evergreen - en to pt translation catalogue (2368 entries)

en: remote v1
pt: remoto v1

en: English
pt: Inglês

en: Check today's date above.
pt: Verificar data de hoje acima.

en: Check barcode?
pt: Verificar código-de-barras?

en: or choose one of these
pt: ou escolha um desses

en: _: common.date_helper.normal
    Normal
pt: Normal

en: Today + 3 days
pt: Hoje + 3 dias

en: Today + 7 days
pt: Hoje + 7 dias

en: Today + 14 days
pt: Hoje + 14 dias

en: Today + 30 days
pt: Hoje + 30 dias

en: Enter the item due date:
pt: Digite a data de vencimento do item:

en: _: common.enter.label common.enter.accesskey
    &Enter
pt: &Entrar

en: Enter the item barcode:
pt: Entre com o código-de-barras do item:

en: _: common.title
    Title
pt: Título

en: _: common.author
    Author
pt: Autor

en: _: common.subject
    Subject
pt: Assunto

en: Series
pt: Séries

en: _: common.keyword
    Keyword
pt: Palavra-chave

en: _: common.type
    Type
pt: Tipo

en: _: common.isbn
    ISBN
pt: ISBN

en: _: common.format
    Format
pt: Formato

en: Log Out
pt: Desconectar

en: at
pt: em

en: _: common.of
    of
pt: de

en: _: common.cancel
    Cancel
pt: Cancelar

en: _: common.library
    Library
pt: Biblioteca

en: Step 1)
pt: Passo 1)

en: Step &2)
pt: Passo &2)

en: Step &3)
pt: Passo &3)

en: Step &4)
pt: Passo &4)

en: Step 5)
pt: Passo 5)

en: Step 6)
pt: Passo 6)

en: _: common.username
    Username
pt: Nome de usuário

en: &Username:
pt: &Nome do Usuário:

en: _: common.barcode
    Barcode
pt: Código de Barras

en: _: common.password
    Password
pt: Senha

en: _: common.refresh
    Refresh
pt: Atualizar

en: _: common.submit
    Submit
pt: Submeter

en: User not found
pt: Usuário não encontrado

en: Not Yet Implemented
pt: Ainda Não Implementado

en: Delete selected transaction
pt: Excluir transação selecionada

en: &Save these transactions
pt: &Salvar essas transações

en: True
pt: VERDADEIRO

en: False
pt: FALSO

en: _: common.textbox.cut
    Cut
pt: Cortar

en: _: common.textbox.copy
    Copy
pt: Exemplar

en: _: common.textbox.paste
    Paste
pt: Colar

en: _: common.textbox.delete
    Delete
pt: Excluir

en: _: common.textbox.select_all
    Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Login failed.  The username or password entered was incorrect.
pt: Conexão falhou. Nome de usuário ou senha incorreta.

en: Login session has timed out or does not exist
pt: Sessão de usuário expirou ou não existe

en: User was not found in the database
pt: Usuário não foi encontrado no banco de dados

en: Permission Denied
pt: Permissão Negada

en: User is not allowed to create holds for other users at this location
pt: O usuário não esta autorizado para criar reservas para outros usuários nesta localização

en: _: common.cancel.accesskey
    C
pt: C

en: _: common.login.accesskey
    L
pt: L

en: _: common.password.accesskey
    P
pt: P

en: _: common.barcode.accesskey
    B
pt: B

en: About
pt: Sobre

en: _: staff.acp_label_barcode
    Barcode
pt: Código de Barras

en: _: staff.acp_label_call_number
    Call Number
pt: Nº de Chamada

en: Circulate As Type
pt: Circular Como Tipo

en: Circulation Library
pt: Biblioteca de Circulação

en: Circulation Modifier
pt: Modificador da Circulação

en: _: staff.acp_label_copy_number
    Copy Number
pt: Nº do Exemplar

en: _: staff.acp_label_deposit
    Deposit
pt: Deposito

en: _: staff.acp_label_deposit_amount
    Deposit Amount
pt: Montante em Deposito

en: _: staff.acp_label_fine_level
    Fine Level
pt: Nível de Multa

en: _: staff.acp_label_id
    Copy ID
pt: Exemplar, ID

en: _: staff.acp_label_loan_duration
    Loan Duration
pt: Duração do Empréstimo

en: _: staff.acp_label_location
    Location
pt: Localização

en: _: staff.acp_label_price
    Price
pt: Preço

en: _: staff.acp_label_status
    Status
pt: Situação

en: Capture Time
pt: Hora de Separação

en: Current Copy
pt: Exemplar Atual

en: Email Notify
pt: Notificação por Email

en: Expire Time
pt: Horas da Expiração

en: Fulfillment Time
pt: Hora de Atendimento

en: _: staff.ahr_hold_type_label
    Type
pt: Tipo

en: Holdable Formats
pt: Formatos de reserva

en: Hold ID
pt: Reserva->ID

en: _: staff.ahr_ischanged_label
    Is changed
pt: Foi alterado

en: _: staff.ahr_isdeleted_label
    Is deleted
pt: Foi Excluído

en: _: staff.ahr_isnew_label
    Is new
pt: É novo

en: Phone Notify
pt: Notificar por Telefone

en: _: staff.ahr_pickup_lib_label
    Pickup Library
pt: Selecione a Biblioteca

en: Previous Check Time
pt: Hora de Checagem Anterior

en: Request Time
pt: Hora de requisição

en: Requestor
pt: Requerente

en: Selection Depth
pt: Profundidade da Seleção

en: _: staff.ahr_status_label
    Status
pt: Situação

en: Target
pt: Destino

en: User
pt: Usuário

en: _: staff.au_active_label
    Active
pt: Ativo

en: _: staff.au_addresses_label
    Addresses
pt: Endereços

en: _: staff.au_alert_message_label
    Alert Message
pt: Mensagem de Alerta

en: _: staff.au_billing_address_label
    Billing Address
pt: Endereço de faturamento

en: Card
pt: Cartão

en: Cards
pt: Cartões

en: Check Outs
pt: Saídas/Empréstimos

en: _: staff.au_claims_returned_count_label
    Claims Returned Count
pt: Nº de Pedidos de devolução

en: Create Date
pt: Cria Data

en: Credit Forward Balance
pt: Saldo Crédido Tranferido

en: Day Phone
pt: Telefone Diurno

en: _: staff.au_dob_label
    Date of Birth
pt: Data de Nascimento

en: _: staff.au_evening_phone_label
    Evening Phone
pt: Telefone à Noite

en: _: staff.au_expire_date_label
    Expire Date
pt: Data de Expiração

en: _: staff.au_family_name_label
    Family Name
pt: Nome da Família

en: First Given Name
pt: Primeiro Nome Fornecido

en: Hold Requests
pt: Pedidos de Reserva

note: "OU" is an organization unit - typically a library
en: Home OU
pt: Biblioteca/Organização de Residência

en: User ID
pt: ID do Usuário

en: Identification Type2
pt: Tipo 2 de Identificação

en: Identification Type
pt: Tipo da Identificação

en: Identification Value2
pt: Valor 2 da Identificação

en: Identification Value
pt: Valor da Identificação

en: _: staff.au_ischanged_label
    Is changed
pt: Foi alterado

en: _: staff.au_isdeleted_label
    Is deleted
pt: Foi excluído

en: _: staff.au_isnew_label
    Is new
pt: É novo

en: _: staff.au_label_active
    Active
pt: Ativo

en: _: staff.au_label_family_name
    Family Name
pt: Nome da Família

en: _: staff.au_label_first_given_name
    First Name
pt: Primeiro Nome

en: Record ID
pt: ID do Registro

en: _: staff.au_label_prefix
    Prefix
pt: Prefixo

en: _: staff.au_label_second_given_name
    Middle Name
pt: Nome do Meio

en: _: staff.au_label_suffix
    Suffix
pt: Sufixo

note: "xact" is a transaction
en: Last Xact ID
pt: Último Xact ID

en: _: staff.au_mailing_address_label
    Mailing Address
pt: Endereço de Correspondência

en: Master Account
pt: Conta Mestre

en: Net Access Level
pt: Nível de Acesso por Rede

en: _: staff.au_other_phone_label
    Other Phone
pt: Outro Telefone

en: _: staff.au_passwd_label
    Password
pt: Senha

en: _: staff.au_password_label
    Password
pt: Senha

en: Photo URL
pt: URL da Foto

en: _: staff.au_prefix_label
    Prefix
pt: Prefixo

en: _: staff.au_profile_label
    Profile
pt: Perfil

en: Second Given Name
pt: Nome Secundário Fornecido

en: Settings
pt: Configurações

en: _: staff.au_standing_label
    Standing
pt: Em curso

en: Statistical Category Entries
pt: Entradas de Categorias Estatísticas

en: _: staff.au_suffix_label
    Suffix
pt: Sufixo

en: Super User
pt: Super Usuário

en: Survey Responses
pt: Respostas das avaliações

en: User group
pt: Grupo do usuário

en: User name
pt: Nome do usuário

en: Available to:
pt: Disponível para:

en: Description:
pt: Descrição:

en: End:
pt: Fim:

en: Poll Format:
pt: Formato da Pesquisa de opinião:

en: _: staff.admin.survey.name.label
    Name:
pt: Nome:

en: _: staff.admin.survey.opac_visible.label
    OPAC Visible:
pt: OPAC Visível:

en: Required:
pt: Requerido:

en: Save this &Question
pt: Salvar esta &Pergunta

en: Staff Client:
pt: Cliente Administrativo:

en: Start:
pt: Início:

en: Most Recent Staff Actions
pt: As Ações de Funcionários mais Recentes

en: Most Recently Affected Patrons and Last Action for each
pt: Leitores Afetados Mais Recentemente  e Última Ação para cada um

en: _: staff.admin.work_log.refresh_btn.label
    Refresh
pt: Atualizar

en: Retrieve &Item
pt: Obter &Item

en: Retrieve &Patron
pt: Obter &Leitor

en: Retrieve Patro&n
pt: Obter &Leitor

en: Log in
pt: Conectar

en: Log off
pt: Desligar

en: _: staff.auth.logoff_prompt.key
    L
pt: L

en: _: staff.auth.name_prompt
    Name:
pt: Nome:

en: _: staff.auth.name_prompt.key
    N
pt: N

en: Password:
pt: Senha:

en: _: staff.auth.password_prompt.accesskey
    P
pt: P

en: _: staff.auth.password_prompt.key
    P
pt: P

en: Exit Evergreen
pt: Sair do Evergreen

en: _: staff.auth.submit_prompt
    Submit
pt: Submeter

en: _: staff.auth.submit_prompt.key
    S
pt: S

en: _: staff.auth.title
    Evergreen Staff Client
pt: Cliente Administrativo Evergreen

en: About this client...
pt: Sobre este cliente...

en: Open &New Window
pt: Abrir &nova Janela

en: Local&e:
pt: &Localidade:

en: &Apply Locale
pt: &Aplicar Local

en: _: staff.auth.verify.caption
    Verify Credentials
pt: Verificar Credenciaiss

en: &Verify
pt: &Verificar

en: &Retrieve
pt: &Recuperar

en: Current Payment
pt: Pagamento Atual

en: Information
pt: Informação

en: _: staff.bills_interface_label
    Bills
pt: Faturas

en: Money
pt: Dinheiro

en: Total Owed
pt: Total Devido

en: Bill Patron
pt: Faturar Leitor

en: Record and Dates
pt: Registro e Datas

en: _: staff.browse_list.barcode
    Barcode
pt: Código de Barras

en: _: staff.browse_list.callnumber
    Call Number
pt: Nº de Chamada

en: Circulate As
pt: Circular Como

en: _: staff.browse_list.circ_lib
    Circulating Library
pt: Biblioteca de Circulação

en: _: staff.browse_list.circ_modifier
    Circ Modifier
pt: Modificador de Circ

en: _: staff.browse_list.circulate
    Circulate
pt: Circular

en: _: staff.browse_list.copy_number
    Copy Number
pt: Nº do Exemplar

en: Creation Date
pt: Data de criação

en: Creator
pt: Criador

en: _: staff.browse_list.deposit
    Deposit
pt: Deposito

en: _: staff.browse_list.deposit_amount
    Deposit Amount
pt: Montante em Deposito

en: Edit Date
pt: Editar Data

en: _: staff.browse_list.fine_level
    Fine Level
pt: Nível de Multa

en: Owning Lib
pt: Bib Proprietária

en: _: staff.browse_list.loan_duration
    Loan Duration
pt: Duração do Empréstimo

en: Location and Barcode
pt: Localização e Código-de-barras

en: _: staff.browse_list.location2
    Location
pt: Localização

en: _: staff.browse_list.opac_visible
    OPAC
pt: OPAC

en: _: staff.browse_list.price
    Price
pt: Preço

en: _: staff.browse_list.ref
    Reference
pt: Referência

en: _: staff.browse_list.shelving_loc
    Shelving Location
pt: Localização na Prateleira

en: _: staff.browse_list.status
    Status
pt: Situação

en: _: staff.browse_list.win_title
    Cataloging
pt: Catalogando

en: _: staff.cat.fixed.BKS.key
    B
pt: B

en: _: staff.cat.fixed.COM.key
    O
pt: O

en: _: staff.cat.fixed.MAP.key
    P
pt: P

en: _: staff.cat.fixed.MIX.key
    M
pt: M

en: _: staff.cat.fixed.REC.key
    R
pt: R

en: _: staff.cat.fixed.SCO.key
    C
pt: C

en: _: staff.cat.fixed.SER.key
    S
pt: S

en: _: staff.cat.fixed.VIS.key
    V
pt: V

en: _: staff.cat.opac.add_bucket.label staff.cat.opac.add_bucket.accesskey
    Add to &Bucket
pt: Incluir na C&esta

en: _: staff.cat.opac.bib_in_new_tab.label
    Duplicate in New Tab
pt: Duplicar numa Nova Aba

en: _: staff.cat.opac.copy_browse.label staff.cat.opac.copy_browse.accesskey
    &Holdings Maintenance
pt: &Manutenção de Reservas

en: Set bottom interface as Default
pt: Define interface inferior como Padrão

en: _: staff.cat.opac.marc_edit.label staff.cat.opac.marc_edit.accesskey
    MARC &Edit
pt: &Editar MARC

en: _: staff.cat.opac.marc_view.label staff.cat.opac.marc_view.accesskey
    MARC &View
pt: &Ver MARC

en: &Mark for Overlay
pt: &Marcar para Sobrepor

en: &Delete Record
pt: &Excluir Registro

en: &Undelete Record
pt: &Des-Excluir Registro

en: &Actions for this Record
pt: &Ações para este Registro

en: _: staff.cat.opac.opac_view.label staff.cat.opac.opac_view.accesskey
    &OPAC View
pt: Ver &OPAC

en: &End
pt: &Fim

en: &Next
pt: &Próximo

en: &Previous
pt: &Anterior

en: &Start
pt: &Iniciar

en: Reset Display
pt: Reinicializar Tela

en: _: staff.cat.opac.remove_me.label
    Remove this Frame
pt: Remover esta Moldura

en: _: staff.cat.opac.view_holds.label staff.cat.opac.view_holds.accesskey
    View Hold&s
pt: Ver Reserva&s

en: _: staff.cat.popup.add_to_bucket
    Add to Bucket
pt: Incluir na Cesta

en: View Copies (Tab)
pt: Ver Exemplares (Aba)

en: View Copies (Window)
pt: Ver Exemplares (Janela)

en: Edit Record (Tab)
pt: Editar Registro (Aba)

en: Edit Record (Window)
pt: Editar Regostro (Janela)

en: Advanced
pt: Avançado

en: _: staff.cat.search_advanced.key
    V
pt: V

en: _: staff.cat.search_all
    Keyword
pt: Palavra-chave

en: _: staff.cat.search_author
    Author
pt: Autor

en: _: staff.cat.search_barcode
    Item Barcode
pt: Código-de-barras do Item

en: _: staff.cat.search_callnumber
    Call Number
pt: Nº de Chamada

en: _: staff.cat.search_count_copy
    Location
pt: Localização

en: _: staff.cat.search_count_copy.key
    L
pt: L

en: Show Only These Records
pt: Mostrar somente esses registros

en: Search Criteria
pt: Critério de Pesquisa

en: _: staff.cat.search_format
    Format
pt: Formato

en: _: staff.cat.search_format.key
    F
pt: F

en: System ID
pt: ID do Sistema

en: ISBN or ISSN
pt: ISBN ou ISSN

en: _: staff.cat.search_location
    Location
pt: Localização

en: _: staff.cat.search_location.key
    L
pt: L

en: Order
pt: Ordem

en: _: staff.cat.search_order.key
    O
pt: O

en: _: staff.cat.search_pubyear
    Pub Year
pt: Ano de Pub

en: _: staff.cat.search_subject
    Subject
pt: Assunto

en: Search
pt: Pesquisar

en: _: staff.cat.search_submit.key
    S
pt: S

en: _: staff.cat.search_tcn
    TCN
pt: TCN

en: Terms
pt: Termos

en: _: staff.cat.search_title
    Title
pt: Título

en: _: staff.cat.search_type
    Type
pt: Tipo

en: _: staff.cat.search_type.key
    T
pt: T

en: Test
pt: Teste

en: _: staff.cat.test.key
    E
pt: E

en: TCN goes here
pt: TCN vai aqui

en: All
pt: Tudo

en: Language Material
pt: Material de Linguas

en: Notated Music
pt: Partituras

en: Manuscript Notated Music
pt: Notação Musical Manuscrita

en: Cartographic Material
pt: Material Cartográfico

en: Manuscript Cartographic Material
pt: Material Cartográfico Manuscrito

en: Projected Medium
pt: Projetado Médio

en: Nonmusical Sound Recording
pt: Gravação de Som Não-Musical

en: Musical Sound Recording
pt: Gravação de Música

en: Two-dimensional Nonprojectable Graphic
pt: Gráfico bidimensional não-projetável

en: Computer File
pt: Arquivo de computador

en: Mixed Material
pt: Material Misturados

en: Three-dimensional Artifact or Naturally Occurring Object
pt: Artefato tridimensional ou Objeto que ocorre naturalmente

en: Manuscript Language Material
pt: Material de Linguagem Manuscrito

en: _: staff.checkin.auto_print_label
    Auto-Print
pt: Auto-Imprime

en: _: staff.checkin.auto_print_label.accesskey
    A
pt: A

en: Done
pt: Realizado

en: _: staff.checkin.done_label.accesskey
    D
pt: D

en: _: staff.checkin.print_receipt.label
    Print List
pt: Imprimir Lista

en: _: staff.renew.print_receipt.label
    Print List
pt: Imprimir Lista

en: _: staff.checkin.reprint_receipt_label
    Re-Print Last List
pt: Re-imprimir última lista

en: _: staff.checkin.reprint_receipt_label.accesskey
    L
pt: L

en: _: staff.checkin_interface_label
    Check In
pt: Dar Entrada

en: Route To
pt: Direcionar Para

en: _: staff.checkin_label_status
    Status
pt: Situação

en: Message
pt: Mensagem

en: _: staff.checkin_patron.name.label
    Patron Name
pt: Nome do Leitor

en: _: staff.checkin_patron.retrieve
    Retrieve Patron
pt: Obter Leitor

en: _: staff.checkin_patron.retrieve.accesskey
    R
pt: R

en: _: staff.checkout_interface_label
    Check Out
pt: Dar Saída

en: Estimated Server Time - Click to adjust
pt: Horas Estimadas do Servidor - Clique para ajustar

en: &Check Out
pt: Dar &Saída

en: &Renew
pt: &Renovar

en: In &House Use
pt: Para Uso Inter&no

en: Check &In
pt: Dar &Entrada

en: Register &Patron
pt: Registrar &Leitor

en: &Last Receipt
pt: Último &Recipiente

en: _: staff.circ.offline.cmd_exit.label staff.circ.offline.cmd_exit.accesskey
    E&xit
pt: &Sair

en: Standalone Check In
pt: Entrada independente

en: _: staff.circ.offline_checkin.step2a.label staff.circ.offline_checkin.step2a.accesskey
    &Enter
pt: &Entrar

en: Repeat Steps 2 until done.
pt: Repetir Passo 2 até terminar.

en: _: staff.circ.offline.finish.description
    Finish
pt: Finalizar

en: Print receipt?
pt: Imprimir recibo?

en: Standalone Check Out
pt: Saída independente

en: Enter the patron's barcode:
pt: Entre com o código-de-barras do Leitor:

en: _: staff.circ.offline_checkout.step5.description
    Repeat Steps 3 and 4 until done.
pt: Repetir Passos 3 e 4 até terminar.

en: Standalone In House Use
pt: Uso interno independente

en: Enter the number of uses for the item:
pt: Entre com o número de usos para este item:

en: Repeat Steps 2 and 3 until done.
pt: Repetir Passos 2 e 3 até terminar.

en: Standalone Patron Registration
pt: Registro independente de leitor

en: _: staff.circ.offline_register.x_home_ou.label
    Home Library:
pt: Biblioteca de Residência:

en: _: staff.circ.offline_register.x_profile.label
    Profile:
pt: Perfil:

en: New Barcode:
pt: Novo Código-de-barras:

en: New Password:
pt: Novo Código-de-barras:

en: _: staff.circ.offline_register.family_name.label
    Last Name:
pt: Último Nome:

en: _: staff.circ.offline_register.first_given_name.label
    First Name:
pt: Primeiro Nome:

en: _: staff.circ.offline_register.dob.label
    Date of Birth:
pt: Data de Nascimento:

en: Identification Type:
pt: Tipo de Identificação:

en: Ident Value:
pt: Valor de Identificação:

en: _: staff.circ.offline_register.billing_address.label
    Billing Address
pt: Endereço de faturamento

en: Line 1
pt: Linha 1

en: Line 2
pt: Linha 2

en: _: staff.circ.offline_register.city.label
    City
pt: Cidade

en: _: staff.circ.offline_register.state.label
    State
pt: Estado

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: _: staff.circ.offline_register.country.label
    Country
pt: País

en: USA
pt: Brasil

en: &Save patron registration
pt: &Salvar registro do Leitor

en: Standalone Renew
pt: Renovação individual

en: (Optional) Enter the patron's barcode:
pt: (Opcional) Entre com o código-de-barras do leitor:

en: _: staff.circ.offline_renew.step5.label
    Repeat Steps 3 and 4 until done.
pt: Repetir Passos 3 e 4 até terminar.

en: _: staff.circ.checkin.caption
    Check In
pt: Dar Entrada

en: _: staff.circ.checkin.scan.label staff.circ.checkin.scan.accesskey
    Enter B&arcode:
pt: Entre com o Código-de-b&arras:

en: _: staff.circ.checkin.submit.label staff.circ.checkin.submit.accesskey
    &Submit
pt: &Submeter

en: Backdate
pt: Pré-datar

en: Backdate Already-Checked-In Circulation
pt: Pré-datar Circulação Já-Entrada

en: _: staff.circ.backdate_post_checkin.cancel_btn.label staff.circ.backdate_post_checkin.cancel_btn.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: _: staff.circ.backdate_post_checkin.apply_btn.label staff.circ.backdate_post_checkin.apply_btn.accesskey
    &Apply
pt: Aplicar

en: _: staff.circ.renew.caption
    Renew
pt: Renovar

en: _: staff.circ.renew.scan.label staff.circ.renew.scan.accesskey
    Enter B&arcode:
pt: Entre com o Código-de-b&arras:

en: _: staff.circ.renew.submit.label staff.circ.renew.submit.accesskey
    &Submit
pt: &Submeter

en: _: staff.circ.context_cancel_hold
    Cancel Hold
pt: Cancelar Reserva

en: _: staff.circ.context_checkin
    Check In
pt: Dar Entrada

en: Edit Copy
pt: Editar Exemplar

en: Mark as Lost
pt: Marcar como Perdido

en: Mark as Missing
pt: Marcar como Faltando

en: Show Title in OPAC
pt: Mostrar Título no OPAC

en: _: staff.circ.context_renew
    Renew
pt: Remover esta Moldura

en: Capture Hold
pt: Separar Reserva

en: Enter Barcode:
pt: Entre com o Código-de-b&arras:

en: _: staff.circ.hold_capture.scan_label.accesskey
    a
pt: a

en: _: staff.circ.hold_capture.submit_label
    Submit
pt: Submeter

en: _: staff.circ.hold_capture.submit_label.accesskey
    S
pt: S

en: _: staff.circ_label_due_date
    Due Date
pt: Data de Vencimento

en: Circulation ID
pt: ID da Circulação

en: _: staff.circ_label_renewal_remaining
    Remaining Renewals
pt: Renovações Restantes

en: Check in Date
pt: Data de Entrada

en: Check out Date
pt: Data de Saída

en: Copies Edit
pt: Editar Exemplares

en: _: staff.copy.attr.barcode
    Barcode
pt: Código de Barras

en: Circulate?
pt: Circular?

en: _: staff.copy.attr.circulate.no
    No
pt: Não

en: _: staff.copy.attr.circulate.yes
    Yes
pt: Sim

en: _: staff.copy.attr.circulating_lib
    Circulating Library
pt: Biblioteca de Circulação

en: Copy Status: Available?
pt: Situação do Exemplar: Disponível?

en: Copy Status
pt: Situação do Exemplar

en: Deposit?
pt: Deposito?

en: _: staff.copy.attr.deposit.no
    No
pt: Não

en: _: staff.copy.attr.deposit.yes
    Yes
pt: Sim

en: _: staff.copy.attr.deposit_amount
    Amount
pt: Montante

en: Deposit Notes
pt: Observações do Depósito

en: _: staff.copy.attr.fine_level
    Fine Level
pt: Nível de Multa

en: High
pt: Alto

en: Low
pt: Baixo

en: _: staff.copy.attr.fine_level.normal
    Normal
pt: Normal

en: Holds Protection
pt: Proteção de Reservas

en: 3 months (facility)
pt: 3 meses (facilidade)

en: 6 months (region)
pt: 6 meses (região)

en: No hold protection
pt: Nenhuma proteção de reserva

en: Not holdable
pt: Não reservável

en: _: staff.copy.attr.home_lib
    Home Library
pt: Biblioteca de Residência

en: _: staff.copy.attr.loan_duration
    Loan Duration
pt: Duração do Empréstimo

en: Long
pt: Longo

en: _: staff.copy.attr.loan_duration.normal
    Normal
pt: Normal

en: Short
pt: Curto

en: Copy Notes
pt: Observações do Exemplar

en: Copy Notes Patron Viewable?
pt: Podem ser visualizadas as observações do exemplar do Leitor?

en: _: staff.copy.attr.notes_viewable.example1
    Yes
pt: Sim

en: _: staff.copy.attr.notes_viewable.example2
    No
pt: Não

en: OPAC Visible?
pt: OPAC Visível?

en: _: staff.copy.attr.opac_visible.no
    No
pt: Não

en: _: staff.copy.attr.opac_visible.yes
    Yes
pt: Sim

en: _: staff.copy.attr.price
    Price
pt: Preço

en: Reference Material?
pt: Material de Referência?

en: _: staff.copy.attr.reference_material.no
    No
pt: Não

en: _: staff.copy.attr.reference_material.yes
    Yes
pt: Sim

en: _: staff.copy.attr.shelving_location
    Shelving Location
pt: Localização na Prateleira

en: Stacks
pt: Pilhas

en: Paperback
pt: Brochura

en: Children's Room
pt: Área Infantil

en: Garden Room
pt: Jardim

en: _: staff.copy.attr.shelving_location.example5
    Reference
pt: Referência

en: Ready Reference
pt: Referência Pronta

en: Behind Circulation Desk
pt: Atrás do balcão de circulação

en: _: staff.copy.attr.shelving_location.example8
    Display
pt: Mostrar

en: Health
pt: Saúde

en: Audience
pt: Público

en: Adult
pt: Adulto

en: _: staff.copy.attr.stat.audience.example2
    Juvenile
pt: Juvenil

en: Preschool
pt: Pré-escolar

en: Primary
pt: Primário

en: Pre-adolescent
pt: Pré-adolescente

en: Young adult
pt: Adulto jovem

en: General
pt: Geral

en: Genre
pt: Gênero

en: Adventure
pt: Aventura

en: Spy
pt: Espionagem

en: Thriller
pt: Suspense

en: War
pt: Guerra

en: Western
pt: Faroeste

en: Religious fiction
pt: Ficção Religiosa

en: Shortstory
pt: Conto

en: _: staff.copy.attr.stat.genre.example16
    Biography
pt: Biografia

en: _: staff.copy.attr.stat.genre.example17
    Holiday
pt: Feriado

en: Nonfiction
pt: Não-ficção

en: Fantasy
pt: Fantasia

en: Historical
pt: Histórico

en: _: staff.copy.attr.stat.genre.example4
    Holiday
pt: Feriado

en: Mystery
pt: Mistério

en: Sci-fi
pt: Ficção-Científica

en: _: staff.copy.bucket
    Add to Bucket
pt: Incluir na Cesta

en: _: staff.copy.bucket.key
    B
pt: B

en: Clone Copy
pt: Clonar Exemplar

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: _: staff.copy.close.key
    C
pt: C

en: Default Attributes
pt: Atributos Padrões

en: _: staff.copy.default.attr.value
    Value
pt: Valor

en: Delete Copy
pt: Excluir Exemplar

en: Edit Categories
pt: Editar Categorias

en: Edit Entries
pt: Editar Entradas

en: Local Attributes
pt: Atributos Locais

en: _: staff.copy.local.attr.value
    Value
pt: Valor

en: _: staff.copy.notes
    Note
pt: Observação

en: Add Note
pt: Incluir observação

en: _: staff.copy.notes.add.key
    A
pt: A

en: Date
pt: Data

en: Delete Note
pt: Excluir Observação

en: _: staff.copy.notes.delete.key
    D
pt: D

en: From
pt: De

en: _: staff.copy.notes.opac
    OPAC
pt: OPAC

en: Reload Copy
pt: Recarregar Cópia

en: _: staff.copy.reload.key
    R
pt: R

en: Save Copy
pt: Salvar Cópia

en: _: staff.copy.save.key
    S
pt: S

en: Barcode goes here
pt: O Código de Barras vai aqui

en: Transfer Copy
pt: Transferir Exemplar

en: Batch Add Copies Wizard
pt: Sequenciador em lote de inclusão de exemplares

en: _: staff.copy_browser_interface_label
    Copies
pt: Exemplares

en: Copy statistical categories
pt: Categorias estatísticas do exemplar

en: Display patron
pt: Mostrar leitor

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: _: staff.displaying.of
    of
pt: de

en: Displaying results
pt: Mostrando resultados

en: Fieldmapper
pt: &Mapeador de Campo

en: Filter Console
pt: Console de filtros

en: _: staff.hold_capture.auto_print.label staff.hold_capture.auto_print.accesskey
    &Auto-Print
pt: &Auto-Impressão

en: _: staff.hold_capture.done.label staff.hold_capture.done.accesskey
    &Done
pt: &Finalizado

en: _: staff.hold_capture.print_receipt.label
    Print List
pt: Imprimir Lista

en: _: staff.hold_capture.reprint_receipt_label
    Re-Print Last List
pt: Re-imprimir última lista

en: _: staff.hold_capture.reprint_receipt_label.accesskey
    L
pt: L

en: Hold capture
pt: Separação de reserva

en: _: staff.hold_capture_patron.name.label
    Patron Name
pt: Nome do Leitor

en: _: staff.hold_capture_patron.retrieve
    Retrieve Patron
pt: Obter Leitor

en: _: staff.hold_capture_patron.retrieve.accesskey
    R
pt: R

en: Available
pt: Disponível

en: _: staff.holds_status_in_transit
    In Transit
pt: Em Trânsito

en: Copy found, waiting for capture
pt: Exemplar encontrado, esperando para separação

en: Waiting for available copy
pt: Esperando pelo exemplar disponível

en: Items out
pt: Itens Saídos

en: JavaScript Shell
pt: Javascript S&hell

en: Startup and Shutdown
pt: Iniciar e Desligar

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Debug Options
pt: Opções de Depuração

en: _: staff.main.auth.debug.clear
    Clear Cache
pt: Limpar Cache

en: _: staff.main.auth.debug.clear.accesskey
    C
pt: C

en: JavaScript Console
pt: Javascript Console

en: _: staff.main.auth.debug.debugger.accesskey
    D
pt: D

en: DOM Inspector
pt: DOM, Inspetor

en: _: staff.main.auth.debug.inspector.accesskey
    I
pt: I

en: Chrome List
pt: Lista Cromo

en: _: staff.main.auth.hostname.accesskey
    H
pt: H

en: Offline Use
pt: Uso Offline

en: Export Transactions
pt: Exportar Transações

en: Import Transactions
pt: Importar Transações

en: Standalone Interface
pt: Interface independente

en: _: staff.main.auth.offline.interface.accesskey
    S
pt: S

en: Re-Test Server
pt: Re-Testar Servidor

en: _: staff.main.auth.retest.accesskey
    R
pt: R

en: Add SSL Exception
pt: Incluir uma exceção SSL

en: Server
pt: Servidor

en: _: staff.main.auth.status
    Status
pt: Situação

en: Version
pt: Versão

en: Workstation
pt: Estação de Trabalho

en: _: staff.main.button_bar.check_out.label
    Check Out
pt: Dar Saída

en: _: staff.main.button_bar.check_in.label
    Check In
pt: Dar Entrada

en: _: staff.main.button_bar.item_status.label
    Item Status
pt: Situação do Item

en: _: staff.main.button_bar.patron_search.label
    Patron Search
pt: Procurar Leitor

en: Patron Registration
pt: Registro de leitor

en: Ac&quisitions
pt: A&quisições

en: _: staff.main.menu.admin.accesskey
    -
pt: -

en: &Browse Unfulfilled Holds for this Pickup Lib
pt: &Navegação de Reservas não Atendidas para esta Biblioteca de Retirada

en: Operator Change: New
pt: Mudança de Operador: Novo

en: _: staff.main.menu.admin.clear_cache.accesskey
    3
pt: 3

en: _: staff.main.menu.admin.clear_cache.label
    Clear Cache
pt: Limpar Cache

en: &JavaScript Console
pt: &Javascript Console

en: JavaScript S&hell
pt: Javascript S&hell

en: JavaScript Shell (Chrome)
pt: Javascript Shell (Cromo)

en: Test Module
pt: Módulo de Teste

en: Copy &Location Editor
pt: Editor de &Localização de Exemplar

en: _: staff.main.menu.admin.developer.accesskey
    -
pt: -

en: Notifications / Action Triggers
pt: Notificações / Gatilhos de Ação

en: Surveys
pt: Avaliações

en: Field Documentation
pt: Documentação do Campo

en: Standing Penalties
pt: Penalidades Permanentes

en: Group Penalty Thresholds
pt: Pontos iniciais do grupo de penalidade

en: Copy Location Order
pt: Ordem da Localização do Exemplar

en: Circulation Policies
pt: Política de Circulação

en: Hold Policies
pt: Políticas de Reserva

en: &Work Log
pt: Log do &Trabalho

en: Server Administration
pt: Administração do Servidor

en: Organization Types
pt: Tipos de Organização

en: Organizational Units
pt: Unidades Organizacionais

en: Permission Groups
pt: Grupos de Permissão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Copy Statuses
pt: Situações do Exemplar

en: MARC Codes
pt: Códigos MARC

en: Billing Types
pt: Tipos de faturamento

en: Z39.50 Servers
pt: Servidores Z39.50

en: Circulation Modifiers
pt: Modificadores da Circulação

en: Organization Unit Setting Types
pt: Tipos de Configurações da Unidade Organizacional

en: User Setting Types
pt: Tipos de Configurações de Usuário

en: For developers...
pt: Para desenvolvedores...

en: &Download Offline Patron List
pt: &Download da Lista Offline de Leitor

en: Field&mapper
pt: &Mapeador de Campo

en: &Local Administration
pt: Administração &Local

en: &Non-Cataloged Type Editor
pt: &Editor de tipo Não-Catalogado

en: Offline &Transaction Management
pt: Gerenciamento de Transações Offline

en: &Public OPAC
pt: OPAC &Publico

en: Unhide Tabs
pt: Re-exibir Abas

en: Extension Manager
pt: Gerenciador de Extensões

en: Theme Manager
pt: Gerenciador de Temas

en: about:config
pt: sobre:config

en: Statistical &Category Editor
pt: Editor de &Categorias Estatísticas

en: Old &Survey Wizard
pt: Antigo &Construtor de Avaliações

en: &Receipt Template Editor
pt: Editor de Modelos de Recipiente

en: &User Permission Editor
pt: Editor de Permissões de &Usuário

en: &XUL Test
pt: Teste &XUL

en: Ping Server
pt: Servidor Ping

en: Toggle &Button Bar
pt: Alternar Barra de &Botões

en: Catalo&ging
pt: Catalo&gando

en: _: staff.main.menu.cat.add_bib.key
    B
pt: B

en: Add Bib Record
pt: Incluir Registro Bibliográfico

en: _: staff.main.menu.cat.add_copy.key
    I
pt: I

en: Add Item
pt: Incluir Item

en: _: staff.main.menu.cat.add_volume.key
    V
pt: V

en: Add Volume
pt: Incluir Volume

en: &Search the Catalog
pt: &Pesquisar o Catálogo

en: _: staff.main.menu.cat.bib_status.key
    B
pt: B

en: Display Bib Record
pt: Mostrar Registro Bibliográfico

en: _: staff.main.menu.cat.copy_status.accesskey
    B
pt: B

en: _: staff.main.menu.cat.copy_status.key
    I
pt: I

en: _: staff.main.menu.cat.copy_status.label
    Display Item
pt: Mostrar Item

en: Create &New Marc Record
pt: Cria &Novo registro Marc

en: &Merge and Transfer Interface
pt: Interface de Transferência e Mesclagem

en: Manage Copy &Buckets
pt: Gerencia Cestas de &Exemplares

en: Manage &Record Buckets
pt: Gerencia Cestas de &Registros

en: Manage &Volume Buckets
pt: Gerencia Cestas de &Volumes

en: Manage &User Buckets
pt: Gerencia Cestas de &Usuários

en: _: staff.main.menu.cat.key
    a
pt: a

en: Retrieve &Last Record
pt: Obter &Úl&timo Registro

en: Retrieve record by &TCN
pt: Obter registro pelo &TCN

en: Retrieve record by Record I&D
pt: Obter registro pelo I&D

en: _: staff.main.menu.cat.volume_status.key
    V
pt: V

en: Display Volume
pt: Mostrar Volume

en: MARC Batch Import/Export
pt: Importar/Exportar MARC em lote

en: Import Record from &Z39.50
pt: Importar Registro de uma conexão &Z39.50

en: Acquisitions
pt: Aquisições

en: Selection Lists
pt: Listas de Seleção

en: Title Search
pt: Pesquisa por Título

en: New Brief Record
pt: Novo Registro Breve

en: Load Order Record
pt: Carregar Registro de Ordem

en: Purchase Orders
pt: Ordens de Compra

en: Funds
pt: Fundos

en: Funding Sources
pt: Fontes de Financiamento

en: Providers
pt: Fornecedores

en: Distribution Formulas
pt: Fórmulas de Distribuição

en: Currency Types
pt: Tipos de Moeda

en: Exchange Rates
pt: Taxas de câmbio

en: Retrieve Patron by Barcode
pt: Obter Leitor pelo Código-de-barras

en: _: staff.main.menu.circ.barcode.retrieve_patron.accesskey
    P
pt: P

en: Show Item Status by Barcode
pt: Mostrar situação do item por código-de-barras

en: _: staff.main.menu.circ.barcode.show_item.accesskey
    B
pt: B

en: &Check In Items
pt: Itens de &Entrada

en: Check &Out Items
pt: Dar &Saída de Itens

en: Re&new Items
pt: Re&novar Itens

en: _: staff.main.menu.circ.claimed_returned.key
    C
pt: C

en: Mark as "Claimed Returned"
pt: Marcar como "Pedido para Devolver"

en: _: staff.main.menu.circ.copy_status.key
    I
pt: I

en: _: staff.main.menu.circ.copy_status.label
    Display Item
pt: Mostrar Item

en: _: staff.main.menu.circ.found.key
    F
pt: F

en: Mark Found
pt: Encontrou Marca

en: &Browse Holds Shelf
pt: &Navegação da Prateleira de Reservas

en: Capture &Holds
pt: Separar &Reserva

en: Pull Li&st for Hold Requests
pt: Li&sta de retiradas para requisições de reservas

en: Record &In-House Use
pt: Registro de Uso Interno

en: &Circulation
pt: &Circulação

en: _: staff.main.menu.circ.lost.key
    L
pt: L

en: _: staff.main.menu.circ.lost.label
    Mark Lost
pt: Marcar como Perdido

en: _: staff.main.menu.circ.mark_used.key
    U
pt: U

en: Mark Used
pt: Marcar como Usado

en: _: staff.main.menu.circ.missing.key
    M
pt: M

en: Mark Missing
pt: Marcar como Faltando

en: Enter O&ffline Interface
pt: Entrar na Interface &Offline

en: &Register Patron
pt: &Registrar Leitor

en: Pendin&g Patrons
pt: Leitores Pe&ndentes

en: _: staff.main.menu.circ.patron_retrieve.label staff.main.menu.circ.patron_retrieve.accesskey
    Retrieve &Last Patron
pt: Obter &Úl&timo Leitor

en: _: staff.main.menu.circ.patron_status.key
    P
pt: P

en: Display Patron
pt: Mostrar Leitor

en: _: staff.main.menu.circ.place_hold.label staff.main.menu.circ.place_hold.accesskey
    Place &Hold
pt: &Reservar

en: _: staff.main.menu.circ.place_hold.key
    H
pt: H

en: _: staff.main.menu.circ.quick_add.key
    Q
pt: I

en: Quick Add
pt: Inclusão Rápida

en: Re-Print &Last
pt: Re-Imprimir Úl&timos

en: _: staff.main.menu.circ.special.key
    S
pt: S

en: Special Circulation
pt: Circulação Especial

en: _: staff.main.menu.circ.verify_credentials
    Verify Credentials
pt: Verificar Credenciais

en: _: staff.main.menu.circ.verify_credentials.accesskey
    V
pt: V

en: _: staff.main.menu.edit.buckets.copies
    Copy Buckets
pt: Cestas de Exemplares

en: _: staff.main.menu.edit.buckets.copies.accesskey
    B
pt: B

en: _: staff.main.menu.edit.buckets.key
    B
pt: B

en: Manage Buckets
pt: Gerencia Cestas

en: _: staff.main.menu.edit.buckets.records
    Record Buckets
pt: Registro de Cestas

en: _: staff.main.menu.edit.buckets.records.accesskey
    R
pt: R

en: Volume Buckets
pt: Cestas de Volume

en: _: staff.main.menu.edit.buckets.volumes.accesskey
    V
pt: V

en: User Buckets
pt: Cestas de Usuário

en: _: staff.main.menu.edit.buckets.users.accesskey
    U
pt: U

en: _: staff.main.menu.edit.copy.key
    C
pt: C

en: _: staff.main.menu.edit.copy.label
    Copy
pt: Exemplar

en: _: staff.main.menu.edit.cut.key
    t
pt: t

en: _: staff.main.menu.edit.cut.label
    Cut
pt: Cortar

en: _: staff.main.menu.edit.delete.key
    D
pt: D

en: _: staff.main.menu.edit.delete.label
    Delete
pt: Excluir

en: _: staff.main.menu.edit.find.key
    F
pt: F

en: Find
pt: Encontrar

en: Find Again
pt: Encontrar Novamente

en: &Edit
pt: &Editar

en: _: staff.main.menu.edit.paste.key
    P
pt: P

en: _: staff.main.menu.edit.paste.label
    Paste
pt: Colar

en: _: staff.main.menu.edit.redo.key
    R
pt: R

en: Redo
pt: Refazer

en: _: staff.main.menu.edit.select_all.key
    A
pt: A

en: _: staff.main.menu.edit.select_all.label
    Select All
pt: Selecionar Tudo

en: _: staff.main.menu.edit.undo.key
    U
pt: U

en: Undo
pt: Desfazer

en: Bib Records
pt: Registros bibliográficos

en: Items
pt: Itens

en: Patrons
pt: Leitores

en: _: staff.main.menu.entity.patron.register.key
    R
pt: R

en: _: staff.main.menu.entity.volume.label
    Volumes
pt: Volumes

en: Close &Window
pt: Fechar &Janela

en: _: staff.main.menu.file.close.key
    C
pt: C

en: &Close Tab
pt: &Fechar Aba

en: &File
pt: &Arquivo

en: &New Window
pt: &Nova Janela

en: New &Tab
pt: Nova &Aba

en: _: staff.main.menu.file.open.key
    O
pt: O

en: Open Session
pt: Abrir Sessão

en: _: staff.main.menu.file.save.key
    S
pt: S

en: Save Session
pt: Salvar Sessão

en: _: staff.main.menu.help.label staff.main.menu.help.accesskey
    &Help
pt: &Ajuda

en: Quit Program
pt: Sair do Programa

en: _: staff.main.menu.quit.accesskey
    Q
pt: S

en: _: staff.main.menu.replace_barcode.label
    Replace Barcode
pt: Substituir Código-de-barras

en: _: staff.main.menu.reports.label
    Reports
pt: Relatórios

en: Search the &Catalog
pt: Pesquisar o &Catálogo

en: Search for copies by &Barcode
pt: Pesquisar por exemplares por Código-de-&barras

en: Sea&rch
pt: Pesquisa&r

en: Search for &Patrons
pt: Pesquisar por &Leitores

en: Search for patro&n by Barcode
pt: Pesquisar por &leitor por Código-de-barras

en: Search for record by &TCN
pt: Pesquisar por registro por &TCN

en: Search for record by Record I&D
pt: Pesquisar por Registro por I&D

en: _: staff.main.menu.serials.label
    Serials
pt: Seriais

en: Close All Tabs
pt: Fechar Todas Abas

en: _: staff.main.menu.tabs.close.accesskey
    A
pt: A

en: _: staff.main.menu.title
    Evergreen Staff Client
pt: Cliente Administrativo Evergreen

en: Authorization
pt: Autorização

en: &Authorization
pt: &Autorização

en: Exception
pt: Exceção

en: Hello world!
pt: Alô Mundo!

en: Index
pt: Índice

en: _: staff.marc.008.BKS.MAP.indx.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.MAP.indx.field_end_pos
    31
pt: 31

en: _: staff.marc.008.BKS.MAP.indx.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.BKS.MAP.indx.field_start_pos
    31
pt: 31

en: Indx
pt: Índc

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.MIX.SCO.REC.form.desc
    Form of Item
pt: Forma do Item

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.MIX.SCO.REC.form.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.MIX.SCO.REC.form.field_end_pos
    23
pt: 23

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.MIX.SCO.REC.form.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.MIX.SCO.REC.form.field_start_pos
    23
pt: 23

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.MIX.SCO.REC.form.help
    http://www.oclc.org/bibformats/en/fixedfield/form.shtm
pt: http://www.oclc.org/bibformats/en/fixedfield/form.shtm

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.MIX.SCO.REC.form.short
    Form
pt: Forma

en: Government Publication
pt: Publicação Governamental

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.VIS.MAP.COM.gpub.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.VIS.MAP.COM.gpub.field_end_pos
    28
pt: 28

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.VIS.MAP.COM.gpub.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.VIS.MAP.COM.gpub.field_start_pos
    28
pt: 28

en: Conference Publication
pt: Publicação de Conferência

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.conf.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.conf.field_end_pos
    29
pt: 29

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.conf.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.BKS.SER.conf.field_start_pos
    29
pt: 29

en: Target Audience
pt: Público Alvo

en: _: staff.marc.008.BKS.VIS.SCO.REC.COM.audn.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.VIS.SCO.REC.COM.audn.field_end_pos
    22
pt: 22

en: _: staff.marc.008.BKS.VIS.SCO.REC.COM.audn.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.BKS.VIS.SCO.REC.COM.audn.field_start_pos
    22
pt: 22

en: Audn
pt: Públ

en: _: staff.marc.008.BKS.biog.desc
    Biography
pt: Biografia

en: _: staff.marc.008.BKS.biog.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.biog.field_end_pos
    34
pt: 34

en: _: staff.marc.008.BKS.biog.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.BKS.biog.field_start_pos
    34
pt: 34

en: _: staff.marc.008.BKS.cont.desc
    Nature of Contents
pt: Natureza dos Conteúdos

en: _: staff.marc.008.BKS.cont.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.cont.field_end_pos
    27
pt: 27

en: _: staff.marc.008.BKS.cont.field_size
    4
pt: 4

en: _: staff.marc.008.BKS.cont.field_start_pos
    24
pt: 24

en: _: staff.marc.008.BKS.cont.help
    http://www.oclc.org/bibformats/en/fixedfield/cont.shtm
pt: http://www.oclc.org/bibformats/en/fixedfield/cont.shtm

en: _: staff.marc.008.BKS.cont.short
    Cont
pt: Qtde

en: _: staff.marc.008.BKS.fest.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.fest.field_end_pos
    30
pt: 30

en: _: staff.marc.008.BKS.fest.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.BKS.fest.field_start_pos
    30
pt: 30

en: Fest
pt: Festa

en: Illustrations
pt: Ilustrações

en: _: staff.marc.008.BKS.ills.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.ills.field_end_pos
    21
pt: 21

en: _: staff.marc.008.BKS.ills.field_size
    4
pt: 4

en: _: staff.marc.008.BKS.ills.field_start_pos
    18
pt: 18

en: Ills
pt: Ilus

en: Literary Form
pt: Forma Literal

en: _: staff.marc.008.BKS.litf.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.BKS.litf.field_end_pos
    33
pt: 33

en: _: staff.marc.008.BKS.litf.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.BKS.litf.field_start_pos
    33
pt: 33

en: LitF
pt: FLit

en: _: staff.marc.008.MAP.VIS.form.desc
    Form of Item
pt: Forma do Item

en: _: staff.marc.008.MAP.VIS.form.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.MAP.VIS.form.field_end_pos
    29
pt: 29

en: _: staff.marc.008.MAP.VIS.form.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.MAP.VIS.form.field_start_pos
    29
pt: 29

en: _: staff.marc.008.MAP.VIS.form.help
    http://www.oclc.org/bibformats/en/fixedfield/form.shtm
pt: http://www.oclc.org/bibformats/en/fixedfield/form.shtm

en: _: staff.marc.008.MAP.VIS.form.short
    Form
pt: Forma

en: Original Alphabet or Script of Title
pt: Alfabeto Original ou Cópia do Título

en: _: staff.marc.008.SER.alph.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.alph.field_end_pos
    33
pt: 33

en: _: staff.marc.008.SER.alph.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.SER.alph.field_start_pos
    33
pt: 33

en: _: staff.marc.008.SER.cont.desc
    Nature of Contents
pt: Natureza dos Conteúdos

en: _: staff.marc.008.SER.cont.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.cont.field_end_pos
    27
pt: 27

en: _: staff.marc.008.SER.cont.field_size
    3
pt: 3

en: _: staff.marc.008.SER.cont.help
    http://www.oclc.org/bibformats/en/fixedfield/cont.shtm
pt: http://www.oclc.org/bibformats/en/fixedfield/cont.shtm

en: _: staff.marc.008.SER.cont.short
    Cont
pt: Qtde

en: Nature of Entire Work
pt: Natureza do Trabalho Completo

en: _: staff.marc.008.SER.entw.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.entw.field_end_pos
    24
pt: 24

en: _: staff.marc.008.SER.entw.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.SER.entw.field_start_pos
    24
pt: 24

en: Frequency
pt: Frequência

en: _: staff.marc.008.SER.freq.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.freq.field_end_pos
    18
pt: 18

en: _: staff.marc.008.SER.freq.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.SER.freq.field_start_pos
    18
pt: 18

en: ISSN Center
pt: Centro ISSN

en: _: staff.marc.008.SER.issn.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.issn.field_end_pos
    20
pt: 20

en: _: staff.marc.008.SER.issn.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.SER.issn.field_start_pos
    20
pt: 20

en: _: staff.marc.008.SER.issn.short
    ISSN
pt: ISSN

en: Form of Original Item
pt: Forma do Item Original

en: _: staff.marc.008.SER.orig.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.orig.field_end_pos
    22
pt: 22

en: _: staff.marc.008.SER.orig.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.SER.orig.field_start_pos
    22
pt: 22

en: Regularity
pt: Regularidade

en: _: staff.marc.008.SER.regl.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.regl.field_end_pos
    19
pt: 19

en: _: staff.marc.008.SER.regl.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.SER.regl.field_start_pos
    19
pt: 19

en: Type of Continuing Resource
pt: Tipo de Recurso Contínuo

en: _: staff.marc.008.SER.srtp.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.srtp.field_end_pos
    21
pt: 21

en: _: staff.marc.008.SER.srtp.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.SER.srtp.field_start_pos
    21
pt: 21

en: Entry Convention
pt: Convenção de Entrada

en: _: staff.marc.008.SER.succ.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.SER.succ.field_end_pos
    34
pt: 34

en: _: staff.marc.008.SER.succ.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.SER.succ.field_start_pos
    34
pt: 34

en: Country of Publication, etc.
pt: País da Publicação, etc.

en: _: staff.marc.008.ctry.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.ctry.field_end_pos
    17
pt: 17

en: _: staff.marc.008.ctry.field_size
    3
pt: 3

en: _: staff.marc.008.date1.desc
    Date 1
pt: Data 1

en: _: staff.marc.008.date1.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.date1.field_size
    4
pt: 4

en: _: staff.marc.008.date1.field_start_pos
    7
pt: 7

en: _: staff.marc.008.date1.short
    Date 1
pt: Data 1

en: _: staff.marc.008.date2.desc
    Date 2
pt: Data 2

en: _: staff.marc.008.date2.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.date2.field_size
    4
pt: 4

en: _: staff.marc.008.date2.short
    Date 2
pt: Data 2

en: Dates
pt: Datas

en: Type of Date/Publication Status
pt: Tipo de Situação de Data/Publicação

en: _: staff.marc.008.dtst.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.dtst.field_end_pos
    6
pt: 6

en: _: staff.marc.008.dtst.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.dtst.field_start_pos
    6
pt: 6

en: Date Entered
pt: Data Entrada

en: _: staff.marc.008.entered.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.entered.field_end_pos
    5
pt: 5

en: _: staff.marc.008.entered.field_size
    6
pt: 6

en: Entered
pt: Entrado

en: Language Code
pt: Código do Idioma

en: _: staff.marc.008.lang.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.lang.field_size
    3
pt: 3

en: Lang
pt: Idioma

en: Modified Record
pt: Registro Modificado

en: _: staff.marc.008.mrec.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.mrec.field_end_pos
    38
pt: 38

en: _: staff.marc.008.mrec.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.mrec.field_start_pos
    38
pt: 38

en: Cataloging Source
pt: Fonte de catalogação

en: _: staff.marc.008.srce.field
    008
pt: 008

en: _: staff.marc.008.srce.field_end_pos
    39
pt: 39

en: _: staff.marc.008.srce.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.008.srce.field_start_pos
    39
pt: 39

en: Bibliographic Level
pt: Nível Catalográfico

en: _: staff.marc.LDR.blvl.field
    LDR
pt: LDR

en: _: staff.marc.LDR.blvl.field_end_pos
    7
pt: 7

en: _: staff.marc.LDR.blvl.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.LDR.blvl.field_start_pos
    7
pt: 7

en: Type of Control
pt: Tipo de Controle

en: _: staff.marc.LDR.ctrl.field
    LDR
pt: LDR

en: _: staff.marc.LDR.ctrl.field_end_pos
    8
pt: 8

en: _: staff.marc.LDR.ctrl.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.LDR.ctrl.field_start_pos
    8
pt: 8

en: Descriptive Cataloging Form
pt: Forma Catalográfica Descritiva

en: _: staff.marc.LDR.desc.field
    LDR
pt: LDR

en: _: staff.marc.LDR.desc.field_end_pos
    18
pt: 18

en: _: staff.marc.LDR.desc.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.LDR.desc.field_start_pos
    18
pt: 18

en: Encoding Level
pt: Nível de Codificação

en: _: staff.marc.LDR.elvl.field
    LDR
pt: LDR

en: _: staff.marc.LDR.elvl.field_end_pos
    17
pt: 17

en: _: staff.marc.LDR.elvl.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.LDR.elvl.field_start_pos
    17
pt: 17

en: Record Status
pt: Situação do Registro

en: _: staff.marc.LDR.rec_stat.field
    LDR
pt: LDR

en: _: staff.marc.LDR.rec_stat.field_end_pos
    5
pt: 5

en: _: staff.marc.LDR.rec_stat.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.LDR.rec_stat.field_start_pos
    5
pt: 5

en: Rec stat
pt: Situ Reg

en: Type of Record
pt: Tipo do Registro

en: _: staff.marc.LDR.type.field
    LDR
pt: LDR

en: _: staff.marc.LDR.type.field_end_pos
    6
pt: 6

en: _: staff.marc.LDR.type.field_size
    1
pt: 1

en: _: staff.marc.LDR.type.field_start_pos
    6
pt: 6

en: _: staff.marc.LDR.type.short
    Type
pt: Tipo

en: _: staff.marc.display
    Display
pt: Mostrar

en: Toggle Control and Data Fields
pt: Controle Alternado e Campos de Dados

en: _: staff.marc.display.control_fields.key
    F
pt: F

en: Toggle Cover Art
pt: Alternar Arte de Capa

en: _: staff.marc.display.cover_art.key
    A
pt: A

en: Explain Errors
pt: Explicar Erros

en: _: staff.marc.display.explain.key
    X
pt: X

en: Fixed Fields as BKS
pt: Campos Fixos como BKS

en: _: staff.marc.display.fixed.BKS.key
    B
pt: B

en: Fixed Fields as COM
pt: Campos Fixos como COM

en: _: staff.marc.display.fixed.COM.key
    O
pt: O

en: Fixed Fields as MAP
pt: Campos Fixos como MAP

en: _: staff.marc.display.fixed.MAP.key
    P
pt: P

en: Fixed Fields as MIX
pt: Campos Fixos como MIX

en: _: staff.marc.display.fixed.MIX.key
    M
pt: M

en: Fixed Fields as REC
pt: Campos Fixos como REC

en: _: staff.marc.display.fixed.REC.key
    R
pt: R

en: Fixed Fields as SCO
pt: Campos Fixos como SCO

en: _: staff.marc.display.fixed.SCO.key
    C
pt: C

en: Fixed Fields as SER
pt: Campos Fixos como SER

en: _: staff.marc.display.fixed.SER.key
    S
pt: S

en: Fixed Fields as VIS
pt: Campos Fixos como VIS

en: _: staff.marc.display.fixed.VIS.key
    V
pt: V

en: _: staff.marc.display.key
    D
pt: D

en: Legend
pt: Legenda

en: _: staff.marc.display.legend.key
    L
pt: L

en: Toggle Metadata
pt: Alternar Arte de Capa

en: _: staff.marc.display.meta_data.key
    E
pt: E

en: Control+D = Delimiter Symbol ; Control+Enter = Insert Row ; Control+Delete = Delete Row;
pt: Control+D = Simbolo Delimitador ; Control+Enter = Insere Linha ; Control+Delete = Exclui Linha;

en: _: staff.marc.file
    MARC
pt: MARC

en: Close Editor
pt: Fechar Editor

en: _: staff.marc.file.close.key
    C
pt: C

en: _: staff.marc.file.export
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.marc.file.export.key
    E
pt: E

en: _: staff.marc.file.key
    M
pt: M

en: Save (to DB)
pt: Salvar (para o BD)

en: _: staff.marc.file.publish.key
    S
pt: S

en: Reload
pt: Recarregar

en: _: staff.marc.file.reload.key
    R
pt: R

en: Validate
pt: Validar

en: _: staff.marc.file.validate.key
    V
pt: V

en: Control Fields
pt: Campos de Controle

en: Cover Art
pt: Arte da Capa

en: Data Fields
pt: Campos de Dados

en: Fixed Fields
pt: Campos fixos

en: Metadata (NOT YET IMPLEMENTED)
pt: Meta dados (AINDA NÃO IMPLEMENTADO)

en: _: staff.marc_editor_interface_label
    MARC
pt: MARC

en: _: staff.mbts_balance_owed_label
    Balance Owed
pt: Saldo devido

en: Bill #
pt: Fatura #

en: _: staff.mbts_total_owed_label
    Total Billed
pt: Total Faturado

en: _: staff.mbts_total_paid_label
    Total Paid
pt: Total Pago

en: _: staff.mbts_xact_finish_label
    Finish
pt: Finalizar

en: _: staff.mbts_xact_start_label
    Start
pt: Iniciar

en: _: staff.mvr_label_author
    Author
pt: Autor

en: Document ID
pt: ID do Documento

en: _: staff.mvr_label_title
    Title
pt: Título

en: Next
pt: Próximo

en: _: staff.next.range.key
    N
pt: N

en: CAtalog Navigator
pt: Navegador do Catalogo

en: _: staff.patron.context_display
    Retrieve Patron
pt: Obter Leitor

en: _: staff.patron_barcode_entry_interface_label
    Patron
pt: Leitor

en: Bills:
pt: Faturas:

en: _: staff.patron_display.checkout.auto_print.label staff.patron_display.checkout.auto_print.accesskey
    &Auto-Print
pt: &Auto-Impressão

en: _: staff.patron_display.checkout.done.label staff.patron_display.checkout.done.accesskey
    &Done
pt: &Finalizado

en: Print Receipt
pt: Imprimir Recibo

en: Re-Print Last Receipt
pt: Re-imprimir último recibo

en: _: staff.patron_display.checkout.reprint_receipt_label.accesskey
    L
pt: L

en: _: staff.patron_display.checkout.scan.label staff.patron_display.checkout.scan.accesskey
    Enter B&arcode:
pt: Entre com o Código-de-b&arras:

en: _: staff.patron_display.checkout.submit.label staff.patron_display.checkout.submit.accesskey
    &Submit
pt: &Submeter

en: Check Outs:
pt: Saídas:

en: Overdue:
pt: Atrasado:

en: Identity &amp; Contact Info
pt: Identidade &amp; Informação de Contato

en: Credit:
pt: Crédito:

en: _: staff.patron_display.date_of_birth.label
    Date of Birth:
pt: Data de Nascimento:

en: Day Phone:
pt: Telefone Diurno:

en: _: staff.patron_display.email.label
    Email:
pt: Email:

en: Evening Phone:
pt: Telefone à Noite:

en: _: staff.patron_display.family_name.label
    Last Name:
pt: Último Nome:

en: _: staff.patron_display.first_given_name.label
    First Name:
pt: Primeiro Nome:

en: Holds:
pt: Reservas:

en: _: staff.patron_display.holds_available.label
    Available:
pt: Disponível:

en: _: staff.patron_display.home_ou.label
    Home Library:
pt: Biblioteca de Residência:

en: Holds Alias:
pt: Apelidos de Reservas:

en: &Print Receipt
pt: &Imprimir Recipiente

en: Items Claimed Returned:
pt: Itens com Pedido de Devolução:

en: Library Card:
pt: Cartão da Biblioteca:

en: Test &Password
pt: Testar S&enha

en: &Toggle Summary
pt: &Alternar Sumário

en: &Delete Patron Account
pt: E&xcluir Contad de Leitor

en: _: staff.patron_display.mailing.copy
    (Copy)
pt: (Exemplar)

en: Mailing City:
pt: Cidade de Correspondência:

en: Mailing ZIP:
pt: CEP de Correspondência:

en: Mailing State:
pt: Estado de Correspondência:

en: Mailing Address 1:
pt: Endereço de Correspondência 1:

en: Mailing Address 2:
pt: Endereço de Correspondência 2:

en: _: staff.patron_display.mailing_address
    Mailing Address
pt: Endereço de Correspondência

en: _: staff.patron_display.name.label
    Patron Name
pt: Nome do Leitor

en: Other Phone:
pt: Outro Telefone:

en: _: staff.patron_display.physical.copy
    (Copy)
pt: (Exemplar)

en: Physical City:
pt: Cidade Física:

en: Physical ZIP:
pt: CEP Físico:

en: Physical State:
pt: Estado Físico:

en: Physical Address 1:
pt: Endereço Físico 1:

en: Physical Address 2:
pt: Endereço Físico 2:

en: _: staff.patron_display.physical_address
    Physical Address
pt: Endereço Físico

en: _: staff.patron_display.profile.label
    Profile:
pt: Perfil:

en: _: staff.patron_display.second_given_name.label
    Middle Name:
pt: Nome do Meio:

en: Standing:
pt: Em curso:

en: _: staff.patron_display.status.caption
    Status
pt: Situação

en: _: staff.patron_display_interface_label
    Patron
pt: Leito

en: Staff-Generated Penalties/Messages
pt: Multas/Mensagens geradas pelos Funcionários

en: Archived Penalties/Messages
pt: Multas/Mensagens Arquivadas

en: Actions for these &Penalties/Messages
pt: Ações para essas &Penalidades/Mensagens

en: Apply &Standing Penalty/Message
pt: Aplique Multa/Mensagem &Permanente

en: &Remove Penalty/Message
pt: &Retire Multa/Mensagem

en: &Modify Penalty/Message
pt: &Modifique Multa/Mensagem

en: &Archive Penalty/Message
pt: &Multa/Mensagem de Arquivo

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.title
    Apply Standing Penalty/Message
pt: Aplique Multa/Mensagem Permanente

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.header
    Apply Standing Penalty/Message
pt: Aplique Multa/Mensagem Permanente

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.description
    Notes, Alerts, Blocks
pt: Observações, Alertas, Bloqueios

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.radio_btn.note.label staff.patron_display.apply_penalty_dialog.radio_btn.note.accesskey
    &Note
pt: &Observação

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.radio_btn.alert.label staff.patron_display.apply_penalty_dialog.radio_btn.alert.accesskey
    Aler&t
pt: Aler&ta

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.radio_btn.block.label staff.patron_display.apply_penalty_dialog.radio_btn.block.accesskey
    Bloc&k
pt: Blo&quear

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.cancel_btn.label staff.patron_display.apply_penalty_dialog.cancel_btn.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.apply_btn.label staff.patron_display.apply_penalty_dialog.apply_btn.accesskey
    &Apply
pt: Aplicar

en: _: staff.patron_display.apply_penalty_dialog.initials_entry.label staff.patron_display.apply_penalty_dialog.initials_entry.accesskey
    &Initials
pt: &Iniciais

en: _: staff.patron_display.edit_penalty_dialog.title
    Modify Standing Penalty/Message
pt: Modify Standing Penalty/Message

en: _: staff.patron_display.edit_penalty_dialog.header
    Modify Standing Penalty/Message
pt: Modifique Multa/Mensagem

en: _: staff.patron_display.edit_penalty_dialog.description
    Notes, Alerts, Blocks
pt: Observações, Alertas, Bloqueios

en: _: staff.patron_display.edit_penalty_dialog.radio_btn.note.label staff.patron_display.edit_penalty_dialog.radio_btn.note.accesskey
    &Note
pt: &Observação

en: _: staff.patron_display.edit_penalty_dialog.radio_btn.alert.label staff.patron_display.edit_penalty_dialog.radio_btn.alert.accesskey
    Aler&t
pt: Aler&ta

en: _: staff.patron_display.edit_penalty_dialog.radio_btn.block.label staff.patron_display.edit_penalty_dialog.radio_btn.block.accesskey
    Bloc&k
pt: Blo&quear

en: _: staff.patron_display.edit_penalty_dialog.cancel_btn.label staff.patron_display.edit_penalty_dialog.cancel_btn.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Modify
pt: &Modificar

en: _: staff.patron_display.edit_penalty_dialog.initials_entry.label staff.patron_display.edit_penalty_dialog.initials_entry.accesskey
    &Initials
pt: &Iniciais

en: _: staff.patron_display.archived_penalty.start_date.label
    Start Date:
pt: Data Inicial:

en: _: staff.patron_display.archived_penalty.end_date.label
    End Date:
pt: Data Final:

en: &Retrieve Archived Penalties
pt: &Recuperar Penalidades Arquivadas

en: Pending Patrons
pt: Leitores Pendentes

en: Delete Patron
pt: Excluir Leitor

en: Load &Patron
pt: Carregar Leitor

en: Limi&t:
pt: Limi&te:

en: &Home Library:
pt: Biblioteca de Residência:

en: &Refresh
pt: Atualizar

en: Modify Triggered Events
pt: Modifique Eventos Provocados

en: &Actions for Selected Events
pt: &Ações para Eventos Selecionados

en: &Cancel Event
pt: &Cancelar Evento

en: &Reset Event
pt: &Redefinir Evento

en: &Circ Events
pt: Eventos de &Circ

en: &Hold Events
pt: Eventos de Reser&va

en: &Pending
pt: &Pendências

en: Comple&te
pt: Comple&to

en: &Error
pt: &Erro

en: Patron Edit
pt: Editar Leitor

en: Patron
pt: Leitor

en: _: staff.patron_navbar.bills
    Bills
pt: Faturas

en: _: staff.patron_navbar.bills.accesskey
    B
pt: B

en: _: staff.patron_navbar.checkout
    Check Out
pt: Dar Saída

en: _: staff.patron_navbar.checkout.accesskey
    C
pt: C

en: _: staff.patron_navbar.edit
    Edit
pt: Editar

en: _: staff.patron_navbar.edit.accesskey
    E
pt: E

en: Holds
pt: Reservas

en: _: staff.patron_navbar.holds.accesskey
    H
pt: H

en: Display Alert and Messages
pt: Mostrar Alerta e Mensagens

en: _: staff.patron_navbar.alert.accesskey
    A
pt: A

en: _: staff.patron_navbar.other
    Other
pt: Outro

en: Items Out
pt: Itens Saídos

en: _: staff.patron_navbar.items.accesskey
    I
pt: I

en: Lost, Claimed Returned, Long Overdue, Has Unpaid Billings
pt: Perdido, Pedido de Devolução, Atraso Longo, Possui Faturas não pagas.

en: _: staff.patron_navbar.refresh
    Refresh
pt: Atualizar

en: _: staff.patron_navbar.retrieve
    Retrieve Patron
pt: Obter Leitor

en: _: staff.patron_navbar.retrieve.accesskey
    R
pt: R

en: &Actions for this Patron
pt: &Ações para este Leitor

en: &Messages
pt: &Mensagens

en: New Patron
pt: Novo Leitor

en: Search for Patron
pt: Pesquisar por Leitor

en: City:
pt: Cidade:

en: _: staff.patron_search_form.clear.label staff.patron_search_form.clear.accesskey
    &Clear Form
pt: &Limpar Formulário

en: Alias:
pt: Apelido:

en: _: staff.patron_search_form.email.label
    Email:
pt: Email:

en: &Last Name:
pt: Úl&timo Nome:

en: _: staff.patron_search_form.first_given_name.label
    First Name:
pt: Primeiro Nome:

en: &OPAC Login:
pt: Login &OPAC:

en: _: staff.patron_search_form.card.label staff.patron_search_form.card.accesskey
    &Barcode:
pt: Código-de&Barras:

en: &Phone:
pt: &Telefone:

en: ZIP:
pt: CEP:

en: _: staff.patron_search_form.search.label staff.patron_search_form.search.accesskey
    &Search
pt: &Pesquisar

en: _: staff.patron_search_form.second_given_name.label
    Middle Name:
pt: Nome do Meio:

en: State:
pt: Estado:

en: A&ddress 1:
pt: En&dereço 1:

en: Address 2:
pt: Endereço 2:

en: _: staff.patron_search_interface_label
    Patron Search
pt: Procurar Leitor

en: _: staff.patron_stat_cat_editor_interface_label
    Patron Statistical Categories
pt: Categorias Estatísticas de Leitor

en: Previous
pt: Anterior

en: _: staff.previous.range.key
    P
pt: P

en: Receipts
pt: Recibos

en: _: staff.record_list.author
    Author
pt: Autor

en: Copies&#740;
pt: Exemplares&#740;

en: _: staff.record_list.isbn
    ISBN
pt: ISBN

en: _: staff.record_list.issn
    ISSN
pt: ISSN

en: _: staff.record_list.publisher
    Publisher
pt: Editora

en: _: staff.record_list.pubyear
    Pub Year
pt: Ano de Pub

en: _: staff.record_list.tcn
    TCN
pt: TCN

en: _: staff.record_list.title
    Title
pt: Título

en: _: staff.record_list.win_title
    Cataloging
pt: Catalogando

en: _: staff.retrieving.record
    Retrieving...
pt: Obtendo...

en: Initial Settings
pt: Configurações Iniciais

en: Add Questions for Survey:
pt: Incluir questões numa avaliação

en: Add a Survey Wizard
pt: Incluir sequenciador de avaliação

en: Survey Administration
pt: Administração de Avaliações

en: _: staff.volume.attr.callnumber
    Call Number
pt: Nº de Chamada

en: _: staff.volume.attr.owning_lib
    Owning Library
pt: Biblioteca Proprietária

en: Entering Volumes
pt: Entrando Volumes

en: Entering Copies
pt: Entrando Exemplares

en: Entering Barcodes
pt: Entrando Código-de-barras

en: Entering Copy-Level Attribute Defaults
pt: Entrando com os Padrões de Atributos do Nível de Exemplar

en: Batch Add Volumes or Copies Wizard
pt: Inclusão de volumes em lote ou Sequenciador de Exemplares

en: XUL TEST
pt: TESTE XUL

en: _: staff.z39_50.search_class.author
    Author
pt: Autor

en: _: staff.z39_50.search_class.isbn
    ISBN
pt: ISBN

en: _: staff.z39_50.search_class.issn
    ISSN
pt: ISSN

en: Item Type
pt: Tipo do Item

en: All Formats
pt: Todos Formatos

en: Papers or Articles
pt: Papers ou Artigos

en: Books
pt: Livros

en: Computer files
pt: Arquivos de computador

en: Maps
pt: Mapas

en: Mixed material
pt: Materiais misturados

en: Sound recordings
pt: Gravações de som

en: Musical scores
pt: Partituras

en: _: staff.z39_50.search_class.item_type.ser
    Serials
pt: Seriais

en: Internet Resources
pt: Recursos de Internet

en: Visual materials
pt: Materiais visuais

en: PubDate
pt: Data de Pub

en: _: staff.z39_50.search_class.publisher
    Publisher
pt: Editora

en: Accession #
pt: Adesão #

en: _: staff.z39_50.search_class.title
    Title
pt: Título

en: Z39.50 Import
pt: Importar Z39.50

en: Organization Unit Settings
pt: Configurações da Unidade Organizacional

en: Context Location
pt: Contexto da Localização

en:  * Indicates the setting is not inherited from the parent org unit at run time
pt:  * Indica que a configuração não é herdada unidade organizacional principal no momento da execução

en: Edit Setting
pt: Editar Configurações

en: Delete Setting
pt: Excluir Configurações

en: Update Setting
pt: Atualizar Configurações

en: Offline Sessions
pt: Sessões «offline»

en: _: staff.server.admin.offline.xacts.refresh.accesskey
    R
pt: R

en: _: staff.server.admin.offline.xacts.create.label
    Create
pt: Criar

en: Process
pt: Processo

en: _: staff.server.admin.offline.xacts.upload.label
    Upload
pt: Carregar

en: Uploaded Transaction Files
pt: Carregar Arquivos de Transação

en: The transactions from the following workstations have been uploaded, but not processed.  When all expected workstations are present here, use the Process button above.
pt: As transações das seguintes estações-de-trabalho foram carregadas, mas não processadas. Quando todas estações de trabalho esperadas estiverem presentes aqui, utilize o botão Processar acima.

en: Exceptions
pt: Exceções

en: All transactions from this session have been processed.  The errors, if any, are listed below.
pt: Todas transações para esta sessão foram processadas. Os erros, caso existam, estão listados abaixo.

en: Export List
pt: Lista de exportação

en: _: staff.server.admin.offline.xacts.print.label
    Print Export
pt: Imprimir exportados

en: Retrieve Item
pt: Obter Item

en: _: staff.server.admin.offline.xacts.get_patron.label
    Retrieve Patron
pt: Obter Leitor

en: Details
pt: Detalhes

en: The session is now processing.  Hit Refresh to check its status.
pt: A sessão esta agora processando. Acione Atualizar para checar a situação

en: Adjust Sound
pt: Ajustar Som

en: Disable sound?
pt: Desabilitar som?

en: Save to Disk
pt: Salvar para o Disco

en: Adjust Global Font
pt: Ajustar Fonte Global

en: Smaller than Default
pt: Menor que o padrão

en: Default
pt: Atributos Padrões

en: Larger than Default
pt: Mais Largo que o Padrão

en: XX-Small
pt: XX-Pequena

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: Small
pt: Menor

en: Medium
pt: Médio

en: Large
pt: Largo

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Restore Default
pt: Restaurar Padrões

en: Transit Filter
pt: Filtro de trânsito

en: Transit Library
pt: Biblioteca de Transito

en: Transit to
pt: Transitar para

en: Transit from
pt: Transitar de

en: Transit Date falls between
pt: Data de trânsito cai entre

en: Today
pt: Hoje

en: Today - 7 days
pt: Hoje - 7 dias

en: Today - 14 days
pt: Hoje - 14 dias

en: Today - 21 days
pt: Hoje - 21 dias

en: Today - 30 days
pt: Hoje - 30 dias

en: The Beginning
pt: O Início

en: Retrieve &Transits
pt: Obter Trânsitos

en: _: staff.server.admin.transit.list.label
    Transits
pt: Trânsitos

en: Print Transits
pt: Imprimir Trânsitos

en: Actions for Selected Transits
pt: Ações para Trânsitos Selecionados

en: _: staff.server.admin.transit.list.actions.accesskey
    S
pt: S

en: _: staff.server.admin.transit.list.copy.label staff.server.admin.transit.list.copy.accesskey
    &Copy to Clipboard
pt: &Copiar para área de transferência

en: _: staff.server.admin.transit.list.add.label staff.server.admin.transit.list.add.accesskey
    &Add to Item Bucket
pt: &Incluir na Cesta de Itens

en: _: staff.server.admin.transit.list.show.label staff.server.admin.transit.list.show.accesskey
    &Show in Catalog
pt: &Mostrar no Catálogo

en: _: staff.server.admin.transit.list.details.label staff.server.admin.transit.list.details.accesskey
    Show &Item Details
pt: Mostrar Detalhes do &Item

en: _: staff.server.admin.transit.list.circs.label staff.server.admin.transit.list.circs.accesskey
    Show &Last Few Circulations
pt: Mostrar Ú&ltimos empréstimos remanescentes

en: _: staff.server.admin.transit.list.edit.label staff.server.admin.transit.list.edit.accesskey
    &Edit Item Attributes
pt: &Editar Atributos de Item

en: _: staff.server.admin.transit.list.abort.label
    Abort Transits
pt: Abortar Trânsitos

en: _: staff.server.admin.transit.list.save.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: Evergreen: Cash Reports
pt: Evergreen: Relatórios de Caixa

en: _: staff.server.admin.cash.welcome
    Welcome
pt: Bem Vindo

en: _: staff.server.admin.cash.start_date
    Start Date:
pt: Data Inicial:

en: _: staff.server.admin.cash.date.select
    Date selector
pt: Seletor de datas

en: _: staff.server.admin.cash.end_date
    End Date:
pt: Data Final:

en: (YYYY-MM-DD)
pt: (AAAA-MM-DD)

en: View reports for :
pt: Ver relatórios para :

en: _: staff.server.admin.cash.submit
    Submit
pt: Submeter

en: Desk Payments
pt: Pagamentos no Balcão

en: User Payments
pt: Pagamentos do Usuário

en: Evergreen: Library Closed Dates Editor
pt: Evergreen: Editor de Datas de Fechamento

en: _: staff.server.admin.closed_dates.welcome
    Welcome
pt: Bem Vindo

en:  Closed Dates Editor
pt:  Editor de Datas de Fechamento

en: Edit Closed Dates for:
pt: Editar Datas de Fechamento para:

en: Closed Duration
pt: Duração do Fechamento

en: Reason for Closing
pt: Rasão para Fechamento

en: _: staff.server.admin.closed_dates.editor.delete
    Delete
pt: Excluir

en: delete
pt: excluir

note: Translators: do not translate "<b>YYYY-MM-DD</b>" or "<b>HH:MM</b>"
en: Note: All dates must have the form <b>YYYY-MM-DD</b>.  Times must have the form <b>HH:MM</b>
pt: Obs: Todas as datas devem ter o formato <b>AAAA-MM-DD</b>. Horas devem estar na forma <b>HH:MM</b>

en: Add Single Day Closing
pt: Incluir um dia único de fechamento

en: Add Multiple Date Closing
pt: Incluir múltiplas datas de fechamento

en: Add Detailed Closing
pt: Incluir Fechamento Detalhado

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Start Time
pt: Hora de Início

en: End Date
pt: Data Final

en: End Time
pt: Horas Final

en: All Day
pt: Todo Dia

en: Reason for closing:
pt: Rasão para fechamento:

en: Apply to all of my libraries
pt: Aplicar para todas bibliotecas minhas

en: _: staff.server.admin.closed_dates.save
    Save
pt: Salvar

en: _: staff.server.admin.closed_dates.cancel
    Cancel
pt: Cancelar

en: Are you sure you wish to delete the selected close date?
pt: Você tem certeza que deseja excluir a data de fechamento selecionada?

en: Invalid date format
pt: Formato invalido de data

en: Invalid time format
pt: Formato de horas inválido

en: Closed date successfully updated
pt: Data de fechamento atualizada com sucesso

en: Evergreen: Copy Locations Editor
pt: Evergreen: Editor de Localizações de Exemplar

en:  Copy Locations Editor
pt:  Editor de Localizações de Exemplares

en: Create a new copy location
pt: Cria uma nova localização de exemplar

en: Name:
pt: Nome:

en: Holdable:
pt: Reservável:

en: Hold Verify:
pt: Verificação de Reserva:

en: _: staff.server.admin.copy_locations.editor.yes
    Yes
pt: Sim

en: _: staff.server.admin.copy_locations.editor.no
    No
pt: Não

en: OPAC Visible:
pt: OPAC Visível:

en: Circulate:
pt: Circular:

en: Owning Library:
pt: Biblioteca Proprietária:

en: _: staff.server.admin.copy_locations.editor.library
    Owning Library
pt: Biblioteca Proprietária

en: Focus Location:
pt: Localização do Foco:

en: _: staff.server.admin.copy_locations.editor.holdable
    Holdable
pt: Reservável

en: Hold Verify
pt: Verificação de Reserva

en: Help
pt: Ajuda

en: _: staff.server.admin.copy_locations.editor.opac_visible
    OPAC Visible
pt: OPAC Visível

en: _: staff.server.admin.copy_locations.editor.circulate
    Circulate
pt: Circular

en: _: staff.server.admin.copy_locations.editor.edit
    Edit
pt: Editar

en: _: staff.server.admin.copy_locations.editor.delete
    Delete
pt: Excluir

en: If a copy location is 'Holdable', copies in that location may have holds placed on them.
pt: Se a localização do exemplar é "Reservável", os exemplares de tal localização podem receber reservas.

en: Are you sure you wish to delete the selected copy location?  Note: If copies are currently attached to this location, the delete operation will fail.
pt: Tem certeza de que deseja apagar a localização do exemplar selecionado? PS: Se existirem exemplares associados a esta localização, a operação de excluir irá falhar.

en: _: staff.server.admin.copy_locations.submit
    Submit
pt: Submeter

en: _: staff.server.admin.copy_locations.cancel
    Cancel
pt: Cancelar

en: Update Succeeded
pt: Atualizado com Sucesso

en: Evergreen Holds Pull List
pt: Lista de Reservas à Retirar Evergreen

note: This will be followed by the org_unit name
en: Evergreen Holds Pull List :
pt: Lista de Reservas à Retirar Evergreen :

note: This will be followed by the user's name
en: _: staff.server.admin.hold_pull.greeting
    Welcome
pt: Bem Vindo

en: Note: Click on a column header to sort the column
pt: Obs: Clique no cabeçalho da coluna para ordenar pela coluna

en: _: staff.server.admin.hold_pull.title.label
    Title
pt: Título

en: _: staff.server.admin.hold_pull.author
    Author
pt: Autor

en: _: staff.server.admin.hold_pull.copy_location
    Copy Location
pt: Localização do Exemplar

en: _: staff.server.admin.hold_pull.call_number
    Call Number
pt: Nº de Chamada

en: _: staff.server.admin.hold_pull.item_barcode
    Item Barcode
pt: Código de Barra do Item

en: _: staff.server.admin.hold_pull.copy
    Copy Number
pt: Nº do Exemplar

en: _: staff.server.admin.hold_pull.format
    Format
pt: Formato

en: Patron Barcode
pt: Código de Barra do Leito

en: Hold Placement Date
pt: Data de Confecção da Reserva

en: Hold Type
pt: Tipo da Reserva

en: Book
pt: Livro

en: Large Print Book
pt: Livros Impressos Grandes

en: Audiobook
pt: Livro em áudio

en: Video Recording
pt: Gravação em Vídeo

en: Music
pt: Música

en: Electronic Resource
pt: Recurso Eletrônico

en: Copy Hold
pt: Reserva de Exemplar

en: Volume Hold
pt: Reserva de Volume

en: Title Hold
pt: Título da Reserva

en: Metarecord Hold
pt: Reserva de Meta-registro

en: Evergreen: Non Cataloged Types Editor
pt: Evergreen: Editor de Tipos Não Catalogados

note: This will be followed by the user's name
en: _: staff.server.admin.non_cat_types.greeting
    Welcome
pt: Bem Vindo

en:  Non Cataloged Types Editor
pt:  Editor de Tipos Não Catalogados

en: Create a new non-cataloged type
pt: Cria um novo tipo não-catalogado

en: Minutes
pt: Minutos

en: Hours
pt: Horas

en: Days
pt: Dias

en: Weeks
pt: Semanas

en: Months
pt: Meses

en: Circulate In-House?
pt: Circulação Interna?

en: _: staff.server.admin.non_cat_types.editor.create
    Create
pt: Criar

en: Name
pt: Nome

en: Owning Location
pt: Localização da Propriedade

en: Duration
pt: Duração

en: Circulate In House
pt: Circulação Interna

en: _: staff.server.admin.non_cat_types.edit
    Edit
pt: Editar

en: _: staff.server.admin.non_cat_types.delete
    Delete
pt: Excluir

en: _: staff.server.admin.non_cat_types.submit
    Submit
pt: Submeter

en: _: staff.server.admin.non_cat_types.cancel
    Cancel
pt: Cancelar

en: Are you sure you wish to delete the selected non-cataloged type?
pt: Você tem certeza que deseja excluir o tipo não-catalogado selecionado?

en: If the "In-House" flag is set on a non-cataloged type, items that circulate as that type will create "In-House" circulations.  This is ideal for computer use, room "rentals", etc.
pt: Se o sinalizador "Interno" é definido para um tipo não-catalogado, itens que circulam com esse tipo irão criar empréstimos "Interno". Isso é ideal para uso de computadores, "aluguel" de salas, etc

en: Non-cataloged type successfully updated
pt: Tipo não-catalogado  foi atualizado com sucesso

en: A non-cataloged type with the selected name already exists.
pt: Já existe um tipo não-catalogado para o nome selecionado

en: Local System Administration
pt: Administrador do Sistema Local

en: Workstation Configuration
pt: Configuração do Estação de Trabalho

en: Library Configuration
pt: Configuração da Biblioteca

en: Maintenance Reports
pt: Relatórios de Manutenção

en: Global Font and Sound Settings
pt: Configurações Globais de Fonte e Som

en: Printer Settings Editor
pt: Editor de Configurações de Impressora

en: Closed Dates Editor
pt: Editor de Datas Fechado

en: Copy Locations Editor
pt: Editor de localizações de exemplar

en: Library Settings Editor
pt: Editor de Configurações de Biblioteca

en: Non-cataloged Types Editor
pt: Editor de Tipos Não-Catalogado

en: Statistical Categories Editor
pt: Editor de Categorias Estatísticas

en: Pull List for Hold Requests
pt: Li&sta de retiradas para requisições de reservas

en: (Testing)
pt: (Testando)

en: Pull List for Hold Requests (Classic)
pt: Li&sta de retiradas para requisições de reservas (Clássico)

en: _: staff.server.admin.index.reports
    Reports
pt: Relatórios

en: Cash Reports
pt: Relatórios Financeiros

en: _: staff.server.admin.index.transits
    Transits
pt: Trânsitos

en: Transit List
pt: Lista de Trânsitos

en: Server Settings
pt: Configurações do Servidor

en: Evergreen: Library Settings Editor
pt: Evergreen: Editor de Configurações de Biblioteca

note: This will be followed by the user's name
en: _: staff.server.admin.org_settings.greeting
    Welcome
pt: Bem Vindo

en:  Library Settings Editor
pt:  Editor de Configurações da Biblioteca

note: This will be followed by the library's name
en: Edit Settings for :
pt: Editar Configurações para :

note: This will be followed by the library's name
en: Library Settings for
pt: Configurações da Biblioteca para

en: OPAC Inactivity Timeout (in seconds)
pt: Limite (em segundos) de tempo de inatividade

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply to all Locations
pt: Aplicar para todas localizações

en: Staff Login Inactivity Timeout (in seconds)
pt: Período máximo de inatividade da sessão administrativa (em segundos)

en: Lost Materials Processing Fee
pt: Taxa de processamento de materiais perdidos

en: Default Item Price
pt: Preço padrão de Item

en: Sending email address for patron notices
pt: Enviando avisos por email para leitores

en: Email delivery failures will be returned this address
pt: Falha no envio de email retornarão para este endereço

en: I. "Apply to all Locations" will force the new setting to be applied to all locations in the location dropdown.
pt: I. "Aplicar a todos os locais" irá forçar a nova definição para ser aplicada a todos os locais no seletor de local.

en: Update succeeded.
pt: Atualizado com sucesso.

en: This will update the setting for all of the locations listed in the dropdown menu. Are you sure you wish to continue?
pt: Isto irá atualizar a configuração de todas as localizações listados no menu suspenso. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Holds: Expire Alert Interval
pt: Reservas: Intervalo para Alerta de Expiração

en: Amount of time before a hold expires at which point the patron should be alerted
pt: Montante de tempo antes da expiração de uma reserva para que o leitor seja alertado

en: Holds: Expire Interval
pt: Reservas: Intervalo para Alerta de Expiração

en: Amount of time after a hold is placed before the hold expires.  Example "100 days"
pt: Montante de tempo após uma reserva ser feita que a reserva expirará. Por exemplo "100 dias"

en: Allow Credit Card Payments
pt: Permite pagamento por cartão de crédito

en: If enabled, patrons will be able to pay fines accrued at this location via credit card
pt: Se habilitado, leitores poderão pagar multas acumuladas nesta localização por cartão de crédito

en: Default Locale
pt: Local Padrão

en: Void overdue fines when items are marked lost
pt: Anular multas de atraso quando os itens estão marcados como perdido

en: Holds: Soft stalling interval
pt: Reservas: Intervalo de fracasso leve

en: How long to wait before allowing remote items to be opportunisticaly captured for a hold.  Example "5 days"
pt: Quanto tempo de espera para permitir que itens remotos sejam oportunamente separados para uma reserva. Exemplo "5 dias"

en: Holds: Hard boundary
pt: Reservas: Limite Máximo

en: Holds: Soft boundary
pt: Reservas: Limite Mínimo

en: Patron barcode format
pt: Formato do código de barras do leitor

en: Regular expression defining the patron barcode format
pt: Expressão regular que define o formato do código de barras do Leitor

en: Password format
pt: Formato da senha

en: Regular expression defining the password format
pt: Expressão regular definindo o formato da senha

en: Maximum previous checkouts displayed
pt: Saídas máximas anteriormente exibidas

en: This is maximum number of previous circulations the staff client will display when investigating item details
pt: Este é o número máximo de circulações anteriores que o cliente administrativo irá mostrar quando estiver analisando os detalhes de item

en: Change reshelving status interval
pt: Alterar situação do intervalo de reposição na prateleira

en: Amount of time to wait before changing an item from "reshelving" status to "available".  Examples "1 day", "6 hours"
pt: Montante de tempo que se espera antes de mudar um item da situação "repondo" para "disponível". Exemplos "1 dia", "6 horas"

en: Holds: Estimated Wait (Days)
pt: Reservas: Espera Estimada (Dias)

en: When predicting the amount of time a patron will be waiting for a hold to be fulfilled,this is the default/average number of days to assume an item will be checked out.
pt: Quando se prediz o período de tempo que um leitor estará esperando por uma reserva a ser cumprido, isto é o número de dias padrão/médio que se assume para que um item esteja disponível para empréstimo.

en: Selfcheck: Patron Login Timeout (in seconds)
pt: Auto-verificação:

en: Number of seconds of inactivity before the patron is logged out of the selfcheck interface
pt: Número de segundos em inatividade antes que o leitor seja desligado da interface de auto-verificação

en: Selfcheck: Pop-up alert for errors
pt: Auto-verificação: Alerta pop-up para erros

en: If true, checkout/renewal errors will cause a pop-up window in addition to the on-screen message
pt: Se verdadeiro, erros de saída/renovação irão mostrar uma janela sobreposta além da mensagem na tela.

en: Selfcheck: Require patron password
pt: Auto-verificação: Requer senha do leitor

en: If true, patrons will be required to enter their password in addition to their username/barcode to log into the selfcheck interface
pt: Se verdadeiro, será requisitada a senha para os leitores além do seus nomes de usuário/código-de-barras para se conectarem a interface de auto-verificação

en: Juvenile Age Threshold
pt: Limiar da Idade Juveníl

en: The age at which a user is no long considered a juvenile.  For example, "18 years".
pt: A idade na qual um usuário não é mais considerado um jovem. Por exemplo, "18 anos ".

en: Do not automatically delete empty bib records
pt: Não excluir automaticamente registros bibliográficos vazios

en: Do not automatically delete a bib record when all attached copies are deleted
pt: Não excluir automaticamente um registro bibliográfico quando todas os exemplares associados foram excluídos

en: Alert on empty bib records
pt: Alerta sobre registros bibliográficos vazios

en: Alert staff when the last copy for a record is being deleted
pt: Alertar administração quando o último exemplar de um registro esta sendo excluído

en: Patron: password from phone #
pt: Leitor: senha de telefone #

en: Use the last 4 digits of the patrons phone number as the default password when creating new users
pt: Use 4 dígitos últimos do número de telefone do leitor como a senha padrão ao criar novos usuários

en: _: staff.server.admin.org_settings.circ.charge_on_damaged
    Charge item price when marked damaged
pt: Cobrar o preço do item quando marcado danificado

en: _: staff.server.admin.org_settings.circ.charge_on_damaged.desc
    Charge item price when marked damaged
pt: Cobrar o preço do item quando marcado danificado

en: _: staff.server.admin.org_settings.circ.damaged_item_processing_fee
    Charge processing fee for damaged items
pt: Cobrar taxa de processamento de itens danificados

en: _: staff.server.admin.org_settings.circ.damaged_item_processing_fee.desc
    Charge processing fee for damaged items
pt: Cobrar taxa de processamento de itens danificados

en: _: staff.server.admin.org_settings.circ.void_item_billing_on_lost_return
    Void lost item fine when returned
pt: Anule a multa por item perdido quando retornado

en: _: staff.server.admin.org_settings.circ.void_item_billing_on_lost_return.desc
    Void lost item fine when returned
pt: Anule a multa por item perdido quando retornado

en: _: staff.server.admin.org_settings.circ.void_item_billing_on_lost_return_before_interval
    Void lost item fine when returned before interval
pt: Anule a multa por item perdido quando retornado antes do intervalo

en: _: staff.server.admin.org_settings.circ.void_item_billing_on_lost_return_before_interval.desc
    Void lost item fine when returned before interval
pt: Anule a multa por item perdido quando retornado antes do intervalo

en: Circ: Void lost item billing when returned
pt: Circ: Anule o faturamento perdido de artigo quando retornado

en: Void lost item billing when returned
pt: Anule o faturamento perdido de artigo quando retornado

en: Circ: Void lost max interval
pt: Circ: Anule o intervalo max de perdido

en: Items that have been lost this long will not result in voided billings when returned.  E.g. \'6 months\'
pt: Os artigos que foram perdidos a tempo não reseultarão em faturamentos anulados quando retornados.  Por exemplo     “6 meses    ”

en: Circ: Void processing fee on lost item return
pt: Circ: Anule a taxa de processamento quando um item perdido retorna

en: Void processing fee when lost item returned
pt: Anule a taxa de processamento quando um item perdido retorna

en: Circ: Restore overdues on lost item return
pt: Circ: Restaure atrasos no retorno de iten perdido

en: Restore overdue fines on lost item return
pt: Restaurar multas em atraso no retorno de item perdido

en: Circ: Lost items usable on checkin
pt: Circ: Itens perdidos utilizáveis na entrada

en: Lost items are usable on checkin instead of going \'home\' first
pt: Itens perdidos são utilzáveis na entrada a menos que indo para \'casa'\ primeiro

en: OPAC: Allow pending addresses
pt: OPAC: Permite endereços pendentes

en: If enabled, patrons can create and edit existing addresses.  Addresses are kept in a pending state until staff approves the changes
pt: Se permitido, os leitores podem criar e editar endereços existentes. Os endereços são guardados em um estado pendente até que o pessoal aprove as modificações

en: Show billing tab first when bills are present
pt: Mostrar a aba de faturamento de primeiro quando as faturas estão presentes

en: If enabled and a patron has outstanding bills and the alert page is not required, show the billing tab by default, instead of the checkout tab, when a patron is loaded
pt: Se permitido e um leitor tem faturas salientes e a página de alerta não é requerida, mostrar por padrão a aba de faturamento, ao invéz da aba de saída, quando um leitor é carregado

en: GUI: Patron display timeout interval
pt: GUI: Intervalo de tempo limite de exibição de leitor

en: Set this if you would like patron displays in the staff client to be closed after a certain interval of inactivity.  Example \'5 minutes\'
pt: Estabeleça isto se você gostaria que as exibições de leitor no cliente administrativo fossem fechadas depois de certo intervalo da inatividade. Exemplo \'5 minutos \'

en: Evergreen: Statistical Category Editor
pt: Evergreen: Editor de Categorias Estatísticas

en: _: staff.server.admin.stat_cat.greeting
    Welcome
pt: Bem Vindo

en:  Statistical Category Editor
pt:  Editor de Categorias Estatísticas

en: Create a new statistical category
pt: Cria uma nova categoria estatística

en: Enter the name:
pt: Entre com o nome:

en: Owning Library:
pt: Biblioteca Proprietária

en: OPAC Visibility:
pt: Visibilidade OPAC:

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligar

en: Type:
pt: Tipo:

en: _: staff.server.admin.stat_cat.patron
    Patron
pt: Leitor

en: _: staff.server.admin.stat_cat.copy
    Copy
pt: Exemplar

en: Create new statistical category
pt: Cria uma nova categoria estatística

en: Loading permissions and statistical categories...
pt: Carregando permissões e categorias estatísticas...

en: Copy Statistical Categories
pt: Categorias Estatísticas do Exemplar

en: _: staff.server.admin.stat_cat.patron_stat_cats
    Patron Statistical Categories
pt: Categorias Estatísticas de Leitor

en: * To edit or view information about an entry, click on the entry in the drop-down menu
pt: Para editar ou ver informações sobre uma entrada, clique sobre a entrada, no menu suspenso

en: No statistical categories are defined
pt: Nenhuma categoria estatística esta definida

en: _: staff.server.admin.stat_cat.name.label
    Statistical Category Name
pt: Nome da Categoria Estatística

en: _: staff.server.admin.stat_cat.owning_library.label
    Owning Library
pt: Biblioteca Proprietária

en: OPAC Visibility
pt: Visibilidade OPAC

en: Show in Summary
pt: Mostrar no Sumário

en: Entries
pt: Entradas

en: Add Entry
pt: Incluir Entrada

en: _: staff.server.admin.stat_cat.edit
    Edit
pt: Editar

en: (none)
pt: (nenhum)

en: Add
pt: Incluir

en: Enter the value for the new statistical category entry
pt: Entre com o valor para a nova entrada de categoria estatística

en: This will delete the selected statistical category and all attached entries. Are you sure you wish to continue?
pt: Isto eliminará a categoria estatística selecionada e todas as entradas associadas. Você ter certeza que deseja continuar?

en: Are you sure you wish to remove this statistical category entry?
pt: Você tem certeza que deseja remover esta entrada de categoria estatística?

en: Update Statistical Category
pt: Atualizar Categorias Estatísticas

en: Delete Statistical Category
pt: Excluir Categoria Estatística

en: _: staff.server.admin.stat_cat.cancel
    Cancel
pt: Cancelar

en: Owned By
pt: Propriedade De

en: Update Entry Value
pt: Atualizar o valor da entrada

en: Delete Entry
pt: Excluir Entrada

en: Enter the value of the new entry:
pt: Entre com o valor para a nova entrada:

en: Create new entry
pt: Cria nova entrada

en: Update succeeded
pt: Atualizado com sucesso

en: Upload Offline Transactions
pt: Carregar Transações Offline

en: Uploading transactions...
pt: Carregando transações...

en: _: staff.server.admin.upload_xacts.upload
    Upload
pt: Carregar

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_clip.label staff.circ.checkin_overlay.sel_clip.accesskey
    &Copy to Clipboard
pt: &Copiar para área de transferência

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_bucket.label staff.circ.checkin_overlay.sel_bucket.accesskey
    &Add to Item Bucket
pt: &Incluir na Cesta de Itens

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_opac.label staff.circ.checkin_overlay.sel_opac.accesskey
    &Show in Catalog
pt: &Mostrar no Catálogo

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_copy_details.label staff.circ.checkin_overlay.sel_copy_details.accesskey
    Show &Item Details
pt: Mostrar Detalhes do &Item

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_patron.label staff.circ.checkin_overlay.sel_patron.accesskey
    Show &Last Few Circulations
pt: Mostrar Ú&ltimos empréstimos remanescentes

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_last_patron.label staff.circ.checkin_overlay.sel_last_patron.accesskey
    &Retrieve Last Patron who circulated item
pt: &Obter último leitor que circulou um item

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_edit.label staff.circ.checkin_overlay.sel_edit.accesskey
    &Edit Item Attributes
pt: &Editar Atributos de Item

en: &Backdate Post-Checkin
pt: &Pré-datar Entrada-Posterior

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_mark_items_damaged.label staff.circ.checkin_overlay.sel_mark_items_damaged.accesskey
    Mark Item &Damaged
pt: Item marcado como &Danificado

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_transit_abort.label
    Abort Transit
pt: Abortar Trânsito

en: _: staff.circ.checkin_overlay.sel_spine.label staff.circ.checkin_overlay.sel_spine.accesskey
    &Print Spine Label
pt: &Imprimir Etiqueta de Lombada

en: _: staff.circ.checkin_overlay.save_columns.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: Check In or Process Item
pt: Dando Entrada ou Processando Item

en: Effective &Date:
pt: &Data Efetiva

en: _: staff.circ.checkin_overlay.actions.label staff.circ.checkin_overlay.actions.accesskey
    Actions for &Selected Items
pt: Ações para Itens &Selecionados

en: _: staff.circ.checkin_overlay.checkin_export.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.circ.checkin_overlay.trim_list.label
    Trim List (20 rows)
pt: Ajustar a lista (20 linhas)

en: _: staff.circ.checkin_overlay.strict_barcode.label
    Strict Barcode
pt: Código-de-barras completo

en: &Ignore Pre-cataloged Items
pt: &Ignorar Itens Pré-catalogados

en: &Suppress Holds and Transits
pt: &Sumprimir Reservas e Trânsitos

en: &Amnesty Mode / Forgive Fines
pt: Modo &Anestia / Perdoar Multas

en: Auto-&Print Hold and Transit Slips
pt: Auto-Im&prime Reserva e Etiquetas de Trânsito

en: Checkin &Modifiers
pt: &Modificador de Entrada

en: Renew Item
pt: Renovar Item

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_clip.label staff.circ.renew_overlay.sel_clip.accesskey
    &Copy to Clipboard
pt: &Copiar para área de transferência

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_bucket.label staff.circ.renew_overlay.sel_bucket.accesskey
    &Add to Item Bucket
pt: &Incluir na Cesta de Itens

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_opac.label staff.circ.renew_overlay.sel_opac.accesskey
    &Show in Catalog
pt: &Mostrar no Catálogo

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_copy_details.label staff.circ.renew_overlay.sel_copy_details.accesskey
    Show &Item Details
pt: Mostrar Detalhes do &Item

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_patron.label staff.circ.renew_overlay.sel_patron.accesskey
    Show &Last Few Circulations
pt: Mostrar Ú&ltimos empréstimos remanescentes

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_last_patron.label staff.circ.renew_overlay.sel_last_patron.accesskey
    &Retrieve Last Patron who circulated item
pt: &Obter último leitor que circulou um item

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_edit.label staff.circ.renew_overlay.sel_edit.accesskey
    &Edit Item Attributes
pt: &Editar Atributos de Item

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_mark_items_damaged.label staff.circ.renew_overlay.sel_mark_items_damaged.accesskey
    Mark Item &Damaged
pt: Item marcado como &Danificado

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_transit_abort.label
    Abort Transit
pt: Abortar Trânsito

en: _: staff.circ.renew_overlay.sel_spine.label staff.circ.renew_overlay.sel_spine.accesskey
    &Print Spine Label
pt: &Imprimir Etiqueta de Lombada

en: _: staff.circ.renew_overlay.save_columns.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.circ.renew_overlay.actions.label staff.circ.renew_overlay.actions.accesskey
    Actions for &Selected Items
pt: Ações para Itens &Selecionados

en: _: staff.circ.renew_overlay.renew_export.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.circ.renew_overlay.trim_list.label
    Trim List (20 rows)
pt: Ajustar a lista (20 linhas)

en: _: staff.circ.renew_overlay.strict_barcode.label
    Strict Barcode
pt: Código-de-barras completo

en: _: staff.circ.renew_overlay.duedate.label staff.circ.renew_overlay.duedate.accesskey
    Specific D&ue Date
pt: Data de &Vencimento Específica

en: _: staff.circ.checkout_overlay.duedate.label staff.circ.checkout_overlay.duedate.accesskey
    Specific D&ue Date
pt: Data de &Vencimento Específica

en: _: staff.circ.checkout_overlay.barcode.accesskey
    C
pt: C

en: _: staff.circ.checkout_overlay.export.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.circ.checkout_overlay.sel_clip.label
    Copy to Clipboard
pt: Copiar para área de transferência.

en: _: staff.circ.checkout_overlay.save_columns.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.circ.checkout_overlay.strict_barcode.label
    Strict Barcode
pt: Código-de-barras completo

en: Circulation ID:
pt: ID da Circulação:

en: _: staff.circ.circ_brief.add_billing.label
    Add Billing
pt: Incluir Faturamento

en: Check Out Time
pt: Horas de Saída/Empréstimo

en: _: staff.circ.circ_brief.due_date.label
    Due Date
pt: Data de Vencimento

en: Stop Fines Time
pt: Horas da interrupção das multas

en: Check In Time
pt: Data/Hora de Entrada/Devolução

en: Check Out Library
pt: Biblioteca de Saída/Empréstimo

en: Renewal
pt: Renovação

en: Stop Fines Reason
pt: Motivo de interrupção das multas

en: Check In Library
pt: Biblioteca de Entrada/Devolução

en: Last Few Circulations
pt: Últimas poucas circulações

en: _: staff.circ.circ_summary.retrieve_last.label staff.circ.circ_summary.retrieve_last.accesskey
    Retrieve &Last Patron
pt: Obter &Úl&timo Leitor

en: Retrieve &All These Patrons
pt: Obter &Todos esses leitores

en: _: staff.circ.circ_summary.done.label staff.circ.circ_summary.done.accesskey
    &Done
pt: &Finalizado

en: Captured for Hold
pt: Separado para Reserva

en: _: staff.circ.copy_details.transit_caption
    In Transit
pt: Em Trânsito

en: Last or Current Circulation
pt: Circulação Atual ou Última

en: _: staff.circ.copy_details.r_last.label staff.circ.copy_details.r_last.accesskey
    Retrieve &Last Patron
pt: Obter &Úl&timo Leitor

en: Retrieve &Hold Patron
pt: Obter &Reserva de Leitor

en: _: staff.circ.copy_details.done.label staff.circ.copy_details.done.accesskey
    &Done
pt: &Finalizado

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_items.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_items.accesskey
    Actions for &Selected Items
pt: Ações para Itens &Selecionados

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_clip.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_clip.accesskey
    &Copy to Clipboard
pt: &Copiar para área de transferência

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_bucket.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_bucket.accesskey
    &Add to Item Bucket
pt: &Incluir na Cesta de Itens

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_opac.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_opac.accesskey
    &Show in Catalog
pt: &Mostrar no Catálogo

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_copy_details.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_copy_details.accesskey
    Show &Item Details
pt: Mostrar Detalhes do &Item

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_patron.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_patron.accesskey
    Show &Last Few Circulations
pt: Mostrar Ú&ltimos empréstimos remanescentes

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_triggered_events.label staff.circ.copy_status_overlay.cmd_triggered_events.accesskey
    Show &Triggered Events
pt: Mostra Eventos Enga&tilhados

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_edit.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_edit.accesskey
    &Edit Item Attributes
pt: &Editar Atributos de Item

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_mark_items_damaged.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_mark_items_damaged.accesskey
    Mark Item &Damaged
pt: Item marcado como &Danificado

en: &Mark Item Missing
pt: &Marcar Item Faltando

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_transit_abort.label
    Abort Transits
pt: Abortar Trânsitos

en: Check I&n Items
pt: Dar &Entrada de Itens

en: &Renew Items
pt: &Renovar Itens

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.sel_spine.label staff.circ.copy_status_overlay.sel_spine.accesskey
    &Print Spine Label
pt: &Imprimir Etiqueta de Lombada

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_replace_barcode.label
    Replace Barcode
pt: Substituir Código-de-barras

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.save_columns.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_transfer_items.label staff.circ.copy_status_overlay.cmd_transfer_items.accesskey
    &Transfer Items to Previously Marked Volume
pt: &Transferir itens para o Volume marcado anteriormente

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_add_volumes.label staff.circ.copy_status_overlay.cmd_add_volumes.accesskey
    Add &Volumes
pt: Incluir &Volumes

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_mark_library.label staff.circ.copy_status_overlay.cmd_mark_library.accesskey
    &Mark Library as Volume Transfer Destination
pt: &Marcar Biblioteca como destino para transferência de volume

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_add_items.label staff.circ.copy_status_overlay.cmd_add_items.accesskey
    &Add Items
pt: &Incluir Itens

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_edit_volumes.label staff.circ.copy_status_overlay.cmd_edit_volumes.accesskey
    &Edit Volumes
pt: &Editar Volumes

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_mark_volume.label staff.circ.copy_status_overlay.cmd_mark_volume.accesskey
    &Mark Volume as Item Transfer Destination
pt: &Marcar Volume como destino para transferência de item

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_transfer_volumes.label staff.circ.copy_status_overlay.cmd_transfer_volumes.accesskey
    &Transfer Volumes to Previously Marked Library
pt: &Transferir Volumes para a Biblioteca marcada anteriormente

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_delete_items.label
    Delete Items
pt: Excluir Itens

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.cmd_delete_volumes.label
    Delete Volumes
pt: Excluir volumes

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.copy_actions.sel_mark_items_damaged.label staff.circ.copy_status_overlay.copy_actions.sel_mark_items_damaged.accesskey
    Mark Item &Damaged
pt: Item marcado como &Danificado

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.copy_actions.sel_mark_items_missing.label staff.circ.copy_status_overlay.copy_actions.sel_mark_items_missing.accesskey
    Mark Item Missin&g
pt: Marcar Item como &Faltando

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.item_status.label
    Item Status
pt: Situação do Item

en: Scan Item
pt: Escanear Item

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.copy_status_scan_barcode.label staff.circ.copy_status_overlay.copy_status_scan_barcode.accesskey
    &Barcode:
pt: Código de &Barras:

en: Submi&t
pt: Subme&ter

en: &Upload From File
pt: Carregar do arq&uivo

en: Actions &for Catalogers
pt: Ações &para Catalogadores

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.copy_status_print.label staff.circ.copy_status_overlay.copy_status_print.accesskey
    &Print
pt: &Imprimir

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.copy_status_export.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.copy_status_print_export.label
    Print Export
pt: Imprimir exportados

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.trim_list.label
    Trim List (20 rows)
pt: Ajustar a lista (20 linhas)

en: _: staff.circ.copy_status_overlay.strict_barcode.label
    Strict Barcode
pt: Código-de-barras completo

en: Tab &1
pt: Aba &1

en: Tab &2
pt: Aba &2

en: Tab &3
pt: Aba &3

en: Tab &4
pt: Aba &4

en: Tab &5
pt: Aba &5

en: Tab &6
pt: Aba &6

en: Tab &7
pt: Aba &7

en: Tab &8
pt: Aba &8

en: Tab &9
pt: Aba &9

en: Record In-House Use
pt: Registro de Uso &Interno

en: In-House Use
pt: Uso Interno

en: # of &uses:
pt: # de &usos:

en: _: staff.circ.in_house_use.submit.label staff.circ.in_house_use.submit.accesskey
    &Submit
pt: &Submeter

en: _: staff.circ.in_house_use.print.label
    Print List
pt: Imprimir Lista

en: _: staff.circ.in_house_use.export.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.circ.in_house_use.trim_list.label
    Trim List (20 rows)
pt: Ajustar a lista (20 linhas)

en: _: staff.circ.in_house_use.strict_barcode.label
    Strict Barcode
pt: Código-de-barras completo

en: _: staff.circ.in_house_use.sel_clip.label
    Copy to Clipboard
pt: Copiar para área de transferência.

en: _: staff.circ.in_house_use.save_cols_btn.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: Pre-Catalog Fields
pt: Campos Pré-catalogados

en: Pre-Catalog Field Entry
pt: Entrada de Campo Pré-catalogado

en: &Title
pt: &Título

en: &Author
pt: &Autor

en: Circ &Modifier
pt: &Modificador de Circ

en: _: staff.circ.pre_cat.cancel.label staff.circ.pre_cat.cancel.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: Check &Out
pt: Dar &Saída

en: Templates
pt: Modelos

en: &Name
pt: &Nome

en: _: staff.circ.print_list.top_ui.type.label
    Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: &Preview
pt: &Pré-visualizar

en: &Default
pt: &Padrão

en: &Save Locally
pt: &Salvar Localmente

en: Be sure to 'Save Locally' before export
pt: Esteja certo de "Salvar Localmente" antes de exportar

en: &Export
pt: &Exportar

en: &Import
pt: &Importar

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Line Item
pt: Item de Linha

en: Footer
pt: Rodapé

en: _: staff.main.data.loading
    Loading data...
pt: Carregando dados...

en: Enter a workstation name and organization to register this client under.  This will be used for statistics and auditing, and for determining the 'place' where check-ins and check-outs occur.
pt: Digite um nome de estação de trabalho e organização para registrar este cliente abaixo. Isto será usado para estatística e auditoria, e para determinar 'o lugar' onde as Entradas e as Saídas ocorrem.

en: WS Name
pt: Nome da ET

en: Organization
pt: Organização

en: &Register
pt: &Registrar

en: _: staff.main.ws_info.help_btn.label staff.main.ws_info.help_btn.accesskey
    &Help
pt: &Ajuda

en: Record Summary
pt: Sumário do Registro

en: Title:
pt: Título:

en: View MARC
pt: Ver MARC

en: Author:
pt: Autor:

en: Edition:
pt: Edição:

en: Publication Date:
pt: Data de Publicação

note: "TCN" is an abbreviation for "title control number"
en: TCN:
pt: TCN

en: Created By:
pt: Criado por:

en: Last Edited By:
pt: Última Edição por:

en: Last Edited On:
pt: Última Edição Sobre:

en: _: staff.circ.holds.copy_to_clipboard
    Copy to Clipboard
pt: Copiar para área de transferência.

en: _: staff.circ.holds.copy_to_clipboard.accesskey
    C
pt: C

en: _: staff.circ.holds.show_in_catalog
    Show in Catalog
pt: Mostrar no Catálogo

en: _: staff.circ.holds.show_in_catalog.accesskey
    S
pt: S

en: Show Item Details
pt: Mostrar detalhes do item

en: _: staff.circ.holds.show_item_details.accesskey
    I
pt: I

en: Show Last Few Circulations
pt: Mostrar circulações remanescentes

en: _: staff.circ.holds.show_last_few_circulations.accesskey
    L
pt: L

en: _: staff.circ.holds.retrieve_patron
    Retrieve Patron
pt: Obter Leitor

en: _: staff.circ.holds.retrieve_patron.accesskey
    P
pt: P

en: Edit Pickup Library
pt: Editar Biblioteca de Retirada

en: _: staff.circ.holds.edit_pickup_library.accesskey
    L
pt: L

en: Edit Phone Notification
pt: Editar Notificação por telefone

en: _: staff.circ.holds.edit_phone_notification.accesskey
    P
pt: P

en: Set Email Notification
pt: Define notificar por email

en: _: staff.circ.holds.set_email_notification.accesskey
    E
pt: E

en: Edit Activation Date
pt: Editar Data de Ativação

en: _: staff.circ.holds.edit_activation_date.accesskey
    D
pt: D

en: Edit Expiration Date
pt: Editar Data de Expiração

en: _: staff.circ.holds.edit_expire_time.accesskey
    E
pt: E

en: Edit Shelf Expire Time
pt: Editar Data/Horas de Expiração na Prateleira

en: _: staff.circ.holds.edit_shelf_expire_time.accesskey
    X
pt: X

en: Activate Hold
pt: Ativar Reserva

en: _: staff.circ.holds.activate_hold.accesskey
    A
pt: A

en: Suspend Hold
pt: Suspender Reserva

en: _: staff.circ.holds.suspend_hold.accesskey
    S
pt: S

en: Edit Hold Range
pt: Editar Abrangencia de Reserva

en: _: staff.circ.holds.edit_hold_range.accesskey
    R
pt: R

en: Edit Hold Focus
pt: Editar Foco de Reserva

en: _: staff.circ.holds.edit_hold_focus.accesskey
    F
pt: F

en: Set Desired Copy Quality
pt: Estabeleça Qualidade de Cópia Desejada

en: _: staff.circ.holds.edit_desire_mint_condition.accesskey
    Q
pt: I

en: Set Top of Queue
pt: Define o Topo da Fila

en: _: staff.circ.holds.set_top_of_queue.accesskey
    Q
pt: T

en: Mark Item Damaged
pt: Item marcado como &Danificado

en: _: staff.circ.holds.mark_item_damaged.accesskey
    D
pt: D

en: Mark Item Missing
pt: Marcar Item como &Faltando

en: _: staff.circ.holds.mark_item_missing.accesskey
    M
pt: M

en: Find Another Target
pt: Encontrar Outro Destino

en: _: staff.circ.holds.retarget.accesskey
    T
pt: T

en: _: staff.circ.holds.cancel
    Cancel Hold
pt: Cancelar Reserva

en: _: staff.circ.holds.cancel.accesskey
    C
pt: C

en: Un-cancel Hold
pt: Des-Cancelar Reserva

en: _: staff.circ.holds.uncancel.accesskey
    U
pt: U

en: _: staff.circ.holds.save_columns
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.hold_list.cancel_hold_dialog.title
    Cancel Hold
pt: Cancelar Reserva

en: _: staff.hold_list.cancel_hold_dialog.header
    Cancel Hold
pt: Cancelar Reserva

en: Reason and Notes
pt: Razão e Observações

en: _: staff.hold_list.cancel_hold_dialog.cancel_btn.label staff.hold_list.cancel_hold_dialog.cancel_btn.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: _: staff.hold_list.cancel_hold_dialog.apply_btn.label staff.hold_list.cancel_hold_dialog.apply_btn.accesskey
    &Apply
pt: &Aplicar

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.sel_clip.label staff.cat.copy_browser.actions.sel_clip.accesskey
    &Copy to Clipboard
pt: &Copiar para área de transferência

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_add_items_to_buckets.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_add_items_to_buckets.accesskey
    Add Items to &Buckets
pt: Incluir Itens nas &Cestas

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.sel_copy_details.label staff.cat.copy_browser.actions.sel_copy_details.accesskey
    Show &Item Details
pt: Mostrar Detalhes do &Item

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.sel_patron.label staff.cat.copy_browser.actions.sel_patron.accesskey
    Show &Last Few Circulations
pt: Mostrar Ú&ltimos empréstimos remanescentes

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_edit_items.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_edit_items.accesskey
    &Edit Item Attributes
pt: &Editar Atributos de Item

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_transfer_items.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_transfer_items.accesskey
    &Transfer Items to Previously Marked Volume
pt: &Transferir itens para o Volume marcado anteriormente

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_add_volumes.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_add_volumes.accesskey
    Add &Volumes
pt: Incluir &Volumes

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_mark_library.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_mark_library.accesskey
    &Mark Library as Volume Transfer Destination
pt: &Marcar Biblioteca como destino para transferência de volume

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_add_items.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_add_items.accesskey
    &Add Items
pt: &Incluir Itens

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_edit_volumes.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_edit_volumes.accesskey
    &Edit Volumes
pt: &Editar Volumes

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_mark_volume.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_mark_volume.accesskey
    &Mark Volume as Item Transfer Destination
pt: &Marcar Volume como destino para transferência de item

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_transfer_volume.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_transfer_volume.accesskey
    &Transfer Volumes to Previously Marked Library
pt: &Transferir Volumes para a Biblioteca marcada anteriormente

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_delete_items.label
    Delete Items
pt: Excluir Itens

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_delete_volumes.label
    Delete Volumes
pt: Excluir volumes

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.sel_mark_items_damaged.label staff.cat.copy_browser.actions.sel_mark_items_damaged.accesskey
    Mark Item &Damaged
pt: Item marcado como &Danificado

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.sel_mark_items_missing.label staff.cat.copy_browser.actions.sel_mark_items_missing.accesskey
    Mark Item Missin&g
pt: Marcar Item como &Faltando

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_print_spine_labels.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_print_spine_labels.accesskey
    &Print Item Spine Labels
pt: &Imprimir etiquetas de lombada

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_replace_barcode.label
    Replace Barcode
pt: Substituir Código-de-barras

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.save_columns.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.cat.copy_browser.actions.cmd_refresh_list.label staff.cat.copy_browser.actions.cmd_refresh_list.accesskey
    &Refresh Listing
pt: &Atualizar Listagem

en: Holdings Maintenance
pt: Gerenciamento de Reservas

en: Green in the list below means the library has volumes for this record.
pt: O Verde na lista abaixo indica que a biblioteca possui volumes para este registro.

en: Consortial Total:
pt: Total dos Convênios:

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.consortial_available
    Available:
pt: Disponível:

en: Show Volumes
pt: Mostrar Volumes

en: Show Items
pt: Mostrar Itens

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.refresh_button.label
    Refresh
pt: Atualizar

en: Show &Libraries With Items
pt: Mostrar Bib&liotecas com itens

en: Actions &for Selected Rows
pt: Ações &para Linhas Selecionadas

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_clip.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_clip.accesskey
    &Copy to Clipboard
pt: &Copiar para área de transferência

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.add_items_to_bucket.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.add_items_to_bucket.accesskey
    Add Items to &Buckets
pt: Incluir Itens nas &Cestas

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_copy_details.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_copy_details.accesskey
    Show &Item Details
pt: Mostrar Detalhes do &Item

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_patron.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_patron.accesskey
    Show &Last Few Circulations
pt: Mostrar Ú&ltimos empréstimos remanescentes

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_edit_items.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_edit_items.accesskey
    &Edit Item Attributes
pt: &Editar Atributos de Item

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_transfer_items.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_transfer_items.accesskey
    &Transfer Items to Previously Marked Volume
pt: &Transferir itens para o Volume marcado anteriormente

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_add_volumes.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_add_volumes.accesskey
    Add &Volumes
pt: Incluir &Volumes

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_mark_library.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_mark_library.accesskey
    &Mark Library as Volume Transfer Destination
pt: &Marcar Biblioteca como destino para transferência de volume

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_add_items.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_add_items.accesskey
    &Add Items
pt: &Incluir Itens

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_edit_volumes.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_edit_volumes.accesskey
    &Edit Volumes
pt: &Editar Volumes

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_mark_volume.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_mark_volume.accesskey
    &Mark Volume as Item Transfer Destination
pt: &Marcar Volume como destino para transferência de item

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_transfer_volume.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_transfer_volume.accesskey
    &Transfer Volumes to Previously Marked Library
pt: &Transferir Volumes para a Biblioteca marcada anteriormente

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_delete_items.label
    Delete Items
pt: Excluir Itens

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_delete_volumes.label
    Delete Volumes
pt: Excluir volumes

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_mark_items_damaged.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_mark_items_damaged.accesskey
    Mark Item &Damaged
pt: Item marcado como &Danificado

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_mark_items_missing.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.sel_mark_items_missing.accesskey
    Mark Item Missin&g
pt: Marcar Item como &Faltando

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_print_spine_labels.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_print_spine_labels.accesskey
    &Print Item Spine Labels
pt: &Imprimir etiquetas de lombada

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_replace_barcode.label
    Replace Barcode
pt: Substituir Código-de-barras

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.save_columns.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_refresh_list.label staff.cat.copy_browser.holdings_maintenance.cmd_refresh_list.accesskey
    &Refresh Listing
pt: &Atualizar Listagem

en: _: staff.cat.copy_buckets.window_title
    Copy Buckets
pt: Cestas de Exemplares

en: Pending Copies
pt: Exemplares Pendentes

en: Bucket View
pt: Visualização da Cesta

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.pending_buckets.save_columns1
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.pending_buckets.sel_clip1
    Copy to Clipboard
pt: Copiar para área de transferência.

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.pending_buckets.cmd_print_export1
    Print Export
pt: Imprimir exportados

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.pending_buckets.cmd_export1
    Export
pt: Exportar

en: &Add All
pt: &Incluir Todos

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.pending_buckets.copy_buckets_sel_add.label
    Add Selected
pt: Incluir Selecionado

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.copy_buckets_new_bucket.label
    New Bucket
pt: Nova Cesta

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.copy_buckets_delete_bucket.label
    Delete Bucket
pt: Excluir Cesta

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.refresh.label
    Refresh
pt: Atualizar

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.save_columns2.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.sel_clip2.label
    Copy to Clipboard
pt: Copiar para área de transferência.

en: Remove Selected From Bucket
pt: Remover Selecionado da Cesta

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.export.label
    Add Selected
pt: Incluir Selecionado

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.info_box.bucket.label
    Bucket #
pt: Cesta #

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.info_box.owner.label
    Owner:
pt: Proprietário:

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.print.label staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.print.accesskey
    &Print
pt: &Imprimir

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.print_export.label
    Print Export
pt: Imprimir exportados

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.cmd_copy_buckets_export.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.cat.copy_buckets_overlay.copy_buckets.batch.label
    Batch:
pt: Lote:

en: Show Status
pt: Mostrar Situação

en: Transfer to Specific Volume
pt: Transferir para um volume específico

en: Edit Item Attributes
pt: Editar Atributos do Item

en: Delete All from Catalog
pt: Excluir todos do catálogo

en: _: staff.cat.copy_buckets_quick.title
    Add to Bucket
pt: Incluir na Cesta

en: Item Buckets
pt: Cestas de Item

en: _: staff.cat.copy_buckets_quick.item_buckets.add_to_bucket.label staff.cat.copy_buckets_quick.item_buckets.add_to_bucket.accesskey
    &Add to Selected Bucket
pt: &Incluir na Cesta Selecionada

en: _: staff.cat.copy_buckets_quick.item_buckets.new_bucket.label staff.cat.copy_buckets_quick.item_buckets.new_bucket.accesskey
    Add to &New Bucket
pt: Incluir na &nova Cesta

en: _: staff.cat.copy_buckets_quick.item_buckets.cancel.label staff.cat.copy_buckets_quick.item_buckets.cancel.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: _: staff.cat.copy_editor.window.label
    Copies
pt: Exemplares

en: Copy Viewer
pt: Visualizador do Exemplar

en: Templates:
pt: Modelos:

en: Appl&y
pt: &Aplicar

en: _: staff.cat.copy_editor.templates.delete_template.label
    Delete
pt: Excluir

en: Import
pt: Importar

en: _: staff.cat.copy_editor.templates.export_template.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.cat.copy_editor.templates.save_template.label
    Save
pt: Salvar

en: &Reset
pt: &Redefinir

en: Identification
pt: Identificação

en: _: staff.cat.copy_editor.identification.location.label
    Location
pt: Localização

en: _: staff.cat.copy_editor.identification.location.accesskey
    1
pt: 1

en: _: staff.cat.copy_editor.identification.circulation.label
    Circulation
pt: Circulação

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: _: staff.cat.copy_editor.identification.miscellaneous.accesskey
    3
pt: 3

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: _: staff.cat.copy_editor.identification.statistics.accesskey
    4
pt: 4

en: Library Filter
pt: Filtro da Biblioteca

en: Copy &Notes
pt: Observações de Exemplar

en: &Modify Copies
pt: &Modificar Exemplares

en: &Close
pt: &Fechar

en: Item Summary
pt: Sumário do Item

en: _: staff.cat.copy_summary.barcode.label
    Barcode:
pt: Código de Barras:

en: Location:
pt: Localização:

en: Call Number:
pt: Nº de Chamada:

en: Status:
pt: Situação:

en: Circulate:
pt: Circular:

en: Reference:
pt: Referência:

en: Holdable:
pt: Reservável:

en: _: staff.cat.copy_summary.opac_visible.label
    OPAC Visible:
pt: OPAC Visível:

en: Created:
pt: Criado em:

en: Edited:
pt: Editado:

en: Age Protect:
pt: Proteção por Tempo

en: Total Circulations:
pt: Total de Circulações:

en: _: staff.cat.copy_summary.alternate_view.label
    Alternate View
pt: Visualização Alternativa

en: _: staff.cat.copy_summary.save_columns.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.cat.copy_summary.sel_clip.label
    Copy to Clipboard
pt: Copiar para área de transferência.

en: _: staff.cat.copy_summary.print_export.label
    Print Export
pt: Imprimir exportados

en: Options
pt: Opções

en: &Stack subfields
pt: &Empilhar subcampos

en: Fast Item &Add
pt: &Adicionar Item Rápido

en: &Call Number
pt: Nº de &Chamada

en: Item &Barcode
pt: Código-de-barras do Item

en: &Validate
pt: &Validar

en: _: staff.cat.marcedit.help.label staff.cat.marcedit.help.accesskey
    &Help
pt: &Ajuda

en: MARC Record
pt: Registro MARC

en: Fixed Fields -- Record type:
pt: Campos Fixos -- Tipo de Reg:

en: &Load
pt: &Carregar

en: MARC View
pt: &Ver MARC

en: _: staff.cat.opac.menuitem.opacview.label staff.cat.opac.menuitem.opacview.accesskey
    &OPAC View
pt: Ver &OPAC

en: _: staff.cat.opac.menuitem.marcview.label staff.cat.opac.menuitem.marcview.accesskey
    MARC &View
pt: &Ver MARC

en: _: staff.cat.opac.menuitem.marcedit.label staff.cat.opac.menuitem.marcedit.accesskey
    MARC &Edit
pt: &Editar MARC

en: _: staff.cat.opac.menuitem.holding.label staff.cat.opac.menuitem.holding.accesskey
    &Holdings Maintenance
pt: &Manutenção de Reservas

en: _: staff.cat.opac.menuitem.viewholds.label staff.cat.opac.menuitem.viewholds.accesskey
    View Hold&s
pt: Ver Reserva&s

en: _: staff.cat.opac.menuitem.addtobucket.label staff.cat.opac.menuitem.addtobucket.accesskey
    Add to &Bucket
pt: Incluir na C&esta

en: Refresh All Interfaces
pt: Atualizar Todas Interfaces

en: _: staff.cat.opac.menuitem.dupnewtab.label
    Duplicate in New Tab
pt: Duplicar numa Nova Aba

en: _: staff.cat.opac.menuitem.removeframe.label
    Remove this Frame
pt: Remover esta Moldura

en: _: staff.cat.record_buckets.title
    Record Buckets
pt: Registro de Cestas

en: Record &Query
pt: Registro de Per&gunta

en: &Pending Records
pt: Registros &pendentes

en: Bucket &View
pt: &Ver Cesta

en: Bucket Actions
pt: Cesta -> Ações

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.new_bucket.label
    New Bucket
pt: Nova Cesta

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.delete_bucket.label
    Delete Bucket
pt: Excluir Cesta

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.refresh_bucket.label
    Refresh
pt: Atualizar

en: Quer&y
pt: Perg&unta

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.cmd_submit_query.button.label staff.cat.record_buckets_overlay.cmd_submit_query.button.accesskey
    &Submit
pt: &Submeter

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.query_help.button.label staff.cat.record_buckets_overlay.query_help.button.accesskey
    &Help
pt: &Ajuda

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.query_list_actions.label staff.cat.record_buckets_overlay.query_list_actions.accesskey
    &List Actions
pt: &Lista -> Ações

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.sel_clip0.label
    Copy Field from selected row to Clipboard
pt: Copiar campo da linha selecionada para área de transferência

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.query_csv_to_printer.label
    Print List CSV
pt: Imprimir Lista CSV

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.query_csv_to_clipboard.label
    Copy List CSV to Clipboard
pt: Copiar lista em CSV para área de transferência

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.query_csv_to_file.label
    Save List CSV to File
pt: Salvar Lista CSV para Arquivo

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.save_columns0.label
    Save List Configuration
pt: Salvar Configuração da Lista

en: Add All to Pending Records
pt: Incluir para Todos Registros Pendentes

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.add_sel_query_to_pending.label
    Add Selected to Pending Records
pt: Incluir Selecionado nos Registros Pendentes

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.pending_buckets_list_actions.label staff.cat.record_buckets_overlay.pending_buckets_list_actions.accesskey
    &List Actions
pt: &Lista -> Ações

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.sel_clip1.label
    Copy Field from selected row to Clipboard
pt: Copiar campo da linha selecionada para área de transferência

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.pending_buckets_csv_to_printer.label
    Print List CSV
pt: Imprimir Lista CSV

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.pending_buckets_csv_to_clipboard.label
    Copy List CSV to Clipboard
pt: Copiar lista em CSV para área de transferência

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.pending_buckets_csv_to_file.label
    Save List CSV to File
pt: Salvar Lista CSV para Arquivo

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.save_columns1.label
    Save List Configuration
pt: Salvar Configuração da Lista

en: &Add All to current Bucket
pt: &Incluir Todos para a Cesta atual

en: Add Selected to current Bucket
pt: Incluir Selecionado na Cesta atual

en: Remove Selected from Bucket
pt: Remover Selecionado da Cesta

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.record_buckets_to_pending_buckets.label
    Add Selected to Pending Records
pt: Incluir Selecionado nos Registros Pendentes

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.info_box.label
    Bucket #
pt: Cesta #

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.bucket_owner.label
    Owner:
pt: Proprietário:

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.record_buckets_list_actions.label staff.cat.record_buckets_overlay.record_buckets_list_actions.accesskey
    &List Actions
pt: &Lista -> Ações

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.sel_clip2.label
    Copy Field from selected row to Clipboard
pt: Copiar campo da linha selecionada para área de transferência

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.record_buckets_csv_to_printer.label
    Print List CSV
pt: Imprimir Lista CSV

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.record_buckets_csv_to_clipboard.label
    Copy List CSV to Clipboard
pt: Copiar lista em CSV para área de transferência

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.record_buckets_csv_to_file.label
    Save List CSV to File
pt: Salvar Lista CSV para Arquivo

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.menuitem.save_columns2.label
    Save List Configuration
pt: Salvar Configuração da Lista

en: _: staff.cat.record_buckets_overlay.box.label
    Batch:
pt: Lote:

en: Show All in Catalog
pt: Mostrar todos no catálogo

en: Delete All Records
pt: Excluir todos registros?

en: Merge All Records
pt: Mesclar todos registros

en: Export All Records
pt: Exportar todos registros

en: _: staff.cat.record_buckets_quick.groupbox.caption
    Record Buckets
pt: Registro de Cestas

en: &Add to Bucket
pt: &Incluir na Cesta

en: _: staff.cat.record_buckets_quick.add_to_bucket.label staff.cat.record_buckets_quick.add_to_bucket.accesskey
    &Add to Selected Bucket
pt: &Incluir na Cesta Selecionada

en: _: staff.cat.record_buckets_quick.new_bucket.label staff.cat.record_buckets_quick.new_bucket.accesskey
    Add to &New Bucket
pt: Incluir na &nova Cesta

en: _: staff.cat.record_buckets_quick.cancel.label staff.cat.record_buckets_quick.cancel.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: Re-&Generate
pt: Re-&Gerar

en: &Preview and Print
pt: &Visualizar e Imprimir

en: _: staff.cat.spine_labels.close_window.label staff.cat.spine_labels.close_window.accesskey
    &Close Window
pt: &Fechar Janela

en: Font size (in points):
pt: Tamanho da fonte (em pontos):

en: Spine Label
pt: Etiqueta de Lombada

en: Left Margin (in characters):
pt: Margem Esquerda (em caracteres):

en: _: staff.cat.spine_labels.spine_label.label_width.label
    Label Width (in characters):
pt: Largura do Rótulo (em caracteres):

en: _: staff.cat.spine_labels.spine_label.label_length.label
    Label Length (in lines):
pt: Tamanho do Rótulo (em linhas):

en: Pocket Label
pt: Rótulo de Bolso

en: Middle Margin (in characters):
pt: Margem do Meio (em caracteres):

en: _: staff.cat.spine_labels.pocket_label.label_width.label
    Label Width (in characters):
pt: Largura do Rótulo (em caracteres):

en: _: staff.cat.spine_labels.pocket_label.label_length.label
    Label Length (in lines):
pt: Tamanho do Rótulo (em linhas):

en: Include Title (wraps on word at label width)
pt: Incluir Título (quebrar na palavra no tamanho da etiqueta)

en: Include Title (segment after wrapping)
pt: Incluir Título (dividir após quebra)

en: Indent a space?
pt: Identar um espaço?

en: Include Call Number
pt: Incluir Nº de Chamada

en: Include Owning Library (policy code)
pt: Incluir Biblioteca Proprietária (sigla)

en: Include Owning Library
pt: Incluir Biblioteca Proprietária

en: Include Shelving Location
pt: Incluir Localização na Estante

en: Include Item Barcode
pt: Incluir Código-de-barras do Item

en: Custom:
pt: Personalizado:

en: Available Macros
pt: Macros Disponíveis

en: Volume and Copy Editor
pt: Editor de Volumes e Exemplares

en: Volume and Copy Creator
pt: Criador de Volumes e Exemplares

en: Check &Barcodes?
pt: Checar Código de &Barras?

en: &Print Labels?
pt: &Imprimir Etiquetas?

en: Edit then &Create
pt: Editar então &Criar

en: _: staff.cat.volume_copy_creator.library_label.value
    Library
pt: Biblioteca

en: # of volumes
pt: # de volumes

en: _: staff.cat.volume_editor.title
    Volumes
pt: Volumes

en: Volume Editor
pt: Editor de Volume

en: Modify
pt: Modificar

en: _: staff.cat.volume_editor.cancel.label
    Cancel
pt: Cancelar

en: MARC &Import via Z39.50
pt: Importar MARC via &Z39.50

en: Service and Credentials
pt: Serviço e Credenciais

en: Service
pt: Serviço

en: _: staff.cat.z3950.username.label
    Username
pt: Nome de usuário

en: _: staff.cat.z3950.password.label
    Password
pt: Senha

en: Local Catalog
pt: Catálogo Local

en: Evergreen Native Catalog
pt: Catálogo Nativo Evergreen

en: Save as &Default
pt: Salvar como &Padrão

en: Query
pt: Pergunta

en: Tip: Click a search field label and then the 'Save as Default' button to have that field focused by default.
pt: Dica: Clique em um campo de pesquisa e em seguida em 'Salvar como Padrão' para ter esse campo focado como padrão.

en: _: staff.cat.z3950.clear.label staff.cat.z3950.clear.accesskey
    &Clear Form
pt: &Limpar Formulário

en: _: staff.cat.z3950.search.label staff.cat.z3950.search.accesskey
    &Search
pt: &Pesquisar

en: Ra&w Search
pt: Pesquisa Ra&w

en: Results &Page
pt: &Página de resultados

en: Results
pt: Resultados

en: _: staff.cat.z3950.search_form.label staff.cat.z3950.search_form.accesskey
    Search &Form
pt: &Forma de Pesquisa

en: Fetch &More Results
pt: Encontre &Mais Resultados

en: _: staff.cat.z3950.list_actions.label staff.cat.z3950.list_actions.accesskey
    &List Actions
pt: &Lista -> Ações

en: _: staff.cat.z3950.menuitem.csv_to_clipboard.label
    Copy List CSV to Clipboard
pt: Copiar lista em CSV para área de transferência

en: _: staff.cat.z3950.menuitem.csv_to_file.label
    Save List CSV to File
pt: Salvar Lista CSV para Arquivo

en: _: staff.cat.z3950.menuitem.csv_to_printer.label
    Print List CSV
pt: Imprimir Lista CSV

en: _: staff.cat.z3950.menuitem.copy_to_clipboard.label
    Copy Field from selected row to Clipboard
pt: Copiar campo da linha selecionada para área de transferência

en: _: staff.cat.z3950.menuitem.save_columns.label
    Save List Configuration
pt: Salvar Configuração da Lista

en: _: staff.cat.z3950.marc_view.label staff.cat.z3950.marc_view.accesskey
    MARC &View
pt: &Ver MARC

en: MARC Editor for &Overlay
pt: Editor MARC para Sobrep&osição

en: MARC Editor for &Import
pt: Editor MARC para Importação

en: _: staff.pat.barcode_entry.retrieve_patron.label
    Retrieve Patron
pt: Obter Leitor

en: _: staff.pat.barcode_entry.barcode.label staff.pat.barcode_entry.barcode.accesskey
    &Barcode:
pt: Código de &Barras:

en: _: staff.pat.barcode_entry.submit_btn.label staff.pat.barcode_entry.submit_btn.accesskey
    &Submit
pt: &Submeter

en: _: staff.pat.barcode_entry.retrieving.label
    Retrieving...
pt: Obtendo...

en: Credit Card Information
pt: Informações do Cartão de Crédito

en: Process where?
pt: Processar onde?

en: Process payment through Evergreen
pt: Processar parageneto através do Evergreen

en: Record externally processed payment
pt: Grave o pagamento externamente processado

en: Discover
pt: Revelar

en: _: staff.patron.bill_cc_info.other.label
    Other
pt: Outro

en: Credit Card Number
pt: Nº do Cartão de Crédito

en: Expire Month
pt: Mês de Expiração

en: Expire Year
pt: Ano da Expiração

en: Approval Code
pt: Código de Aprovação

en: Billing name (first)
pt: Nome de faturamento (primeiro)

en: Billing name (last)
pt: Nome de faturamento (último)

en: _: staff.patron.bill_cc_info.billing_address.value
    Address
pt: Endereço

en: City, town or village
pt: Cidade, município ou vila

en: State or province
pt: Estado ou DF

en: ZIP or postal code
pt: CEP ou Código Postal

en: _: staff.patron.bill_cc_info.note.value
    Note
pt: Observação

en: _: staff.patron.bill_cc_info.cancel.label staff.patron.bill_cc_info.cancel.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Submit this Info
pt: &Submeter esta Informação

en: Credit Card Info
pt: Informações do Cartão de Crédito

en: Credit Card Type
pt: Tipo do Cartão de Crédito

note: "Check" is used here to indicate a payment by check, not "Verify"
en: Check Info
pt: Informação do Cheque

note: "Check" is used here to indicate a payment by check, not "Verify"
en: Check Information
pt: Informação do Cheque

note: "Check" is used here to indicate a payment by check, not "Verify"
en: Check Number
pt: Nº de Cheque

en: _: staff.patron.bill_check_info.note.value
    Note
pt: Observação

en: _: staff.patron.bill_check_info.cancel.label staff.patron.bill_check_info.cancel.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Submit this Information
pt: &Submeter esta Informação

en: _: staff.patron.bill_details.bills.label
    Bills
pt: Faturas

en: Void selected billings
pt: Anular os faturamentos selecionados

en: Edit note
pt: Editar observação

en: Payments
pt: Pagamentos

en: _: staff.patron.bill_details.show_in_catalog.label staff.patron.bill_details.show_in_catalog.accesskey
    &Show in Catalog
pt: &Mostrar no Catálogo

en: _: staff.patron.bill_details.close_window.label staff.patron.bill_details.close_window.accesskey
    &Close Window
pt: &Fecha Janela

en: Bill History
pt: Histórico de Faturamento

en: _: staff.patron.bill_history.add_billing.label
    Add Billing
pt: Incluir Faturamento

en: _: staff.patron.bill_history.full_details.label staff.patron.bill_history.full_details.accesskey
    Full &Details
pt: &Detalhes Completos

en: _: staff.patron.bill_history.show_in_catalog.label staff.patron.bill_history.show_in_catalog.accesskey
    &Show in Catalog
pt: &Mostrar Título no OPAC

en: _: staff.patron.bill_history.print.label staff.patron.bill_history.print.accesskey
    &Print
pt: &Imprimir

en: Selected Billed:
pt: Faturamento Selecionado:

en: Selected Paid:
pt: Pagamento Selecionado:

en: _: staff.patron.bill_interface.add_billing.label
    Add Billing
pt: Incluir Faturamento

en: _: staff.patron.bill_interface.full_details.label staff.patron.bill_interface.full_details.accesskey
    Full &Details
pt: &Detalhes Completos

en: _: staff.patron.bill_interface.show_in_catalog.label staff.patron.bill_interface.show_in_catalog.accesskey
    &Show in Catalog
pt: &Mostrar no Catálogo

en: _: staff.patron.bill_interface.print.label staff.patron.bill_interface.print.accesskey
    &Print
pt: &Imprimir

en: Checked Billed:
pt: Fatura conferida:

en: Checked Paid:
pt: Pagamento checado:

en: Voided this session:
pt: Anular esta sessão:

en: Red Items are still Checked Out
pt: Itens em Vermelho ainda estão fora

en: Uncheck All
pt: Dês-selecionar Tudo

en: Check All
pt: Conferir Tudo

en: Print Bills
pt: Imprimir Faturas

en: Alternate &View
pt: &Visualização Alternativa

en: Summary
pt: Sumário

en: Net Balance
pt: Saldo líquido

en: = New Balance
pt: = Novo Balanço

en: Pay Bill
pt: Pagar Fatura

en: Payment Type
pt: Tipo de Pagamento

en: _: staff.patron.bills_overlay.payment_type.accesskey
    t
pt: t

en: Cash
pt: Dinheiro

en: Check
pt: Checar

en: Credit Card
pt: Cartão de Crédito

en: Work
pt: Trabalho

en: Forgive
pt: Perdoar

en: Goods
pt: Bens

en: Payment received
pt: Pagamentos recebidos

en: _: staff.patron.bills_overlay.payment_received.accesskey
    a
pt: a

en: - Payment applied
pt: - Pagamento aplicado

en: = Change
pt: = Alterar

en: or Patron Credit
pt: ou Crédito de Leitor

en: &Bill Patron
pt: &Faturar Leitor

en: &History
pt: &Histórico

en: Annotate Payment
pt: Anotar Pagamento

en: Convert Change to Patron Credit
pt: Converter Troca para Crédito do Leitor

en: Apply &Payment!
pt: Aplicar &Pagamento!

en: Bill #
pt: Fatura #

en: _: staff.patron.bill_summary_overlay.total_billed.value
    Total Billed
pt: Total Faturado

en: _: staff.patron.bill_summary_overlay.title.value
    Title
pt: Título

en: _: staff.patron.bill_summary_overlay.type.value
    Type
pt: Tipo

en: _: staff.patron.bill_summary_overlay.total_paid.value
    Total Paid
pt: Total Pago

en: Checked Out
pt: Dado Saída

en: _: staff.patron.bill_summary_overlay.start.value
    Start
pt: Iniciar

en: _: staff.patron.bill_summary_overlay.balance_owed.value
    Balance Owed
pt: Saldo devido

en: _: staff.patron.bill_summary_overlay.due_date.value
    Due Date
pt: Data de Vencimento

en: _: staff.patron.bill_summary_overlay.finish.value
    Finish
pt: Finalizar

en: Renewal?
pt: Renovação?

en: Checked In
pt: Dado Entrada

en: Bill Patron Wizard
pt: Sequenciador de Fatura de Leitor

en: Create Bill
pt: Cria Fatura

en: _: staff.patron.bill_wizard.location.value
    Location
pt: Localização

en: Transaction Type
pt: Tipo de Transação

en: Grocery
pt: Mercearia

en: _: staff.patron.bill_wizard.circulation.label
    Circulation
pt: Circulação

en: Billing Type
pt: Tipo de faturamento

en: _: staff.patron.bill_wizard.amount.value
    Amount
pt: Montante

en: _: staff.patron.bill_wizard.note.value
    Note
pt: Observação

en: _: staff.patron.bill_wizard.cancel.label staff.patron.bill_wizard.cancel.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Submit this Bill
pt: &Submeter esta fatura

en: No Patron Selected
pt: Nenhum leitor selecionado

en: (Barred)
pt: (Barrado)

en: (Expired)
pt: (Expirado)

en: (In-Active)
pt: (Em-Ativo)

en: (Juvenile)
pt: (Juvenil)

en: (Alert)
pt: (Alerta)

en: (See Notes)
pt: (Ver Observações)

en: (Maximum Bills)
pt: (Máximo de Faturas)

en: (Maximum Overdues)
pt: (Máximo de Atrasos)

en: (Has Bills)
pt: (Tem Faturas)

en: (Has Overdues)
pt: (Tem Atrasos)

en: (Invalid Date of Birth)
pt: (Data de nascimento inválida)

en: (Invalid Address)
pt: (Endereço Inválido)

en: _: staff.patron.display_overlay.exit.label staff.patron.display_overlay.exit.accesskey
    E&xit
pt: &Sair

en: _: staff.patron.display_overlay.search_form.label staff.patron.display_overlay.search_form.accesskey
    Search &Form
pt: &Forma de Pesquisa

en: &Retrieve Patron
pt: &Obter Leito

en: &Merge Patrons
pt: &Mesclar Leitores

en: Selected Balance:
pt: Saldo do Selecionado:

en: Un-Selected:
pt: Não-Selecionado:

en: Voided:
pt: Anulado:

en: _: staff.patron.bills_overlay.auto_print.label
    Auto-Print
pt: Auto-Imprime

en: Hold Details
pt: Detalhes da Reserva

en: &Add Record of Notification
pt: &Incluir registro de notificação

en: Method:
pt: Método:

en: &Notifications
pt: &Notificações

en: Not&es
pt: &Observações

en: &Add Note
pt: &Incluir observação

en: _: staff.patron.holds_overlay.pickup_lib.label
    Pickup Library
pt: Selecione a Biblioteca

en: Requesting Library
pt: Biblioteca requisitante

en: Fulfilling Library
pt: Biblioteca de Atendimento

en: Item Circulating Library
pt: Biblioteca de Circulação do Item

en: Volume Owning Library
pt: Biblioteca proprietária do Volume

en: Patron Home Library foo
pt: Biblioteca de residência do Leitor qualquer

en: Fetch &More Holds
pt: Encontre &Mais Reservas

en: Filter:
pt: Filtro:

en: Actions for &Selected Holds
pt: Ações para Re&servas Selecionadas

en: _: staff.patron.holds_overlay.holds_export.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.patron.holds_overlay.print.label staff.patron.holds_overlay.print.accesskey
    &Print
pt: &Imprimir

en: _: staff.patron.holds_overlay.place_hold.label staff.patron.holds_overlay.place_hold.accesskey
    Place &Hold
pt: &Reservar

en: Show Cancelled Holds
pt: Mostrar Reservas Canceladas

en: Show Un-Cancelled Holds
pt: Mostrar Reservas Não-Canceladas

en: Register a &New Group Member by Cloning Selected Patrons
pt: Registrar um &Novo Grupo através da clonagem dos Leitores selecionados

en: &Remove Selected Patrons from the Group
pt: &Remover Leitores Selecioados do Grupo

en: &Move Selected Patrons to another patron's group.
pt: &Mover o Leitor selecionado para outro grupo de leitores

en: Move &another patron to this patron group.
pt: Mover &outro leitor para este grupo de leitor.

en: Retrieve Selected &Patrons
pt: Obter os &Leitores Selecionados

en: Merge Selected Patrons
pt: Mesclar Leitores Selecionados

en: Group Members
pt: Membros do Grupo

en: Choose an &Action...
pt: Escolha uma &Ação...

en: Survey #
pt: Avaliação #

en: Last Answered on:
pt: Último resposta sobre:

en: Answer:
pt: Resposta

en: &Notes
pt: &Observações

en: Triggered E&vents
pt: E&ventos Engatilhados

en: &Statistical Categories
pt: &Categorias Estatísticas

en: Surve&ys
pt: Aval&iações

en: &Group
pt: &Grupo

en: Include inactive patrons?
pt: Incluir leitores inativos?

en: _: staff.patron.search_form_overlay.inactive.accesskey
    I
pt: I

en: Limit results to patrons in
pt: Limitar resultados para os leitores em

en: _: staff.patron.search_result_overlay.save_cols.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.patron.search_result_overlay.copy_to_clipboard.label
    Copy to Clipboard
pt: Copiar para área de transferência.

en: Print
pt: Imprimir

en: _: staff.patron.summary_overlay.psagbc.alert.label
    Alert
pt: Alerta

en: _: staff.patron.summary_overlay.pssgbc.standing.label
    Standing
pt: Em curso

en: Long Overdue:
pt: Atrasos longos:

en: Claimed Returned:
pt: Pedido de Devolução:

en: Lost:
pt: Perdido:

en: Non Cataloged:
pt: Não catalogado:

en: ID and Contact Information
pt: ID e Informações de Contato

en: OPAC Login:
pt: Entrar OPAC:

en: Just a stub, Not Yet Implemented
pt: Apenas uma chamada. Não foi implementado ainda.

en: _: staff.patron.user_edit.title
    Evergreen User Editor
pt: Editor de Usuário Evergreen

en: User Name:
pt: Nome do Usuário:

en: _: staff.patron.user_edit.barcode.label
    Barcode:
pt: Código de Barras:

en: _: staff.patron.user_edit.firstname.label
    First Name:
pt: Primeiro Nome

en: _: staff.patron.user_edit.middlename.label
    Middle Name:
pt: Nome do Meio:

en: _: staff.patron.user_edit.lastname.label
    Last Name:
pt: Último Nome:

en: Working Location
pt: Local de Trabalho

en: Permission
pt: Permissão

en: Applied
pt: Aplicado

en: Depth
pt: Profundidade

en: Grantable
pt: Tabela de Permissões

en: _: staff.patron.user_edit.save.label
    Save
pt: Salvar

en: _: staff.patron.ue.ev_user_editor.label
    Evergreen User Editor
pt: Editor de Usuário Evergreen

en: _: staff.patron.ue.user_greeting.label
    Welcome
pt: Bem Vindo

en: Note: required or invalid fields are <span style='border-bottom: 2px solid red;'>marked with color</span>
pt: Obs: campos requeridos ou inválidos são <span style='border-bottom: 2px solid red;'>marcados com cor</span>

en: _: staff.patron.ue.view_errors.label
    View Errors
pt: Ver Erros

en: _: staff.patron.ue.nav.user_id.label
    1. User Identification
pt: 1. Identificação de Usuário

en: _: staff.patron.ue.nav.contact_info.label
    2. Contact Info
pt: 2. Informações de Contato

en: _: staff.patron.ue.nav.addresses.label
    3. Addresses
pt: 3. Endereço

en: _: staff.patron.ue.nav.groups_permissions.label
    4. Groups and Permissions
pt: 4. Grupos e Permissões

en: _: staff.patron.ue.nav.stat_categories.label
    5. Statistical Categories
pt: 5. Categorias Estatísticas

en: _: staff.patron.ue.nav.surveys.label
    6. Surveys
pt: 6. Avaliações

en: _: staff.patron.ue.nav.finish.label
    7. Finish
pt: 7. Finaliza

en: _: staff.patron.ue.loading_data.label
    Loading data...
pt: Carregando dados...

en: _: staff.patron.ue.found_duplicate_patron.label
    Number of possible duplicate patron(s):
pt: Número de leitores provavelmente em duplicação:

en: _: staff.patron.ue.mark_lost.label
    Mark Lost
pt: Marcar como Perdido

en: _: staff.patron.ue.username.label
    Username
pt: Nome de usuário

en: _: staff.patron.ue.password.label
    Password
pt: Senha

en: _: staff.patron.ue.reset.label
    Reset
pt: Reinicializar

en: _: staff.patron.ue.re_password.label
    Password:
pt: Senha:

en: _: staff.patron.ue.verify_password.label
    Verify Password
pt: Verificar Senha

en: _: staff.patron.ue.first_name.label
    First Name
pt: Primeiro Nome

en: _: staff.patron.ue.middle_name.label
    Middle Name
pt: Nome do Meio

en: _: staff.patron.ue.last_name.label
    Last Name
pt: Último Nome

en: _: staff.patron.ue.suffix.label
    Suffix
pt: Sufixo

note: Used in a selection list, the '-' at the start and end draws attention to the entry
en: _: staff.patron.ue.choose.label
    - Pick -
pt: - Escolher -

en: _: staff.patron.ue.dob.label
    Date of Birth
pt: Data de Nascimento

en: _: staff.patron.ue.primary_id_type.label
    Primary Identification Type
pt: Tipo primário de identificação

note: Used in a selection list, the '-' at the start and end draws attention to the entry
en: _: staff.patron.ue.required.label
     -- Required --
pt:  -- Requerido --

en: _: staff.patron.ue.primary_id.label
    Primary Identification
pt: Identificação Primária

en: _: staff.patron.ue.secondary_id_type.label
    Secondary Identification Type
pt: Tipo de Identificação Secundária

note: Used in a selection list, the '-' at the start and end draws attention to the entry
en: _: staff.patron.ue.none_selected.label
     -- None Selected --
pt:  -- Nenhum Selecionado --

en: _: staff.patron.ue.secondary_id.label
    Secondary Identification
pt: Identificação Secundária

en: _: staff.patron.ue.parent_guardian.label
    Parent or Guardian
pt: Pais ou responsável

en: _: staff.patron.ue.email_address.label
    Email Address
pt: Endereço de Email

en: _: staff.patron.ue.day_phone.label
    Daytime Phone
pt: Telefone durante o dia

en: _: staff.patron.ue.evening_phone.label
    Evening Phone
pt: Telefone à Noite

en: _: staff.patron.ue.other_phone.label
    Other Phone
pt: Outro Telefone

en: _: staff.patron.ue.home_library.label
    Home Library
pt: Biblioteca de Residência

en: _: staff.patron.ue.address.label
    Address
pt: Endereço

en: _: staff.patron.ue.in_city_limits.label
    Within City Limits
pt: Dentro dos Limites da Cidade

en: _: staff.patron.ue.valid.label
    Valid
pt: Válido

en: _: staff.patron.ue.mailing_address.label
    Mailing Address
pt: Endereço de Correspondência

en: _: staff.patron.ue.physical_address.label
    Physical Address
pt: Endereço Físico

en: _: staff.patron.ue.owned_address.label
    Address is owned by
pt: O endereço pertence a

en: _: staff.patron.ue.edit.label
    Edit
pt: Editar

en: _: staff.patron.ue.label.label
    Label
pt: Rótulo

en: Zip Code
pt: CEP

en: _: staff.patron.ue.street_1.label
    Street 1
pt: Rua 1

en: _: staff.patron.ue.street_2.label
    Street 2
pt: Rua 2

en: _: staff.patron.ue.city.label
    City
pt: Cidade

en: _: staff.patron.ue.county.label
    County
pt: Região

en: _: staff.patron.ue.state.label
    State
pt: Estado

en: _: staff.patron.ue.country.label
    Country
pt: País

en: _: staff.patron.ue.delete_this_address.label
    Delete this Address
pt: Excluir este endereço

en: _: staff.patron.ue.detach_this_address.label
    Detach this Address
pt: Desassociar este Endereço

en: Create a New Address
pt: Cria um novo endereço

en: _: staff.patron.ue.profile_group.label
    Profile Group
pt: Grupo de Perfis

en: _: staff.patron.ue.accoutn_expire_date.label
    Account Expiration Date
pt: Data de Expiração da Conta

en: _: staff.patron.ue.internet_access_level.label
    Internet Access Level
pt: Nível de Acesso por Internet

en: _: staff.patron.ue.active.label
    Active
pt: Ativo

en: _: staff.patron.ue.barred.label
    Barred
pt: Barrado

en: _: staff.patron.ue.set_lead_account.label
    Set as Family or Group Lead Account
pt: Define como Família ou Conta Principal de Grupo

en: _: staff.patron.ue.claims_returned_count.label
    Claims Returned Count
pt: Nº de Pedidos de devolução

en: _: staff.patron.ue.alert_message.label
    Alert Message
pt: Mensagem de Alerta

en: _: staff.patron.ue.stat_cat_name.label
    Statistical Category Name
pt: Nome da Categoria Estatística

en: _: staff.patron.ue.owner.label
    Owner
pt: Proprietário

en: _: staff.patron.ue.value.label
    Value
pt: Valor

en: _: staff.patron.ue.no_surveys_for_location.label
    No surveys have been created for this location.
pt: Nenhuma avaliação foi criada para esta localização.

en: You are now ready to save the user to the database.
pt: Agora você esta pronto para salvar o usuário no banco de dados.

en: To view or print a summary of the changes, click on the 'View Summary' link.
pt: Para ver ou imprimir um sumário das alterações, clique no link 'Ver Sumário'.

en: To save the user, click on the 'Save User' button.
pt: Para salvar o usuário clique no botão 'Salvar Usuário'

en: View Summary
pt: Ver Sumário

en: _: staff.patron.ue.back.label
    Back
pt: Costas

en: _: staff.patron.ue.forward.label
    Forward
pt: Encaminhar

en: User Summary Information (Deleted items are marked in <span class='deleted'>color</span><span>)</span>
pt: Sumário de Informações do Usuário (Itens excluídos estão marcados por <span class='deleted'>cor</span><span>)</span>

en: _: staff.patron.ue.barcode.label
    Barcode
pt: Código de Barras

en: _: staff.patron.ue.addresses.label
    Addresses
pt: Endereços

en: _: staff.patron.ue.address_label.label
    Address Label
pt: Rótulo do Endereço

en: _: staff.patron.ue.billing_address.label
    Billing Address
pt: Endereço de faturamento

en: _: staff.patron.ue.profile.label
    Profile
pt: Perfil

en: _: staff.patron.ue.expire_date.label
    Expire Date
pt: Data de Expiração

en: _: staff.patron.ue.family_lead_account.label
    Family Lead Account
pt: Conta Principal da Família

en: _: staff.patron.ue.stat_categories.label
    Statistical Categories
pt: Categorias Estatísticas

en: _: staff.patron.ue.survey.label
    Survey
pt: Avaliação

en: _: staff.patron.ue.question.label
    Question
pt: Questão

en: _: staff.patron.ue.answer.label
    Answer
pt: Resposta

en: The date of birth field is not formatted correctly.  We are expecting YYYY-MM-DD
pt: A data de nascimento não esta no formato correto. É esperado AAAA-MM-DD

en: Username is invalid
pt: Nome de usuário inválido

en: Passwords do not match or are invalid
pt: Senhas não conferem ou são invalidas

en: First name is invalid
pt: Primeiro nome inválido

en: Middle name is invalid
pt: O nome do meio é inválido

en: Last name is invalid
pt: Último nome é inválido

en: Barcode is invalid
pt: Código de Barras inválido

en: The selected barcode already exists in the database
pt: O código-de-barras selecionado já existe no banco de dados

en: This will de-activate the existing barcode for this user!  If you wish to continue, enter the new barcode below.  Otherwise, click the Cancel button.
pt: Isto desativará o código-de-barras existente deste usuário! Se você deseja continuar, introduzir o novo código-de-barras abaixo. De outra maneira, clique o botão de Cancelar.

en: You must select at least one type of identification
pt: Você deve selecionar pelo menos um tipo de identificação

en: Invalid drivers license. Should be STATE-NUMBER
pt: RG inválido. Deve ser Estado (SSP-UF) e Número

en: Invalid social security number.  Format should be 111-22-3333
pt: Número de CPF inválido. Formato deve ser 123-456-789-00

en: The email addresses is not valid
pt: O endereço de email não é válido

en: An invalid phone number was entered
pt: Número de telefone entrado é inválido

en: _: staff.patron.ue.no_profile.label
    A profile group must be selected
pt: Deve ser selecionado um grupo de perfil

en: The user expiration date is invalid.  We are expecting YYYY-MM-DD
pt: A data de expiração do usuário é inválida. Espera-se AAAA-MM-DD

en: The claims returned count is invalid
pt: Número de pedidos de retorno é inválido

en: An unknown formatting error occurred
pt: Ocorreu um erro de formatação desconhecido

en: Address label is invalid
pt: Rótulo do endereço é inválido

en: Address street is invalid
pt: A rua do endereço é inválida

en: Address city is invalid
pt: A cidade do endereço é inválida

en: Address county is invalid
pt: A região do endereço é inválida

en: Address state is invalid
pt: O Estado do endereço é inválido

en: Address country is invalid
pt: O país do endereço é inválido

en: Address zip is invalid
pt: O CEP do endereço é inválido

en: Required survey is unanswered
pt: Pergunta de opinião requisitada esta sem responder

en: This will remove this address from the user. Are you sure you wish to continue?
pt: Isto removerá este endereço do usuário. Você ter certeza que deseja continuar?

en: _: staff.patron.ue.yes.label
    Yes
pt: Sim

en: _: staff.patron.ue.no.label
    No
pt: Não

en: Patron Summary
pt: Sumário do Leitor

en: User update succeeded
pt: Usuário atualizado com sucesso

en: A user already exists with the primary identification provided.  Do you wish to view the duplicate record now?
pt: Já existe um usuário com a identificação primária fornecida. Você deseja ver o registro duplicado agora?

en: The selected username is in use by another user. Please choose a different username.
pt: O nome de usuário selecionado esta em uso por outro usuário. Por favor escolha um nome de usuário diferente.

en: The selected barcode is in use by another user.  Please choose a different barcode.
pt: O código-de-barras selecionado esta em uso por outro usuário. Por favor escolha um código-de-barras diferente.

en: Are you sure you wish to cancel this editing session? Canceling will destroy any unsaved changes you have made thus far to the user.
pt: Tem certeza de que deseja cancelar esta sessão de edição? Cancelando irá destruir quaisquer alterações não salvas que você tenha feito até agora para o usuário.

en: This patron is under 18 years of age.  Please enter the name of the parent or guardian for this patron.
pt: Este leitor é menor de 18 anos de idade. Entre com o nome do pai ou responsável pelo leitor.

en: The date provided is either in the future or invalid.  We are expecting YYYY-MM-DD
pt: A data fornecida ou está no futuro ou inválida. Espera-se AAAA-MM-DD

en: Please add a note to the patron's alert message explaining why the patron is barred.
pt: Por favor incluir uma observação na mensagem de alerta do leitor explicando porque o leitor esta barrado.

en: _: staff.patron.items_overlay.sel_clip.label staff.patron.items_overlay.sel_clip.accesskey
    &Copy to Clipboard
pt: &Copiar para área de transferência

en: _: staff.patron.items_overlay.sel_bucket.label staff.patron.items_overlay.sel_bucket.accesskey
    &Add to Item Bucket
pt: &Incluir na Cesta de Itens

en: _: staff.patron.items_overlay.show_catalog.label
    Show in Catalog
pt: Mostrar no Catálogo

en: _: staff.patron.items_overlay.sel_copy_details.label staff.patron.items_overlay.sel_copy_details.accesskey
    Show &Item Details
pt: Mostrar Detalhes do &Item

en: _: staff.patron.items_overlay.sel_patron.label staff.patron.items_overlay.sel_patron.accesskey
    Show &Last Few Circulations
pt: Mostrar Ú&ltimos empréstimos remanescentes

en: _: staff.patron.items_overlay.cmd_triggered_events.label staff.patron.items_overlay.cmd_triggered_events.accesskey
    Show &Triggered Events
pt: Mostrar eventos enga&tilhados

en: Edit Due Date
pt: Editar Data de Vencimento

en: Mark Lost (by Patron)
pt: Marcar como Perdido (pelo Leitor)

en: Mark Claimed Returned
pt: Marcar Pedido de Devolução

en: _: staff.patron.items_overlay.items_renew.label
    Renew
pt: Renovar

en: Renew All
pt: Renovar Todos

en: Renew with Specific Due Date
pt: Renove com Data de vencimento Específica

en: _: staff.patron.items_overlay.items_checkin.label
    Check In
pt: Dar Entrada

en: _: staff.patron.items_overlay.add_billing.label
    Add Billing
pt: Incluir Faturamento

en: _: staff.patron.items_overlay.save_columns.label
    Save Columns
pt: Salvar Colunas

en: _: staff.patron.items_overlay.actions_for_selected_items.label staff.patron.items_overlay.actions_for_selected_items.accesskey
    Actions for &Selected Items
pt: Ações para Itens &Selecionados

en: Show &Non-Cataloged Circulations in List Above
pt: Mostrar empréstimos não-catalogados na lista acima

en: _: staff.patron.items_overlay.items_export.label
    Export
pt: Exportar

en: _: staff.generic.list_actions.label staff.generic.list_actions.accesskey
    &List Actions
pt: &Lista -> Ações

en: _: staff.generic.list_actions.sel_clip.label staff.generic.list_actions.sel_clip.accesskey
    &Copy to Clipboard
pt: &Copiar para área de transferência

en: &Print List CSV
pt: &Imprimir Lista CSV

en: &Copy List CSV to Clipboard
pt: &Copiar lista CSV para área de transferência

en: Save List CSV to &File
pt: Salvar Lista CSV para &Arquivo

en: &Save List Configuration
pt: &Salvar Configuração de Lista

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.ev_user_editor.label
    Evergreen User Editor
pt: Editor de Usuário Evergreen

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.welcome.label
    Welcome
pt: Bem Vindo]

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.view_errors.label
    View Errors
pt: Ver Erros

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.user_id.label
    1. User Identification
pt: 1. Identificação de Usuário

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.contact_info.label
    2. Contact Info
pt: 2. Informações de Contato

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.addresses.label
    3. Addresses
pt: 3. Endereço

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.groups_permissions.label
    4. Groups and Permissions
pt: 4. Grupos e Permissões

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.statistical_categories.label
    5. Statistical Categories
pt: 5. Categorias Estatísticas

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.surveys.label
    6. Surveys
pt: 6. Avaliações

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.finish.label
    7. Finish
pt: 7. Finaliza

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.loading_data.label
    Loading data...
pt: Carregando dados...

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.found_duplicate_patron.label
    Number of possible duplicate patron(s):
pt: Número de leitores provavelmente em duplicação:

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.barcode.label
    Barcode
pt: Código de Barras

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.mark_lost.label
    Mark Lost
pt: Marcar como Perdido

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.username.label
    Username
pt: Nome de usuário

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.password.label
    Password
pt: Senha

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.reset.label
    Reset
pt: Reinicializar

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.re_password.label
    Password:
pt: Senha:

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.verify_password.label
    Verify Password
pt: Verificar Senha

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.first_name.label
    First Name
pt: Primeiro Nome

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.middle_name.label
    Middle Name
pt: Nome do Meio

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.last_name.label
    Last Name
pt: Último Nome

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.suffix.label
    Suffix
pt: Sufixo

note: Used in a selection list, the '-' at the start and end draws attention to the entry
en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.pick_suffix.label
    - Pick -
pt: - Escolher -

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.dob.label
    Date of Birth
pt: Data de Nascimento

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.primary_id_type.label
    Primary Identification Type
pt: Tipo primário de identificação

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.primary_id.label
    Primary Identification
pt: Identificação Primária

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.parent_guardian.label
    Parent or Guardian
pt: Pais ou responsável

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.email_address.label
    Email Address
pt: Endereço de Email

en: Example: 123-456-7890 or 123-456-7890 ex123
pt: Examplo: 123-456-7890 ou 123-456-7890 ex123

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.daytime_phone.label
    Daytime Phone
pt: Telefone durante o dia

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.evening_phone.label
    Evening Phone
pt: Telefone à Noite

en: Other (Cell Phone)
pt: Outro (telefone celular)

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.home_library.label
    Home Library
pt: Biblioteca de Residência

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.address.label
    Address
pt: Endereço 2:

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.in_city_limits.label
    Within City Limits
pt: Dentro dos Limites da Cidade

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.county.label
    County
pt: Região

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.valid.label
    Valid
pt: Válido

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.mailing_address.label
    Mailing Address
pt: Endereço de Correspondência

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.physical_address.label
    Physical Address
pt: Endereço Físico

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.address_owned_by.label
    Address is owned by
pt: O endereço pertence a

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.label.label
    Label
pt: Rótulo

en: Zip
pt: CEP

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.street1.label
    Street 1
pt: Rua 1

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.street2.label
    Street 2
pt: Rua 2

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.city.label
    City
pt: Cidade

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.conuty.label
    County
pt: Região

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.state.label
    State
pt: Estado

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.country.label
    Country
pt: País

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.profile_group.label
    Profile Group
pt: Grupo de Perfis

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.ue_addr_delete.label
    Delete this Address
pt: Excluir este endereço

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.ue_addr_detach.label
    Detach this Address
pt: Desassociar este Endereço

en: Approve Pending Address
pt: Aprove Endereço Pendente

en: Approve pending address?  This operation will be be instantenous.
pt: Aprove o endereço pendente? Esta operação será instantânea.

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.edit.label
    Edit
pt: Editar

note: Used in a selection list, the '-' at the start and end draws attention to the entry
en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.required.label
     -- Required --
pt:  -- Requerido --

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.account_expiration_date.label
    Account Expiration Date
pt: Data de Expiração da Conta

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.net_access_level.label
    Internet Access Level
pt: Nível de Acesso por Internet

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.active.label
    Active
pt: Ativo

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.barred.label
    Barred
pt: Barrado

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.juvenile.label
    Juvenile
pt: Juvenil

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.set_family_group_lead_account.label
    Set as Family or Group Lead Account
pt: Define como Família ou Conta Principal de Grupo

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.claims_returned_count.label
    Claims Returned Count
pt: Nº de Pedidos de devolução

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.alert_message.label
    Alert Message
pt: Mensagem de Alerta

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.stat_cat_name.label
    Statistical Category Name
pt: Nome da Categoria Estatística

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.owner.label
    Owner
pt: Proprietário

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.value.label
    Value
pt: Valor

note: Used in a selection list, the '-' at the start and end draws attention to the entry
en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.none_selected.label
     -- None Selected --
pt:  -- Nenhum Selecionado --

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.no_surveys_for_location.label
    No surveys have been created for this location.
pt: Nenhuma avaliação foi criada para esta localização.

en: You are now ready to save the user to the database.<br/>To view or print a summary of the changes, click on the 'View Summary' link.<br/>To save the user, click on the 'Save User' button.
pt: Agora você está pronto para salvar o usuário para o banco de dados. <br/> Para ver ou imprimir um resumo das alterações, clique no link 'Ver Resumo'. <br/> Para salvar o usuário, clique no link "Salvar Usuário'.

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.back.label
    Back
pt: Costas

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.forward.label
    Forward
pt: Encaminhar

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.secondary_id_type.label
    Secondary Identification Type
pt: Tipo de Identificação Secundária

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.secondary_id.label
    Secondary Identification
pt: Identificação Secundária

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.address_label.label
    Address Label
pt: Rótulo do Endereço

en: Mailing
pt: Correspondência

en: Billing
pt: Faturamento

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.profile.label
    Profile
pt: Perfil

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.expire_date.label
    Expire Date
pt: Data de Expiração

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.family_lead_account.label
    Family Lead Account
pt: Conta Principal da Família

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.stat_categories.label
    Statistical Categories
pt: Categorias Estatísticas

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.survey.label
    Survey
pt: Avaliação

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.question.label
    Question
pt: Questão

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.answer.label
    Answer
pt: Resposta

en: This will reset the claims returned count for this user. Are you sure you wish to perform this action?
pt: Isto reinicializará os pedidos de devolução para este usuário. Você ter certeza que deseja executar esta ação?

en: You have unsaved changes.
pt: Você tem alterações não salvas.

en: It appears that someone else was also editing this user. Saving the user now will destroy their changes.  Click 'OK' to refresh the user and continue editing. Click 'Cancel' to do nothing. Note that you will not be able to save the user until this page has been refreshed.
pt: Parece que alguém também tentou editar este usuário. Salvando o usuário agora irá destruir as alterações do outro. Clique em 'OK' para atualizar o usuário e continuar editando. Clique em 'Cancelar' para não fazer nada. Note que você não será capaz de salvar o usuário até que esta página foi atualizada.

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.no_profile.label
    A profile group must be selected
pt: Deve ser selecionado um grupo de perfil

en: Print Page
pt: Imprimir Página

en: Return to Editor
pt: Retornar ao Editor

en: Save User
pt: Salvar Usuário

en: Save and Clone User
pt: Salvar e Clonar Usuário

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.cancel.value
    Cancel
pt: Cancelar

en: Clear
pt: Limpar

en: _: ev.staff.patron.ue_xhtml.date_selector.label
    Date selector
pt: Seletor de datas

en: Alias
pt: Apelido

en: Evergreen Staff Client Portal Page
pt: Página do Portal do Cliente Administrativo Evergreen

en: This is the Evergreen staff client portal page. You can customize this with the information or functionality your organization needs to support its operations. For example, you could add links to process and procedure documents.
pt: Este é a página do portal do cliente administrativo Evergreen. Você pode personaliza-la com informações ou funcionalidades que a sua organização precisa para dar apoio às suas operações. Por exemplo, você pode adicionar links para o processo e documentação dos procedimentos.

en: GUI: Alternative Horizontal Patron Summary Panel
pt: GUI: Painel horizontal alternativo do sumário do leitor

en: This replaces the vertical Patron Summary Sidebar.
pt: Isto substitui a barra-lateral vertical de sumário do leitor.

en: GUI: Above-Tab Button Bar
pt: GUI: Aba-Acima Barra de Botões

en: This enables a row of buttons and/or icons between the top-level menu system and the tabbed interfaces.
pt: Isto permite uma linha de botões e/ou ícones entre o menu superior do sistema e as interfaces de abas.

en: GUI: Network Activity Meter
pt: GUI: Medidor de Atividade de Rede

en: This enables a network activity indicator in the bottom status bar.
pt: Isto permite um indicador de atividade de rede na barra de status inferior.

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Alert.label
    Alert
pt: Alerta

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Alternate_View.label
    Alternate View
pt: Visualização Alternativa

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Barcode.label
    Barcode
pt: Código-de-Barras

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Call_Number.label
    Call Number
pt: Nº de Chamada

en: Cataloging Info
pt: Info de Catalogação

en: Checkin Scan Time
pt: Data/Horas de Verificação de Entrada

en: Checkin Time
pt: Data/Hora de Entrada

en: Checkin Workstation
pt: Estação de Devolução

en: Checkout Date
pt: Data de Saída

en: Checkout Workstation
pt: Estação de Empréstimos

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Circ_Modifier.label
    Circ Modifier
pt: Modificador de Circulação

en: Circulation History
pt: Histórico de Circulação

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Copy_ID.label
    Copy ID
pt: Exemplar, ID

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Copy_Location.label
    Copy Location
pt: Localização do Exemplar

en: Renewal Type
pt: Tipo de Renovação

en: Date Created
pt: Data de Criação

en: Status Changed
pt: Situação Alterada

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Due_Date.label
    Due Date
pt: Data de Vencimento

en: Edition
pt: Edição

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Holdable.label
    Holdable
pt: Reservável

en: Hold Shelf Location
pt: Localização na Estante da Reserva

en: Holds/Transit
pt: Reservas/Trânsito

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.ISBN.label
    ISBN
pt: ISBN

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Loan_Duration.label
    Loan Duration
pt: Duração do Empréstimo

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.OPAC_Visible.label
    OPAC Visible
pt: OPAC Visível

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Owning_Library.label
    Owning Library
pt: Biblioteca Proprietária

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Price.label
    Price
pt: Preço

en: Pub Date
pt: Data de Pub

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Publisher.label
    Publisher
pt: Editora

en: Quick Summary
pt: Sumário Rápido

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Reference.label
    Reference
pt: Referência

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Remaining_Renewals.label
    Remaining Renewals
pt: Renovações Restantes

en: Renewal Workstation
pt: Estação de Renovação

en: Rolling Counter
pt: Contador de Circulações

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.Status.label
    Status
pt: Situação

en: _: staff.circ.alternate_copy_summary.TCN.label
    TCN
pt: TCN

en: Total Circs - Current Year
pt: Total Circs - Ano Atual

en: Total Circs
pt: Circs Totais

en: Total Circs - Prev Year
pt: Total Circs - Ano Anterior

en: Select Date or Timestamp:
pt: Seleciona a Data ou Autenticação

en: &Date:
pt: &Data:

en: _: staff.util.timestamp_dialog.cancel_btn.label staff.util.timestamp_dialog.cancel_btn.accesskey
    &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Remove
pt: &Remover

en: _: staff.util.timestamp_dialog.apply_btn.label staff.util.timestamp_dialog.apply_btn.accesskey
    &Apply
pt: Aplicar
