit.payments.allow

en: Filtered
ru: Фильтрированный

en: Korean
ru: Корейский

en: FIXME: Need description for UPDATE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_IMPORT_ITEM_ATTR_DEF

en: Manuscript notated music
ru: Музыкальный рукопись с заметками

en: Allow a user to delete another user's container
ru: Разрешить пользователю  удалить  контейнер другого пользователя

en: The item is intended for adults.
ru: Материал предназначен для взрослых.

en: Collection
ru: Коллекция

en: Allow a user to create a metarecord holds
ru: Позволь пользователю создать хранения метазаписи

en: FIXME: Need description for CREATE_CIRC_MOD
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_CIRC_MOD

en: FIXME: Need description for CREATE_ACQ_FUNDING_SOURCE
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_ACQ_FUNDING_SOURCE

en: Khoisan (Other)
ru: Khoisan  (другой)

en: Lezgian
ru: Лезгинский

en: FIXME: Need description for UPDATE_COPY_STATUS
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_COPY_STATUS

en: Allow a user to remove a closed date interval for a given location
ru: Позволь пользователю для данного местоположения удалить закрытый интервал даты

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.opac.barcode_regex
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.opac.barcode_regex

en: Spanish (US)
ru: Испанский (США)

en: FIXME: Need description for CREATE_AUTHORITY_RECORD_NOTE
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_AUTHORITY_RECORD_NOTE

en: Bindery
ru: Переплёт

en: System
ru: Система

en: Acquisitions Administrator
ru: Управляющий комплектованием

en: Allow a user to create a new fund
ru: Разрешить пользователю создать новый фонд

en: System maintenance, configuration, etc.
ru: Поддержание системой, конфигурация, итд

en: Allow a user to cancel holds
ru: Позволь пользователю отменить хранение

en: Allow a user to remove the lost status from a copy
ru: Позволь пользоателю удалить статус потерянного из копии

en: Language of work
ru: Язык работы

en: Allow staff to force checkout of Missing/Lost type items
ru: Позволь персонал воздействовать на выдачу для материалов типа Утерянный/отсутствующий

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
ru: Трехразмерный искусственный объект или объект от природы

en: User may delete an entry from a patron statistical category
ru: Пользователь может удалить любую точку из стат категории патрона

en: Udmurt
ru: Удмуртский

en: Irish
ru: Ирландский

en: This prevents the system from charging more than the item price in overdue fines
ru: Это предотвращает  взимание  системой   большего штрафа чем цена единицы за просроченный срок

en: Circ: Cap Max Fine at Item Price
ru: Циркуляция: Cap Max штраф соответствующий цене единицы

en: FIXME: Need description for VIEW_ACQ_FUNDING_SOURCE
ru: FIXME: Необходимо описание VIEW_ACQ_FUNDING_SOURCE

en: Allows a user to view all org settings at the specified level
ru: Разрешить пользователю просмотреть все орг. установки на  на заданном уровне

en: default
ru: по умолчанию

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Kabardian
ru: Кабардинский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: The item is intended for children, approximate ages 0-5 years.
ru: Единица действительно для детей, примерно 0-5 лет.

en: Allow a user to delete a copy
ru: Позволь пользователя удалять копию

en: FIXME: Need description for UPDATE_IMPORT_ITEM
ru: FIXME: Необходимо описание  UPDATE_IMPORT_ITEM

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.patron.password.use_phone
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.patron.password.use_phone

en: User may link another user to an entry in a statistical category
ru: Пользователь может связывать другого пользователя с точкой входа в стат категории

en: Kalmyk
ru: Калмыцкий

en: Adolescent
ru: Молодой

en: Romanian
ru: Румынский

en: Damaged Item Processing Fee
ru: Плата за обработку испорченной  единицы

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Allow a user to place a hold at the title level
ru: Позволь пользователю поставить хранение на уровне заглавия

en: Price
ru: Цена

en: Allow a user to place multiple holds on a single title
ru: Позволь пользователю поставить многократные хранения на единственный том

en: System: Deposit
ru: Система: Депозит

en: FIXME: Need description for DELETE_VR_FORMAT
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_VR_FORMAT

en: Maximum entries for "Most Recently Affected Patrons..." section of the Work Log interface.
ru: Максимум записей  для "Совсем недавно пострадавшие клиенты..." раздел интерфейса  Work Log(Регистрация работы)

en: FIXME: Need description for UPDATE_AUTHORITY_RECORD_NOTE
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_AUTHORITY_RECORD_NOTE

en: Projected medium
ru: Проецируемое средство

en: Allow a user to view billing types
ru: Разрешить пользователю просмотреть типы счетов

en: FIXME: Need description for DELETE_SURVEY
ru: FIXME: Необходимо описание DELETE_SURVEY

en: Allow a user to add/remove users to/from the "Cataloger" group
ru: Позволь пользователю добавить/удалить пользователей в/из группы  "Cataloger"

en: Allow a user to create a volume
ru: Позволь пользователю создать том

en: FIXME: Need description for CREATE_LIT_FORM
ru: FIXME: Необходимо описание CREATE_LIT_FORM

en: Allow a user to place a hold on an age-protected item
ru: Позволь пользователю поставить хранение на материал защищенный по возрасту

en: Siouan (Other)
ru: Siouan (другой)

en: FIXME: Need description for DELETE_CIRC_MOD
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_CIRC_MOD

en: User may create an entry in a patron statistical category
ru: Пользователь может создавать точку входа в стат категории патрона

en: Allows a user to create a new MFHD record
ru: Разрешить пользователю создать новую MFHD запись

en: FIXME: Need description for DELETE_MARC_CODE
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_MARC_CODE

en: Caucasian (Other)
ru: Кавказский (другой)

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Allow a user to upload an offline script
ru: Позволь пользователю загрузить офлайн скрипт

en: Lost
ru: Потерянный

en: Ndebele (Zimbabwe)
ru: Ndebele (Зимбабве)

en: Electronic
ru: Электронный

en: Dramas
ru: Драмы

en: Braille
ru: Брайлевская

en: FIXME: Need description for UPDATE_LIT_FORM
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_LIT_FORM

en: Comic strips
ru: Комические ленты

en: Canadian French
ru: Канадский французский

en: Allow a user to mark an item status as 'reshelving'
ru: Разрешить пользователю отметить единицу статусом 'Переставленна'

en: FIXME: Need description for UPDATE_ACQ_FUNDING_SOURCE
ru: FIXME: Необходимо описание UPDATE_ACQ_FUNDING_SOURCE

en: Finno-Ugrian (Other)
ru: Финно-угорская (другой)

en: Apache languages
ru: Апачский язык

en: FIXME: Need description for DELETE_LANGUAGE
ru: FIXME: Необходимо описание  DELETE_LANGUAGE

en: Eskimo languages
ru: Эскимосский язык

en: Checkout Items
ru: Выданные единицы

en: Athapascan (Other)
ru: Атапаскский  (другой)

en: FIXME: Need description for UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.default_item_price
ru: FIXME: Необходимо  описание UPDATE_ORG_UNIT_SETTING.cat.default_item_price

en: Spanish
ru: Испанский

en: Allow a user to edit a MARC record
ru: Позволь пользователю редактировать  MARC запись

en: Allow a user to view a fund allocation
ru: Разрешить пользователю просмотреть распределение средств
