Evergreen 1.4 - en to ru translation catalogue (99 entries)

en: In list
ru: В списке

en: Real Date
ru: Реальная дата

en: Month Name'
ru: Имя Месяца

en: Is not NULL
ru: не NULL

en: Template
ru: Шаблон

en: Does Not Equal Any
ru: Не равно любому

en: invalid start date -  YYYY-MM-DD
ru: Неправильная  дата начала -  YYYY-MM-DD

en: Name : ${0}
    Description: ${1}
    Save Template?
ru: Имя : ${0}
    Описание: ${1}
    Сохранить шаблон?

en: Greater than or equal to
ru: Больше чем или равный к

en: Change the column header to: ${0}
ru: Измените главный столбик на  ${0}

en: Parent
ru: Родитель

en: Field value is between (comma separated):
ru: Значение поля  в середине (отделена запятой)

en: Day Name
ru: День недели

en: You have started building a template!
     Selecting a new starting source will destroy the current template and start over.  Is this OK?
ru: Ты начал создавать шаблон
     Выбор нового исходного источника уничтожит текущий шаблон и начнет с нового. Это нормально?

en: Year(s)
ru: Год (а)

en: Please select an item from the list
ru: Пожалуйста выберите единицы из списка

en: Report
ru: Отчет

en: On or Before (Date/Time)
ru: в или до (дата/время)

en: False
ru: Ложный

en: Value ${0}:
ru: Значение ${0}:

en: Count Distinct
ru: Особый счет

en: Substring
ru: Подстрока

en: Change Folders
ru: Замена папок

en: Template ${0} was successfully saved.
ru: Шаблон  ${0} успешно сохранен

en: Please enter a report name
ru: Пожалуйста введите имя отчета

en: Select
ru: Выбирать

en: Before (Date/Time)
ru: До (дата/время)

en: Day of Year
ru: День года

en: Sum
ru: Итог

en: Lower case
ru: Нижний регистр

en: Day of Week
ru: День недели

en: Output Folders
ru: Выходные папки

en: All
ru: Все

en: Report Folders
ru: Папки отчета

en: Between
ru: Между

en: Less than or equal to
ru: Меньший чем или равный к

en: Upper case
ru: Верхний регистр

en: Not between
ru: Не между

en: Month(s)
ru: Месяц (ы)

en: Aggregate
ru: Сумма

en: True
ru: Истина

en: Average
ru: Среднее

en: None
ru: Ни один из

en: Drop trailing decimals
ru: Сбросить слежение десятичных

en: Hour
ru: Час

en: Age
ru: Возраст

en: Quarter of Year
ru: Четверть года

en: Last Value
ru: Последнее значение

en: Equals Any
ru: Равно любому

en: Bare
ru: Полый

en: Field matches one of list (comma separated):
ru: Поле совпадает с одним из листов (отделена запятой)

en: Year + Month
ru: Год + месяц

en: First contiguous non-space string
ru: Первая непрерывная, без пробелов строка

en: Field value is not between (comma separated):
ru: Значение поля не в промежутке, (отделена запятой)

en: Raw Data
ru: Необработанные данные

en: All Available Sources
ru: Все доступные источники

en: Contains Matching substring
ru: Включает совпадающие подстроку

en: Equals
ru: Равно

en: Quarter(s)
ru: Квартал(ы)

en: Child
ru: Дочерний элемент

en: Date
ru: дата

en: Count
ru: Счет

en: Default
ru: По умолчанию

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Core Sources
ru: Основной источник

en: Months ago
ru: Месяцы тому назад

en: Round
ru: Круглый

en: Is NULL or Blank
ru: NULL или Пустой

en: After (Date/Time)
ru: После (Дата/время)

en: Week of Year
ru: Неделя года

en: Day of Month
ru: День месяца

en: Non-Aggregate
ru: Не собранный

en: Is NULL
ru: NULL

en: Min
ru: Минимум

en: Is not NULL or Blank
ru: НеNULL или пустой

en: Day(s)
ru: День (дни)

en: Report Output: ${0}
ru: Отчет выхода: ${0}

en: Click OK for TRUE and Cancel for FALSE.
ru: Щелкните OK  для ИСТИНЫ и Cancel для ЛОЖНОГО

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Relative Date
ru: Соответствующая  дата

en: First Value
ru: Первое значение

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Boolean Value
ru: Булевое значение

en: Please provide an output folder
ru: Пожалуйста укажите выходную папку

en: Please provide a report folder
ru: Пожалуйста укажите папку отчета

en: Month Name
ru: Имя Месяца

en: First 5 characters (for US ZIP code)
ru: Первые 5 символов (для US ZIP кода)

en: On or After (Date/Time)
ru: до  или после (Дата/время)

en: Year
ru: Год

en: Reports
ru: Отчеты

en: Quarters ago
ru: Квартал  тому назад

en: Output
ru: Выход

en: Select the value, or cancel:
ru: Выберите значение  или отмените

en: You have already added the [${0}] field
    from the [${1}] source. Click OK if you
    would like to reset this field.
ru: Вы уже добавили  [${0} поле 
    из [${1}] источника. OK если ты
    хочешь вновь установить поле.

en: Not in list
ru: не из списка

en: Contains Matching substring (ignore case)
ru: Включает совпадающее подполе (игнорирование регистра)

en: Month of Year
ru: Месяц года

en: Hour of day
ru: Час дня

en: Field does not match one of list (comma separated):
ru: Поле не  совпадает не с одним из листов  (отделена запятой)
